Jump to content

Οδηγός Κινητής Τηλεφωνίας στην Ιταλία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aπό επιδοτήσεις στην Ιταλία τι παίζει;

Είδα κάτι λίγα στο site της 3, αλλά στα άλλα δεν έβγαλα άκρη.

Της 3 μου φάνηκαν αρκετά ενδιαφέρουσες πάντως...

Α, και με ποιά εταιρία κάνει εθνικό roaming η 3;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 179
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! τον Ιούλιο θα πάω σε μια πόλη 1 ώρα έξω από το Μιλάνο! Έχω σύνδεση Cosmote !με ποιο δίκτυο είναι το οικονομικότερο roaming?

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/index_en.htm

 

Αυτή η ιστοσελίδα θα σου δώσει μια ιδέα. Καλό θα ήταν να συμβουλευτείς και την Cosmote

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Πριν λίγες ημέρες βρέθηκα στη Φλωρεντία και είπα να καταθέσω την άποψή μου σχετικά με την ποιότητα σήματος και το roaming.

 

Καταρχάς, φεύγοντας από Ελλάδα αντί να πάρω το κύριο νούμερο που χρησιμοποιώ (CosmOTE συμβόλαιο) επέλεξα να πάρω το καρτοκινητό της TIM που χρησιμοποιώ σαν δεύτερο, μιας και το roaming είναι ενεργοποιημένο στα καρτοκινητά και δε χρειάζεται καμία διαδικασία.

 

Στη Ρώμη, όπου σταμάτησα με το αεροπλάνο παρατήρησα ότι το σήμα ήταν μονίμως full, πάντα με TIM. Στη Φλωρεντία, όπου έμεινα και δύο ημέρες παρατήρησα ότι ενώ είχα πάντα εξαιρετικό σήμα (4-5/5γραμμές σε Κ750 πάντα με ΤΙΜ) πολλές φορές το τηλέφωνο άλλαζε δίκτυο χωρίς προφανή λόγο και πήγαινε μόνο του στη WIND (επίσης με εξαιρετικό σήμα) και πολύ σπάνια στη Vodafone (με λίγο χειρότερο σήμα), πράγμα που καταλάβαινα όταν προσπαθούσα να καλέσω Ελλάδα και δεν μπορούσα. Με την ΤΙΜ πάντως είχα full roaming, ήτοι κλήσεις και sms από και προς Ελλάδα απροβλημάτιστα.

 

Το μόνο μελανό σημείο ήταν φυσικά οι χρεώσεις περιαγωγής. Ξόδεψα περισσότερα από 100 ευρώ σε κάρτες ανανέωσης για κλήσεις συνολικής διάρκειας λίγο περισσότερο από μία ώρα ισοκατανεμημένες (μισές πήρα εγώ και μισές με πήραν).

 

Πάντως σε λίγο καιρό που θα πάω μόνιμα λέω να προτιμήσω την 3, μιας και νομίζω ότι είναι overall η πλέον συμφέρουσα στην καρτοκινητή εκεί. Επίσης, έπαθα πλάκα με το LG U880 edizione Roberto Cavalli (λέτε να είμαι fashion victim τελικά; ).

 

Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποιος (ή αν μπορεί να κάνει) ένα συγκριτικό πινακάκι με τις χρεώσεις (τις βασικές μόνο - κλήσεις, κλήσεις προς Ελλάδα, sms, mms) από όλα τα δίκτυα στην Ιταλία. Αναφέρομαι βέβαια πάντα σε καρτοκινητά, μιας και νομίζω ότι είναι τα κυρίαρχα εκεί (αλήθεια, δεν έχουν συμβόλαια με προπληρωμένο χρόνο ομιλίας; Σε φυλλάδιο της 3 δεν είδα κάτι ανάλογο με τα δικά μας). Νομίζω ότι ένα τέτοιο πινακάκι θα είναι ένας πολύ χρήσιμος οδηγός επιλογής δικτύου στην Ιταλία.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

kalhmera epidi eimai sthn italia arketo kairo kai to exw psaksei kala i wind einai h pio oikonomiki lush gia kliseis sthn italia alla kai sto ekswteriko. oso afoura thn 3 sou dinei ths shskeuh sxetika fthna alla einai akribh san etairia kai oles oi shskeues einai blokarismenes kai den dexonte alles kartes akoma kai ena to spaseis auto to block (prosopiki empiria ) to thl 8a dimiourgisei diafora problhma mpori mikra alla kai megala.
enas apwros :cool:
Link to comment
Share on other sites

kalhmera epidi eimai sthn italia arketo kairo kai to exw psaksei kala i wind einai h pio oikonomiki lush gia kliseis sthn italia alla kai sto ekswteriko. oso afoura thn 3 sou dinei ths shskeuh sxetika fthna alla einai akribh san etairia kai oles oi shskeues einai blokarismenes kai den dexonte alles kartes akoma kai ena to spaseis auto to block (prosopiki empiria ) to thl 8a dimiourgisei diafora problhma mpori mikra alla kai megala.

 

 

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής σε παρακαλώ; Τι εννοείς όταν λες πως η συσκευή θα δημιουργήσει προβλήματα αν ξεκλειδωθεί για να δουλεύει σε όλα τα δίκτυα; Έχω ένα παλιό LG που ήταν locked στην 3 Αγγλίας και ξεκλειδώθηκε εδώ και δεν έχει εμφανίσει πρόβλημα whatsoever.

 

Σχετικά με τη Wind τώρα: επειδή δεν καταλαβαίνω πολύ καλά διαβάζοντας το site της, μπορείς να μου πεις, αν γνωρίζεις, αν όταν φορτώσω μια κάρτα στο κινητό θα μου «φάει» κάποια χρήματα για τη διαδικασία; Γιατί αν γίνεται αυτό είναι τουλάχιστον απαράδεκτο, όχι μόνο από τη Wind αλλά και από οποιαδήποτε άλλη εταιρεία συμβαίνει αυτό.

 

Edit: και κάτι ακόμη: η χρέωση στην 3 από ό,τι έχω καταλάβει είναι ανά δευτερόλεπτο χωρίς ελάχιστη χρέωση κλήσης αλλά με πάγιο τέλος κλήσης, έτσι δεν είναι; Αυτό ισχύει και για τις υπόλοιπες εταιρείες; Αν όχι, τότε πώς γίνεται η χρεώση στις άλλες;

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή 7-11 Σεπτεμβρίου θα πάω στο Μιλάνο και θα χρειάζομαι κινητό.

Συμφέρει αντί να χρησιμοποιήσω το roaming που θα με χρεώνει τρελλά, να αγοράσω καρτοκινητή SIM?

 

Αν ναί:

-Πόσο στοιχίζει;

-Τι χρόνο περιλαμβάνει;

-Εχει αυτόματη ενεργοποίηση, ή χρειάζεται διαδικασίες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, πρώτες εντυπώσεις από τα δίκτυα κινητής στη Φλωρεντία:

 

με What's Up (Cosmote) έχω πλήρη περιαγωγή και στα τρία δίκτυα της Ιταλίας (TIM, Vodafone και Wind), ήτοι μπορώ να κάνω και να δεχτώ κλήσεις, όπως επίσης να στείλω και να λάβω sms (και mms με τις κατάλληλες ρυθμίσεις της συσκευής). Το σήμα είναι ικανοποιητικό έως άριστο και με τους τρεις παρόχους και το δίκτυο αλλάζει κατά βούληση ανάλογα με το ποιο έχει καλύτερο σήμα στην εκάστοτε περιοχή που βρίσκεσαι. Οι χρεώσεις των κλήσεων υπάρχουν αναλυτικά στο site της Cosmote (είναι κάπως τσιμπημένες, τόσο για κλήσεις όσο και για sms). Επίσης, όσον αφορά την TIM (έχω κι ένα F2G μαζί μου), πλήρη περιαγωγή έχεις φυσικά μόνο με το δίκτυο της ΤΙΜ εδώ. Οι χρεώσεις για τις εξερχόμενες είναι πιο φτηνές απ' ό,τι είδα στο site της TIM, από αυτές του What's Up ενώ τα sms κοστίζουν ακριβότερα.

 

Τώρα, όσον αφορά την αγορά καρτοκινητού στην Ιταλία, η πλέον συμφέρουσα εταιρεία είναι η Wind με το οικονομικό πρόγραμμα Wind 10 με καρτοκινητό. Με αυτό πληρώνεις 10cent/min (+15cent πάγιο τέλος κλήσης) προς οποιονδήποτε αριθμό (σταθερά ή κινητά όλων των παρόχων) και 10cent/sms (πάντα εντός Ιταλίας). Για το εξωτερικό, και συγκεκριμένα για την Ελλάδα, η χρέωση ανέρχεται στα 50cent/min (+15cent πάγιο τέλος κλήσης και χρέωση ανά λεπτό δηλ. μιλάς 32sec και χρεώνεσαι 1min, μιλάς 1min 18sec και χρεώνεσαι 2min κ.ο.κ.) και 40cent/sms (με επιφύλαξη το ποσόν αυτό καθώς μόλις έστειλα sms σε ελληνικό αριθμό και είδα ότι χρεώθηκα μόλις 10cent - αν ισχύει και μελοντικά τότε συμφέρει και με το παραπάνω).

 

Υπάρχει και μια προσφορά με την οποία οι κλήσεις προς την Ελλάδα θα χρεώνονται με 35cent/min (με τα άλλα χαρακτηριστικά να παραμένουν όπως τα ανέφερα πιο πάνω). Το κανονικό κόστος της υπηρεσίας είναι 9ευρώ, ισχύει για ένα έτος και προσφέρεται δωρεάν αν ενεργοποιηθεί εντός 24 ωρών από τη στιγμή της ενεργοποίησης του καρτοκινητού. Επίσης, μια ακόμη προσφορά είναι αυτή του bonus των εισερχομένων κλήσεων, σύμφωνα με την οποία για κάθε κλήση που δέχεσαι από σταθερό ή κινητό άλλων παρόχων της Ιταλίας κερδίζεις 5cent ανά λεπτό. Και αυτή η υπηρεσία προσφέρεται δωρεάν με την ενεργοποίηση νέου καρτοκινητού.

 

Το μόνο που δε γνωρίζω είναι αν οι κλήσεις σε τοπικούς αριθμούς χρεώνονται ανά sec, ανά 30sec ή ανά 60sec αλλά απ' ό,τι κατάλαβα η χρέωση γίνεται ανά sec (γι' αυτό άλλωστε υπάρχει και το πάγιο τέλος κλήσης). Θα το επιβεβαιώσω και θα επανέλθω.

 

Η TIM Ιταλίας είναι η πλέον ασύμφορη και προσωπικά δεν την προτείνω. Οι χρεώσεις είναι 19cent/min με χρέωση ανά λεπτό (!) και 15cent/sms (!). Δεν τόλμησα καν να ρωτήσω πόσο θα χρεώνει τις κλήσεις στο εξωτερικό...

 

Τέλος, η Vodafone IT είναι κλασσική Vodafone, όπως την ξέρουμε και στην Ελλάδα (με V Live συσκευές κλπ) και δεν ασχολήθηκα πολύ. Το μόνο που ξέρω είναι πως η χρέωση για τις κλήσεις ανέρχεται στα 15cent/min (χωρίς να γνωρίζω τα «ψιλά» γράμματα).

 

Προσφορές σε συσκευές δε νομίζω ότι υπάρχουν, τουλάχιστον όχι στα καταστήματα που κοίταξα εγώ στο κέντρο της Φλωρεντίας. Η πλέον συμφέρουσα συσκευή που βρήκα ήταν το Nokia 6131 στα 265ευρώ, το οποίο θα μου δοθεί με το λογότυπο της ΤΙΜ (!) αλλά δεν είναι κλειδωμένο σε κανένα δίκτυο και δε θα έχω πρόβλημα. Οι υπόλοιπες συσκευές είναι ακριβότερες εδώ απ' ό,τι στην Ελλάδα, πχ το SE W800i κοστίζει 399ευρώ, το SE K800i 499ευρώ, το Nokia 6233 349ευρώ, το Samsung D600 400-και-κάτι ευρώ κλπ.

 

Κάτι ακόμη: Οι ανανεώσεις χρόνου ομιλίας είναι διαφορετικές από τις δικές μας. Για κάρτα ανανέωσης των 5ευρώ έχεις 4ευρώ διαθέσιμα (το ένα στο τρώει για την ενεργοποίηση της κάρτας), για 10ευρώ έχεις 8 κλπ. Συμφέρει περισσότερο να ανανεώσεις το χρόνο ομιλίας σου με 60ευρώ (εγώ το έκανα στο κατάστημα και μου πρόσθεσε τα χρήματα κατ' ευθείαν στην κάρτα δίνοντάς μου να υπογράψω ένα χαρτί που έλεγε ότι 60ευρώ θα μπουν στο τάδε νούμερο και μετά μου έδωσε και απόδειξη ταμειακής) γιατί δε σου τρώει χρήματα για ενεργοποίηση.

 

Για να πάρεις καρτοκινητό απαιτείται η εμφάνιση του διαβατηρίου, το οποίο το βγάζουν φωτοτυπία. Μπορείς να διαλέξεις αριθμό ανάλογα με το τι έχει να σου δώσει εκείνη τη στιγμή (όπως στην Ελλάδα) απλά καλό είναι να το ζητήσεις γιατί αλλιώς σου δίνουν ένα τυχαίο νούμερο. Η ενεργοποίηση του αριθμού γίνεται σε μερικές ώρες (συνήθως μέχρι την επόμενη ημέρα είναι εντάξει) και απλά παίρνεις τηλέφωνο ατελώς στο 4242 κι ακούς το ηχογραφημένο μήνυμα που σε καλωσορίζει στη Wind. Αν καλέσεις και δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή απλά ακούς το ανάλογο ηχογραφημένο μήνυμα.

 

Αυτά τα ολίγα και για οτιδήποτε νεότερο θα επανέλθω άμεσα. ;)

 

Edit: την «3» δεν την περιλαμβάνω καν καθώς έμαθα αφενός ότι είναι η ακριβότερη όλων και αφετέρου ότι πάει για κλείσιμο. Πολλοί συνδρομητές επιστρέφουν τις συσκευές πίσω και ακυρώνουν τα συμβόλαια, χωρίς όμως να έχω μάθει λεπτομέρειες γιατί γίνεται αυτό.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το in.gr η TIM ετοιμάζεται να πουλήσει τον κλάδο κινητής τηλεφωνίας.

Και ως ενδιαφερόμενοι φέρονται τόσο η ΑΡΑΧ όσο και η ΤΡG!

 

Φατνάζεσται να πάρουν όλη την ΤΙΜ αυτοί, τότε και η ελληνική ΤΙΜ θα ξαναγίνει "πραγματική" ΤΙΜ...

Link to comment
Share on other sites

Και ως ενδιαφερόμενοι φέρονται τόσο η ΑΡΑΧ όσο και η ΤΡG!

 

Φατνάζεσται να πάρουν όλη την ΤΙΜ αυτοί, τότε και η ελληνική ΤΙΜ θα ξαναγίνει "πραγματική" ΤΙΜ...

Εγώ είδα σε ιταλική εφημερίδα ότι η Telefonica θέλει την Βραζιλίας και ότι ακόμα δεν έχει εκδηλωθεί ενδιαφέρον για την ιταλική από κανέναν...

Τεσπά, σύντομα θα ξεκαθαρίσει το θέμα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ε και βέβαια θέλει την Βραζιλίας, γιατί η εκεί εταιρεία της Telefonica μαζί με την Portugal Telecom, η επονομαζόμενη vivo που έως τώρα είχε δίκτυο cdma αποφάσισε ότι θέλει να δημιουργήσει πανεθνικό δίκτυο GSM οπότε τι καλύτερο από το να αγοράσει την TIM Βραζιλίας και να έχει έτοιμο και ένα μεγάλο κομμάτι του δικτύου και αρκετούς συνδρομητές!
Link to comment
Share on other sites

Ε και βέβαια θέλει την Βραζιλίας, γιατί η εκεί εταιρεία της Telefonica μαζί με την Portugal Telecom, η επονομαζόμενη vivo που έως τώρα είχε δίκτυο cdma αποφάσισε ότι θέλει να δημιουργήσει πανεθνικό δίκτυο GSM οπότε τι καλύτερο από το να αγοράσει την TIM Βραζιλίας και να έχει έτοιμο και ένα μεγάλο κομμάτι του δικτύου και αρκετούς συνδρομητές!

Μην ξεχνάς ότι δεν θα της επιτρέψουν να έχει και το 100% της Νο2 και το 50% της Νο1.

Η Telefonica θέλει να αγοράσει την ΤΙΜ Βραζιλίας για να πουλήσει το 50% της Vivo και να ξεπλέξει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://155.libero.it/pls/portal30/w155.confcell

 

Για να περάσετε τις ρυθμίσεις wap και mms της Wind στη συσκευή σας. ;)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σχετικά με την υπηρεσία mms της Wind: Δυστυχώς τα mms δεν μπορούν να σταλούν σωστά προς τα ελληνικά δίκτυα λόγω ασυμβατότητας που υπάρχει. Αντ' αυτού ο παραλήπτης λαμβάνει sms με οδηγίες για το κατέβασμα του mms από το internet. Το ίδιο ισχύει και για την αποστολή mms από τα ελληνικά δίκτυα προς τη Wind (δοκιμασμένο με Cosmote επιτυχώς και με vodafone GR χωρίς επιτυχία - δεν ήρθε ούτε mms ούτε ειδοποίηση).

 

Άλλα που παρατηρήθηκαν:

α. με roaming από vodafone GR σε vodafone IT, τα mms μπορούν να σταλούν κανονικά σε ελληνικά δίκτυα χωρίς καν να αλλαχθούν οι ρυθμίσεις του κινητού στις ιταλικές.

β. κινητά τρίτης γενιάς με κάρτα sim 3G είναι πιθανό να κάνουν roaming και με την 3 (αποκλειστικά υπηρεσίες τρίτης γενιάς), εκτός των άλλων δικτύων της Ιταλίας.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ελπιζω να βοηθησω λιγακι με αυτην την σελιδα

http://www.cellularitalia.com

osus uelun na taxidepsun italia.

otan hmun foithths flwredia,ya na su dvsun numero su zhtusan pleon tu diavathriu kai tou codice fiscale ,stoixeio pu den einai eykolo na bgalei kapoios an den menei ekei ya kapoio kairo.den to zhtane ya nea sim??

twra se oti afora ta sms pistevw h kalyterh lysh nai exei kaneis ,italikh sim me fthnes xrewseis se wap, kai na stelnei apto site ths cosmote.ennoieitai oti prepei na exei kai sim ote energopoihmenh sto mycosmos.

twra se oti afora tis klhseis pros ellada, symferun pada h proplhrwmenes kartes pu pairneis kalwdas ena numero 800.

h kartes ayets den exun oles prosvash apo italikh sim alla pada apo thlefvniko 8alamo.

twra an exete sim wind tulaxiston yphrxe,twra den xerw ,karta die8nvn syldialexewn pu xrhsimopoioyse access number 800 ki epairne kai apo kinhto wind.

nomizw legotan wind dialoga h kapws etsi...

8elei ligo psaximo.

ya klhseis pros ellada me ellhniko kinhto nomizw symferei h vodafone me to programa passport..

ti lete?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα. Θα βρισκομαι στη Ρωμη για 3 μερες στις 21/12. Θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε εαν συμφερει να παρω νεο ιταλικο νουμερο απο καποια εταιρεια (καρτοκινητο) ή να αφησω το vodafone passport? Ενδιαφερομαι για κλησεις απο και προς Ελλαδα φυσικα.

Ευχαριστω για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι για να αγοράσεις πλέον καρτοκινητό στην Ιταλία απαιτείται να έχεις ΑΦΜ (Codice Fiscale) - τουλάχιστον στα καταστήματα Wind πλέον το ζητάνε (το Σεπτέμβριο που πήρα ήθελαν μόνο διαβατήριο), οπότε δε νομίζω να μπορέσεις. Ούτως ή άλλως δεν αξίζει για μόλις τρεις ημέρες να πάρεις νέο νούμερο.
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλησεις αρκετα , ειτε σε παρουν ειτε παρεις , αξιζει να παρεις νεο αριθμο.Για μενα , αξιζει να παρεις Vodafone, εχει την πιο φτηνη χρεωση.Διαφορετικα , παρε καρτες για εξωτερικο , με τις οποιες μπορεις να παρεις πολυ φθηνα τηλεφωνα απο σταθερο σε σταθερο ,αλλα και απο σταθερο σε κινητο (με μεγαλυτερη χρεωση φυσικα.)

αυτα... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλησεις αρκετα , ειτε σε παρουν ειτε παρεις , αξιζει να παρεις νεο αριθμο.Για μενα , αξιζει να παρεις Vodafone, εχει την πιο φτηνη χρεωση.Διαφορετικα , παρε καρτες για εξωτερικο , με τις οποιες μπορεις να παρεις πολυ φθηνα τηλεφωνα απο σταθερο σε σταθερο ,αλλα και απο σταθερο σε κινητο (με μεγαλυτερη χρεωση φυσικα.)

αυτα... :)

 

Επί του bold: Πιο φτηνή χρέωση προς πού; Διότι αν μιλάμε για τις κλήσεις εσωτερικού, η Wind είναι μακράν η πιο φτηνή με μόλις 10cent ανά λεπτό (Wind10), η Vodafone ακολουθεί με 15cent και η TIM με 19cent (σε όλες χρέωση ανά δευτερόλεπτο με πάγιο τέλος κλήσης). Αυτά τουλάχιστον ίσχυαν πριν 3 μήνες αλλά δε βλέπω καμιά καλή προσφορά τώρα, πέραν από τις χριστουγεννιάτικες κάρτες sms από Vodafone και TIM. Τώρα όσον αφορά τις κλήσεις εξωτερικού, η Wind πάλι προσφέρει τη δυνατότητα να μιλάς (προς Ελλάδα και άλλες χώρες της ίδιας ζώνης) αντί με 50cent ανά λεπτό μόλις με 35cent (χρέωση ανά λεπτό με πάγιο τέλος κλήσης 15cent). Την υπηρεσία αυτή μπορούσες να την ενεργοποιήσεις δωρεάν με κάθε νέα ενεργοποίηση αριθμού Wind και νομίζω ότι ισχύει μέχρι τέλος του έτους.

 

Γενικά πάντως, αν κάποιος θέλει ντε και καλά να πάρει ιταλικό νούμερο καλό είναι να το ψάξει καλά και να ζητάει πάντα αναλυτικούς καταλόγους με χρεώσεις. Οι Ιταλοί έχω την εντύπωση ότι είναι πιο «ύπουλοι» κι από εμάς στο θέμα των «κρυφών» χρεώσεων.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά καλημέρα και καλή Ανάσταση.

Ξέρει κάποιος αν στην Ιταλία μπορείς να αγοράσεις χωρίς ΑΦΜ και τέτοια, μόνο κάρτα SIM; Αν ναι ποιό δίκτυο συμφέρει περισσότερο; Με ενδιαφέρουν κλήσεις και SMS προς Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eίχα αγοράσει με την επίδειξη μόνο του Διαβατηρίου μου και απλά χρειάστηκε να τους πω την τότε διεύθυνσή μου στην Ιταλία (πέρυσι).

 

Όσο για τις κλήσεις προς Ελλάδα: Πηγαίντε στη Wind, ζητήστε το πρόγραμμα "Call Your Country" με επιλογή "Grecia" :)

Link to comment
Share on other sites

Eίχα αγοράσει με την επίδειξη μόνο του Διαβατηρίου μου και απλά χρειάστηκε να τους πω την τότε διεύθυνσή μου στην Ιταλία (πέρυσι).

 

Όσο για τις κλήσεις προς Ελλάδα: Πηγαίντε στη Wind, ζητήστε το πρόγραμμα "Call Your Country" με επιλογή "Grecia" :)

 

Από φέτος χρειάζεται και Codice Fiscale. Η πλάκα ήταν που πήγα να αλλάξω sim και η κοπέλα μου ζητούσε CF. «Μα δεν έχω καλή μου!», να της λέω. «Και πώς πήρες τηλέφωνο τότε;» «Hello, το έχω πάρει από σένα πριν 9 μήνες και δε μου ζήτησες CF!» Αυτή: «:wacko:»

 

Το Call your country είναι... άντε να μην πω τι είναι, που το έχει και σαν Novita' στο site... 35cent/1', ακριβώς όπως είχα κι εγώ την προσφορά όταν πήρα το νούμερό μου (αντί 50cent/1'). Ενεργοποιείται δε με την ίδια εντολή στο 4531 όπως και παλιά. Βέβαια συμφέρει αν το καλοσκεφτείς (της Wind Ελλάδας όμως έρχεται φτηνότερα με το προπληρωμένο πάγιο και έχει ευνοϊκότερους όρους - χρέωση ανά 30" αντί 60" στην Wind Ιταλίας και senza scatto alla risposta σε αντίθεση με εδώ) και είναι πιο φτηνό από τις προτάσεις των άλλων.

 

Πάντως, παρά το γεγονός ότι άλλαξε το καλύτερο προγραμματάκι Wind10 σε Wind12 (και η μπάλα πήρε και τους παλιούς χρήστες του προγράμματος φυσικά) εξακολουθεί να είναι μακράν η φτηνότερη επιλογή τόσο για κλήσεις εντός Ιταλίας όσο και για το εξωτερικό (almeno per la zona4). Επίσης, έχει υπηρεσία που όταν σε καλούν από Ιταλία (σταθερά ή κινητά άλλων παρόχων) παίρνεις bonus κάποια cent ανά λεπτό ομιλίας! Την προτείνω ανεπιφύλακτα σαν εταιρεία.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Την προτείνω ανεπιφύλακτα σαν εταιρεία.

 

Αυτά που λένε περι άθλιας κάλυψης ισχύουν? Εγώ δεν θυμάμαι πάντως πρόπερσι να είχα πρόβλημα... Ενώ υπήρχαν σημεία που με τη Vodafone δεν είχα σήμα καθόλου. Η πιο άψογη ήταν η ΤΙΜ...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ισχύουν, μάλλον είναι κακεντρέχειες. :p

 

Η TIM μπορεί να είναι πιο άψογη (Telecom Italia γαρ) αλλά και η ακριβότερη. Τα προγράμματά της δε συμφέρουν καθόλου.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...