Jump to content

Huawei Ascend G300


valsam
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα κι εγώ το G300 πριν από λίγες μέρες (δώρο για τη γυναίκα ;) )

 

Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν η ΟΤΑ αναβάθμιση σε ICS 4.0.3 (μετά από άπειρες ώρες downloading - μάλλον φταίει ο server της Huawei). Ευχαριστώ τον bilakos10 για τις οδηγίες του.

Γνωρίζοντας το Froyo 2.2.2 από το Ideos X5 pro θα έλεγα ότι δεν κατάλαβα καμιά ουσιαστική διαφορά μεταξύ του "παλιού" και του "καινούριου" λειτουργικού. Βεβαίως το κινητό στην ουσία δεν έχει χρησιμοποιηθεί ακόμα (εκτός από την αναβάθμιση), αλλά η περιήγηση στο μενού και τις ρυθμίσεις δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι άλλαξε κάτι ουσιώδες... Αντιθέτως θα έλεγα ότι είναι σοβαρή η έλλειψη του (πολύ εύχρηστου) πληκτρολογίου Touchpal στο ICS (εκτός και αν δεν γνωρίζω εγώ πώς να το ενεργοποιήσω. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει).

 

Θα ήθελα επίσης να κάνω root στο κινητό (Huawei Ascend G300). Θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει ένα link με οδηγίες;

 

Σας ευχαριστώ.

 

Οι αλλαγές στην εμφάνιση είναι λίγες. Έχουν προστεθεί κάποια widgets, οι ρυθμίσεις έχουν αλλάξει λιγακί κτλ.

Όσο για το touchpal, όντως δεν υπάρχει προεγκατεστημένο, ωστόσο μπορείς να το κατεβάσεις από το Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cootek.smartinputv5&hl=el

Σχετικά με το root που ζήτησες μπορείς να κοιτάξεις εδώ: http://www.modaco.com/topic/353386-how-to-root-your-huawei-ascend-g300-for-windows-mac-and-linux/

Αν έχεις κάποιο πρόβλημα πόσταρε εδώ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 395
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι αλλαγές στην εμφάνιση είναι λίγες. Έχουν προστεθεί κάποια widgets, οι ρυθμίσεις έχουν αλλάξει λιγακί κτλ.

Όσο για το touchpal, όντως δεν υπάρχει προεγκατεστημένο, ωστόσο μπορείς να το κατεβάσεις από το Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cootek.smartinputv5&hl=el

Σχετικά με το root που ζήτησες μπορείς να κοιτάξεις εδώ: http://www.modaco.com/topic/353386-how-to-root-your-huawei-ascend-g300-for-windows-mac-and-linux/

Αν έχεις κάποιο πρόβλημα πόσταρε εδώ να βοηθήσω.

 

Μόλις έκανα root. Τελικά προτίμησα να ακολουθήσω τις οδηγίες από εδώ: http://huaweig300.com/how-to-root-the-huawei-g300/

Οι οδηγίες είναι πολύ απλές, οι drivers είναι της Huawei και όχι custom, και μου πέτυχε με την πρώτη φορά παρά το ότι έχω τα Win XP pro SP2 που υποτίθεται ότι είναι προβληματικά για rooting. Το app που εμφανίζεται στο μενού έχει τον τίτλο "διαχειριστής" και όχι superuser, και θα πρέπει τώρα να ψάξω να δω και σε τι χρησιμεύει (νομίζω πως μπορώ να κάνω απεγκατάσταση εφαρμογές που δεν θα χρησιμοποιηθούν ποτέ).

Σχετικά με το touchpal από το Google play, αναφέρει αναλυτικά τις γλώσσες που υποστηρίζει και ΔΕΝ περιλαμβάνει τα Ελληνικά. Οπότε δεν είναι το ίδιο με το touchpal που βάζουν από το εργοστάσιο στα τηλέφωνα που προορίζονται για Ελλάδα.

Και μια ερώτηση: Τώρα που έκανα αναβάθμιση στο Android 4.0.3, μπορώ να σβήσω το φάκελο \mnt\sdcard\dload με τα αρχεία UPDATE.APP και sd_update.log μιας και πιάνει 609 ΜΒs ή είναι σημαντικά τα αρχεία αυτά για τη λειτουργία του τηλεφώνου;

Respect is not something you deserve, it is something you earn.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μου φαίνεται λίγο πιο αργό το κινητό μετά την αναβάθμιση ή κάνω λάθος

?και το copilot και αλλα προγραμματα μου φαίνεται ότι το ζορίζουν λίγο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , αρχικα δηλωνω ασχετος με κινητα και android. Μετα απο σκεψη σκεφτομαι σοβαρα να επιλεξω το Huawei g300 για ενα entry κινητο.

Εχω ομως καποιες αποριες που θα ηθελα να μου λυσετε.

1)μπορω να αγορασω το κινητο απο την vodafone αγγλιας γιατι καπου ειδα πως εχει διαφορα τιμης εως και 70 ευρα..

2)αν πραγματοποιησω κατι τετοιο το μενου θα ειναι για παντα στα αγγλικα και δεν θα μπορω να το κανω ελληνικο?

3)δεν καταλαβα πως δουλευει αυτο το ζητημα με τους κωδικους για να γινει unlocked phone

4)τελικα αξιζει το συγκεκριμενο μοντελο τοσο τρεξιμο η να προτιμησω καποιο αλλο?

..οποιος μπορει ας με ενημερωσει λιγο γιατι εχασα τα αυγα και τα πασχαλια:wacko:

Link to comment
Share on other sites

176 ευρω στο site του Κωτσοβολου πατώντας το πλήκτρο 'παζαρεψε το '

νομίζω οτι είναι μια τιμια πρόταση , σκέφτομαι να το χτυπήσω μες τις επόμενες μέρες :happy:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω κάνει αναβάθμιση στο huawei g300 μου αλλα δεν έμεινα ευχαριστημένος και θέλω την κανονική του, αυτή που είχε στην αρχη, πως γίνεται?με επαναφορά ρυθμίσεων δεν γίνεται
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα από amazon τη θήκη tpu s-line, είναι πολύ καλή δείχνει να το προστατεύει και επίσης δεν του αυξάνει πολύ τον όγκο. Μπαίνει και στην τσέπη αφού η θήκη δεν έχει κολόδει υφή.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, χρόνια πολλά!

Αποφασίζοντας και γω να μπω στον κόσμο των smartphones και έχοντας ως "οροφή" τα 200 ευρώ κατέληξα σε μια short list που περιλαμβάνει τα LG L5 και Huawei G300. Και τα δύο κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά καλά entry level smartphones. Έχω μια μικρή προτίμηση στο Huawei, καθώς όπως έχω διαβάσει είναι αρκετά ποιοτικό στην κατασκευή του, με οθόνη IPS και αρκετά καλή αυτονομία.Το στοιχείο όμως που με προβληματίζει είναι η ύπαρξη Α-GPS στη συσκευή αντί δέκτη GPS, όπως έχει το L5.Σύμφωνα με την έως τώρα εμπειρία σας, θα ήταν δυνατό εάν εγκαθιστούσα χάρτες είτε Navigon είτε iGO να κάνω χρήση του GPS χωρίς να κάνω χρήση του δικτύου κινητής τηλεφωνίας και χωρίς να χρεώνομαι;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας

Καλές γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, χρόνια πολλά!

Αποφασίζοντας και γω να μπω στον κόσμο των smartphones και έχοντας ως "οροφή" τα 200 ευρώ κατέληξα σε μια short list που περιλαμβάνει τα LG L5 και Huawei G300. Και τα δύο κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά καλά entry level smartphones. Έχω μια μικρή προτίμηση στο Huawei, καθώς όπως έχω διαβάσει είναι αρκετά ποιοτικό στην κατασκευή του, με οθόνη IPS και αρκετά καλή αυτονομία.Το στοιχείο όμως που με προβληματίζει είναι η ύπαρξη Α-GPS στη συσκευή αντί δέκτη GPS, όπως έχει το L5.Σύμφωνα με την έως τώρα εμπειρία σας, θα ήταν δυνατό εάν εγκαθιστούσα χάρτες είτε Navigon είτε iGO να κάνω χρήση του GPS χωρίς να κάνω χρήση του δικτύου κινητής τηλεφωνίας και χωρίς να χρεώνομαι;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας

Καλές γιορτές!

Το A-GPS αν θες το εχεις κλειστο και ανοιγεις μονο το GPS http://en.wikipedia.org/wiki/Assisted_GPS .

To A-GPS ειναι για ποιο γρηγορο κλειδωμα στο στιγμα σου.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

πηρα κι εγω το huawei g300 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης.

αρχικα γιατι μεσω amazon μου κοστισε 140 ευρω και δευτερον γιατι ειαι πολυ γρηγορο στο internet.

Εχω ομως ενα θεμα με το handsfree...ενω ακουω τον συνομιλητη μου εκεινος δε με ακουει καθολου..

ειχε καποιος αλλος παρομοιο προβλημα και πως το ελυσε?

δεν εχω κανει ακομη καμια αναβαθμιση και δοκιμασα πανω απο 1 συμβατα handsfree..

Link to comment
Share on other sites

Με τα handsfree του τηλεφώνου μιλάω κανονικά στο skype, οπότε δεν είναι γενικό το πρόβλημα.

Μια χαζή παρατήρηση να κάνω: Σιγουρέψου ότι χρησιμοποιείς handsfree κι όχι απλά ακουστικά. Το λέω αυτό γιατί μια φορά που ήμουν σε κλήση χρησιμοποιούσα τα ακουστικά του Ipod touch και μόνο τους άκουγα :D

Δοκίμασε να κάνεις την αναβάθμιση και πες μας τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά. Πήρα σήμερα ελάφρά μεταχειρισμένο το κινητό από ομόνοια. Το έχω τώρα και φορτίζει. Είδα ότι μου έχει βγάλει για αναβάθμιση, να την κάνω η όχι γιατί κάτι διαβάζω πιο πάνω ότι γίνεται πιο αργό το κινητό. Πάντως μια χαρά για τα λεφτά του.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά. Πήρα σήμερα ελάφρά μεταχειρισμένο το κινητό από ομόνοια. Το έχω τώρα και φορτίζει. Είδα ότι μου έχει βγάλει για αναβάθμιση, να την κάνω η όχι γιατί κάτι διαβάζω πιο πάνω ότι γίνεται πιο αργό το κινητό. Πάντως μια χαρά για τα λεφτά του.

 

Άμα διάβαζες και λιγάκι παραπάνω, θα έβλεπες ότι το κινητό πάει καλύτερα και αυξάνεται και η διάρκεια της μπαταρίας. :happy:

Πάντως άμα δεν μείνεις ευχαριστημένος μπορείς να ξαναγυρίσεις στην 2.3.6

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως πηγα στα public και δοκιμασε ενα παιδι το κινητο και μου ειπε οτι το πιο πιθανο ειναι να ειναι χαλασμενα τα ακουστικα που ειχε στο κουτι του η ιδια η Huawei...οποτε τωρα δε ξερω τι να κανω..:confused:

επιπλεον εκανα ολα τα βηματα απο το modaco για να κανω την αναβαθμιση αλλα τελικα δεν την πραγματοποιησα γιατι στην τελευταια σελιδα λελει να διαλεξουμε ενα ics απο το modaco αλλα δε λεει που συγκεκριμενα και δε βρηκα κατι αξιοπιστο...(εχω android 4.0.3)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και χρόνια πολλά

από δευτέρα θα ειμαι και εγώ κάτοχος αυτού του κινητού

με πολλά παζάρια στην wind οτι θα χαλάσω το συμβολαιο και θα το κάνω κάρτα

και θα φύγω από το δίκτυο τούς με το άφησαν 100ε

Link to comment
Share on other sites

Το A-GPS αν θες το εχεις κλειστο και ανοιγεις μονο το GPS http://en.wikipedia.org/wiki/Assisted_GPS .

To A-GPS ειναι για ποιο γρηγορο κλειδωμα στο στιγμα σου.

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση !:)

Θα ήθελα να κάνω και μια άλλη ερώτηση , αν δεν σας κουράζω, που απευθύνεται κυρίως στους φίλους που προμηθεύτηκαν το κινητό από το Amazon. Η συσκευή είναι "κλειδωμένη" στη Vodafone UK και για να "ανοιχτεί" πρέπει να προμηθευτεί κάποιος τον αντίστοιχο κωδικό μέσω Ebay. Συναντήσατε κάποια δυσκολία στην όλη διαδικασία; Υπάρχει ο κίνδυνος να καταλήξω με συσκευή που θα μπορεί να τρέξει χίλιες δυο εφαρμογές, αλλά δε θα μπορεί να καλεί;

Edited by Guardian_Pat
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση !:)

Θα ήθελα να κάνω και μια άλλη ερώτηση , αν δεν σας κουράζω, που απευθύνεται κυρίως στους φίλους που προμηθεύτηκαν το κινητό από το Amazon. Η συσκευή είναι "κλειδωμένη" στη Vodafone UK και για να "ανοιχτεί" πρέπει να προμηθευτεί κάποιος τον αντίστοιχο κωδικό μέσω Ebay. Συναντήσατε κάποια δυσκολία στην όλη διαδικασία; Υπάρχει ο κίνδυνος να καταλήξω με συσκευή που θα μπορεί να τρέξει χίλιες δυο εφαρμογές, αλλά δε θα μπορεί να καλεί;

 

Δες και αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση !:)

Θα ήθελα να κάνω και μια άλλη ερώτηση , αν δεν σας κουράζω, που απευθύνεται κυρίως στους φίλους που προμηθεύτηκαν το κινητό από το Amazon. Η συσκευή είναι "κλειδωμένη" στη Vodafone UK και για να "ανοιχτεί" πρέπει να προμηθευτεί κάποιος τον αντίστοιχο κωδικό μέσω Ebay. Συναντήσατε κάποια δυσκολία στην όλη διαδικασία; Υπάρχει ο κίνδυνος να καταλήξω με συσκευή που θα μπορεί να τρέξει χίλιες δυο εφαρμογές, αλλά δε θα μπορεί να καλεί;

 

 

 

Εγω που δε ξερω καθολου απο κινητα απλα μου εστειλαν σε μειλ εναν κωδικο...εβαλα τη σιμ κοσμοτε , μου ζητησε τον κωδικο και τον εγραψα...ειναι τοσο απλα οσο ακουγονται..τωρα δεν εχω ιδεα αν παιζει τιποτα αλλο με καμια επαναφορα συστηματος και τετοια..απλα σε σχεση με το παραπανω λινκ εγω πληρωσα περιπου 5ευρω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Άμα διάβαζες και λιγάκι παραπάνω, θα έβλεπες ότι το κινητό πάει καλύτερα και αυξάνεται και η διάρκεια της μπαταρίας. :happy:

Πάντως άμα δεν μείνεις ευχαριστημένος μπορείς να ξαναγυρίσεις στην 2.3.6

 

δεν μου λετε ρε παιδιά πως γυρναώ? γιατί ωραία τα μπλιμπλίκια του αλλα παλια όταν είχα 3-4 προγράμματ ανοιχτα και το gps δεν έτρωγε κολλήματα :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend G300

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...