Jump to content

[ROM] Slim ICS


nikos523
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

την έβαλα για λίγες ώρες και τελικά την ξανά ξήλωσα ..... πραγματικά δεν ξέρω τι με χάλασε ακριβώς ... ίσως είχα συνηθίσει την απλή GB τόσο καιρό και μου φάνηκε κάπως η slim :p

Μπορεί να με έπιασε και η βαρεμάρα για να κάνω τόσες ρυθμίσεις μετά που να είναι αυτός ο λόγος της επιστροφής στην GB :lol::lol:

 

Για να επιστρέψω στην GB πέρασα μέσω Odin την 2.3.6 και έπειτα sema για να αποκτήσω CWM recovery για να κάνω το restore από nandroid backup .

αφού κόντεβε να τελειώσει μου έβγαλε error επαναφοράς του android_secure και σταμάτησε εκεί.

έκανα επανεκκίνηση και κολλούσε στην αρχική οθόνη του Samsung galaxy S. δεν προχωρούσε στο animation και δεν έμπαινε και σε CWM.

του πέρασα από πάνω τον Sema με το odin και άνοιξε μια χαρά έχοντας επαναφέρει τα πάντα από το backup.

γνωρίζουμε τον λόγο που σκάλωσε στο android_secure? τι ακριβώς περιέχει ο εν λόγο κατάλογος? από ότι βλέπω (δεν τον έχω κρυφό, βλέπω τα πάντα) είναι άδειος και βρίσκεται στην εξωτερική SD την οποία και είχα βγάλει κατά την διάρκεια της διαδικασίας. Μπορεί να μην την βρήκε και να σκάλωσε ? υπάρχει περίπτωση να μην έχει περάσει σωστά κάτι και να αρχίσει τα κουλά ??

 

σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά :)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 501
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από την ίδια έκδοση cwm που κράτησες το backup το επανέφερες κιόλας? Ή μήπως κράτησες backup από semaphore 2.4 που έχει το παλαιότερο cwm και μετά επανέφερες από τον 2,7? Γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις έχω συναντήσει προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Από την ίδια έκδοση cwm που κράτησες το backup το επανέφερες κιόλας? Ή μήπως κράτησες backup από semaphore 2.4 που έχει το παλαιότερο cwm και μετά επανέφερες από τον 2,7? Γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις έχω συναντήσει προβλήματα.

 

Όχι Νίκο, το πρόσεξα αυτό. είχα sema 2.5.0scbm και πέρασα τον ίδιο. δεν είχα τίποτα διαφορετικό.

ίδιο Pit file, ίδιο code, ίδιο Modem, ίδιο CSC.

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ...

 

Πριν από λίγο είπα να κάνω ένα wipe cache partition και wipe delvil cache και το κινητό έχει κολλήσει σε bootloop ...

Το πρόβλημα είναι ότι με το volume up προσπαθώ εδώ και ώρα και δεν μπορώ να μπώ σε recovery ... ενώ με το volume down μπαίνω σε downloading mode.

Ακόμα και εάν μπω σε recovery τι κάνω μετά για να ξαναεπανέλθω εκεί που είμουν ;;

 

'Εκανα flash τον semaphore 1.2.2s μέσω odin και πάλι τα ίδια ... bootloop ...

 

Καμιά βοήθεια ;;

Edited by wyclef
Samsung Galaxy S running Slim ICS 3.5 + Semaphore ICS 1.2.2s kernel Android 4.0.4 ICS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ...

 

Πριν από λίγο είπα να κάνω ένα wipe cache partition και wipe delvil cache και το κινητό έχει κολλήσει σε bootloop ...

Το πρόβλημα είναι ότι με το volume up προσπαθώ εδώ και ώρα και δεν μπορώ να μπώ σε recovery ... ενώ με το volume down μπαίνω σε downloading mode.

Ακόμα και εάν μπω σε recovery τι κάνω μετά για να ξαναεπανέλθω εκεί που είμουν ;;

 

'Εκανα flash τον semaphore 1.2.2s μέσω odin και πάλι τα ίδια ... bootloop ...

 

Καμιά βοήθεια ;;

 

Περιεργο, εγω το κανω συχνα αλλα δεν εχω πεσει ποτε σε bootloop.Ψαξε στο xda για το recoveryfix :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα το recovery fix .. και μετά install τον semaphore 1.0.0s αφού δεν έχω τον 1.2.2s μέσα στο κινητό.

Αλλά τώρα stuck στο Galaxy s screen ....

Τώρα ;;;

 

 

Πείτε μου οτι υπάρχει κάποιος τρόπος να το επαναφέρω και να μην χρειαστέι να περάσω την slim again ..

Δεν αρχίζει καλά η μέρα .. κυριακάτικα :mad:

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Samsung Galaxy S running Slim ICS 3.5 + Semaphore ICS 1.2.2s kernel Android 4.0.4 ICS
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα το recovery fix .. και μετά install τον semaphore 1.0.0s αφού δεν έχω τον 1.2.2s μέσα στο κινητό.

Αλλά τώρα stuck στο Galaxy s screen ....

Τώρα ;;;

 

Βγαλε τημ μταταρια και δοκιμασε αν μπορεις να μπεις σε recovery!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Σε recovery μπαίνω ... μετά τι κάνω είναι το θέμα ... αφού είμαι stuck στο galaxy logο.

 

Πως θα περάσω αρχείο σε cwm για να το κάνω flash (Π.χ kernel) ? Ούτε το Mount usb storage δουλεύει ... ενώ εμφανίζονται τα drives στο My computer είναι αχνά και δεν μπορώ να τα δω...

 

sorry ειπες odin ... θα δοκιμάσω έτσι ...

 

ουυυφφφφ ... flashed semaphore 1.2.2s through odin .. και έγινε ... :-)

 

τι ωραία που περνάμε ... adventure σε κάθε reboot .. μεγαλώσαμε πια για αυτά ...

 

thanks για τις απαντήσεις παιδιά.

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Samsung Galaxy S running Slim ICS 3.5 + Semaphore ICS 1.2.2s kernel Android 4.0.4 ICS
Link to comment
Share on other sites

ουυυφφφφ ... flashed semaphore 1.2.2s through odin .. και έγινε ... :-)

 

αυτό δεν το έκανες και πιο νωρίς χωρίς αποτελεσμα?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ...

 

Πριν από λίγο είπα να κάνω ένα wipe cache partition και wipe delvil cache και το κινητό έχει κολλήσει σε bootloop ... ;

 

Ποιος ο λόγος για κάτι τέτοιο ? γιατί το έκανες ?

(δεν στην λέω, προς Θεού, απλά wipes έκανα πάντα πριν και μετά από πέρασμα rom και μου έκανε εντύπωση πως το έκανες στα καλά καθούμενα χωρίς να θες να περάσεις rom και είπα να ρωτήσω :) )

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απολυτό δίκιο ... με έτρωγε ο κ****ς μου.

Κανονικά δεν υπάρχει λόγος έκτος από πέρασμά rom ...

Ήταν πολύ πρωί και δεν είχα τι να κάνω :p

 

αυτό δεν το έκανες και πιο νωρίς χωρίς αποτελεσμα?

 

Ναι άλλα δεν δούλεψε ... την δεύτερή φόρα όμως έγινε.

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Samsung Galaxy S running Slim ICS 3.5 + Semaphore ICS 1.2.2s kernel Android 4.0.4 ICS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω περάσει από προχθές βράδυ την 3.9 και εκτός από κάτι μικρά και γνωστά προβληματάκια όλα δουλεύουν πολύ καλά.

Τα προβληματάκια που έχω είναι ότι δεν ανοίγουν μαζί με το κινητό κάποιες εφαρμογές όπως tweeter ή το viber και πρέπει να τα ξεκινήσω εγώ. Τρώει και κάτι κολληματάκια με το Play Store την ώρα που προσπαθώ να γυρίσω μια σελίδα πίσω.

Έχω παρατηρήσει , ίσως να είναι και ιδέα μου , ότι τα πάει αρκετά καλύτερα με την μπαταρία.

Γενικά όμως για καθημερινή χρήση φαίνεται απροβλημάτιστο το τηλέφωνο.

Samsung Galaxy S III
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

ποτε θα υπαρξουν νεα themes για την εκδοση 3.8 και μετα, που τα υποστηριζουν ή που τα βρισκω αν υπαρχουν ηδη ?

Ευχαριστω

Edited by km1121

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την εξυπνάδα wipe cache και wipe dalvik cache στην 3.9 και έχει πέσει σε ατελείωτο bootloop...... Το θέμα είναι όμως ότι δε μπαίνω ούτε σε recovery cwm! Τι να κάνω;;;;
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την εξυπνάδα wipe cache και wipe dalvik cache στην 3.9 και έχει πέσει σε ατελείωτο bootloop...... Το θέμα είναι όμως ότι δε μπαίνω ούτε σε recovery cwm! Τι να κάνω;;;;

 

Δοκίμασε να το βάλεις σε download mode και πέρνα τον semaphore με ODIN ;)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την εξυπνάδα wipe cache και wipe dalvik cache στην 3.9 και έχει πέσει σε ατελείωτο bootloop...... Το θέμα είναι όμως ότι δε μπαίνω ούτε σε recovery cwm! Τι να κάνω;;;;

 

Το εχω κανει πολλες φορες και ποτε δεν εχει πεσει σε bootloop.

Τι να πω :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει πολλες φορες και ποτε δεν εχει πεσει σε bootloop.

Τι να πω :rolleyes:

 

είσαι τυχερός :)

Samsung Galaxy S running Slim ICS 3.5 + Semaphore ICS 1.2.2s kernel Android 4.0.4 ICS
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω να συμβαίνει συχνά στη slim είναι να μην εντοπίζει την κάρτα sim, να μη ζητάει pin και να μην έχω φυσικά σήμα. Το παθαίνει μετά από διάφορα πειράγματα χωρίς να επαναλαμβάνω την ίδια διαδικασία. Κάποια φορά επανήλθε αφού του πέρασα semaphore. Τώρα δεν τη βλέπει με αλλαγές των kernels. Καμιά ιδέα; Έχει συμβεί και σε άλλους αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω να συμβαίνει συχνά στη slim είναι να μην εντοπίζει την κάρτα sim, να μη ζητάει pin και να μην έχω φυσικά σήμα. Το παθαίνει μετά από διάφορα πειράγματα χωρίς να επαναλαμβάνω την ίδια διαδικασία. Κάποια φορά επανήλθε αφού του πέρασα semaphore. Τώρα δεν τη βλέπει με αλλαγές των kernels. Καμιά ιδέα; Έχει συμβεί και σε άλλους αυτό;

 

Τι ειδους πειραγματα..;

Εχε στο νου σου οτι την slim αν την πειραξεις τοτε σε πειραζει κι αυτη!!

Δεν μου εχει συμβει κατι τετοιο.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εχε στο νου σου οτι την slim αν την πειραξεις τοτε σε πειραζει κι αυτη!!

 

Πλέον το έχω καταλάβει πολύ καλά!! Μου συνέβει μια φορά μετά από πέρασμα δύο, τριών διαφορετικών kernels και άλλη μία μετά από σφάλμα μιας εφαρμογής που γενικά έγινε restart και επέστρεψε χωρίς sim. Έπεσα και σε ένα bootloop με τη slim όπως είπα πιο πριν. Πάντως στήσιμο slim πάλι από την αρχή και μεγαλύτερος σεβασμός...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...