Jump to content

[ROM] Slim ICS


nikos523
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανε 2-3 πληρη κυκλους φορτισης, και απο εδω και στο εξης μην αφηνεις την μπαταρια να πεφτει κατω του 15-20%.Επισης καλο ειναι που και που να το φορτιζεις και μεσω του υπολογιστη με usb.Εαν δεν δεις διαφορα, τοτε παρε μια καινουργια, ομως εχε υποψι σου οτι η αυτονομια ειναι υποκειμενικο ζητημα και εξαρταται πρωτιστως απο την χρηση τους καθενος.

 

Αυτό με το 15-20% δεν το ήξερα.

Νόμιζα πως όσο πιο κάτω το αφήσω τόσο καλύτερα! Στο 1-2% το φορτίζω πάντα :p

Αυτό με την υποκειμενικότητα της αυτονομίας ισχύει σαφώς, το αναγνωρίζω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 501
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό με το 15-20% δεν το ήξερα.

Νόμιζα πως όσο πιο κάτω το αφήσω τόσο καλύτερα! Στο 1-2% το φορτίζω πάντα :p

Αυτό με την υποκειμενικότητα της αυτονομίας ισχύει σαφώς, το αναγνωρίζω!

 

Κι εγω παλια αυτο εκανα.Ομως, οι μπαταριες δεν πρεπει να αποφορτιζονται πληρως και ετσι βελτιωνεται η διαρκεια ζωης τους.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταριες παντως δεν χαλανε ετσι.

Σχεδον 1μιση χρονο το κινητο μου, ψ%λοκρυο το χειμωνα στη Φλωρινα, βρασιμο το καλοκαιρι στη Λεπτοκαρυα, καθε μερα λιωνω το κινητο (ειμαι συνηθως on-the-go), εκατονταδες αποφορτισεις, εκατονταδες φλασαρισματα και δεν την εστρωσα καν οταν το πηρα.

Ειμαι στις 6 ωρες προβολη στην ics πλεον και 7 καποτε στις gb (σχετικα standard χρηση κανω). Παραπανω δεν εβγαζε ποτε το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταριες παντως δεν χαλανε ετσι.

Σχεδον 1μιση χρονο το κινητο μου, ψ%λοκρυο το χειμωνα στη Φλωρινα, βρασιμο το καλοκαιρι στη Λεπτοκαρυα, καθε μερα λιωνω το κινητο (ειμαι συνηθως on-the-go), εκατονταδες αποφορτισεις, εκατονταδες φλασαρισματα και δεν την εστρωσα καν οταν το πηρα.

Ειμαι στις 6 ωρες προβολη στην ics πλεον και 7 καποτε στις gb (σχετικα standard χρηση κανω). Παραπανω δεν εβγαζε ποτε το κινητο.

 

Εσυ πρέπει να έχεις άλλο κινητό δεν εξηγείται αλλιώς :p Το πόσο overclock σηκώνει, πόσο κρατά η μπαταρία..... ε δεν είναι galaxy S :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταριες παντως δεν χαλανε ετσι.

Σχεδον 1μιση χρονο το κινητο μου, ψ%λοκρυο το χειμωνα στη Φλωρινα, βρασιμο το καλοκαιρι στη Λεπτοκαρυα, καθε μερα λιωνω το κινητο (ειμαι συνηθως on-the-go), εκατονταδες αποφορτισεις, εκατονταδες φλασαρισματα και δεν την εστρωσα καν οταν το πηρα.

Ειμαι στις 6 ωρες προβολη στην ics πλεον και 7 καποτε στις gb (σχετικα standard χρηση κανω). Παραπανω δεν εβγαζε ποτε το κινητο.

 

 

Κι ομως Νικολα, πιστευω οτι απο ενα σημειο και μετα ελατωνεται σημαντικα η διαρκεια τους, το εχω παρατηρησει στο παρελθον με τις προηγουμενες μου συσκευες, με προσφατο παραδειγμα μια αυθεντικη μπαταρια που ειχα παρει για το n95 και σε 6μηνες αφου την φορτιζα οποτε μου καπνιζε, διαρκουσε εν τελει 15ωρες!!!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εσυ πρέπει να έχεις άλλο κινητό δεν εξηγείται αλλιώς :p Το πόσο overclock σηκώνει, πόσο κρατά η μπαταρία..... ε δεν είναι galaxy S :lol:

 

:lol:

Γι'αυτο δεν θελω να το δωσω Νικο!

Δεν με προδωσε σε τιποτα ακομα :happy:

 

Ασχετο,

Κατι που σκεφτομαι τελευταια ειναι πως τα πανε οι στοκ kernels στην slim (και στην cm9).

Ολοι βαζουμε πλεον αλλους kernels, αλλα παλαιοτερα στην cm7 κανενας αλλος εκτος απο τον στοκ δεν δουλευε απροβληματιστα και με καλη μπαταρια.

(πω πω.. τωρα θυμηθηκα κατι τρελα battery drain που ειχα στις πρωτες cm7 που εβαζα :ooch: )

 

 

Κι ομως Νικολα, πιστευω οτι απο ενα σημειο και μετα ελατωνεται σημαντικα η διαρκεια τους, το εχω παρατηρησει στο παρελθον με τις προηγουμενες μου συσκευες, με προσφατο παραδειγμα μια αυθεντικη μπαταρια που ειχα παρει για το n95 και σε 6μηνες αφου την φορτιζα οποτε μου καπνιζε, διαρκουσε εν τελει 15ωρες!!!

 

Ενταξει καποια στιγμη θα χαλασει η μπαταρια ειναι λογικο.

Σε 2? 3 χρονια?

Who cares??! Την πεταμε και περνουμε μια καινουργια με 10-20€ :D

 

edit:

Κι εγω πλεον το φορτιζω οποτε να'ναι.

Καποτε το ειχα ξεχασμενο μια μερα στο φορτιστη να παιζει μουσικη ξεχασμενο σε ενα σπιτι! :lol::lol:

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει καποια στιγμη θα χαλασει η μπαταρια ειναι λογικο.

Σε 2? 3 χρονια?

Who cares??! Την πεταμε και περνουμε μια καινουργια με 10-20€ :D

 

edit:

Κι εγω πλεον το φορτιζω οποτε να'ναι.

Καποτε το ειχα ξεχασμενο μια μερα στο φορτιστη να παιζει μουσικη ξεχασμενο σε ενα σπιτι! :lol::lol:

Ναι βρε Νικο χαλανε, απλα το θεμα μας ειναι τι μπορεις να κανεις γιανα μην σου χαλασει γρηγορα:p

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Νικο χαλανε, απλα το θεμα μας ειναι τι μπορεις να κανεις γιανα μην σου χαλασει γρηγορα:p

 

Τιποτα περα απο τα κλασικα που ξερουμε.

Να μην πεφτει κατω απο 20-30%, 1-2 αποφορτισεις το μηνα, να μην το δουλευεις οταν το φορτιζεις, να μην το αφηνεις στο 100% και να μην το αφηνεις να φορτιζει πολλες ωρες χωρις λογο..

 

Καλα ενταξει..!

Σιγα μην το βγαλω και βολτα στο παρκο! :lol::lol:

:p

Link to comment
Share on other sites

εγώ με devil βγάζω 30-37 ώρες αλλά χωρίς να βλέπω βίντεο, αλλά λίγο από όλα τα υπόλοιπα, και bluetooth για το χέρια λέυτερα.

Κάτι που παρατήρησα τώρα στη σλιμ. Το κινητό πλέον δε μου φορτίζει με έναν μοτορόλα φορτιστή με τον οποίο σε gb παλιότερα φόρτιζε κανονικότατα (απλά πιο αργά). Επίσης παρατήρησα οτι δεν μπορώ να βάλω δικό μου ήχο κλήσης σε συγκεκριμένα άτομα, όπως παλιότερα (εκτός και αν γίνεται με τρόπο που ακόμα δεν ανακάλυψα). Τέλος κάτι για το οποίο ακόμα δεν είμαι σίγουρος, γιατί θέλω να το συγκρίνω με άλλο γαλαξία που αυτή τη στιγμή δεν έχω διαθέσιμο, αλλά έχω την εντύπωση οτι ο αισθητήρας φωτός είναι πιο απαισιόδοξος από ότι με τις στοκ ρομ και κρατά την οθόνη χαμηλά φωτισμένη. Α, και το τελευταίο. Μπας και έχω μαπα επεξεργαστή και κολλάει ακόμα και αν κανω οβερκλοκ στα 1080μηζ?

Edited by mihalakis22
Link to comment
Share on other sites

>Για την φόρτιση με τον άλλο φορτιστή δε μου πολυ στέκει να μην φορτίζει :wacko: Μου φαίνεται περίεργο (και υποτίθεται πως το microUSB είναι universal υποδοχή για να φορτίζεις με οποιοδήποτε φορτιστή τέλος πάντων)

>Για τις επαφές που λες εγώ βλέπω μπαίνοντας σε κάποια επαφή, πατώντας το αριστερό πλήκτρο αφής έχει επιλογή για set ringtone αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

>Κι εγώ νομίζω πως στο αυτόματο χαμηλώνει περισσότερο από ότι στα στοκ firmware αλλά αυτό νομίζω είναι και θέμα κέρνελ όχι μόνο της ρομ (και φυσικά δεν είναι πρόβλημα, αλλά ρύθμιση/επιλογή του κάθε dev) Στην MIUI gingerbread θυμάμαι σκοτείνιαζε τόσο πολύ που έπαιρνε και μία ελαφρά κίτρινη απόχρωση.

>Φυσικά οι επεξεργαστές αν και είναι ίδιοι, ποτέ δεν είναι εντελώς ίδιοι. Αλλά για 80MHz + να μην σου το σηκώνει μου φαίνεται πολύ περίεργο και αδικαιολόγητο αν όντως φταίει ο επεξεργαστής γιατί κατά την δική μου άποψη δε θα έπρεπε καν να μπει ένα τέτοιο εξάρτημα που δουλεύει οριακά! Δοκίμασες με άλλο κέρνελ ή μόνο με devil? Βάλε και semaphore να δοκιμάσεις εκεί τα 1100 και 1200. (Δεν έχω δει ποτέ εδώ μέσα κάποιον να διαμαρτύρεται για κολλήματα έως στα 1200)

Εμένα πάει μέχρι 1512 αλλά μόλις ζοριστεί κάνει επανεκκίνηση. Το μεγαλύτερο που μου δούλεψε απροβλημάτιστα ήταν με τον kernel του Damian σε gingerbread στα 1440 :p

Link to comment
Share on other sites

>Για την φόρτιση με τον άλλο φορτιστή δε μου πολυ στέκει να μην φορτίζει :wacko: Μου φαίνεται περίεργο (και υποτίθεται πως το microUSB είναι universal υποδοχή για να φορτίζεις με οποιοδήποτε φορτιστή τέλος πάντων)

>Για τις επαφές που λες εγώ βλέπω μπαίνοντας σε κάποια επαφή, πατώντας το αριστερό πλήκτρο αφής έχει επιλογή για set ringtone αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

>Κι εγώ νομίζω πως στο αυτόματο χαμηλώνει περισσότερο από ότι στα στοκ firmware αλλά αυτό νομίζω είναι και θέμα κέρνελ όχι μόνο της ρομ (και φυσικά δεν είναι πρόβλημα, αλλά ρύθμιση/επιλογή του κάθε dev) Στην MIUI gingerbread θυμάμαι σκοτείνιαζε τόσο πολύ που έπαιρνε και μία ελαφρά κίτρινη απόχρωση.

>Φυσικά οι επεξεργαστές αν και είναι ίδιοι, ποτέ δεν είναι εντελώς ίδιοι. Αλλά για 80MHz + να μην σου το σηκώνει μου φαίνεται πολύ περίεργο και αδικαιολόγητο αν όντως φταίει ο επεξεργαστής γιατί κατά την δική μου άποψη δε θα έπρεπε καν να μπει ένα τέτοιο εξάρτημα που δουλεύει οριακά! Δοκίμασες με άλλο κέρνελ ή μόνο με devil? Βάλε και semaphore να δοκιμάσεις εκεί τα 1100 και 1200. (Δεν έχω δει ποτέ εδώ μέσα κάποιον να διαμαρτύρεται για κολλήματα έως στα 1200)

Εμένα πάει μέχρι 1512 αλλά μόλις ζοριστεί κάνει επανεκκίνηση. Το μεγαλύτερο που μου δούλεψε απροβλημάτιστα ήταν με τον kernel του Damian σε gingerbread στα 1440 :p

 

nikospot πως το φτανεις στα 1512 με 108% Live overclocking στο nfstools? Με 108% που εχω ακουσει οτι το εχεις(δεν θυμαμε σε πιο θεμα) το λογικο ειναι να πηγαινει στα 1080Mhz

 

Εμενα παντως μεχρι 1280 καταφερα να το παω με live overclocking δοκιμαζοντας το και με stress tests ...Παραπανω απο αυτη την τιμη,ετρωγα reboots :)

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 108% live oc και μαξ 1512 που είχε (nstools).

Δεν ειχα κανένα πρόβλημα.

 

Στα 1080 πηγαίνει η συχνότητα που ήταν στα 1000.

Ο devil έχει και 1200 1400 κλπ χωρίς να πειράξεις το live oc.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνοντας στο 108% το live overclock στα 1080 φτάνει η επιλογή των 1000mhz. Αν επιλέξεις τα 1400, φτάνουν στα 1512.

Εντομεταξύ εγώ ο πανέξυπνος (:p) χτες βλακιζόμουν και επέλεξα μία πιο χαμηλή συχνότητα και μετά το πήγα 150% και έγινε χριστουγεννιάτικο δέντρο η οθόνη. Αναβόσβηναν πίξελ γραμμές κλπ κλπ...

 

Edit: Νίκο, μπορώ να παίξω με την τάση για να δω από περιέργεια αν θα δουλέψει καλά στα 1512? Και αν ναι, τι ακριβώς πειράζω? (δε ξέρω πόσα volt είναι τα φυσιολογικά και πόσα αντέχει)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Έχει πλάκα να παίζεις με το oc στον devil, αλλά σε κάποιες φάσεις είχε τρελό drain σε μένα.

Ακόμα και στα 1200 κάποιες φορές (τόσο τρέχω πάντα σε semaphore).

 

Βασικά πρέπει να βγει καμια μυστήρια ρομ γιατί για κάποιο λόγο δεν με συγκινεί καμία πλέον.

Δεν ξέρω τι να κάνω και αλλάζω kernels...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το set ringtone οπως λες αλλα σε αφηνει να βαλεις μονο ηχους κλησης της ρομ και οχι οποιον θελεις. Για overclock με semaphore θα το επιχειρησω

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με semaphore ούτε στα 1100δεν πάει. Σε Gingerbread έπαιζε άνετα βεβαία στα 1200χωρίς ποτέ να δημιουργήσει πρόβλημα. Σε ics με semaphore και στα 1100 έχω freeze. Με devil βεβαία τώρα τρέχει στα 1200 και αντέχει στο stretch test αλλά με χρήση κάνει καμία επανεκκίνησή αραιά και πού.

Δοκίμασε κανείς το S Voice??

Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το set ringtone οπως λες αλλα σε αφηνει να βαλεις μονο ηχους κλησης της ρομ και οχι οποιον θελεις. Για overclock με semaphore θα το επιχειρησω

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Πολυ υποστηριζουν οτι το oc στον semaphore θελει καποια δουλιτσα ακομη, καθως προκαλει προβληματα.Εχε το νου σου λοιπον;)

Καλημερα:)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Πάντως μετά το χθεσινό έχω αρχίσει να καλοβλέπω και την CM9 :p

Και τι εννοώ χθεσινό; Δείτε τα επισυναπτόμενα :)

Δε μου φαίνεται και πολύ φυσιολογικό.. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής, εχθές φλάσαρα και την 3.7 + Devil οπότε είχα και τα reboot μου και το package optimization, οπότε δεν είναι μια καλή μέρα για να κρίνω τι έγινε. Πάντως θα κάνω άλλους δύο κύκλους (εκ)φόρτισης πριν κάνω κανένα απονενοημένο διάβημα :lol:

 

Πάντως εμένα το κινητό πάει σφαίρα με 3.7 + Devil 0.79. Κανένα lag, καμία καθυστέρηση και χωρίς OC!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το set ringtone οπως λες αλλα σε αφηνει να βαλεις μονο ηχους κλησης της ρομ και οχι οποιον θελεις. Για overclock με semaphore θα το επιχειρησω

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Φυσικά και μπορείς να βάλεις ότι ήχο θες, απλά για κάποιο λόγο δεν μπορείς να ψάξεις τα αρχεία σου από εκεί πέρα. Εγώ έχω ES File explorer και μόλις πάω set ringtone με ρωτάει αν θέλω να ψάξω μέσω ES explorer και μπορώ να επιλέξω ότι ήχο θέλω. Επίσης μου εμφανίζει και το GO SMS και μέσα από αυτό μπορώ να ψάξω τους ήχους μου :p

Δοκίμασε κανείς το S Voice??

Ναι, μπούρδα.... θέλει ιντερνετ ακόμα και για εντολές όπως: άνοιξε μία εφαρμογή... έχει μερικά fc ώρες ώρες αλλά σιγά σιγά αυτά ίσως τα φτιάξουν, και φυσικά δεν δουλεύει όπως στο s3 δηλαδή να ξυπνάς το κινητό όταν είναι με σβηστή την οθόνη, ή να πατάς δύο φορές το home και να ξεκινάει να ακούει....

Αλλά κατα τα άλλα δουλεύει και κάνει ότι πεις :p

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε την εφαρμογη zoogla λειτουργει κανονικα..;στην πρωτη καρτελα μου πεταει συνεχεια fc :mad:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε την εφαρμογη zoogla λειτουργει κανονικα..;στην πρωτη καρτελα μου πεταει συνεχεια fc :mad:

 

στην GB μου λειτουργουσε κανονικα απο την πρωτη μερα που εβαλα παγωτακι μου εκανε και μενα fc στην πρωτη καρτελα αμα την πηγαινες γρηγορα αμα την κανεις αργα λειτουργει κανονικα.δεν ξερω τι φταιει μηπως δεν ειναι συμβατη με ICS.;)

[sIGPIC][/sIGPIC] Be Creative.......
Link to comment
Share on other sites

Έχω Slim 3.4 και είμαι ικανοποιημένος από τη λειτουργία της σε όλα εκτός από την αυτονομία και την ακρίβεια του GPS.

Θέλω να αλλάξω kernel για να έχω voodoo sound και είμαι μεταξύ του semaphore (που είχα στην gb και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος) και στον devil. Ποιον από τους δύο προτείνετε για καλύτερη αυτονομία, γιατί ήδη οριακά με βγάζει μία ημέρα το τηλέφωνο. Με δελεάζει λίγο στον semaphore η επιλογή για δέσμευση και αποδέσμευση της μνήμης του βίντεο 720p, αλλά εάν ο devil έχει μικρότερη κατανάλωση τότε θα τον προτιμήσω.

 

Ευχαριστώ πολύ ! :)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Έχω Slim 3.4 και είμαι ικανοποιημένος από τη λειτουργία της σε όλα εκτός από την αυτονομία και την ακρίβεια του GPS.

Θέλω να αλλάξω kernel για να έχω voodoo sound και είμαι μεταξύ του semaphore (που είχα στην gb και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος) και στον devil. Ποιον από τους δύο προτείνετε για καλύτερη αυτονομία, γιατί ήδη οριακά με βγάζει μία ημέρα το τηλέφωνο. Με δελεάζει λίγο στον semaphore η επιλογή για δέσμευση και αποδέσμευση της μνήμης του βίντεο 720p, αλλά εάν ο devil έχει μικρότερη κατανάλωση τότε θα τον προτιμήσω.

 

Ευχαριστώ πολύ ! :)

Τοσο καιρο ημουν με semaphore, εκπληκτικος σε ολα του αλλα υστερει λιγο στην αυτονομια...σε σχεση τουλαχιστον με τον devil που ειμαι τωρα :rolleyes:

 

edit: μολις βγηκε ο devil2_094 :)

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Τοσο καιρο ημουν με semaphore, εκπληκτικος σε ολα του αλλα υστερει λιγο στην αυτονομια...σε σχεση τουλαχιστον με τον devil που ειμαι τωρα :rolleyes:

 

edit: μολις βγηκε ο devil2_094 :)

 

Ωραία, τότε μαλλον πάω για devil. Ελπίζω ο 0.94 να είναι καλός και φυσικά να μην πέσω σε bootloop κατά το φλασάρισμα γιατί το έχω πάρει λίγο με φόβο στις ICS roms. Έχεις συγκρίνει την αυτονομία του devil σε σχέση με το stock kernel της slim ?

 

Ευχαριστώ ! :)

Edited by Nexus
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...