Jump to content

[ROM] Slim ICS


nikos523
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία, τότε μαλλον πάω για devil. Ελπίζω ο 0.94 να είναι καλός και φυσικά να μην πέσω σε bootloop κατά το φλασάρισμα γιατί το έχω πάρει λίγο με φόβο στις ICS roms. Έχεις συγκρίνει την αυτονομία του devil σε σχέση με το stock kernel της slim ?

 

Ευχαριστώ ! :)

 

Οχι γιατι δεν κραταω ποτε τον στοκ.Εχω την εντυπωση παντως οτι ο στοκ οσον αφορα την αυτονομια ειναι καλυτερος.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 501
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχει large ram στον 0.94? Βλέπω έχει μονό μία εκδοσή με 378ram. Ο stock kernel παντως ειναι πολυ αργος, καθολου smooth. Ok το βρήκα με την αλλαγή στο αρχειο sys/kernel/bigmem/enable σε 1 εχει 391 ram Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει large ram στον 0.94? Βλέπω έχει μονό μία εκδοσή με 378ram. Ο stock kernel παντως ειναι πολυ αργος, καθολου smooth

 

εκανε το ίδιο κόλπο με τον semaphore και πλέον είναι μία έκδοση και αλλάζει το μέγεθος της μνήμης με εντολές ! ;)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Ενσωμάτωσε και aroma fm file manager στο cwm καλή σκέψη. Δοκιμάζω τώρα με στοκ volt ποσό σταθερος είναι στα 1300 και 1200χωρίς live overclock
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για τον devil? Λέει στο xda: 378, 391 and 403 Mb Ram available (selectable in kernel......)

εμένα τώρα στην slim έχει 378ΜΒ. Τα 403 είναι χωρίς 720p recording αλλά τα 391 τι είναι???

Και επίσης δε θα έπρεπε να έχει επιλογή στο NS Tools για επιλογή bigmem?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για τον devil? Λέει στο xda: 378, 391 and 403 Mb Ram available (selectable in kernel......)

εμένα τώρα στην slim έχει 378ΜΒ. Τα 403 είναι χωρίς 720p recording αλλά τα 391 τι είναι???

Και επίσης δε θα έπρεπε να έχει επιλογή στο NS Tools για επιλογή bigmem?

 

391 είναι η παλιά έκδοση XL...

 

you can change ram setting by doing (or use command center or similar):

echo 1 > /sys/kernel/bigmem/enable (this gives you xl mem of 391 mb)

echo 2 > /sys/kernel/bigmem/enable (this gives you bm mem of 403 mb (this is breaking 720p))

echo 0 > /sys/kernel/bigmem/enable (this gives you cm9 default mem of 378 mb)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Ότι να'ναι ο devil 0.94 έτσι?

Συνδυάζοντας διάφορους governors και συχνότητες, μόνο ο smartassv2 στα 120% live oc δουλεύει σωστά.

 

Αλλιώς λείπουν συχνότητες, άλλες κολλάνε, άλλες φορές έχω spikes. Ότι να'ναι κατάσταση.

Έχει κάνει και το thread του μπ0&ρδελο.. Πρέπει να διαβάζεις όλη την χαζοκουβέντα που κάνουν κάθε μερα για να βγάλεις άκρη με τις νέες εκδόσεις.

 

Δεν ξέρει να γράψει και μια εφαρμογή σε java..

Να παιδεύεσαι με το terminal χωρίς φυσικό πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Ότι να'ναι ο devil 0.94 έτσι?

Συνδυάζοντας διάφορους governors και συχνότητες, μόνο ο smartassv2 στα 120% live oc δουλεύει σωστά.

 

Αλλιώς λείπουν συχνότητες, άλλες κολλάνε, άλλες φορές έχω spikes. Ότι να'ναι κατάσταση.

Έχει κάνει και το thread του μπ0&ρδελο.. Πρέπει να διαβάζεις όλη την χαζοκουβέντα που κάνουν κάθε μερα για να βγάλεις άκρη με τις νέες εκδόσεις.

 

Δεν ξέρει να γράψει και μια εφαρμογή σε java..

Να παιδεύεσαι με το terminal χωρίς φυσικό πληκτρολόγιο.

Μπορείς απλά να βρεις το αρχείο και να το ανοίξεις με text editor :p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Αφού η slim έχει patch θα βάλω το 1 :p

 

δοκίμασες να κάνεις reboot ή να κλείσεις το τηλέφωνο ?

 

Κρατάει την επιλογή η γυρίζει στο 0 ? κάτι διαβαζα στο xda οτι η μνήμη επανέρχεται...

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς απλά να βρεις το αρχείο και να το ανοίξεις με text editor :p

 

Τι να το γράφεις σε text editor τι σε terminal ρε Νίκο? ;)

 

Θα αρχίσω σήμερα αν δεν βαριέμαι μια εφαρμογή τύπου semaphore.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασες να κάνεις reboot ή να κλείσεις το τηλέφωνο ?

 

Κρατάει την επιλογή η γυρίζει στο 0 ? κάτι διαβαζα στο xda οτι η μνήμη επανέρχεται...

 

Προηγουμένως επανήλθε στο 0 και με αυτά τα δεδομένα είναι laggy το video. Τώρα πού έκανα απλό reboot χωρίς recovery την κράτησε την επιλογή 1 . Τελικά το smartass v2 δουλεύει καλύτερα το overclock?

Συμπέρασμά, όταν κάνει μονό του reboot επανέρχονται οι default επιλογές του kernel

Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε και η 3.8 .

Συνισταται και παλι full wipe!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Προηγουμένως επανήλθε στο 0 και με αυτά τα δεδομένα είναι laggy το video. Τώρα πού έκανα απλό reboot χωρίς recovery την κράτησε την επιλογή 1 . Τελικά το smartass v2 δουλεύει καλύτερα το overclock?

Συμπέρασμά, όταν κάνει μονό του reboot επανέρχονται οι default επιλογές του kernel

 

Και κανονικό reboot να κάνεις θα γράφει 0 (το δοκίμασα).

Δεν αλλάζει κάτι όμως.

 

Εγώ έδωσα 1 και έχω 391mb ram & 720p ακόμα και μετά το reboot που πηγαίνει στο 0.

 

Δώσε free στο terminal και θα το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Και κανονικό reboot να κάνεις θα γράφει 0 (το δοκίμασα).

Δεν αλλάζει κάτι όμως.

 

Εγώ έδωσα 1 και έχω 391mb ram & 720p ακόμα και μετά το reboot που πηγαίνει στο 0.

 

Δώσε free στο terminal και θα το δεις.

 

Εάν κλείσεις εντελώς το τηλέφωνο και το ανοίξεις πάλι είσαι στα 391 η στα 378 ?

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Και κανονικό reboot να κάνεις θα γράφει 0 (το δοκίμασα).

Δεν αλλάζει κάτι όμως.

 

Εγώ έδωσα 1 και έχω 391mb ram & 720p ακόμα και μετά το reboot που πηγαίνει στο 0.

 

Δώσε free στο terminal και θα το δεις.

 

Εγώ αυτό λέω. Ότι μετά το κανονικό reboot έχω πάλι 391. Δεν είδα αν επανέρχεται σε echo 0. Αν κολλήσει όμως το κινητό η αν κάνει μονό του reboot πχ από overclock τότε γυρνάει σε 378

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό λέω. Ότι μετά το κανονικό reboot έχω πάλι 391. Δεν είδα αν επανέρχεται σε echo 0. Αν κολλήσει όμως το κινητό η αν κάνει μονό του reboot πχ από overclock τότε γυρνάει σε 378

 

εχεις ενα περιεργο τροπο εκφρασης και δεν σε καταλαβαινω ωρες ωρες :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά κάνω reboot και πάλι 391ΜΒ έχω. Στην ουσία η εντολή echo γράφει το κείμενο στο αρχείο οπότε δε νομίζω να παίζει ρόλο αν το κάνεις απο τέρμιναλ ή το γράψεις στο αρχείο :p

To αν το χάνει αν φάει reboot μόνο του δε ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει την 3.8 τρεις φορες και μου κανει fc το ns tools :mad:

Βαζω devil και sema παλι τα ιδια!!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!..μετα απο πολυ καιρο ειπα να αναβαθμιστω και πηγα σε 3.8 απο 3.5 +semaphore αλλα εχω το εξης προβλημα

δεν εχει την εφαρμογη αναζητηση πουθενα ουτε στο google play υπαρχει και η αληθεια ειναι οτι με βολευε πολυ

slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!..μετα απο πολυ καιρο ειπα να αναβαθμιστω και πηγα σε 3.8 απο 3.5 +semaphore αλλα εχω το εξης προβλημα

δεν εχει την εφαρμογη αναζητηση πουθενα ουτε στο google play υπαρχει και η αληθεια ειναι οτι με βολευε πολυ

 

Στην εφαρμογή UpdateMe, πήγαινε στην επιλογή Apps και κατέβασε τη σχετική εφαρμογή (Google Quick Search)

Link to comment
Share on other sites

να δω ποσες εκδοσεις τις slim θα βγαλουν.....ελεος καθε μερα και καινουρια εκδοση :blink: :confused:

να κατσουν κατω 5,10 μερες να βγαλουν μια σταθερη εκδοση και να την ανανεωνουμε καθε μηνα πχ :wacko:

Link to comment
Share on other sites

να δω ποσες εκδοσεις τις slim θα βγαλουν.....ελεος καθε μερα και καινουρια εκδοση :blink: :confused:

να κατσουν κατω 5,10 μερες να βγαλουν μια σταθερη εκδοση και να την ανανεωνουμε καθε μηνα πχ :wacko:

 

Δεν χρειάζεται να βάζεις κάθε φορά την τελευταία.

 

Τι ψυχαναγκασμός είναι αυτός..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σήμερα είπα να δοκιμάσω και εγώ να πάω από 3.7 σε 3.8 αλλά δυστυχώς σε εμένα παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα.

Όταν έκανα κάποια κλήση το τηλέφωνο μου έβγαζε το μήνυμα “unfortunately the process.com.android.phone has stopped.”

Το ίδιο έκανε και όταν κάποιος έπαιρνε τηλέφωνο σε εμένα. Το αποτέλεσμα ήταν ότι δεν έβλεπα ποιος είναι και δεν μπορούσα ούτε να απαντήσω ούτε να το κλείσω.

Έτσι γύρισα πίσω στην 3.7 που δουλεύει πολύ καλά και δεν έχει και το Lightning Launcher που δεν μου άρεσε καθόλου.

Samsung Galaxy S III
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...