Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Never argue with stupid people.

They will drag you down to their level and beat you with experience....

Ενώ εσύ πανέξυπνε που γράφεις την ίδια απορία εδώ και στο adslgr, ενώ δεν έχεις καν την νοημοσύνη να χρησιμοποιήσεις την αναζήτηση.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Είπα να δοκιμάσω το gboard κι έχω ένα πρόβλημα

Μετά την τελεία ή μετά την επιλογή μιας λέξης δεν μπαίνει αυτόματα κενό αλλά πρέπει να το επιλέξω εγώ. Υπάρχει κάπου ρύθμιση για να μπαίνει αυτόματα;

Link to comment
Share on other sites

Είπα να δοκιμάσω το gboard κι έχω ένα πρόβλημα

Μετά την τελεία ή μετά την επιλογή μιας λέξης δεν μπαίνει αυτόματα κενό αλλά πρέπει να το επιλέξω εγώ. Υπάρχει κάπου ρύθμιση για να μπαίνει αυτόματα;

Η αλήθεια είναι πως έκανα τη μετάβαση κι εγώ από Swype και πλέον το έχω συνηθίσει. Δεν έχει καλύτερο λεξιλόγιο, μαθαίνει γρήγορα όμως.

 

Σε εμένα βάζει αυτόματα κενό στις περιπτώσεις που αναφέρεις. Ο κέρσορας μπορεί να φαίνεται δίπλα στην τέλεια, αν γράψω όμως μια λέξη προσθέτει αυτόματα κενό. Χρησιμοποιώ slide method αν αυτό παίζει κάποιον ρόλο.

 

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είπα να δοκιμάσω το gboard κι έχω ένα πρόβλημα

Μετά την τελεία ή μετά την επιλογή μιας λέξης δεν μπαίνει αυτόματα κενό αλλά πρέπει να το επιλέξω εγώ. Υπάρχει κάπου ρύθμιση για να μπαίνει αυτόματα;

Πατάς 2 φορές το space και βάζει τελεία και κενό μαζί.
Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία beta έκδοση (7.1.8.191763606) πρόσθεσαν επιλογή για να αφήνει κενό μετά από σημεία στίξης. "Auto-space after punctuation".

https://imgur.com/a/gj8ty

 

Στην ίδια έκδοση παρατηρώ επίσης πως όταν επιλέξω μία λέξη από τις προτεινόμενες παρόλο που δεν δείχνει το κενό, όταν πληκτρολογήσω ή επιλέξω την επόμενη το αφήνει κανονικά.

Edited by coolnetgr
τροποποίηση
Link to comment
Share on other sites

Στο κόμμα; Iphonίζει μου φαίνεται.

 

Απο την εποχή της γραφομηχανής, ο κανόνας ειναι ένα κενό μετα απο κόμμα ή αλλο σημείο στίξης, και δύο κενά μετα απο τελεία.

Link to comment
Share on other sites

Απο την εποχή της γραφομηχανής, ο κανόνας ειναι ένα κενό μετα απο κόμμα ή αλλο σημείο στίξης, και δύο κενά μετα απο τελεία.
Τα δύο κενά μετά από τελεία ήταν επειδή οι γραφομηχανές είχαν monospace fonts. Τώρα πια δεν ισχύει.
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει πάντως ότι το κενό μπαίνει όταν γράψεις την επόμενη λέξη. Το ίδιο μετά την τέλεια. Δεν ξέρω αν είναι μόνο για την beta έκδοση που χρησιμοποιώ...

Θα πρότεινα να μπείτε στο beta πρόγραμμα. Δω μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα.

Επίσης, το έχουμε πει ξανά εδώ, είναι εντυπωσιακή η φωνητική πληκτρολόγηση. Σχεδόν spooky το πόσο ακριβής είναι.

Link to comment
Share on other sites

Απο την εποχή της γραφομηχανής, ο κανόνας ειναι ένα κενό μετα απο κόμμα ή αλλο σημείο στίξης, και δύο κενά μετα απο τελεία.

Θα μπορούσε να είναι περισσότερο παραμετροποιήσιμο, να σου δίνει την επιλογή π.χ. μετά από σημείο στίξης να μπαίνει αυτόματα κενό.

Θα του δώσω λίγο ακόμα χρόνο και θα δώ. Απλά το swiftkey που χρησιμοποιούσα έβλεπα πως όταν φόρτωνε πολλές λέξεις σα να κολλούσε όταν πήγαινα να γράψω γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένα μήνα χωρίς Swype και είμαι καλά.

Πλέον έβαλα το Gboard το οποίο έγινε ένα πολύ καλό πληκτρολόγιο.

Μερικές απορίες όμως.

Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να διαλέξεις μια λέξη χωρίς να χρειάζεται να κάνεις παρατεταμένο ταπ επάνω της;

Έχει το Gboard συντομεύσεις για copy/paste/select all;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένα μήνα χωρίς Swype και είμαι καλά.

Πλέον έβαλα το Gboard το οποίο έγινε ένα πολύ καλό πληκτρολόγιο.

Μερικές απορίες όμως.

Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να διαλέξεις μια λέξη χωρίς να χρειάζεται να κάνεις παρατεταμένο ταπ επάνω της;

Έχει το Gboard συντομεύσεις για copy/paste/select all;

Κι εγώ έχω προσπαθήσει να χρησιμοποιήσω το GBoard όμως δεν έχω καταφέρει να αποθηκεύσω λέξεις.

 

Ή για να το γράψω σωστά, ΔΕΝ μπορώ να τις χρησιμοποιήσω μετά με swipe, είναι διαθέσιμες μόνο για γραφή γράμμα προς γράμμα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την αποθήκευση των λέξεων είναι λίγο θέμα.

Από την άλλη όμως και το Swype είχε καταντήσει τόσο ώστε πολλές, ακόμη και απλές λέξεις να πρέπει να τις γράψω με ταπ. Για παράδειγμα τον τελευταίο καιρό δεν μπορούσα να γράψω με τίποτα την λέξη εμείς.

Ή δεν μου ξεχώριζε το εγώ από το εδώ ή το έχω.

Και πολλά άλλα τέτοια κουφά.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένα μήνα χωρίς Swype και είμαι καλά.

Πλέον έβαλα το Gboard το οποίο έγινε ένα πολύ καλό πληκτρολόγιο.

Μερικές απορίες όμως.

Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να διαλέξεις μια λέξη χωρίς να χρειάζεται να κάνεις παρατεταμένο ταπ επάνω της;

Έχει το Gboard συντομεύσεις για copy/paste/select all;

 

Όχι και δυστυχώς όχι και πάλι.

Πρόβλημα με την αποθήκευση των λέξεων δεν έχω, γράφοντας μία λέξη με tap και πατώντας την στις προτάσεις, την περνάει και για slide. Έτσι πέρασα κάποιες λέξεις όπως πχ. "γι'αυτό".

 

Η απουσία του copy/paste και του select all κι εμένα μου έχει κακοφανεί πάντως..

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επεξεργασία κειμένου στο Gboard.

 

Πατήστε το βελάκι πάνω αριστερά (στη γραμμή των προτεινόμενων λέξεων), στη συνέχεια τις τρεις τελείες και την επεξεργασία κειμένου.

 

Μπορείτε σέρνοντας να το μετακινήσετε πιο μπροστά στη λίστα, ώστε να εμφανίζεται αμέσως με το που πατάτε το βελάκι, χωρίς να χρειάζεται να πατήσετε τις τρεις τελείες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

Ωραίος ο Στεφάν. Αυτό δεν το γνώριζα.

Ευχαριστώ.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Πάνω αριστερά (στη γραμμή των προτεινόμενων) εμένα έχει το G της Google απ' όπου μπορεί κάποιος να κάνει αναζήτηση. Αναφέρεστε σε κάποια συγκεκριμένη έκδοση που έχει βελάκι εκεί;
Link to comment
Share on other sites

Είχα χρησιμοποιήσει κατά το παρελθόν το gboard και θα ορκιζόμουν ότι είχε σύρσιμο στο space για αλλαγή γλώσσας..τώρα που το ξανά δοκίμασα βλέπω το αλά iphone :X κουμπί με την υδρόγειο.... Άλλαξε κάτι ή με εγκαταλείπει η μνήμη μου;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω όσους άφησαν το Swype, γιατί το αφήσατε; Μπορεί να παύει σαν εφαρμογή αλλά δουλεύει μία χαρά...

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω όσους άφησαν το Swype, γιατί το αφήσατε; Μπορεί να παύει σαν εφαρμογή αλλά δουλεύει μία χαρά...

 

Sent from my One Plus 5T

Όταν σταματάει σταδιακά η υποστήριξη κάποιας εφαρμογής, μοιραία θα βρεθεί κάποια άλλη στη θέση της. Είναι θέμα χρόνου, κυρίως από άποψη χαρακτηριστικών.

 

Επίσης προσωπικά τελευταία η αναγνώριση ήτο πολύ κακή, αν το άφηνα να περάσει τις προτάσεις του ειλικρινά μπορεί να έγραφα και βιβλίο τόση φαντασία..

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω όσους άφησαν το Swype, γιατί το αφήσατε; Μπορεί να παύει σαν εφαρμογή αλλά δουλεύει μία χαρά...

 

Sent from my One Plus 5T

Όσο λειτουργεί θα το δουλεύω

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Όσο λειτουργεί θα το δουλεύω

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δάκρυα μόνο πιστέ ακόλουθε!

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσο λειτουργεί θα το δουλεύω

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

κι εγώ το ίδιο :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...