Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά! Έχω αγοράσει το lenovo A536 και το πληκτρολόγιο του κινητού είναι το AOSP το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει λεξικά. Έχω το kik-kat 4.4.2! Υπάρχει τρόπος να βρω κάπου λεξικά γιατί μου αρέσει το πληκτρολόγιο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Γεια σας παιδιά! Έχω αγοράσει το lenovo A536 και το πληκτρολόγιο του κινητού είναι το AOSP το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει λεξικά. Έχω το kik-kat 4.4.2! Υπάρχει τρόπος να βρω κάπου λεξικά γιατί μου αρέσει το πληκτρολόγιο

Θες να ρίξεις μια ματιά στο swiftkey

Keyboard? Αν και λες ότι σου αρέσει αυτό που έχεις και δεν θες να το αλλάξεις , νομίζω ότι θα σε καλύψει στο λεξικό που λες! Το έχω 2 μέρες και με καλύπτει απόλυτα μιας και το δικό μου πληκτρολόγιο είχε πρόβλημα με το λεξικό του δυστυχώς! Γι αυτό το άλλαξα κ εγώ. Αυτό που σου λέω έχει και διάφορα θέματα να του αλλάξεις να το κάνεις όπως σου αρέσει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω εδώ και 1,5 χρόνο περίπου το swype keyboard και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Έχει πολλά πληροφορία να διαλέξεις.θα πρέπει να το δηλώσεις όμως default στις ρυθμίσεις του τηλ σου.Εγώ έχω την αγορασμενη έκδοση αλλά και η free θα σε καλύψει σ'όλα
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξε λιγάκι αλλά ακόμα υπάρχουν μικροπροβληματάκια. Αλλά η αναβάθμιση σίγουρα τι πήγε προς το καλύτερο.

έκανες την σημερινή; έμεινε η γρήγορη Αλλαγή γλώσσας;

Link to comment
Share on other sites

έκανες την σημερινή; έμεινε η γρήγορη Αλλαγή γλώσσας;

Η αλλαγή γλώσσας είναι τώρα άψογη. (Τελικά ήταν τα κινητά μας ε; :P ).

Αλλά τα άλλα θέματα παραμένουν πάνω κάτω έως έχουν. Μακάρι να τα λύσουν και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αφού μιλάτε για πληκτρολόγια, να ρωτήσω κι εγώ.

 

Ποιο πληκτρολόγιο έχει το καλύτερο/πληρότερο λεξικό; Εννοείται απαραίτητα με Swipe.

 

Γιατί, έχω το SwiftKey, αλλά έχει ******* στις λάθος προβλέψεις τελευταία και θέλω να το "στείλω".

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αφού μιλάτε για πληκτρολόγια, να ρωτήσω κι εγώ.

 

Ποιο πληκτρολόγιο έχει το καλύτερο/πληρότερο λεξικό; Εννοείται απαραίτητα με Swipe.

 

Γιατί, έχω το SwiftKey, αλλά έχει ******* στις λάθος προβλέψεις τελευταία και θέλω να το "στείλω".

 

Στη θέση σου ακριβώς ήμουν πριν μερικούς μήνες. Έβαλα το swype κι ησύχασα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου ακριβώς ήμουν πριν μερικούς μήνες. Έβαλα το swype κι ησύχασα..

 

Free ή paid; Δεν πρόσεξα αν το έχεις γράψει πιο πάνω..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Free ή paid; Δεν πρόσεξα αν το έχεις γράψει πιο πάνω..

 

Δωρεάν. Πληρωμένη είχα από παλιά το shiftkey.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας άλλος το swiftkey Keyboard για να μου λύσει μια απορία? Σήμερα προσπαθούσα να γράψω μια λέξη στα ελληνικά. Δεν θυμάμαι τώρα ποια ήταν και ενώ την έγραφα ολόκληρη και σωστά, όταν πατούσα μια φορά το πλήκτρο του κενού διαστήματος μου την άλλαζε την λέξη και μου έβαζε μια άλλη που την θεωρούσε σωστή! Εντελώς άσχετη λέξη μου έβαζε. Και δεν με άφηνε με κανένα τρόπο να την διορθώσω και να βάλω αυτή που θέλω εγω να γράψω! Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε??

Αναγκάστηκα στο τέλος να αλλάξω όλη την πρόταση που έγραφα για να μη βάλω την λέξη που ήθελα να πω!!!

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν. Πληρωμένη είχα από παλιά το shiftkey.

 

Thank you. Θα το δοκιμάσω.

 

Έχει κανένας άλλος το swiftkey Keyboard για να μου λύσει μια απορία? Σήμερα προσπαθούσα να γράψω μια λέξη στα ελληνικά. Δεν θυμάμαι τώρα ποια ήταν και ενώ την έγραφα ολόκληρη και σωστά, όταν πατούσα μια φορά το πλήκτρο του κενού διαστήματος μου την άλλαζε την λέξη και μου έβαζε μια άλλη που την θεωρούσε σωστή! Εντελώς άσχετη λέξη μου έβαζε. Και δεν με άφηνε με κανένα τρόπο να την διορθώσω και να βάλω αυτή που θέλω εγω να γράψω! Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε??

Αναγκάστηκα στο τέλος να αλλάξω όλη την πρόταση που έγραφα για να μη βάλω την λέξη που ήθελα να πω!!!

 

Το έχω εγκατεστημένο, αλλά δε βλέπω να μένει για πολύ.. Γενικά, "χαζεύει", για να το πω ευγενικά, από την αρχή που το κατέβασα.. Έχει πρόβλεψη για προτάσεις, στις ρυθμίσεις. Απενεργοποίησέ το και δες αν διορθώθηκε..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Το έχω εγκατεστημένο, αλλά δε βλέπω να μένει για πολύ.. Γενικά, "χαζεύει", για να το πω ευγενικά, από την αρχή που το κατέβασα.. Έχει πρόβλεψη για προτάσεις, στις ρυθμίσεις. Απενεργοποίησέ το και δες αν διορθώθηκε..

 

Πρόβλεψη για προτάσεις δεν βλέπω να έχει κάπου στις ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Το Swype δεν έχει την δυνατότητα με swipe από το S κάπου δεν θυμάμαι, να μην αφήνει κενά σε αυτό που γράφεις;

Αν θυμάμαι καλά, έτσι είναι. Άρα, ακόμη ένας λόγος να πιστεύω πως αυτό με το κενό μετά την τελεία είναι μια βλακεία τους και μισή.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή γλώσσας είναι τώρα άψογη. (Τελικά ήταν τα κινητά μας ε; :P ).

 

Αν αναφέρεσαι κάπως ειρωνικά στο σχόλιό μου, ξαναλέω : Τρίτη 28/02/2016 : Στην κατοχή μου το Galaxy Alpha και το νεοαποκτηθέν Galaxy S6. Swype version ίδια και στα δύο , αυτή πριν τα updates. Lag στην πρώτη εναλλαγή γλώσσας στο Alpha, κανένα lag στο S6. Και τα δύο κινητά με πολύ ισχυρούς επεξεργαστές. Σε τι διέφεραν τα δύο κινητά ; Στις roms. Προφανώς μετά τo πρόσφατο update κάτι έφτιαξαν ώστε να γίνεται η εναλλαγή μια χαρά σε όλες τις roms των κινητών. Αν σου ακούγεται παράξενο αυτό που λέω, δεν είναι. Συμβαίνει με πολλές εφαρμογές. Γι΄αυτό και είπα ότι το παιδί που μας έλεγε ότι στο δικό του κινητό δεν είχε θέμα, είχε δίκιο. Στη δικιά του rom , το swype είχε κάτσει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή γλώσσας είναι τώρα άψογη. (Τελικά ήταν τα κινητά μας ε; :P ).

Αλλά τα άλλα θέματα παραμένουν πάνω κάτω έως έχουν. Μακάρι να τα λύσουν και αυτά.

Προφανώς και είναι τα κινητά σας.

Εκτός αν εγώ και όποιος άλλος είπε ότι δεν βλέπει διαφορά μεταξύ των αναβαθμίσεων λέμε ψέματα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας άλλος το swiftkey Keyboard για να μου λύσει μια απορία? Σήμερα προσπαθούσα να γράψω μια λέξη στα ελληνικά. Δεν θυμάμαι τώρα ποια ήταν και ενώ την έγραφα ολόκληρη και σωστά, όταν πατούσα μια φορά το πλήκτρο του κενού διαστήματος μου την άλλαζε την λέξη και μου έβαζε μια άλλη που την θεωρούσε σωστή! Εντελώς άσχετη λέξη μου έβαζε. Και δεν με άφηνε με κανένα τρόπο να την διορθώσω και να βάλω αυτή που θέλω εγω να γράψω! Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε??

Αναγκάστηκα στο τέλος να αλλάξω όλη την πρόταση που έγραφα για να μη βάλω την λέξη που ήθελα να πω!!!

Δεν έχει τη λέξη στο λεξικό του.

Αφού γράψεις και το τελευταίο γράμμα της λέξης αντί για κενό πάτα την πρώτη λέξη πάνω αριστερά που βγάζει (στην ουσία τη λέξη που έγραψες εσύ) για να την πάρει στο λεξικό και να την κράτηση.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις του swiftkey όπου επιλέγεις το Space να εισάγει την επόμενη προτεινόμενη λέξη. Λογικά αυτό πρέπει να απενεργοποιήσεις.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας άλλος το swiftkey Keyboard για να μου λύσει μια απορία? Σήμερα προσπαθούσα να γράψω μια λέξη στα ελληνικά. Δεν θυμάμαι τώρα ποια ήταν και ενώ την έγραφα ολόκληρη και σωστά, όταν πατούσα μια φορά το πλήκτρο του κενού διαστήματος μου την άλλαζε την λέξη και μου έβαζε μια άλλη που την θεωρούσε σωστή! Εντελώς άσχετη λέξη μου έβαζε. Και δεν με άφηνε με κανένα τρόπο να την διορθώσω και να βάλω αυτή που θέλω εγω να γράψω! Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε??

Αναγκάστηκα στο τέλος να αλλάξω όλη την πρόταση που έγραφα για να μη βάλω την λέξη που ήθελα να πω!!!

Στο μενου "πληκτρολογηση" ξεκλικαρεις την αυτοματη διόρθωση

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και να μην την κλείσει. Έτσι δεν έχει νόημα να βάλεις 3ο πληκτρολόγιο. Απλά πριν χρησιμοποιήσετε μια εφαρμογή δείτε λίγο και πως λειτουργεί πριν αναιρέσετε όλη τη χρηστικοτητα της.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν καμία ειρωνεία. Απλά η αναβάθμιση που έγινε επιβεβαίωσε αυτό που είπα. Είχε θέμα ο κώδικας τους, όπως συνεχίζει να έχει ακόμα στο θέμα των προβλέψεων, στον τονισμό κάποιων λέξεων, στο να βάζει κεφαλαίο το πρώτο γράμμα σε μία λέξη ενώ είναι στη μέση της πρότασης, να μην βγάζει τη λέξη με κεφαλαίο το πρώτο γράμμα μετά από ελληνικό ερωτηματικό και στο να βγάζει ΑΚΥΡΕΣ διορθώσεις.

Δεν είμαι ειδικός στις Rom και δεν με ενδιαφέρει να γίνω (είμαι απλός χρήστης και θέλω οι εφαρμογές μου να τρέχουν όσο πιο smooth γίνεται χωρίς να ξέρω τρελές λεπτομέριες), αλλά όταν το κινητό μου και το κάθε κινητό πηγαίνει γενικά μια χαρά και κολλάει μόνο το swype, ε φταίει το swype. Αυτό είπα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας άλλος το swiftkey Keyboard για να μου λύσει μια απορία? Σήμερα προσπαθούσα να γράψω μια λέξη στα ελληνικά. Δεν θυμάμαι τώρα ποια ήταν και ενώ την έγραφα ολόκληρη και σωστά, όταν πατούσα μια φορά το πλήκτρο του κενού διαστήματος μου την άλλαζε την λέξη και μου έβαζε μια άλλη που την θεωρούσε σωστή! Εντελώς άσχετη λέξη μου έβαζε. Και δεν με άφηνε με κανένα τρόπο να την διορθώσω και να βάλω αυτή που θέλω εγω να γράψω! Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε??

Αναγκάστηκα στο τέλος να αλλάξω όλη την πρόταση που έγραφα για να μη βάλω την λέξη που ήθελα να πω!!!

 

 

Υπάρχει η περίπτωση να είναι εντελώς άλλη λέξη αν περιέχει ίδια γράμματα με αυτή που γράφεις. Αν μου τύχει καμία θα την ανεβάσω.

Αν πατήσεις διάστημα, θα επιλέξει το χρωματισμένο στη μέση. Εκεί πρέπει να κοιτάς.

Οπότε κάνεις επιλογή ποιο θέλεις πριν πατήσεις κενό. Το τονισμένο στην πρώτη συλλαβή ή στην τελευταία.

http://s27.postimg.org/uj42rbqen/751741e0_5525_49ba_b470_bf4bcf8247aa.jpg

Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...