Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις το δοκίμασα σε πολύ μεγάλο κείμενο και δούλεψε απροβλημάτιστα.

Μάλιστα σε ευχαριστώ και για το double tap μιας και δεν το γνώριζα!

Μηδενικό lag γενικότερα έπειτα από απενεργοποίηση συγχωριανών και έξυπνου προγράμματος επεξεργασίας.

 

Edit: Η διαφορά του Swype στα λάθη με τα υπόλοιπα πληκτρολόγια είναι ότι είναι ένα κι ένα.. πάω να απενεργοποιήσω και τους υπόλοιπους συγχωριανούς μου..

 

Ωραία, σ' ευχαριστώ κι εγώ για την απάντησή σου.

Σ' εμένα το πρόβλημα παραμένει στο Nexus 4 (μόνο σ' αυτό που αναφέρθηκα παραπάνω, όταν προσπαθώ να γράψει κάτι μέσα σε κείμενο που ήδη έχω γράψει), οπότε συνεχίζω με Fleksy!!

Η αλήθεια δυσκολεύτηκα παααααάρα πολύ στη μετάβαση από το Swype στο Fleksy, οπότε θα ήταν πάλι δύσκολο να αλλάξω, αν και το Swype ήταν, είναι και παραμένει το αγαπημένο μου, ενώ είναι και αυτό με το οποίο γράφω πιο γρήγορα..

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Εγώ έχω κλείσει σχεδόν 2 χρόνια με το SwiftKey και ποτέ δε με δυσκόλεψε για να σκεφτώ να το αλλάξω. Είχα swype πριν αλλά το έβγαλα λόγω του περιβόητου lag. Όσον αφορά το Fleksy, είπα να το δοκιμάσω σήμερα αλλά πείτε μου λίγο, η γλώσσα γίνεται να αλλάξει μόνο μέσα από τις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου; δεν υπάρχει κάποια συντόμευση ή κάποια κίνηση που να την αλλάζει την ώρα που γράφω;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κλείσει σχεδόν 2 χρόνια με το SwiftKey και ποτέ δε με δυσκόλεψε για να σκεφτώ να το αλλάξω. Είχα swype πριν αλλά το έβγαλα λόγω του περιβόητου lag. Όσον αφορά το Fleksy, είπα να το δοκιμάσω σήμερα αλλά πείτε μου λίγο, η γλώσσα γίνεται να αλλάξει μόνο μέσα από τις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου; δεν υπάρχει κάποια συντόμευση ή κάποια κίνηση που να την αλλάζει την ώρα που γράφω;

 

Με swype στο πληκτρολόγιο αλλάζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Με swype στο πληκτρολόγιο αλλάζει.

 

Με swipe στο κενό εννοείς. Δεν το έβρισκα γιατί έπρεπε να κάνω μικρό swipe στο μέσον του κουμπιού. Αν και έχει καλές προοπτικές, είναι λίγο δύσχρηστο ή έστω δύσκολο να το συνηθίσω εγώ προσωπικά. Για παράδειγμα, αν θέλω να βάλω κόμμα μετά από μια λέξη πρέπει να πατήσω το κενό δύο φορές για να μπει τελεία και μετά swipe κάτω για να το αλλάξει σε κόμμα... Μάλλον θα παραμείνω στο SwiftKey.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Με swipe στο κενό εννοείς. Δεν το έβρισκα γιατί έπρεπε να κάνω μικρό swipe στο μέσον του κουμπιού. Αν και έχει καλές προοπτικές, είναι λίγο δύσχρηστο ή έστω δύσκολο να το συνηθίσω εγώ προσωπικά. Για παράδειγμα, αν θέλω να βάλω κόμμα μετά από μια λέξη πρέπει να πατήσω το κενό δύο φορές για να μπει τελεία και μετά swipe κάτω για να το αλλάξει σε κόμμα... Μάλλον θα παραμείνω στο SwiftKey.

 

Στην αρχή είναι πολύ δύσκολο να το συνηθίσεις. Μετά πάνε τα δάχτυλα μόνα τους. Γράφω γρηγορότερα από οποιοδήποτε άλλο, μιας κι έχει μεγάλα πλήκτρα. Αλλά η έλλειψη swype και το σιγμα το τελικό, με χαλάνε και τον έχω στην άκρη για την ώρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή είναι πολύ δύσκολο να το συνηθίσεις. Μετά πάνε τα δάχτυλα μόνα τους. Γράφω γρηγορότερα από οποιοδήποτε άλλο, μιας κι έχει μεγάλα πλήκτρα. Αλλά η έλλειψη swype και το σιγμα το τελικό, με χαλάνε και τον έχω στην άκρη για την ώρα.

 

Μου έχει κάνει μεγάλη ζημιά μιας και τώρα δε μπορώ να γυρίσω σε άλλο πληκτρολόγιο. Αν το συνηθίσεις όλα τα άλλα σου φαίνονται περίεργα με τα μικρά πλήκτρα. Επίσης με βόλεψαν πάρα πολύ τα gestures του τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή είναι πολύ δύσκολο να το συνηθίσεις. Μετά πάνε τα δάχτυλα μόνα τους. Γράφω γρηγορότερα από οποιοδήποτε άλλο, μιας κι έχει μεγάλα πλήκτρα. Αλλά η έλλειψη swype και το σιγμα το τελικό, με χαλάνε και τον έχω στην άκρη για την ώρα.

 

 

 

Μου έχει κάνει μεγάλη ζημιά μιας και τώρα δε μπορώ να γυρίσω σε άλλο πληκτρολόγιο. Αν το συνηθίσεις όλα τα άλλα σου φαίνονται περίεργα με τα μικρά πλήκτρα. Επίσης με βόλεψαν πάρα πολύ τα gestures του τελικά.

 

 

Κι εγώ που το συνήθισα δεν μπορώ να πάω σε άλλο πληκτρολόγιο. Δοκίμασα πάλι για λίγο το Swype, και μετά από κάθε λέξη, έπιανα το δάχτυλό μου να κάνει κίνηση από τα αριστερά προς τα δεξιά. :-P

 

Το μόνο κακό είναι πως ακόμη και μετά από τόσο καιρό που το χρησιμοποιώ, γράφω πολύ πιο αργά από ότι με το Swype (κυρίως με το ένα χέρι, με τα δύο χέρια σαφώς ο χρόνος που απαιτείται, μειώνεται).

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Στο Swype και στο fleksy το μόνο που μου λείπει είναι η λειτουργία one hand που έχουν τα άλλα πληκτρολόγια και μικραίνει το πληκτρολόγιο και μαζεύεται λίγο πιο δεξιά (ή αριστερά) για να φτάνεις να γράφεις με το ένα χέρι σε κινητά με μεγάλη οθόνη.
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Το fleksy μιας και δεν έχει λειτουργία γραφής με σύρσιμο, το καθιστά για χρήση με δύο χέρια και μονον. Εκεί είναι ο βασιλιάς,αλλά μέχρι εκεί .

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: Τι sci fi χωριό είναι αυτό του οποίου οι κάτοικοι απενεργοποιούνται :!:

 

Σε όποιον δοκιμάζει το Swype να το λέμε κάθε φορά αυτό περί της απενεργοποίησης συγχρονισμού , έξυπνου επεξεργαστή και δυναμικού λεξικού μέχρι να γίνει γνωστό σε όλους γιατί θα νομίζουν ότι το πληκτρολόγιο έχει πρόβλημα και δεν θα χαίρονται το μεγαλείο του. Πάντως αφού η Nuance ξέρει το πρόβλημα γιατί δεν βγάζει ένα update με απενεργοποιημένες εξαρχής αυτές τις τρεις ρυθμίσεις; Είναι τόσο απλό να το κάνει και απορώ γιατί δεν το κάνει.

 

Όταν λες έξυπνο επεξεργαστή εννοείς αυτό που λέει έξυπνο πρόγραμμα επεξεργασίας, σωστά;

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες έξυπνο επεξεργαστή εννοείς αυτό που λέει έξυπνο πρόγραμμα επεξεργασίας, σωστά;

 

Σωστά. Με απενεργοποιημένες αυτές τις επιλογές το Swype μεταμορφώνεται κυριολεκτικά, εδώ και μήνες που επέστρεψα σε αυτό δεν μου κόλλησε στιγμή!:)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να εγκαταστησω ελληνικο πληκτρολογιο σε μη ελληνικη rom?
κατέβασε κάποιο πληκτρολόγιο που διαθέτει και ελληνική γλώσσα. Π.χ το touchpal. Edited by Villis
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Swype σε κινητό και tablet. Είναι διαφορετική η διαρρύθμιση του όμως. Στο tablet το πλήκτρο για σβήσιμο είναι πάνω δεξιά δίπλα από το ελληνικό π και στο κινητό είναι κάτω δεξιά δίπλα από το Μ. Υπάρχει τρόπος να το αλλάξω στο tablet και να μη δείχνει τόσες επιλογές που μου δείχνει τώρα και να γίνει σαν το κινητό;
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Swype σε κινητό και tablet. Είναι διαφορετική η διαρρύθμιση του όμως. Στο tablet το πλήκτρο για σβήσιμο είναι πάνω δεξιά δίπλα από το ελληνικό π και στο κινητό είναι κάτω δεξιά δίπλα από το Μ. Υπάρχει τρόπος να το αλλάξω στο tablet και να μη δείχνει τόσες επιλογές που μου δείχνει τώρα και να γίνει σαν το κινητό;

 

Το ίδιο συμβαίνει και με μένα, δεν έχω βρει κάπου τέτοια ρύθμιση όμως να σου πω την αλήθεια δεν με ενοχλεί και η διαρρύθμιση όπως είναι στο τάμπλετ - στο οποίο και δουλεύω περισσότερο το Swype βέβαια.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου κρατάει προεπιλεγμένο το Swype. Έχω μεν το greenify αλλά δεν είναι στη λίστα με τα hibernated. Με το swifkey δεν είχα τέτοιο θέμα. Έχει κανείς καμιά ιδέα......γίνεται εκνευριστικό Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο θεμα εχω και εγω σε γενικες γραμμες.Ξεκλικαρεται ως προεπιλεγμενο προγραμμα απο την επιλογη ''γλωσσα και εισαγωγη'' των ρυθμισεων του κινητου.Δεν το κανει συχνα αλλα συμβαινει. Δεν ξερω αν φταιει το κινητο ή η εφαρμογη.
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν έχει αποεπιλεχθεί ποτέ από προεπιλεγμένο ούτε στο προηγούμενο κινητό μου (LG 4Χ) ούτε στο τωρινό (Huawei P6) οπότε σίγουρα δεν είναι γενικό πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Update του Swype στο market μετά από πολύ καιρό..~
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει και μένα πολύ το swype, αλλά το εγκατέλειψα εδώ και 2-3 μήνες εξαιτίας των γνωστών κολλημάτων. Διαβάζοντας όμως εδώ από πολλούς θετικά, αποφάσισα να το χρησιμοποιήσω πάλι. Απενεργοποίησα όσα θεωρούνται υπεύθυνα για τα lags που είχε και μέχρι τώρα λειτουργεί απροβλημάτιστα. Κατεβάζω και εγώ την αναβάθμιση και θα δούμε. Όσοι την κατέβασαν έχουν δει κάποια διαφορά; Πάντως δεν το βλέπω σωστό, ενώ η Nuance γνωρίζει αρκετό καιρό για τα προβλήματα που έχει, δεν έχει κάνει κάτι και δε μου φαίνεται σωστή η λύση να απενεργοποιούμε διάφορα ώστε έτσι να δουλεύει σωστά. Όχι ότι είναι κάτι τραγικό, αλλά από τη στιγμή που η εταιρεία το πουλάει και δίνουμε, έστω και τα λίγα αυτά ευρώ, πρέπει να έχουμε και την απαιτούμενη υποστήριξη.
Link to comment
Share on other sites

Update του Swype στο market μετά από πολύ καιρό..~

 

Σήμερα μου έβαγλε και σε μένα αναβάθμιση μέσα από το amazon store. Δεν ήξερα ότι αναβαθμίζονται ταυτόχρονα. Κάπου είχα διαβάσει ότι είναι ανεξάρτητες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...