Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την έβαλα χθες το βράδυ αφού είδα το ποστ σου.

Σαν την παλιά αλλά με λιγότερα λάθη. Τον τελευταίο καιρό το SwiftKey μου έχει σπάσει τα νεύρα. Διπλασιάζει ή εξαφανίζει γράμματα, κάνει λάθος χωρισμό. Μάλιστα βλέπω πολλούς εδώ μέσα να γράφουν έτσι αλλά φαίνεται ότι δεν μας ενοχλεί και ιδιαίτερα. Το beta version προς το παρόν πάει καλύτερα. Δεν έχω βρει πως αλλάζει το μέγεθος του πληκτρολογίου.

Πατάς το πλήκτρο για τις ρυθμίσεις (όπως το παλιό) και έχει πολλές επιλογές μαζί με resize).

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Πατάς το πλήκτρο για τις ρυθμίσεις (όπως το παλιό) και έχει πολλές επιλογές μαζί με resize).

 

Σε ευχαριστώ. Είσαι θεός. Παρεμπιπτόντως το beta δεν κάνει τα λάθη που έκανε το κανονικό.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αυτό το "καλημέρα" με το swiftkey δεν το πετυχαίνω ποτέ ...

 

To παλιό αριθμητικό ηταν πιο βολικό

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,μολις εβαλα το touchpal keyboard και τα emoji δεν γραφουν , κανω κατι λαθος ?

 

Εμένα μου τα βγάζει σε στυλ Android φατσούλες....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα και εγώ το touch pal και είμαι πολύ ευχαριστημένος, άψογο μπορώ να πω, ειδικά σε πρόβλεψη λέξεων απίθανο :D

Είχα το A. I. Type, το οποίο βέβαια είχε κάποια καλά πραγματάκια αλλά σε πρόβλεψη λέξεων και σε swift καμία σχέση, άσε που είναι επί πληρωμή:mad:

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου τα βγάζει σε στυλ Android φατσούλες....

 

τις φατσες μου τις βγαζει και εμενα στο emoticons αλλα τα emoji δεν δουλευουν :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατέβασα το Swift key που είναι σε προσφορά και είμαι αρκετά ικανοποιημενος..το έχω βάλει βέβαια εδώ και μερικές ώρες
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατέβασα το Swift key που είναι σε προσφορά και είμαι αρκετά ικανοποιημενος..το έχω βάλει βέβαια εδώ και μερικές ώρες

 

Μια και το ανέφερες, τις τελευταίες μέρες βλέπω μια βελτίωση στην απόδοση του Swiftkey (σε λειτουργία flow). Ενώ δεν είχα καθόλου κολακευτικά σχόλια στην αρχή της μετάβασής μου από Swype, νομίζω ότι το συνηθίζω (ή ότι με συνηθίζει). Πάντως είναι πιο ακριβές, ακόμα και σε λέξεις/φράσεις που δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει.

Ακόμα το Swype μου είναι πιο εύχρηστο, αλλά η ψαλίδα είναι μικρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Μια και το ανέφερες, τις τελευταίες μέρες βλέπω μια βελτίωση στην απόδοση του Swiftkey (σε λειτουργία flow). Ενώ δεν είχα καθόλου κολακευτικά σχόλια στην αρχή της μετάβασής μου από Swype, νομίζω ότι το συνηθίζω (ή ότι με συνηθίζει). Πάντως είναι πιο ακριβές, ακόμα και σε λέξεις/φράσεις που δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει.

Ακόμα το Swype μου είναι πιο εύχρηστο, αλλά η ψαλίδα είναι μικρότερη.

 

Έχει ειπωθεί πολλές φορές αυτό για το Swiftkey, τις πρώτες μέρες φτάνει σε σημείο να σε απογοητεύει αλλά σύντομα όλοι διακρίνουν τη διαφορά, ειδικά αν το βάλουν να "μάθει" από τους λογαριασμούς facebook, twitter, gmail "τα πιάνει" πολύ πιο σύντομα!

Βέβαια εγώ προσωπικά ακόμα πιστεύω ότι έχει θέμα με τις μεγάλες λέξεις στη μέθοδο flow, όσο κι αν το δοκίμασα δεν βελτιώθηκε ποτέ σ'αυτόν τον τομέα.. γι'αυτό έχω κολλήσει στο touchpal τον τελευταίο καιρό που τα πάει σαφώς καλύτερα και δεν έχει και τα προβλήματα του Swype που δεν λένε να τα διορθώσουν μέχρι και τώρα που μιλάμε. Γιατί στη γραφή με γλίστρημα του δαχτύλου το Swype είναι απλώς ασύγκριτο, συν τη γραφή ομιλίας που κάνει στα ελληνικά και που δεν τη φτάνει κανένας. Αλλά.. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει ειπωθεί πολλές φορές αυτό για το Swiftkey, τις πρώτες μέρες φτάνει σε σημείο να σε απογοητεύει αλλά σύντομα όλοι διακρίνουν τη διαφορά, ειδικά αν το βάλουν να "μάθει" από τους λογαριασμούς facebook, twitter, gmail "τα πιάνει" πολύ πιο σύντομα!

Βέβαια εγώ προσωπικά ακόμα πιστεύω ότι έχει θέμα με τις μεγάλες λέξεις στη μέθοδο flow, όσο κι αν το δοκίμασα δεν βελτιώθηκε ποτέ σ'αυτόν τον τομέα.. γι'αυτό έχω κολλήσει στο touchpal τον τελευταίο καιρό που τα πάει σαφώς καλύτερα και δεν έχει και τα προβλήματα του Swype που δεν λένε να τα διορθώσουν μέχρι και τώρα που μιλάμε. Γιατί στη γραφή με γλίστρημα του δαχτύλου το Swype είναι απλώς ασύγκριτο, συν τη γραφή ομιλίας που κάνει στα ελληνικά και που δεν τη φτάνει κανένας. Αλλά.. :)

 

Το swype δεν το έχω χρησιμοποιησει αλλά σε σχέση με το στοκ του Nexus 4 μου το θεωρώ σαφώς ανώτερο. Το έβαλα και να μάθει από τα fb, Gmail. Το βρήκα και στην προσφορά οπότε είπα να το δοκιμάσω και δε με απογοήτευσε στο ελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Το swype δεν το έχω χρησιμοποιησει αλλά σε σχέση με το στοκ του Nexus 4 μου το θεωρώ σαφώς ανώτερο. Το έβαλα και να μάθει από τα fb, Gmail. Το βρήκα και στην προσφορά οπότε είπα να το δοκιμάσω και δε με απογοήτευσε στο ελάχιστο.

 

Μήπως εννοείς το Swiftkey;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς το Swiftkey;

 

Ναι Σορυ στο Swiftkey αναφέρομαι.. Συνέχιζα τη σκέψη από το προηγούμενο σχόλιο... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σορυ στο Swiftkey αναφέρομαι.. Συνέχιζα τη σκέψη από το προηγούμενο σχόλιο... ;-)

 

Eγω που έχω πρόβλημα όρασης την έχω καταβρει με το μεγάλο μέγεθος στο beta

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σορυ στο Swiftkey αναφέρομαι.. Συνέχιζα τη σκέψη από το προηγούμενο σχόλιο... ;-)

 

Θα σου αρέσει αρκετά σαν πληκτρολόγιο δεν το συζητώ, συνήθως αυτά τα "επί πληρωμής" είναι αρκετά καλύτερα από πολλά "stock".

Πιστεύω όμως ότι θα παρατηρήσεις κι εσύ μελλοντικά αυτό που βρήκα σαν ελάττωμα στο κατά τ'άλλα άψογο Swiftkey, flow και μεγάλες ελληνικές λέξεις ίσον, καλύτερα να την γράψεις με κανονικό typing απ'την αρχή αφού υστερεί στο να τη γράψει με χάιδεμα πάνω στα πλήκτρα.. αν δεν σε ενοχλήσει αυτό τότε το κρατάς άνετα, εμένα όμως που ξεκίνησα με το Swype μου φάνηκε κάπως. Βέβαια το Swype είχε (κι εξακολουθεί να έχει) άλλα προβλήματα, ακόμα μεγαλύτερα κατ'εμε.. κι έτσι ήρθε το (δωρεάν μάλιστα!) touchpal να τα κάνει όλα όχι τέλεια, αξιοπρεπέστατα όμως, και ν'αφήσει τ'άλλα δυο στην άκρη μέχρι.. ο καιρός θα δείξει. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου αρέσει αρκετά σαν πληκτρολόγιο δεν το συζητώ, συνήθως αυτά τα "επί πληρωμής" είναι αρκετά καλύτερα από πολλά "stock".

Πιστεύω όμως ότι θα παρατηρήσεις κι εσύ μελλοντικά αυτό που βρήκα σαν ελάττωμα στο κατά τ'άλλα άψογο Swiftkey, flow και μεγάλες ελληνικές λέξεις ίσον, καλύτερα να την γράψεις με κανονικό typing απ'την αρχή αφού υστερεί στο να τη γράψει με χάιδεμα πάνω στα πλήκτρα.. αν δεν σε ενοχλήσει αυτό τότε το κρατάς άνετα, εμένα όμως που ξεκίνησα με το Swype μου φάνηκε κάπως. Βέβαια το Swype είχε (κι εξακολουθεί να έχει) άλλα προβλήματα, ακόμα μεγαλύτερα κατ'εμε.. κι έτσι ήρθε το (δωρεάν μάλιστα!) touchpal να τα κάνει όλα όχι τέλεια, αξιοπρεπέστατα όμως, και ν'αφήσει τ'άλλα δυο στην άκρη μέχρι.. ο καιρός θα δείξει. :)

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν χρησιμοποιώ το flow για να γράψω στο Swiftkey. Όλη την πρώτη πρόταση την έγραψα χωρίς να πατήσω ούτε ένα γράμμα!!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν χρησιμοποιώ το flow για να γράψω στο Swiftkey. Όλη την πρώτη πρόταση την έγραψα χωρίς να πατήσω ούτε ένα γράμμα!!

 

Για να μην το αδικω, στην απλή πληκτρολόγηση και στις προβλέψεις του είναι άψογο δεν το συζητώ, ειδικά μόλις μάθει τον τρόπο γραφής του χρήστη..:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλύτερο πληκτρολόγιο αλλά τι βολεύει τον καθένα!το πιο ηλίθιο που διάβασα είναι το "αφού είναι τα νέα πληκτρολόγια και όλοι γράφουν με αυτα τώρα"!!!!

Έλεος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εδώ και 2 μέρες που παίζω πάλι με το Swype, εξεπλάγην γιατί δεν μου έχει κολλήσει ούτε μια φορά. Και του γράφω κείμενα σεντόνια. Δεν ξέρω....Μήπως του έγινε κρυφά καμιά αναβάθμιση; Χωρίς τα κολλήματα του είναι το καλύτερο ever.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εδώ και 2 μέρες που παίζω πάλι με το Swype, εξεπλάγην γιατί δεν μου έχει κολλήσει ούτε μια φορά. Και του γράφω κείμενα σεντόνια. Δεν ξέρω....Μήπως του έγινε κρυφά καμιά αναβάθμιση; Χωρίς τα κολλήματα του είναι το καλύτερο ever.

 

Μακάρι να φτιάξει οριστικά το πρόβλημα με τα κολλήματα και θα επιστρέψω κι εγώ στο Swype, είναι αυτό που με βολεψε περισσότερο απ'όλα συν ότι είναι απαιχτο στο swiping σε σύγκριση με τα υπόλοιπα..:)

Link to comment
Share on other sites

Και μένα αυτό με κρατάει. Αν το διορθώσουν θα γυρίσω και εγώ στο Swype, αν και εγώ βολευτεί με το stock Google και λίγο δύσκολα πλέον να αλλάξω.
Link to comment
Share on other sites

Και μένα αυτό με κρατάει. Αν το διορθώσουν θα γυρίσω και εγώ στο Swype, αν και εγώ βολευτεί με το stock Google και λίγο δύσκολα πλέον να αλλάξω.

 

Κι εγώ είχα το στοκ εδώ και 6 μήνες αλλά εδώ και 3,4 μέρες που έχω το Swiftkey το έχω συνηθίσει πλήρως

Link to comment
Share on other sites

4.2.1 to stock εχει γραψιμο με συρσιμο γιατι δεν το εχω βρει

 

Για το επίσημο της Google λέω. Υπάρχει και στο play, δεν ξέρω ποιο έχεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

To Stock του 4.2.2 στο S4 είναι καταπληκτικό, Έχει για όλα τα γούστα, ακόμη και την επιλογή με το Αλφαριθμητικό. Και τα πάει πολύ καλά ορθογραφικά.

Βέβαια από τότε που δοκίμασα για πλάκα την τελευταία έκδοση του Swype + Dragon, για φωνητική πληκτρολόγηση κλπ. Έχω μείνει ικανοποιημένος και δεν ξαναενεργοποίησα το stock. Κόλλημα μόνο σήμερα είχα για λίγα δευτερόλεπτα σε κάποια εφαρμογή. Και πιάνει 65mb στη συσκευή μου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...