Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα, ενεργοποίησα και τον συγχρονισμό και είναι πάρα πολύ καλό. Η γλώσσα επιτέλους αλλάζει αμέσως, αφήνει αυτόματα κενό μετά από κόμμα, όχι όμως και μετα απο τέλεια. Μπορεί και να αφήσω το πληκτρολόγιο της Google για χάρη του.

 

Γιατί θες μετά από κόμμα η τελεία να αφήνει κενό; Εγώ γι'αυτό τον λόγο δεν μου αρέσει το swiftkey!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Όταν γράφεις κείμενο στο Word μετά το κόμμα βάζεις κενό;

 

Πάντα, ακόμη και σε κανονικό γραπτό έτσι κάνω. Πιο πολύ από συνήθεια ίσως, για να πέφτει η μία λέξη πάνω στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα, ακόμη και σε κανονικό γραπτό έτσι κάνω. Πιο πολύ από συνήθεια ίσως, για να πέφτει η μία λέξη πάνω στην άλλη.

 

Καλά θέμα συνήθειας πρέπει να είναι απλά στο Swype μου αρέσει που μετά την λέξη δεν φαίνεται ο κερσορας να έχει αφήσει κενό αλλά στην ουσία μόλις πας να γράψεις την επόμενη λέξη στο βάζει το κενό! Αν βάλεις τελεία δεν βάζει κενό! Αυτο μου αρέσει.Ενώ στο swiftkey κάνει αυτό που λες, βάζει κενό άμεσα μόλις τελειώσεις την λέξη.είτε βάλεις κόμμα είτε τελεία.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θες μετά από κόμμα η τελεία να αφήνει κενό; Εγώ γι'αυτό τον λόγο δεν μου αρέσει το swiftkey!

 

Διότι αυτό είναι το σωστό.

 

Όταν γράφεις κείμενο στο Word μετά το κόμμα βάζεις κενό;

 

Πάντα, ακόμη και σε κανονικό γραπτό έτσι κάνω. Πιο πολύ από συνήθεια ίσως, για να πέφτει η μία λέξη πάνω στην άλλη.

 

Γενικά, μετά τα σημεία στίξης μπαίνει κενό. Αυτός είναι ο ορθός τρόπος, ειδικά στην πληκτρολόγηση ενός κειμένου, π.χ. στο Word που αναφέρεις. Βέβαια στα sms αρκετοί αποφεύγουν τα συγκεκριμένα κενά, για να μην τρώνε επιπλέον γράμματα σε περίπτωση που το μήνυμα ολοκληρώνει οριακά κάποιον αριθμό sms, ώστε να μη χρεώνονται παραπάνω για ένα ή δυο χαρακτήρες. Αυτό δεν είναι θέμα. Σε επίσημο έγγραφο όμως, επιβάλλεται...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, μετά τα σημεία στίξης μπαίνει κενό. Αυτός είναι ο ορθός τρόπος, ειδικά στην πληκτρολόγηση ενός κειμένου, π.χ. στο Word που αναφέρεις. Βέβαια στα sms αρκετοί αποφεύγουν τα συγκεκριμένα κενά, για να μην τρώνε επιπλέον γράμματα σε περίπτωση που το μήνυμα ολοκληρώνει οριακά κάποιον αριθμό sms, ώστε να μη χρεώνονται παραπάνω για ένα ή δυο χαρακτήρες. Αυτό δεν είναι θέμα. Σε επίσημο έγγραφο όμως, επιβάλλεται...

 

Μάλιστα! Οκ Καιρός να συνεχίζω τα κενά μπας και συνηθίσω και το swiftkey που μου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Καλά θέμα συνήθειας πρέπει να είναι απλά στο Swype μου αρέσει που μετά την λέξη δεν φαίνεται ο κερσορας να έχει αφήσει κενό αλλά στην ουσία μόλις πας να γράψεις την επόμενη λέξη στο βάζει το κενό! Αν βάλεις τελεία δεν βάζει κενό! Αυτο μου αρέσει.Ενώ στο swiftkey κάνει αυτό που λες, βάζει κενό άμεσα μόλις τελειώσεις την λέξη.είτε βάλεις κόμμα είτε τελεία.

 

Εντάξει το κενό να το φάω (αν και δεν πρέπει), το να ξεκινάει με μικρό και όχι με κεφαλαίο;;;;

 

 

 

 

Γενικά, μετά τα σημεία στίξης μπαίνει κενό. Αυτός είναι ο ορθός τρόπος, ειδικά στην πληκτρολόγηση ενός κειμένου, π.χ. στο Word που αναφέρεις. Βέβαια στα sms αρκετοί αποφεύγουν τα συγκεκριμένα κενά, για να μην τρώνε επιπλέον γράμματα σε περίπτωση που το μήνυμα ολοκληρώνει οριακά κάποιον αριθμό sms, ώστε να μη χρεώνονται παραπάνω για ένα ή δυο χαρακτήρες. Αυτό δεν είναι θέμα. Σε επίσημο έγγραφο όμως, επιβάλλεται...

 

Συμφωνώ πως αυτός είναι ο σωστός τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Αγόρασα ένα ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι για το tablet μου. Aλλά αυτο δεν γυρνάει στα ελληνικά μόνο αγγλικά παίζει, ενώ το αφής γυρίζει κανονικά ,το ασύρματο δεν το ακολουθεί, μόνο αγγλικά και τπτ αλλο. Ξέρει κανείς αν χρειάζεται κάποια εφαρμογή να κατεβάσω ή κάποια ρύθμιση να κάνω? Προς ενημέρωσή σας το πληκτρολόγιο και το ποντίκι είναι κινέζικα αλλά δουλεύουν μια χαρά.

 

Ευχαριστώ

Edited by stavrakas32
ΥΓ. ΤΟ Shift & Alt που δοκίμασα δεν παίζει όπως και κάποιοι συνδιασμοί για Linux
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Οι συνδιασμοί των πλήκτρων alt & shift δεν δουλεύουν, όπως και κάτι άλλοι που είδα για linux

 

Καλησπέρα παιδιά,

 

Αγόρασα ένα ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι για το tablet μου. Aλλά αυτο δεν γυρνάει στα ελληνικά μόνο αγγλικά παίζει, ενώ το αφής γυρίζει κανονικά ,το ασύρματο δεν το ακολουθεί, μόνο αγγλικά και τπτ αλλο. Ξέρει κανείς αν χρειάζεται κάποια εφαρμογή να κατεβάσω ή κάποια ρύθμιση να κάνω? Προς ενημέρωσή σας το πληκτρολόγιο και το ποντίκι είναι κινέζικα αλλά δουλεύουν μια χαρά.

 

Ευχαριστώ

 

;) Παιδιά η εφαρμογή external keyboard helper είναι πολή καλή και να σκεφτείτε ότι κατέβασα και την demo version κιολας. Ευχαριστώ τον παραπάνω φίλο που βοήθησε. Τώρα γράφω από το ασύρματο να σκεφτείτε

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το κενό να το φάω (αν και δεν πρέπει), το να ξεκινάει με μικρό και όχι με κεφαλαίο;;;;

 

Εφόσον φας το κενό, το πρόγραμμα δεν θ' αντιληφθεί πως ολοκλήρωσες μια πρόταση. Θεωρεί πως απλά έβαλες ένα σύμβολο ανάμεσα στα γράμματα, όπου δεν αλλάζεις πρόταση κι έτσι παραμένει μικρό το επόμενο γράμμα (π.χ. myphone.gr).

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί με αυτά που λέτε. Νομίζω πως και το swiftkey και το swype βάζουν κενά εκεί όπου χρειάζεται. Το πρόβλημα είναι πως το swiftkey βιάζεται κάποιες φορές και το παίρνει πίσω και με ενοχλεί και εμένα. Μετά την πληκτρολόγηση λέξης, αμέσως αφήνει κενό και αν βάλεις τελεία, γυρνάει πίσω. Ίσως απλά έχω συνηθίσει το swype.

 

Με τα κεφαλαία και μικρά δεν καταλαβαίνω, που έχετε πρόβλημα; Και τα δύο (σωστά;;) ξεκινάνε με μικρά μετά το ";" που στα αγγλικά δεν θεωρείται ερωτηματικό. Πρέπει να δώσουμε feedback...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα, ενεργοποίησα και τον συγχρονισμό και είναι πάρα πολύ καλό. Η γλώσσα επιτέλους αλλάζει αμέσως, αφήνει αυτόματα κενό μετά από κόμμα, όχι όμως και μετα απο τέλεια. Μπορεί και να αφήσω το πληκτρολόγιο της Google για χάρη του.

 

Ακριβως,

Πλεον δεν κολλαει πουθενα

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι αν γνωριζει καποιος ,

εχω αγορασμενο το swiftkey keyboard tablet αλλα δεν μου το εμφανιζει στις εγγατεστημενες εφαρμογες στο play store

και με μια αναζητηση που εκανα δεν εμφανιζεται γενικα σαν εφαρμογη. σταματησανε να την υποστηριζουν? το απλο swiftkey keyboard διχνει διαθεσημο με αγορα προς 3,99 αλλα το tablet πουθενα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πως μπορούμε να επαναφέρουμε τις λέξεις που είχαμε αποθηκεύσει; Μετά το τελευταίο update χαθήκανε όλες. Και επίσης δεν μου κρατάει τις καινούριες.

Υπόψιν ότι έχω το sync ενεργοποιημένο.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα στο Swype, η ακρίβεια του ακόμα και σε γρήγορη, "τσαπατσούλικη" γραφή είναι απερίγραπτη..

Μου λείπουν οι ευκολίες του Touchpal όπως το γρήγορο σβήσιμο λέξεων, οι συντομεύσεις πάνω/κάτω για χαρακτήρες και αριθμούς αλλά και το διακριτικό ίχνος και όχι αυτό το χοντρό πορτοκαλί αλλά θα επιβιώσω πιστεύω..!

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα στο Swype, η ακρίβεια του ακόμα και σε γρήγορη, "τσαπατσούλικη" γραφή είναι απερίγραπτη..

Μου λείπουν οι ευκολίες του Touchpal όπως το γρήγορο σβήσιμο λέξεων, οι συντομεύσεις πάνω/κάτω για χαρακτήρες και αριθμούς αλλά και το διακριτικό ίχνος και όχι αυτό το χοντρό πορτοκαλί αλλά θα επιβιώσω πιστεύω..!

ακριβως!η ακριβεια του ειναι καλυτερη απο τα αλλα δυο swiftkey,touchpal

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα στο Swype, η ακρίβεια του ακόμα και σε γρήγορη, "τσαπατσούλικη" γραφή είναι απερίγραπτη..

Μου λείπουν οι ευκολίες του Touchpal όπως το γρήγορο σβήσιμο λέξεων, οι συντομεύσεις πάνω/κάτω για χαρακτήρες και αριθμούς αλλά και το διακριτικό ίχνος και όχι αυτό το χοντρό πορτοκαλί αλλά θα επιβιώσω πιστεύω..!

 

Για τους αριθμούς σέρνεις από το S(wype) key στο 5 και έχεις αυτό που θες.

 

Επίσης προσθέσανε ένα ωραίο gesture. Διαλέγεις μια λέξη και σέρνεις από S(wype) στο S το κανονικό και κάνει google search!

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως εδώ και μερικούς μήνες μου φαίνεται ότι η ανοχή του swype σε τσαπατσούλικο Input λιγοστεύει και με εκνευρίζει πολύ! :(

παλιά συνήθιζα να γράφω χωρίς να κοιτάω καν την οθόνη τώρα συχνά πυκνά μου κάνει λάθη

Link to comment
Share on other sites

Έγινε αναβάθμιση στο TouchPal, που διορθώνει τη σειρά των γραμμάτων στο πληκτρολόγιο με τα 9 πλήκτρα. Το θέμα με το ερωτηματικό ακόμα δεν το διόρθωσαν πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου γίνεται αυτόματα η αναβάθμιση στο TouchPal μέσω play store .Αλλά και χειροκίνητα που πάω να το κάνω μέσω της εφαρμογής λέει ότι είναι η τελευταία ενημερωμένη έκδοση... Να περιμένω κι άλλο ή απεγκατάσταση κι επανεγκατάσταση?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...