Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tο έχω και εγώ το νέο πληκτρολόγιο της Google σε ένα nexus7 (2012) που πήρε την 5.0. Πολύ πιο καλό σε σχέση με πριν, όμως το swiftkey δεν το αλλάζω. Χρησιμοποιούσα για αρκετό καιρό το swype, το οποίο και θεωρώ καλύτερο από το swiftkey σε θέμα προβλέψεων λέξεων κυρίως. Εκείνο που μου αρέσει σε αυτά τα πληκτρολόγια και που δεν το έχει της Google, είναι τα βελάκια που έχει που σου επιτρέπει να πηγαίνεις όπου θέλεις μέσα σε ένα κείμενο και να διορθώνεις, ή να διαγράφεις λέξεις ή και παραγράφους. Το επιπλέον που μου αρέσει στο swiftkey, είναι που έχει πλέον και την αριθμητική διάταξη μαζί με τα γράμματα και, κατά τη γνώμη μου, βολεύει πολύ.

Καλά εάν έβαζε βελάκια και αριθμούς το swype δεν θα κοιτούσα ποτέ για άλλο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Δεν ξέρω αν όντως λειτουργεί, αλλά ίσως να ενδιαφέρει αρκετούς, οπότε ας το δοκιμάσουν και ας μας πουν.

 

Πώς να βάλετε μία επιπλέον γραμμή με τα νούμερα, στο καινούριο πληκτρολόγιο της Google (αυτό της έκδοσης που υπάρχει στην Lollipop).

 

οδηγίες

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν όντως λειτουργεί, αλλά ίσως να ενδιαφέρει αρκετούς, οπότε ας το δοκιμάσουν και ας μας πουν.

 

Πώς να βάλετε μία επιπλέον γραμμή με τα νούμερα, στο καινούριο πληκτρολόγιο της Google (αυτό της έκδοσης που υπάρχει στην Lollipop).

 

οδηγίες

Έχει κανένας το apk το τελευταίο αυτού του πληκτρολογίου;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το playstore μου λέει πως το πληκτρολόγιο google δεν είναι διαθέσιμο στη χώρα μου ... που μπορώ να το βρώ ?

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το playstore μου λέει πως το πληκτρολόγιο google δεν είναι διαθέσιμο στη χώρα μου ... που μπορώ να το βρώ ?

Μόλις λίγα ποστς πιο πίσω απαντήθηκε.. :)

 

@araditsas

PlayStore Link

Αν γράφει δεν υποστηρίζει την συσκευή εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλά εάν έβαζε βελάκια και αριθμούς το swype δεν θα κοιτούσα ποτέ για άλλο!

 

Το Swype έχει βελάκια, μόνο οι αριθμοί του λείπουν σε σχέση με το swiftkey. Για τα βελάκια, σε tablet τα έχει επάνω αριστερά δίπλα από το ελληνικό ερωτηματικό. Σε smartphone κάνεις swipe κάτω αριστερά από το σύμβολο με το χεράκι, που όταν το πατάς παρατεταμένα σε πηγαίνει στις ρυθμίσεις, μέχρι το σύμβολο με τα νούμερα που είναι ακριβώς δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

Το Swype έχει βελάκια, μόνο οι αριθμοί του λείπουν σε σχέση με το swiftkey. Για τα βελάκια, σε tablet τα έχει επάνω αριστερά δίπλα από το ελληνικό ερωτηματικό. Σε smartphone κάνεις swipe κάτω αριστερά από το σύμβολο με το χεράκι, που όταν το πατάς παρατεταμένα σε πηγαίνει στις ρυθμίσεις, μέχρι το σύμβολο με τα νούμερα που είναι ακριβώς δίπλα.

 

Κάτω αριστερά από το σύμβολο με το χεράκι δεν είναι εκτός περιοχής touch screen;

Εν πάση περιπτώσει, σ' εμένα δεν λειτούργησε.

Link to comment
Share on other sites

Κάτω αριστερά από το σύμβολο με το χεράκι δεν είναι εκτός περιοχής touch screen;

Εν πάση περιπτώσει, σ' εμένα δεν λειτούργησε.

 

Κάνε swipe από το σύμβολο με το χεράκι, μέχρι το σύμβολο με τους αριθμούς δίπλα. Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά πριν.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλοι μιλάτε για τα βελάκια του Swype.

Εξίσου σημαντικά είναι τα shortcuts που έχει για επιλογή, αντιγραφή, αποκοπή κειμένου.

Τα άλλα το έχουν αυτό;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εν πάση περιπτώσει, σ' εμένα δεν λειτούργησε.

 

Κάνε swype από το εικονίδιο κάτω αριστερά με το πορτοκαλί s μέχρι το 5 , θα γυρίσει σε αριθμητικό .

Ένας άλλος τρόπος είναι να κρατήσεις το 123 πατημένο (δεύτερο από κάτω αριστερά) και θα σου βγει από επάνω pop up με τρεις επιλογές , αριθμητικό-βελάκια και επεξεργασία κειμένου-smiles .

Link to comment
Share on other sites

Κάνε swype από το εικονίδιο κάτω αριστερά με το πορτοκα λί s μέχρι το 5 , θα γυρίσει σε αριθμητικό .

Ένας άλλος τρόπος είναι να κρατήσεις το 123 πατημένο (δεύτερο από κάτω αριστερά) και θα σου βγει από επάνω pop up με τρεις επιλογές , αριθμητικό-βελάκια και επεξεργασία κειμένου-smiles .

 

Σωστός !!!

Έτσι, λειτούργησαν και αυτές οι δυνατότητες.

Ευχαριστώ

Φαίνεται ότι χρειαζόμαστε ένα tutorial για να είναι μαζεμένες όλες οι κινήσεις-δυνατότητες

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω βελάκια και αριθμούς στο swype εννοώ να ήταν ΠΆΝΤΑ εμφανή όπως είναι πλέον στο swiftkey.ότι και να γίνει πάντως το swype δεν το αλλάζω με τίποτα ειδικά τώρα που σταμάτησε να λαγκαρει.
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλοι μιλάτε για τα βελάκια του Swype.

Εξίσου σημαντικά είναι τα shortcuts που έχει για επιλογή, αντιγραφή, αποκοπή κειμένου.

Τα άλλα το έχουν αυτό;

Το TouchPal τα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Το TouchPal τα έχει.

Το TouchPal, αν δεν έχω χάσει κάποιο επεισόδιο γιατί τσεκάρω πάλι Swype/SwiftKey τελευταία, έχει layout για copy/paste κλπ αλλά όχι shortcuts.

Εμένα από το Swype μου λείπουν κυρίως η αριθμοσειρά και τα emoji.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να κρατήσεις πατημένο το σ...

 

Αφού πας πρώτα στο look and feel και τικαρεις το Case Sensitive Layout. Μετά θα μπορείς να πατάς παρατεταμένα το "σ " για να σου βγάλει το " ς".

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

To Google Keyboard μου κάνει το εξής κουφό. Ενώ ξεκινώντας να γράψω κάποιο κείμενο μου προτείνει τις λέξεις, με το που θα γράψω μια λέξη (είτε δική μου, είτε από τις προτεινόμενες) δε μου ξαναπροτείνει ποτέ. Το παραθυράκι που έπρεπε να έχει τις προτεινόμενες είναι στη θέση του, αλλά άδειο.

 

Αν στείλω το SMS και μετά πάω να στείλω δεύτερο, πάλι μου προτείνει την πρώτη λέξη και μόνο. :mad:

 

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό;

Link to comment
Share on other sites

To Google Keyboard μου κάνει το εξής κουφό. Ενώ ξεκινώντας να γράψω κάποιο κείμενο μου προτείνει τις λέξεις, με το που θα γράψω μια λέξη (είτε δική μου, είτε από τις προτεινόμενες) δε μου ξαναπροτείνει ποτέ. Το παραθυράκι που έπρεπε να έχει τις προτεινόμενες είναι στη θέση του, αλλά άδειο.

 

Αν στείλω το SMS και μετά πάω να στείλω δεύτερο, πάλι μου προτείνει την πρώτη λέξη και μόνο. :mad:

 

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό;

πάλι καλά, σε μένα το μόνο που προτείνει είναι το mail μου. Τίποτα άλλο από εκεί και πέρα.

Στο πληκτρολόγιο της google δεν καταλαβαίνω πως προσθέτεις νέες λέξεις. Ή μάλλον, πόσοι είναι αυτοί οι τρόποι. Έχω δει να υπογραμμίζεται η άγνωστη λέξη και όταν πατάς επάνω της εμφανίζεται το μήνυμα για να την προσθέσεις. Μερικές φορές κατά τύχη έχω δει να επιλέγεται όλη η λέξη και δίπλα και δεξιά να εμφανίζεται ένα +. Έχει βρει κανείς γιατί και πότε γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

πάλι καλά, σε μένα το μόνο που προτείνει είναι το mail μου. Τίποτα άλλο από εκεί και πέρα.

Στο πληκτρολόγιο της google δεν καταλαβαίνω πως προσθέτεις νέες λέξεις. Ή μάλλον, πόσοι είναι αυτοί οι τρόποι. Έχω δει να υπογραμμίζεται η άγνωστη λέξη και όταν πατάς επάνω της εμφανίζεται το μήνυμα για να την προσθέσεις. Μερικές φορές κατά τύχη έχω δει να επιλέγεται όλη η λέξη και δίπλα και δεξιά να εμφανίζεται ένα +. Έχει βρει κανείς γιατί και πότε γίνεται αυτό;

 

Μπορείς να προσθέσεις είτε από τις Ρυθμίσεις > Διόρθωση κειμένου > Προσωπικό λεξικό είτε όταν γράψεις μια καινούργια λέξη, στην εμφανίζει πάνω από το πληκτρολόγιο αριστερά και δεξιά της λέει "Αγγίξτε για αποθήκευσή" (ή κάτι παρόμοιο). Αν την αγγίξεις την αποθηκεύει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιο θεωρείται το πληκτρολόγιο με την καλύτερη ελληνική διόρθωση; έχω το SwiftKey το οποίο είναι σχετικά καλό αλλά λείπουν πολλές λέξεις από το ελληνικό λεξικό και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιο καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιο θεωρείται το πληκτρολόγιο με την καλύτερη ελληνική διόρθωση; έχω το SwiftKey το οποίο είναι σχετικά καλό αλλά λείπουν πολλές λέξεις από το ελληνικό λεξικό και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιο καλύτερο.

 

Έχω και το swiftkey και το swype. Κατά τη γνώμη μου και από την εμπειρία που έχω χρησιμοποιώντας και τα δύο, το swype έχει καλύτερη ελληνική διόρθωση και πιο εμπλουτισμένο με ελληνικές λέξεις σε σχέση με το swiftkey.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και το swiftkey και το swype. Κατά τη γνώμη μου και από την εμπειρία που έχω χρησιμοποιώντας και τα δύο, το swype έχει καλύτερη ελληνική διόρθωση και πιο εμπλουτισμένο με ελληνικές λέξεις σε σχέση με το swiftkey.

 

Γιατί δεν μπορεί μια εφαρμογή να τα έχει όλα; μια χαρά θα ήταν το swype αν είχε και τους αριθμούς πάνω.... Αλλά πάντα κάτι λείπει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορεί μια εφαρμογή να τα έχει όλα; μια χαρά θα ήταν το swype αν είχε και τους αριθμούς πάνω.... Αλλά πάντα κάτι λείπει.

 

Στο Swype, πήγαινε ρυθμίσεις, long press delay και βάλτο στα 250, έτσι μπορείς πολύ γρήγορα με παρατεταμένο πάτημα στα πάνω κουμπιά να βάζεις τους αριθμούς. Επίσης, μπορείς να κάνεις Swype από το S στο 5 και σου εμφανίζει τους αριθμούς σε μεγάλα κουμπιά. Βολικό για να γράψεις πολλούς αριθμούς μαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...