Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To τηλέφωνο δεν έχει πειραχθεί καθόλου. Ούτε σακουλάκια με φορτιστές, καλώδια κτλ έχουν ανοιχθεί ούτε τίποτα, παρά μόνο το εξωτερικό κουτί. Αν ήταν να μου κάνει την αντικατάσταση ή την επιστροφή χργημάτων όμορφα κι απλά, θα μου είχε πει από την αρχή που το πήρα ότι δεν έχει ελληνικό μενού και δεν στέλνει ελληνικά SMS στους 160. Γιατί τον ρώτησα και μου είπε μόνο ότι δεν έχει manual στα ελληνικά και κατά τα άλλα είναι ακριβώς το ίδιο.... Δυστυχώς είμαι προκατειλημένος αρνητικά.

Σίγουρα όμως θα ξεκινήσω ευγενικά και όμορφα μήπως βρούμε μια λύση που να ικανοποιεί και τους δύο μας.

 

Γιατί να σου πει κάτι, που θα αποτρέψει την πώληση της εν λόγω συσκευής σε εσένα ή στον οποιοδήποτε υποψήφιο πελάτη; ;) Επίσης, αφού δεν έχεις πειράξει κάτι άλλο, πέρα από το κουτί, μπορείς κάλλιστα να του ζητήσεις αντικατάσταση. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Γιατί να μην βάλεις δηλαδή το morelocale και να γλιτώσεις όλη αυτή την φασαρία;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην βάλεις δηλαδή το morelocale και να γλιτώσεις όλη αυτή την φασαρία;

 

Έτσι μπράβο. Morelocale 2 από το play store.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα αγόρασα το HTC Desire 500 EU (παραεισαγωγής δηλαδή) και παρόλες τις διαβεβαιώσεις του πωλητή ότι ΚΑΙ ελληνικό μενού έχει ΚΑΙ ελληνικά SMS με 160χαρακτήρες στέλνει, τίποτα από τα δύο δεν ισχύει! Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω (π.χ. κάποια αναβάθμιση του Android ή άλλη έκδοση);;; Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω extra εφαρμογές, θέλω να το κάνει εργοστασιακά όπως έγινε με φίλο μου που πήρε το ίδιο τηλέφωνο ελληνικής όμως αντιπροσωπίας.

 

Τα 'χω πάρει... :mad::angry::mad::angry::angry:

Με το morelocale 2 σίγουρα θα λύσεις το πρόβλημα των Ελληνικών. Η γνώμη μου όμως είναι, πριν στραφείς σε αυτή τη λύση, να πας εκεί που το πήρες και να του το πεις να σου το αλλάξει εάν γίνεται. Δεν είναι ότι σου είπε από την αρχή ότι η συσκευή δεν έχει ελληνικό μενού, αλλά όπως μας τα λες, προσπάθησε να σε εξαπατήσει. Πολλά μαγαζιά έχουν την ίδια συσκευή με ευρωπαϊκές (EU) προδιαγραφές και συνήθως πιο φθηνή από των ελληνικών προδιαγραφών. Την είχα ‘’πατήσει’’ ας πούμε και εγώ με το HTC incredible S, το οποίο όταν το πήρα είχε ελληνικά, αλλά σε μία εργοστασιακή επαναφορά, χάθηκαν και στράφηκα στη λύση του morelocale 2. Εννοείται ότι με αυτή την εφαρμογή έχεις κανονικότατα ελληνικό μενού.

Link to comment
Share on other sites

Με το morelocale 2 σίγουρα θα λύσεις το πρόβλημα των Ελληνικών. Η γνώμη μου όμως είναι, πριν στραφείς σε αυτή τη λύση, να πας εκεί που το πήρες και να του το πεις να σου το αλλάξει εάν γίνεται. Δεν είναι ότι σου είπε από την αρχή ότι η συσκευή δεν έχει ελληνικό μενού, αλλά όπως μας τα λες, προσπάθησε να σε εξαπατήσει. Πολλά μαγαζιά έχουν την ίδια συσκευή με ευρωπαϊκές (EU) προδιαγραφές και συνήθως πιο φθηνή από των ελληνικών προδιαγραφών. Την είχα ‘’πατήσει’’ ας πούμε και εγώ με το HTC incredible S, το οποίο όταν το πήρα είχε ελληνικά, αλλά σε μία εργοστασιακή επαναφορά, χάθηκαν και στράφηκα στη λύση του morelocale 2. Εννοείται ότι με αυτή την εφαρμογή έχεις κανονικότατα ελληνικό μενού.

 

Μα είναι δυνατόν; Εφόσον λύνεται τόσο απλά το θέμα, γιατί να το πάει πίσω; Σιγά την εξαπάτηση δηλαδή, δεν είχε εξ αρχής ελληνικά και με δύο κλικ είσαι κομπλέ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν; Εφόσον λύνεται τόσο απλά το θέμα, γιατί να το πάει πίσω; Σιγά την εξαπάτηση δηλαδή, δεν είχε εξ αρχής ελληνικά και με δύο κλικ είσαι κομπλέ.

 

Δε θέλει όμως να βάλει έξτρα εφαρμογή για sms Γιάννη. Αυτό δεν αλλάζει ότι κι αν κάνει. Μόνο στα ελληνικά έχει την επιλογή 7bit.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλει όμως να βάλει έξτρα εφαρμογή για sms Γιάννη. Αυτό δεν αλλάζει ότι κι αν κάνει. Μόνο στα ελληνικά έχει την επιλογή 7bit.

 

Αυτό με τα μυνήματα δεν το ήξερα. Αλλά και πάλι, αξίζει όλο αυτό το νταβαντούρι;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα μυνήματα δεν το ήξερα. Αλλά και πάλι, αξίζει όλο αυτό το νταβαντούρι;

Παλιότερα είχα πάρει ένα Acer Liguid Metal που δεν είχε ελληνικά και το δούλεψα με more locale 2. Δέν είχα θέμα με τα sms. Aυτό που δέν θυμάμαι είναι αν είχα βάλει άλλο πληκτρολόγιο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα νεότερα έχουν ως εξής:

1ον Η εδώ αντιοπροσωπεία δεν φέρνει το HTC 500 σε μαύρο, οπότε ούτως ή άλλως δεν έχω επιλογή (το λευκό με το μπλε έχει αποκλειστεί οριστικά, τελεσίδικα & πανυγυρικά...)

2ον Όταν έβαλα τη sim (μέχρι τότε δεν το είχα ακουμπήσει σχεδόν) και αποδέχτηκα κάποιες ρυθμίσεις που μου πρότεινε (χωρίς να διευκρινίζει τι είναι) ωωωωωω θαύμα! :rolleyes::rolleyes::rolleyes: Το μενού γύρισε στα ελληνικά & τα ελληνικά sms πήγαιναν σε 160χαρακτήρες!!! Ακόμα μου φαίνεται κουλό, αλλά ΟΚ.

3ον Το τηλέφωνο δεν συνδέεται με τίποτα με PC ή πιο συγκεκριμένα δεν το βλέπει το HTC Sync. Δοκίμασα 2 διαφορετικές συσκευές, σε 3 υπολογιστές με 3 καλώδια κτλ αλλά τζίφος :wacko: Το πρόβλημα αυτό φαίνεται ότι είναι πολύ συχνό, μιας και βρήκα άπειρες αναφορές & λύσεις στο net. Δυστυχώς καμία δεν δούλεψε σε μένα. Ευτυχώς όμως με το MyPhoneExplorer όλα έγιναν μια χαρά (συγχρονισμός επαφών, calendar, ανταλλαγή αρχείων κτλ)

4ον Από χθες έχω αρχίσει να χαίρομαι και πάλι τηλέφωνο! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα νεότερα έχουν ως εξής:

1ον Η εδώ αντιοπροσωπεία δεν φέρνει το HTC 500 σε μαύρο, οπότε ούτως ή άλλως δεν έχω επιλογή (το λευκό με το μπλε έχει αποκλειστεί οριστικά, τελεσίδικα & πανυγυρικά...)

2ον Όταν έβαλα τη sim (μέχρι τότε δεν το είχα ακουμπήσει σχεδόν) και αποδέχτηκα κάποιες ρυθμίσεις που μου πρότεινε (χωρίς να διευκρινίζει τι είναι) ωωωωωω θαύμα! :rolleyes::rolleyes::rolleyes: Το μενού γύρισε στα ελληνικά & τα ελληνικά sms πήγαιναν σε 160χαρακτήρες!!! Ακόμα μου φαίνεται κουλό, αλλά ΟΚ.

3ον Το τηλέφωνο δεν συνδέεται με τίποτα με PC ή πιο συγκεκριμένα δεν το βλέπει το HTC Sync. Δοκίμασα 2 διαφορετικές συσκευές, σε 3 υπολογιστές με 3 καλώδια κτλ αλλά τζίφος :wacko: Το πρόβλημα αυτό φαίνεται ότι είναι πολύ συχνό, μιας και βρήκα άπειρες αναφορές & λύσεις στο net. Δυστυχώς καμία δεν δούλεψε σε μένα. Ευτυχώς όμως με το MyPhoneExplorer όλα έγιναν μια χαρά (συγχρονισμός επαφών, calendar, ανταλλαγή αρχείων κτλ)

4ον Από χθες έχω αρχίσει να χαίρομαι και πάλι τηλέφωνο! :)

 

Όλα καλά τελικά! Με γεια το τηλέφωνο και πάλι! :)

 

P.S.: Για τη σύνδεση με τον υπολογιστή, κοίταξε στις ρυθμίσεις του κινητού και μετά στις ρυθμίσεις σχετικά με τη σύνδεσή του με τον υπολογιστή ( πάλι στο μενού των ρυθμίσεων του κινητού ) και δες μήπως χρειάζεται να επιλέξεις κάποια επιλογή, για παράδειγμα USB Mass Storage.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Έβαλε το fleksy ελληνικά; Ένα email μου ήρθε από την ομάδα..

 

Και σε έμενα ήρθε αλλα δεν είδα κάτι , νομίζω έβαλαν τα ρώσικα στην νεα beta που έβγαλαν .

Πάντως το βλέπω δύσκολο να βάλουν σύντομα την Ελληνική γλώσσα .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Έβαλε το fleksy ελληνικά; Ένα email μου ήρθε από την ομάδα..

 

Και σε έμενα ήρθε αλλα δεν είδα κάτι , νομίζω έβαλαν τα ρώσικα στην νεα beta που έβγαλαν .

Πάντως το βλέπω δύσκολο να βάλουν σύντομα την Ελληνική γλώσσα .

 

Τί εννοείτε ρε παιδιά;

Από τις 7/2 (post #1919) έχω γράψει πως υπάρχουν ελληνικά για το Fleksy (μπορείς να κατεβάσεις τη γλώσσα αφού πρώτα γραφτείς ως beta tester μέσα από το Google+), αλλά λείπει από το πληκτρολόγιο το τελικό 'ς'.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουν βάλει τα ελληνικά αλλά είναι ακόμη σε beta. Για να τα δοκιμάσετε πρέπει να γίνετε beta testers ;)

Δεν το ήξερα ,να σαι καλά ,πάω να γίνω tester μου αρέσει αρκετά αυτο το πληκτρολόγιο :)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείτε ρε παιδιά;

Από τις 7/2 (post #1919) έχω γράψει πως υπάρχουν ελληνικά για το Fleksy (μπορείς να κατεβάσεις τη γλώσσα αφού πρώτα γραφτείς ως beta tester μέσα από το Google+), αλλά λείπει από το πληκτρολόγιο το τελικό 'ς'.

 

Το είχα δει το ποστ απλά επειδή μου ήρθε το mail από την ομάδα του fleksy αναρωτήθηκα μήπως προστέθηκε και επίσημα πλέον.;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος το swiftkey να δείχνει περισσότερες λέξεις από 3 στην πρόβλεψη ? Edited by kosmous
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο δοκίμασα το fleksy με ελληνικά από το play store και σε 5 λεπτά το έβγαλα και επέστρεψα στο TouchPal. Με απογοήτευσε.
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο δοκίμασα το fleksy με ελληνικά από το play store και σε 5 λεπτά το έβγαλα και επέστρεψα στο TouchPal. Με απογοήτευσε.

 

Αν είσαι μαθημένος σε swiping, η αλήθεια είναι πως σου φαίνεται κάπως περίεργο και δύσκολο το γράψιμο όπου πρέπει να κάνεις κλικ πάνω στα γράμματα της λέξης που θέλεις να γράψεις.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι μαθημένος σε swiping, η αλήθεια είναι πως σου φαίνεται κάπως περίεργο και δύσκολο το γράψιμο όπου πρέπει να κάνεις κλικ πάνω στα γράμματα της λέξης που θέλεις να γράψεις.

 

Και με το TouchPal έτσι γράφω. Δεν χρησιμοποιώ swiping.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο δοκίμασα το fleksy με ελληνικά από το play store και σε 5 λεπτά το έβγαλα και επέστρεψα στο TouchPal. Με απογοήτευσε.

 

Και εγώ έκανα το ίδιο, αλλά νομίζω ότι δεν είναι σωστό να απορρίπτουμε ένα πληκτρολόγιο χωρίς να το παιδέψουμε ένα εύλογο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μόλις το έβαλα και από ότι βλέπω διορθώνει μια χαρά τα λάθη μου. Προβλέψεις δεν βλέπω να βγάζει και δεν μπορώ να καταλάβω πως μπαίνει το κόμμα.

Γενικά το λίγο που το έχω βάλει με έχει εντυπωσιάσει όπως είπα η διόρθωση αυτών που γράφω. Έχω την εντύπωση ότι γράφω πιο γρήγορα από τα άλλα του είδους και κάνω λιγότερα λάθη.

Για να δούμε πως τα πάει στην συνέχεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μόλις το έβαλα και από ότι βλέπω διορθώνει μια χαρά τα λάθη μου. Προβλέψεις δεν βλέπω να βγάζει και δεν μπορώ να καταλάβω πως μπαίνει το κόμμα.

Γενικά το λίγο που το έχω βάλει με έχει εντυπωσιάσει όπως είπα η διόρθωση αυτών που γράφω. Έχω την εντύπωση ότι γράφω πιο γρήγορα από τα άλλα του είδους και κάνω λιγότερα λάθη.

Για να δούμε πως τα πάει στην συνέχεια.

 

Για το Fleksy να υποθέσω μιλάς.

Προβλέψεις θα σου βγάλει μόλις γράψεις την λέξη και σύρεις το δάχτυλό σου από τα αριστερά στα δεξιά. Αν η 1η δεν είναι αυτή που θέλεις, διαλέγεις την επόμενη αφού σύρεις το δάχτυλό σου από τα επάνω προς τα κάτω και το αντίθετο για επιλογή της προηγούμενης.

Κόμμα βάζεις είτε πατώντας το πλήκτρο '123' και μετά το κόμμα, ή μία φορά το space και μετά σύρεις το δάχτυλό σου από επάνω προς τα κάτω.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Για. το Fleksy να υποθέσω μιλάς.

Προβλέψεις θα σου βγάλει μόλις γράψεις την λέξη και σύρεις το δάχτυλό σου από τα αριστερά στα δεξιά. Αν η 1η δεν είναι αυτή που θέλεις, διαλέγεις την επόμενη αφού σύρεις το δάχτυλό σου από τα επάνω προς τα κάτω και το αντίθετο για επιλογή της προηγούμενης.

Κόμμα βάζεις είτε πατώντας το πλήκτρο '123' και μετά το κόμμα, ή μία φορά το space και μετά σύρεις το δάχτυλό σου από επάνω προς τα κάτω.

 

Εκεί αναφερομαι όντως. Είναι λίγο άβολο αυτό με το κόμμα, αλλά αυτό που δεν μου αρέσει καθόλου,, είναι η επιλογή της πρόβλεψης και ειδικά ότι στην βγάζει αφού γράψεις την λέξη.. Το θέμα είναι να γλυτώνεις πληκτρολόγηση με την πρόβλεψη, όχι να γράφω όλη την λέξη και μετά να την αλλάζω. Θα του δώσω όμως σίγουρα κι άλλη ευκαιρία, γιατί όπως βλέπω είναι το μόνο πληκτρολόγιο που δεν κάνω σχεδόν καθόλου λάθη.απίστευτη διόρθωση έχει το άτιμο..

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, στο swype keyboard υπάρχει φωνητική πληκτρολόγηση χωρίς internet?

Σήμερα κατέβασα το free... Στην full έκδοση υπάρχει φωνητική πληκτρολόγηση χωρίς διαθέσιμο internet?

 

Επίσης μήπως γνωρίζετε εάν υπάρχει σε πληκτρολόγιο δυνατότητα bold, underline, italic και επισήμανσης???

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...