Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν συμφωνώ. Στο Swiftkey αφιέρωσα πολλούς μήνες από τη ζωή μου. Του έμαθα λέξεις, το πρότεινα στους φίλους μου, σε μερικούς το αγόρασα κι όλας.

Όταν όμως δε μπορείς να γράψεις βασικές λέξεις όπως το και, ή το ποιος, και όταν by default δε σου δίνει την επιλογή να πετάξεις την πρόβλεψη λέξεων και να την αντικαταστήσεις με πιθανές λέξεις που γράφονται το ίδιο, τι να το κάνεις; Είχα φτάσει σε σημείο να έχω 50% αποτελεσματικότητα με το Swiftkey. Κάθε 2 λέξεις να κάνω back για να μου βγάλει επιλογή άλλης λέξης. Δεν άντεξα ειλικρινά. Εδώ και 3 μέρες χρησιμοποιώ το TouchPal. Πέραν από κάποιες παιδικές ασθένειες που έχει και θα διορθωθούν, σε όλα τα άλλα είναι πολύ καλό. Γρήγορο, με ανοχές στο Swyping, με εναλλακτικές λέξεις, με λεξικό που μπορείς να επέμβεις, και που μπορείς να μοιραστείς (το λεξικό) με άλλες σου συσκευές.

Όταν φτάσει το Swiftkey να προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες, το συζητάμε.

 

Σαν να είσαι μέσα στο μυαλό μου... Ακριβώς αυτά είναι τα θέματα που έχω με το (αγορασμένο) Swiftkey και έχω στραφεί στο Touchpal. Το Swype ήταν πολύ καλό στην πρόβλεψη και δεν έχει αντίπαλο στη φωνητική αναγνώριση, αλλά:

1. χρειάζεται να αγοράσω άλλο ένα πληκτρολόγιο, ενώ το το Touchpal είναι δωρεάν.

2. είχε βαρύνει αδικαιολόγητα και έκανε κολληματάκια που με απώθησαν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Όσοι έχετε θέμα με το Swype και την κατανάλωση mb, απλά απενεργοποιηστε το Sync.

Μόνο προβλήματα προκαλεί.

 

Το ανοίγετε μια στο τόσο για το backup και ξανά κλειστό μετά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το οποίος, όποιος, οποία, οποίο κλπ είναι αρκετά δύσκολα στην πρόβλεψη ούτως ή άλλως.

Το χειρότερο με το Swiftkey είναι πως ποτέ μα ποτέ δεν μαθαίνει το "κάτι".

Στην πρόβλεψη με taping δεν υπάρχει καλύτερο και δύσκολα θα υπάρξει.

 

Ακριβώς. Και εγώ στο μήνυμα μου εχτές έγραψα ότι δεν μπορεί να γράψει το "και" εγώ εννοούσα το "κάτι". Ναι είναι δύσκολη λέξη αλλά τουλάχιστον στο TouchPal σου την βγάζει 2η στη σειρά των προβλέψεων. Δεν χρειάζεται να κάνεις back.

Link to comment
Share on other sites

Σαν να είσαι μέσα στο μυαλό μου... Ακριβώς αυτά είναι τα θέματα που έχω με το (αγορασμένο) Swiftkey...

 

Συν ένας κι εγώ απλά θα ήθελα να προσθέσω/υπενθυμίσω -μιας και το έχω αναφέρει ήδη αρκετά- κι άλλο ένα θέμα που αντιμετώπιζα με το Swiftkey που δεν είναι άλλο από την ανικανότητά του να γράψει μεγάλες, συνθέτες κυρίως λέξεις με τη μέθοδο flow. Όσο κι αν προσπάθησα, πάντα με ανάγκαζε να σβήνω τη λέξη και να τη "δαχτυλογραφώ" από την αρχή. Στο Swype δεν χρειαζόταν καν να του κάνω εκμάθηση αυτές τις λέξεις..

 

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής έχω καιρό να το δοκιμάσω βέβαια, δεν ξέρω αν σήμερα εξακολουθεί να συμπεριφέρεται έτσι..:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αποφάσισα να δώσω σήμερα άλλη. Θα ευκαιρία στο SwiftKey.

Και μόλις το έγραφα, είδα πως δεν μπόρεσα να γράψω την λέξη "αποφάσισα" και την πληκτρολόγησα με typing. Την δεύτερη φορά το έμαθε μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αποφάσισα να δώσω σήμερα άλλη. Θα ευκαιρία στο SwiftKey.

Και μόλις το έγραφα, είδα πως δεν μπόρεσα να γράψω την λέξη "αποφάσισα" και την πληκτρολόγησα με typing. Την δεύτερη φορά το έμαθε μάλλον.

 

Ναι γιατί το "μια ευκαιρία" στο έγραψε μια χαρά.! :p

Link to comment
Share on other sites

Γεια, εδω και μερες ψαχνω ενα προγραμματακι απο το google play που να κανει ηχογραφηση και μενα (χρησιμοποιω bluetoth) και δε βρισκω, τα νευρα μου...μηπως μπορει κανεις να με βοηθησει...

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια, εδω και μερες ψαχνω ενα προγραμματακι απο το google play που να κανει ηχογραφηση και μενα (χρησιμοποιω bluetoth) και δε βρισκω, τα νευρα μου...μηπως μπορει κανεις να με βοηθησει...

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

 

Τι κινητό έχεις? Σε Samsung υπάρχει θέμα με την ηχογράφηση κλήσης μέσω Bluetooth. Γράφει μόνο τον άλλο. Είμαστε εκτός θέματος πάντως

Link to comment
Share on other sites

Τι κινητό έχεις? Σε Samsung υπάρχει θέμα με την ηχογράφηση κλήσης μέσω Bluetooth. Γράφει μόνο τον άλλο. Είμαστε εκτός θέματος πάντως

 

Ναι Samsung SIII...

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο θεματακια.

1. Προσπαθώ να ανοίξω το Swype και αρνείται πεισματικά να μπει. Το έχω καιρό σε αχρηστία ,αλλά τι ρόλο μπορεί να παίζει αυτό;

2. Δεν κατάλαβα πως βάζω Ελληνικά στο fleksy.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Με σύρσιμο στο space

 

Δεν το έθεσα σωστά, πως τα κατεβάζω εννοώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο θεματακια.

1. Προσπαθώ να ανοίξω το Swype και αρνείται πεισματικά να μπει. Το έχω καιρό σε αχρηστία ,αλλά τι ρόλο μπορεί να παίζει αυτό;

2. Δεν κατάλαβα πως βάζω Ελληνικά στο fleksy.

 

Με σύρσιμο στο space

 

Δεν το έθεσα σωστά, πως τα κατεβάζω εννοώ.

 

Για να βάλεις ελληνικά, θες το Fleksy beta... ακολουθείς τις οδηγίες στο About.

Η αλλαγή γλώσσας έχει ένα θεματάκι. Στην αρχή δείχνει τα βελάκια στο space σαν ένδειξη ύπαρξης άλλης γλώσσας για αλλαγή, αλλά εξαφανίζονται. Με ένα καλό swipe όμως, αλλάζει γλώσσα. Αργά και ενοχλητικά, αλλά αλλάζει.

 

Επίσης, τις κατεβασμένες γλώσσες δεν μπορείς να τις σβήσεις. Οπότε αν βάλεις καταλάθος 3 γλώσσες, θέλει uninstall και install (ή clear data) για να μην χρειάζεται να αλλάζεις ανάμεσα σε 3 γλώσσες όταν χρειάζεσαι 2.

 

Με λίγα λόγια, σκατά η φάση γλωσσών στο fleksy προς το παρών. Πάλι καλά που είναι beta. ΚΑι πάλι καλά που έχουν τόσες γλώσσες και δεν τις έχουν δώσει στον κόσμο, γιατί αν το δοκίμαζε έτσι, απλά θα ξενέρωνε.

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται το Fleksy, και σίγουρα θέλει κι άλλο χρόνο για εξοικείωση μαζί του, αλλά δεν νομίζω στο ίδιο χρονικό διάστημα που το χρησιμοποιώ, να είχα δυσκολευτεί τόσο με τα Swype, SwiftKey και TouchPal.

Πολύ ώρα για να γράψω ένα μήνυμα 15 λέξεων στο Viber. :lol:

 

Μάλλον μου είναι πιο εύκολο το swiping για γράψιμο στο κινητό.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Από το Fleksy λείπει το τελικό Σ.

Έστειλα feedback και τα παιδιά απάντησαν σχεδόν αμέσως, γράφοντας πως το γνωρίζουν και θα το διορθώσουν στο επόμενο update.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, στο TouchPal γίνεται κάπως να βαλω καπω απο τα γραμματα και το κομμα και το κουμπακι εναλλαγης γλωσσών?

Επίσης δε μου αρέσει πολύ το numpad, θα προτιμουσα τα νουμερα να τα βγαζει σε σειρα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί χρειάζεσαι κάτι τέτοιο; με swipe από το γράμμα που έχει το κόμμα, νομίζω το μ, προς τα κάτω, μπαίνει το κόμμα.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί χρειάζεσαι κάτι τέτοιο; με swipe από το γράμμα που έχει το κόμμα, νομίζω το μ, προς τα κάτω, μπαίνει το κόμμα.

 

Γιατί με βολεύει καλύτερα. Ουσιαστικά θα ήθελα την εμφάνιση του Google Keyboard με τα καλούδια του TouchPal. Ένα skin δεν μπορούν να φτιάξουν;;

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα αγόρασα το HTC Desire 500 EU (παραεισαγωγής δηλαδή) και παρόλες τις διαβεβαιώσεις του πωλητή ότι ΚΑΙ ελληνικό μενού έχει ΚΑΙ ελληνικά SMS με 160χαρακτήρες στέλνει, τίποτα από τα δύο δεν ισχύει! Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω (π.χ. κάποια αναβάθμιση του Android ή άλλη έκδοση);;; Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω extra εφαρμογές, θέλω να το κάνει εργοστασιακά όπως έγινε με φίλο μου που πήρε το ίδιο τηλέφωνο ελληνικής όμως αντιπροσωπίας.

 

Τα 'χω πάρει... :mad::angry::mad::angry::angry:

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα αγόρασα το HTC Desire 500 EU (παραεισαγωγής δηλαδή) και παρόλες τις διαβεβαιώσεις του πωλητή ότι ΚΑΙ ελληνικό μενού έχει ΚΑΙ ελληνικά SMS με 160χαρακτήρες στέλνει, τίποτα από τα δύο δεν ισχύει! Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω (π.χ. κάποια αναβάθμιση του Android ή άλλη έκδοση);;; Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω extra εφαρμογές, θέλω να το κάνει εργοστασιακά όπως έγινε με φίλο μου που πήρε το ίδιο τηλέφωνο ελληνικής όμως αντιπροσωπίας.

 

Τα 'χω πάρει... :mad::angry::mad::angry::angry:

 

Πόσο καιρό το έχεις; Κάτω από βδομάδα; Αν ναι, πας πίσω, του δίχνεις ότι δεν έχει Ελληνικό μενού και ότι δε στέλνει μήνυμα με 160 χαρακτήρες στα Ελληνικά και απαιτείς να στο αλλάξει με ένα ίδιο, που έχει αυτές τις δυνατότητες.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί το πήρα.

Αυτό θα κάνω, αν και είμαι σίγουρος ότι θα γίνουμε κω...ς

Είπα μήπως μπορούσα να κάνω κάτι softwarικό και γλυτώσω την μετακίνηση, τον εκνευρισμό και τους τσακωμούς...

Thanx anyway

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί το πήρα.

Αυτό θα κάνω, αν και είμαι σίγουρος ότι θα γίνουμε κω...ς

Είπα μήπως μπορούσα να κάνω κάτι softwarικό και γλυτώσω την μετακίνηση, τον εκνευρισμό και τους τσακωμούς...

Thanx anyway

 

Δε χρειάζεται να γίνεται κώ...ς. "Είσαι από πάνω" και μπορείς ευγενικά και ήρεμα να ζητήσεις την αντικατάσταση. Επίσης, αν έκανες/κάνεις κάτι σχετικό με το software, θα είχε να πατήσει ο καταστηματάρχης. ;)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να γίνεται κώ...ς. "Είσαι από πάνω" και μπορείς ευγενικά και ήρεμα να ζητήσεις την αντικατάσταση. Επίσης, αν έκανες/κάνεις κάτι σχετικό με το software, θα είχε να πατήσει ο καταστηματάρχης. ;)

 

To τηλέφωνο δεν έχει πειραχθεί καθόλου. Ούτε σακουλάκια με φορτιστές, καλώδια κτλ έχουν ανοιχθεί ούτε τίποτα, παρά μόνο το εξωτερικό κουτί. Αν ήταν να μου κάνει την αντικατάσταση ή την επιστροφή χργημάτων όμορφα κι απλά, θα μου είχε πει από την αρχή που το πήρα ότι δεν έχει ελληνικό μενού και δεν στέλνει ελληνικά SMS στους 160. Γιατί τον ρώτησα και μου είπε μόνο ότι δεν έχει manual στα ελληνικά και κατά τα άλλα είναι ακριβώς το ίδιο.... Δυστυχώς είμαι προκατειλημένος αρνητικά.

Σίγουρα όμως θα ξεκινήσω ευγενικά και όμορφα μήπως βρούμε μια λύση που να ικανοποιεί και τους δύο μας.

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα αγόρασα το HTC Desire 500 EU (παραεισαγωγής δηλαδή) και παρόλες τις διαβεβαιώσεις του πωλητή ότι ΚΑΙ ελληνικό μενού έχει ΚΑΙ ελληνικά SMS με 160χαρακτήρες στέλνει, τίποτα από τα δύο δεν ισχύει! Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω (π.χ. κάποια αναβάθμιση του Android ή άλλη έκδοση);;; Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω extra εφαρμογές, θέλω να το κάνει εργοστασιακά όπως έγινε με φίλο μου που πήρε το ίδιο τηλέφωνο ελληνικής όμως αντιπροσωπίας.

 

Τα 'χω πάρει... :mad::angry::mad::angry::angry:

 

Επειδή είναι μπέρδεμα η διαδικασία να βάλεις ελληνικό μενού και για τα μηνύματα αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσεις έξτρα εφαρμογή, καλύτερα να το πας πίσω και να πάρεις ένα ελληνικής αντιπροσωπείας

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...