Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοεί φαντάζομαι ότι η αναγνώριση λέξεων του flow είναι χειρότερη από αυτή του swype, το οποίο δυστυχώς ισχύει...

 

+10000!

swype και παλι swype απο μενα μονο και μονο για αυτο....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Πώς σας αρέσει το swype; Όσο κι αν το είχα "λατρέψει" στο Symbian, δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω για πάνω από ένα μήνυμα στο Android. Αφού χρησιμοποιώ το stock πληκτρολόγιο της Samsung, για να μην έχω και το θέμα το 160 χαρακτήρων στα sms ή των ερωτηματικών ( ? ). Κι έχω δοκιμάσει και touchpal και swiftkey.
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Πώς σας αρέσει το swype; Όσο κι αν το είχα "λατρέψει" στο Symbian, δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω για πάνω από ένα μήνυμα στο Android.

 

Περί ορέξεως... Πότε δε θα υπάρξει "τέλειο" πληκτρολόγιο, γιατί ο καθένας έχει διαφορετικά γούστα. Εμένα με έχει βολέψει το Swype και το χρησιμοποιώ καιρό τώρα. Αγόρασα και το swiftkey και ξαναγύρισα στο Swype.

Link to comment
Share on other sites

by the way, όσοι σκέφτεστε να αγοράσετε το swiftkey να ξέρετε ότι βγαίνει πολύ συχνά σε προσφορά!
Link to comment
Share on other sites

Κενό μπαίνει μετά από κόμμα διότι έτσι είναι το σωστό γραμματικά.

 

Δεν μπορώ να γράψω αν δεν μπαίνει αυτόματα κενό μετά από κόμμα ή τελεία!!! Ευτυχώς το κάνουν και τα δυο πληκτρολόγια που χρησιμοποιώ. Το swifkey και το stock του nexus. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλήξω σε κάποιο από τα δυο και συνεχώς τα εναλλάσω. Η αλήθεια είναι ότι με το SwiftKey, βολεύει πολύ η χρήση του space.

Τώρα πρέπει να φτιάξουν και να μπαίνει κεφάλαιο μετά το ";" και "!". Αυτό δεν μπορούμε να το πούμε στους δημιουργούς του swifkey; Εκτός και αν έχουν αλλάξει τα πράγματα δεν το πήρα χαμπάρι.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Πώς σας αρέσει το swype; Όσο κι αν το είχα "λατρέψει" στο Symbian, δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω για πάνω από ένα μήνυμα στο Android. Αφού χρησιμοποιώ το stock πληκτρολόγιο της Samsung, για να μην έχω και το θέμα το 160 χαρακτήρων στα sms ή των ερωτηματικών ( ? ). Κι έχω δοκιμάσει και touchpal και swiftkey.

 

Απλά το swype υπερτερεί σε τρία πράγματα. Πρώτον δεν χρειάζεται τόσο μεγάλη ακρίβεια όσο χρειάζεται το flow, δεύτερον αλλάζει πολύ πιο γρήγορα γλώσσα. Και τρίτον σου βγάζει περισσότερες προτινόμενες λέξεις. Παντως και το shift key είναι εξαιρετικό έτσι... Κακά τα ψέματα

 

Ααα. Έχει και την φωνητική πληκτρολόγηση που είναι εξαιρετική.

 

Με λίγα λόγια αν τα βάλει αυτά το shift key και σε συνδυασμό με την φανταστική πρόβλεψη (της επόμενης λέξης) που έχει θα είναι αχτύπητο.

Edited by Astroholic
Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Απλά το swype υπερτερεί σε τρία πράγματα. Πρώτον δεν χρειάζεται τόσο μεγάλη ακρίβεια όσο χρειάζεται το flow, δεύτερον αλλάζει πολύ πιο γρήγορα γλώσσα. Και τρίτον σου βγάζει περισσότερες προτινόμενες λέξεις. Παντως και το shift key είναι εξαιρετικό έτσι... Κακά τα ψέματα

 

Ααα. Έχει και την φωνητική πληκτρολόγηση που είναι εξαιρετική.

 

Ξέχασες κάτι πολύ βασικό.

Τα shortcuts για copy /cut /paste που αν τα είχε το swiftkey, θα ήταν για μένα κορυφή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες κάτι πολύ βασικό.

Τα shortcuts για copy /cut /paste που αν τα είχε το swiftkey, θα ήταν για μένα κορυφή.

 

Ναι σωστός... Είναι αρκετά τα σημεία που υπερτερεί το swype

Γενικά είναι πιο παραγωγικό πληκτρολόγιο... Το shift key είναι καλό για μηνύματα και Facebook

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα μπορεί κάποιος να πληκτρολογεί σε κανονικό πληκτρολόγιο. Εγώ παράδειγμα που θεωρώ ότι γράφω αρκετά γρήγορα σε keyboard έχω προσπαθήσει πολλές φορές να εγκλιματιστώ στα sliding keyboards αλλά κάθε φορά γράφω πολύ πιο αργά από τα απλά. Σε συνδυασμό με καλά predictions και καλή διόρθωση για μένα δεν υπάρχει καλύτερος συνδυασμός. Επίσης στην 4.7" οθόνη του Samsung Galaxy Nexus το βρίσκω δύσκολο να κάνεις swype σε όλη την περιοχή και πιστεύω δεν έχω μικρά χέρια. Και μερικές φορές το δάχτυλο κολλάει στην οθόνη οπότε υπάρχει πρόβλημα. Anyway, ότι τον εξυπηρετεί τον καθένα, γι αυτό υπάρχουν τόσες επιλογές. SwiftKey η δική μου επιλογή.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα μπορεί κάποιος να πληκτρολογεί σε κανονικό πληκτρολόγιο. Εγώ παράδειγμα που θεωρώ ότι γράφω αρκετά γρήγορα σε keyboard έχω προσπαθήσει πολλές φορές να εγκλιματιστώ στα sliding keyboards αλλά κάθε φορά γράφω πολύ πιο αργά από τα απλά. Σε συνδυασμό με καλά predictions και καλή διόρθωση για μένα δεν υπάρχει καλύτερος συνδυασμός. Επίσης στην 4.7" οθόνη του Samsung Galaxy Nexus το βρίσκω δύσκολο να κάνεις swype σε όλη την περιοχή και πιστεύω δεν έχω μικρά χέρια. Και μερικές φορές το δάχτυλο κολλάει στην οθόνη οπότε υπάρχει πρόβλημα. Anyway, ότι τον εξυπηρετεί τον καθένα, γι αυτό υπάρχουν τόσες επιλογές. SwiftKey η δική μου επιλογή.

 

Αν ήταν θέμα οθόνης, τότε σε 10ιντσα ταμπλετ θα έπρεπε να ξεχνάμε την χρήση του Swype, αλλά σε πληροφορώ ότι δουλεύει πολύ καλά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν θέμα οθόνης, τότε σε 10ιντσα ταμπλετ θα έπρεπε να ξεχνάμε την χρήση του Swype, αλλά σε πληροφορώ ότι δουλεύει πολύ καλά.

 

Όντως μια χαρά δουλεύουν. Πάντως και ο φίλος έχει δίκιο... ό,τι τον βολεύει τον καθένα χρησιμοποιεί. Εγώ περιμένω τις αναβαθμίσεις του swiftkey γιατί πραγματικά ο αλγόριθμος πρόβλεψης που έχει είναι από άλλο πλανήτη.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν θέμα οθόνης, τότε σε 10ιντσα ταμπλετ θα έπρεπε να ξεχνάμε την χρήση του Swype, αλλά σε πληροφορώ ότι δουλεύει πολύ καλά.

 

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι όταν κάνεις tapping είναι φυσικό να χρησιμοποιείς και τα δύο χέρια. Όταν κανείς sliding ξεκινάς με το ένα χέρι και μετά σε κάποιο σημείο βλέπεις ότι δεν είναι αρκετό. Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει με μένα ορισμένες φορές.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Eίναι απίστευτη ευκολία το swype παιδιά,τι να λέμε τώρα:) Σε 4,7'' κινητό γράφω με το ένα χέρι πολύ γρήγορα:) Είναι και θέμα να μην το φοβάσαι:) Προσωπικά μου αρέσει να γράφω με το ένα χέρι ( με το άλλο καπνίζω :p) και μου αρέσει απίστευτα που δεν χρειάζεται να πατάω enter μετά από κάθε λέξη ( γλιτώνω καμιά εικοσαριά πατήματα στο 1 sms):)
Link to comment
Share on other sites

Eίναι απίστευτη ευκολία το swype παιδιά,τι να λέμε τώρα:) Σε 4,7'' κινητό γράφω με το ένα χέρι πολύ γρήγορα:) Είναι και θέμα να μην το φοβάσαι:) Προσωπικά μου αρέσει να γράφω με το ένα χέρι ( με το άλλο καπνίζω :p) και μου αρέσει απίστευτα που δεν χρειάζεται να πατάω enter μετά από κάθε λέξη ( γλιτώνω καμιά εικοσαριά πατήματα στο 1 sms):)

 

Μόνο που πλέον δεν είναι το μόνο πληκτρολόγιο που έχει τέτοιο mode, αλλά και τα swiftkey και TouchPal.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το flow θέλει ξεχωριστή αγορά?

Εντάξει για μένα το sliding keyboard δεν είναι στο 10ιντσο όσο βολικό σε 4αρι αλλά και πάλι..

Προτείνετε κανένα άλλο sliding...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το flow θέλει ξεχωριστή αγορά?

Εντάξει για μένα το sliding keyboard δεν είναι στο 10ιντσο όσο βολικό σε 4αρι αλλά και πάλι..

Προτείνετε κανένα άλλο sliding...

 

Όχι το flow είναι ενσωματωμένο με το swift key. Απλά το ενεργοποιείς από τις ρυθμίσεις. Για sliding keyboard μόνο Swype. Αν και για tablet θα πρότεινα swift key

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το flow θέλει ξεχωριστή αγορά?

Εντάξει για μένα το sliding keyboard δεν είναι στο 10ιντσο όσο βολικό σε 4αρι αλλά και πάλι..

Προτείνετε κανένα άλλο sliding...

 

Δοκίμασε και το TouchPal. Στο Swype πάντα με χάλαγε που δεν μπορούσα να ρυθμίσω το επίπεδο της δόνησης.

Link to comment
Share on other sites

Όχι το flow είναι ενσωματωμένο με το swift key. Απλά το ενεργοποιείς από τις ρυθμίσεις. Για sliding keyboard μόνο Swype. Αν και για tablet θα πρότεινα swift key

 

Το ενεργοποιουσα και δεν δούλευε αυτό ήταν το πρόβλημα και το έβγαλα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας μηπως γνωριζετε καποιο πληκτρολογιο που να μοιαζει με του ΝΟΤΕ? δηλαδη να εχει τα νουμερα πανω και κατω ολα τα γραμματα?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι σαν του Note αλλά υπάρχει ένα που είναι σαν το πληκτρολόγιο του υπολογιστή οπότε έχει ξεχωριστή γραμμή αφιερωμένη στα νούμερα.Έχει και καλή βαθμολογία :) :

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.pocketworkstation.pckeyboard&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm9yZy5wb2NrZXR3b3Jrc3RhdGlvbi5wY2tleWJvYXJkIl0.

 

Εγώ αναβαθμίστηκα χτες σε Jelly bean και μου επέφερε ένα κακό στο swype beta.Αντικατέστησε το dedicated smiley key με το enter στα sms.:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο νημα αλλα ας δοκιμασω.

Υπαρχει καποιος τροπος να μη γυρνανε αυτοματα σε κεφαλαια τα γραμματα οταν στελνουμε sms?Ειμαι με το stock προγραμμα και swype(ξερω οτι δε φταιει αυτο)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο νημα αλλα ας δοκιμασω.

Υπαρχει καποιος τροπος να μη γυρνανε αυτοματα σε κεφαλαια τα γραμματα οταν στελνουμε sms?Ειμαι με το stock προγραμμα και swype(ξερω οτι δε φταιει αυτο)

 

Υποθέτω το θες για τους 160 χαρακτήρες. Δεν έχω ακουστά κάτι τέτοιο. Προφανώς μπορείς είτε χειροκίνητα, είτε βάζοντας κάποιο από τα gosms /handcent, τα οποίο έχουν επιλογή, όπως και αν το γράψεις το μήνυμα, να το στείλουν ως κεφαλαία ώστε να μη χάσεις χαρακτήρες.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο νημα αλλα ας δοκιμασω.

Υπαρχει καποιος τροπος να μη γυρνανε αυτοματα σε κεφαλαια τα γραμματα οταν στελνουμε sms?Ειμαι με το stock προγραμμα και swype(ξερω οτι δε φταιει αυτο)

 

Άν θέλεις να στέλνεις 160 χαρακτήρες πρέπει να στέλνεις κεφαλαία.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω το αντιθετο!!!Συνηθως δεν γραφω πολλες λεξεις και θα ηθελα να μην τα στελνει κεφαλαια.Γινεται με τη στοκ ή αλλη εφαρμογη?
Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω το αντιθετο!!!Συνηθως δεν γραφω πολλες λεξεις και θα ηθελα να μην τα στελνει κεφαλαια.Γινεται με τη στοκ ή αλλη εφαρμογη?

 

Καλά, ακόμη κι εσύ να τα στέλνεις μικρά, ο παραλήπτης μπορεί να τα πάρει κεφαλαία, οπότε δεν ξέρω. Στην stock πάντως δεν τα κάνει κεφάλαια.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...