Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν σου έχει κάπου στις ρυθμίσεις sms την επιλογή να αλλάξεις την κωδικοποίηση χαρακτήρων από το αυτόματο στην προεπιλεγμένη ελληνική γλώσσα?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Δεν σου έχει κάπου στις ρυθμίσεις sms την επιλογή να αλλάξεις την κωδικοποίηση χαρακτήρων από το αυτόματο στην προεπιλεγμένη ελληνική γλώσσα?

 

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω!

Χρησιμοποιώ το v5 touchpal εάν αυτό βοηθάει...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις μια εφαρμογή αποστολής μηνυμάτων όπως το handcent ή το GoSMS που λειτουργούν μια χαρά με τα ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις μια εφαρμογή αποστολής μηνυμάτων όπως το handcent ή το GoSMS που λειτουργούν μια χαρά με τα ελληνικά.

 

Κατέβασα το 2ο και πάλι τα ίδια!

69 χαρακτήρες...

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το 2ο και πάλι τα ίδια!

69 χαρακτήρες...

 

Ψάξε να βρεις το λάθος σου. Γιαυτό βάζουμε handcent,για τους 160 χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω το εξης προβλημα , μετα απο καποια γραμματα που βαζω μου το γυρναει απο σμς σε μμς, εχω το optimus L5 αλλα δεν εχω βρει καποια τετοια ρυθμιση, και επισης δεν μπορω να στειλω μμς απ'οτι ειδα, κατι περιεργο συμβαινει.
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το 2ο και πάλι τα ίδια!

69 χαρακτήρες...

Πήγαινε στις advanced ρυθμίσεις του go sms και μετά στα send settings/enable locale support κι επέλεξε τα ελληνικά ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το sync του dictionary στο Swype beta.

Ενώ στο ταμπλετ με ICS δουλεύει κανονικά, στο κινητό με Jellybean, δεν συγχρονίζει τις λέξεις, παρόλο που είναι στον ίδιο λογαριασμό δηλωμένα.

Καμιά ιδέα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις advanced ρυθμίσεις του go sms και μετά στα send settings/enable locale support κι επέλεξε τα ελληνικά ;)

 

Όλα επιτέλους εντάξει!!!

:thanks:

 

Σχεδόν μια βδομάδα με το Lenovo A660 και το έχω φέρει "κάπως" στα μέτρα μου.

Πολύ καλό ακουστικό, πολύ καλό ηχείο (καλά δεν είναι και σαν του N95) και γενικότερα ποιοτικά δείχνει παραπάνω από καλό!

Το κλασσικό τεστ που το ρίχνεις σε κουβά με νερό δεν τόλμησα να κάνω ακόμη, αλλά μετά από ένα 8ωρο χρήσης υπό έντονη βροχή, είναι μια χαρά (και πλυμένο!)...

Η μπαταρία του (1500άρα) με ασταμάτητη χρήση απ'το πρωί, δηλαδή ένα 6ωρο+ στη δουλειά (μουσική, internet, σκάλιγμα της φωτογραφικής, κατέβασμα εφαρμογών και ότι άλλο δεν μου ρχεται τώρα, την βγάζει άνετα ως το βράδυ οπότε και το ξαναφορτίζω.

Με χαλαρή χρήση 2 και κάτι μερούλες τις έχω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω κατεβασει την εφααμογη στο samsung s3 mini και καθε φορα που στελνω μηνυμα μου γραφει "το μηνυμα μπορει να ειναι κατεστραμμενο στη συσκευη του παραληπτη. αλλαξτε τη λειτουργια εισαγωγης σε αυτοματη". Γνωριζει κανεις κατι γι αυτο? τι πρεπει να κανω?? ευχαριστω!! Edited by antt
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω κατεβασει την εφααμογη στο samsung s3 mini και καθε φορα που στελνω μηνυμα μου γραφει "το μηνυμα μπορει να ειναι κατεστραμμενο στη συσκευη του παραληπτη. αλλαξτε τη λειτουργια εισαγωγης σε αυτοματη". Γνωριζει κανεις κατι γι αυτο? τι πρεπει να κανω?? ευχαριστω!!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=354584 και δες εκεί που λέει για τα μηνύματα. Στο 1 που λέει για το αλφάβητο gsm θα πρέπει να γράφεις με το πληκτρολόγιο της Samsung ή μόνο κεφαλαία χωρίς τόνους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω κατεβασει την εφααμογη στο samsung s3 mini και καθε φορα που στελνω μηνυμα μου γραφει "το μηνυμα μπορει να ειναι κατεστραμμενο στη συσκευη του παραληπτη. αλλαξτε τη λειτουργια εισαγωγης σε αυτοματη". Γνωριζει κανεις κατι γι αυτο? τι πρεπει να κανω?? ευχαριστω!!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=354584 και δες εκεί που λέει για τα μηνύματα. Στο 1 που λέει για το αλφάβητο gsm θα πρέπει να γράφεις με το πληκτρολόγιο της Samsung ή μόνο κεφαλαία χωρίς τόνους.

 

Και να ξέρεις πως όσα μηνύματα έστειλες έτσι, πήγανε όντως κατεστραμμένα!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω το ιδιο θεμα με το touchpal. Θελω στα μηνύματα, να γράφει αυτόματα κεφαλαία και 160 χαρακτήρες, και σε όλα τα άλλα να μπορώ να γράφω και με μικρά. Ο,τι γίνεται με το στοκ πληκτρολόγιο δηλαδή.
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τι εχω κάνει λάθος; είχα το touchpal και κάποια στιγμή έστελνα μηνύματα με κεφαλαία και 160 στα ελληνικά . Τώρα δεν μπορώ . Το έσβησα και δεν μπορώ ούτε με το μαμίσιο. Ούτε κεφαλαία ούτε 160. Τι εχω κάνει ;
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τι εχω κάνει λάθος; είχα το touchpal και κάποια στιγμή έστελνα μηνύματα με κεφαλαία και 160 στα ελληνικά . Τώρα δεν μπορώ . Το έσβησα και δεν μπορώ ούτε με το μαμίσιο. Ούτε κεφαλαία ούτε 160. Τι εχω κάνει ;

 

στις ρυθμισεις μηνυματων, βαλε λειτουργια GSM.

Link to comment
Share on other sites

γινεται, αρκει να γραφεις μονο κεφαλαια, και να μην βαζεις τονους, γιατι στην προβλεψη λεξεων βαζει τονους και στα κεφαλαια, οποτε το μηνυμα δεν φτανει σωστα στον παραληπτη. τουλαχιστον ετσι εχω καταλαβει, κι εγω τωρα το δοκιμαζω.
Link to comment
Share on other sites

Μα τι σχέση έχει το πως θα γράψεις στο πληκτρολόγιο. Το πληκτρολόγιο δεν έχει καμία σχέση με τη μετατροπή των χαρακτήρων. Αυτό το κάνει η εφαρμογή sms. Αν μαμίσια λοιπόν δεν κάνει καλά αυτή τη δουλειά, βάλτε το go sms το οποίο σίγουρα την κάνει. Όπως και να γράψεις, η εφαρμογή μετατρέπει τους χαρακτήρες σε κεφαλαίους και χωρίς τόνους.
Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση ότι αν γράφεις μόνο κεφαλαία (αυτά που είναι ίδια με λατινικούς χαρακτήρες) και χωρίς τόνους, δεν κάνει καμία μετατροπή και στέλνεται κανονικά :)
Link to comment
Share on other sites

Μα τι σχέση έχει το πως θα γράψεις στο πληκτρολόγιο. Το πληκτρολόγιο δεν έχει καμία σχέση με τη μετατροπή των χαρακτήρων. Αυτό το κάνει η εφαρμογή sms. Αν μαμίσια λοιπόν δεν κάνει καλά αυτή τη δουλειά, βάλτε το go sms το οποίο σίγουρα την κάνει. Όπως και να γράψεις, η εφαρμογή μετατρέπει τους χαρακτήρες σε κεφαλαίους και χωρίς τόνους.

 

Με τη στοκ εφαρμογη μηνυματων και το στοκ πληκτρολογιο ομως, στα μηνυματα γραφει μονιμως κεφαλαια και το μηνυμα στελνεται κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω λοιπόν, δεν έχει σημασία πως θα γράψεις στο πληκτρολόγιο. Ίσως λοιπόν η στοκ εφαρμογή συνεργάζεται μόνο με το στοκ πληκτρολόγιο για να κάνει τη μετατροπή. Δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται, μιας και δεν την έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν ποτέ. Ξέρω όμως πως τα πληκτρολόγια δεν συμπεριλαμβάνουν λειτουργίες μετατροπής unicode χαρακτήρων στο Android(στα windows mobile(εκδ: 5/6/6.5) αντίθετα, συνήθως περιλάμβαναν μια έξτρα διάταξη πληκτρολογίου). Αυτή τη δουλειά την κάνει η εφαρμογή sms. Επίσης η στοκ android εφαρμογή, απ' όσο γνωρίζω, δεν περιλαμβάνει τέτοια λειτουργία. Αυτήν την ενσωματώνουν οι εταιρείες που παρέχουν τις ελληνικές συσκευές "πειράζοντάς" την. Έτσι λοιπόν για παράδειγμα, οι ελληνικές συσκευές htc μπορεί να έχουν τη δυνατότητα μετατροπής με οποιοδήποτε πληκτρολόγιο, ενώ της samsung μόνο με το στοκ. Εξαρτάται από τον κώδικα που έχουν προσθέσει/τροποποιήσει. Εγώ επειδή από πολύ νωρίς έβαλα custom rom, δε χρησιμοποιήσα σχεδόν ποτέ τη στοκ(τροποποιημένη) στη συσκευή μου, αλλά τη στοκ(χωρίς τροποποιήσεις) του Android. Έτσι λοιπόν πολύ γρήγορα πέρασα το go sms που κάνει τη μετατροπή, ανεξαρτήτως εφαρμογής πληκτρολογίου.
Link to comment
Share on other sites

Κρατάς πατημένο το γράμμα και στο αναδυόμενο μενού που εμφανίζεται έχει την επιλογή να βάλεις το γράμμα με τόνο.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια στο swype beta πως βαζω τονους στα ελληνικα?

Κρατάς πατημένο το φωνήεν μέχρι να βγάλει όλους τους σχετικούς χαρακτήρες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...