Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ παιδία αγόρασα το SwiftKey 3 Keyboard... τέλειο είναι κατέβασα γλώσσες ελληνικά και αγγλικά και είναι πραγματικά άπαιχτο,και με τέλεια θέματα... Γενικά υπερευχαριστήμενος είμαι...:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Εγώ παιδία αγόρασα το SwiftKey 3 Keyboard... τέλειο είναι κατέβασα γλώσσες ελληνικά και αγγλικά και είναι πραγματικά άπαιχτο,και με τέλεια θέματα... Γενικά υπερευχαριστήμενος είμαι...:)

 

 

Το έχω κι εγώ εδώ και 4 μήνες και πραγματικά είναι πολύ μπροστά στην πρόβλεψη και διόρθωση. Αξίζει τα λεφτά του κι άλλα τόσα κατά τη γνώμη μου.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε και το κλασσικό 9 πλήκτρο layout θα το είχα default!αλλά είναι μικρά τα πλήκτρα qwerty για μένα.

 

Έχεις δίκιο. Πιστεύω ότι με t9 πληκτρολόγιο και με τις προβλέψεις που κάνει, θα είναι ότι πιο γρήγορο υπάρχει. Μέσα από την εφαρμογή μπορείς να πας στην ιστοσελίδα με τις προτάσεις και να ψηφίσεις την συγκεκριμένη. Αυτό έκανα προχθές. Κάντε το όλοι μήπως και το φτιάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Πιστεύω ότι με t9 πληκτρολόγιο και με τις προβλέψεις που κάνει, θα είναι ότι πιο γρήγορο υπάρχει. Μέσα από την εφαρμογή μπορείς να πας στην ιστοσελίδα με τις προτάσεις και να ψηφίσεις την συγκεκριμένη. Αυτό έκανα προχθές. Κάντε το όλοι μήπως και το φτιάξουν.

 

Το έχω κάνει πολύ καιρό!αλλά πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να ψηφίζουμε για κάτι αυτονόητο!το τ9 layout είναι η μητέρα όλων των πληκτρολογιων!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει πολύ καιρό!αλλά πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να ψηφίζουμε για κάτι αυτονόητο!το τ9 layout είναι η μητέρα όλων των πληκτρολογιων!

 

Τίποτα δεν είναι αυτονόητο. Σε άλλους δεν αρέσει. Καλό είναι που μας δίνουν τη δυνατότητα να ψηφίζουμε. Ελπίζω να μας το φτιάξουν. Άλλο καλό t9, έχεις υπόψη σου; Όσα δοκίμασα ήταν χειρότερα και αργούσα περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι αυτονόητο. Σε άλλους δεν αρέσει. Καλό είναι που μας δίνουν τη δυνατότητα να ψηφίζουμε. Ελπίζω να μας το φτιάξουν. Άλλο καλό t9, έχεις υπόψη σου; Όσα δοκίμασα ήταν χειρότερα και αργούσα περισσότερο

 

Μονόδρομος το smart keyboard ;)

Link to comment
Share on other sites

Μονόδρομος το smart keyboard ;)

 

Δεν μπορούσα να βάλω τόνους σε λέξεις που τις περνούσα για πρώτη φορά. Επίσης το "ή" δεν μπορούσα να το γράψω. Πάταγα "η" και δεν μου έβγαζε και το τονισμένο ητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούσα να βάλω τόνους σε λέξεις που τις περνούσα για πρώτη φορά. Επίσης το "ή" δεν μπορούσα να το γράψω. Πάταγα "η" και δεν μου έβγαζε και το τονισμένο ητα.

 

Δεν ασχολούμαι με τόνους εδώ και χρόνια; )

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά πληκτρολόγια που υποστηρίζουν themes, ή παρέχουν εξαρχής πολλά χρώματα.

Παράδειγμα το πειραγμένο swype beta που κυκλοφορεί και κάπου εδώ με επιλογές για ICS (μαύρο) theme.

Είχα δει και το στοκ πληκτρολόγιο με αλλαγμένα χρώματα κάπου στο xda.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω μια εφαρμογή που να αλλάζει το χρώμα του πληκτρολογίου.. ;)

Το Swype έχει τρομερά θέματα πάντως.

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

Το Swype έχει τρομερά θέματα πάντως.

 

Εάν δεν απατώμαι, το "αυθεντικό" Swype δεν υποστηρίζει θέματα, αν και έχω λίγο καιρό να το ενημερώσω. Αυτό νομίζω είναι δυνατότητα των πειραγμένων από τρίτους.

Link to comment
Share on other sites

στο swiftkey3 πως μπορώ να κρύψω το πληκτρολόγιο όταν δεν το χρειάζομαι άλλο;

και επίσης μήπως γίνεται να αλλάζω γλώσσα με tap και όχι με slide?

 

thanks

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

"Σερνεις" το δαχτυλο προς τα κατω(εντος πληκτρολογιου) και κρυβεται.

Νομιζω δεν υπαρχει επιλογη για να αλλαζεις γλωσσα με tap(αν και θα ηταν πολυ καλο...)

Link to comment
Share on other sites

Το Swype έχει τρομερά θέματα πάντως.

 

Δικό μου λάθος.

Εννοούσα το SLIDE IT

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

Στο swiftkey δεν έχει προβλέψεις όταν πχ πάω να κάνω αναζήτηση στο μάρκετ?

Όχι δυστυχώς

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω πρόβλημα με το Swiftkey για tablet όταν κάνω παράθεση ένα μήνυμα σε ένα φόρουμ γράφω την πρώτη λέξη και με το που πατάω το space μου σβήνει κάποια γράμματα από την παράθεση πχ γράφω τα εξής :Καλημέρα και με το που παταω, το κενο πάει στην αρχή της παραθεσης εκεί που γράφει QUOTE. Μου το κάνει και σε απλα μηνύματα όταν απαντάω σε φόρουμ παρατήρησα ότι γίνεται με τις προβλέψεις όταν μου βγάζει τις πιθανές λέξης και επιλέξω μια από αυτές. Καμιά ιδέα?

 

Ορένα ε ένα παράδειγμα =ntinoscrypton;4302019]Εχω πρόβλημα με το Swiftkey για tablet όταν κάνω παράθεση ένα μήνυμα σε ένα φόρουμ γράφω την πρώτη λέξη και με το που πατάω το space μου σβήνει κάποια γράμματα από την παράθεση πχ γράφω τα εξής :Καλημέρα και με το που παταω, το κενο πάει στην αρχή της παραθεσης εκεί που γράφει QUOTE. Μου το κάνει και σε απλα μηνύματα όταν απαντάω σε φόρουμ παρατήρησα ότι γίνεται με τις προβλέψεις όταν μου βγάζει τις πιθανές λέξης και επιλέξω μια από αυτές. Καμιά ιδέα?

 

Οριστε, από παράδειγμα με το πρόβλημα

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

παίδες , υπάρχει κάποιος τρόπος στο swiftkey όταν πατάω κάτω δεξιά το κουμπί για να βάλω emoticon να μου δειχτεί το emoticon που βάζω και όχι το σύμβολο?? γιατί δεν μπορώ να ξέρω όλα τα σύμβολα...χάχα

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

παίδες , υπάρχει κάποιος τρόπος στο swiftkey όταν πατάω κάτω δεξιά το κουμπί για να βάλω emoticon να μου δειχτεί το emoticon που βάζω και όχι το σύμβολο?? γιατί δεν μπορώ να ξέρω όλα τα σύμβολα...χάχα

 

Δεν νομίζω, γιατί αυτό που ποσταρει είναι το σύμβολο, οπότε μάλλον δεν υπάρχουν στην μνήμη του.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας χρησιμοποιησει πολλα πληκτρολογια και σε Αγγλικα και Ελληνικα εχω διαπιστωσει το εξης... Τουλαχιστον για εμενα το swype ειναι μονοδρομος και μετα απο αυτο δεν μπορω να χρησιμοποιησω τιποτα αλλο σε οθονη αφης.... Ειδικα η τελευταια εκδοση το κανει πολυ εξυπνο με "dynamic" (:X:X:X για τον ορο, αλλα στα αγγλικα αναγνωριζεται πιο πολυ) προβλεψη κειμενου, η οποια οσο το χρησιμοποιεις μαθαινει...

 

Επειδη κακα τα ψεματα ολοι αγανακτουμε με τις οθονες αφης οταν ειναι να γραψουμε με αυτο το πληκτρολογιο εγω "αισιχτιριζω" λιγοτερο.... Δε μπορω να καταλαβω γιατι δεν ειναι default απο την Google/Android... Αγοραζουν οι Google και Apple κατι μαπες εταιρειες για προγραμματα οπως το instagram, και ενα πραγματικα διαφορετικο τροπο εισγωγης κειμενουν που λυνει ενα γνωστο προβλημα, το αφηνουν σαν 3rd party application... Για αυτο τουλαχιστον ευγνωμονω το Android γιατι σου δινει τη δυνατοτητα να βαζεις οτι θες.

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας χρησιμοποιησει πολλα πληκτρολογια και σε Αγγλικα και Ελληνικα εχω διαπιστωσει το εξης... Τουλαχιστον για εμενα το swype ειναι μονοδρομος και μετα απο αυτο δεν μπορω να χρησιμοποιησω τιποτα αλλο σε οθονη αφης.... Ειδικα η τελευταια εκδοση το κανει πολυ εξυπνο με "dynamic" (:X:X:X για τον ορο, αλλα στα αγγλικα αναγνωριζεται πιο πολυ) προβλεψη κειμενου, η οποια οσο το χρησιμοποιεις μαθαινει...

 

Επειδη κακα τα ψεματα ολοι αγανακτουμε με τις οθονες αφης οταν ειναι να γραψουμε με αυτο το πληκτρολογιο εγω "αισιχτιριζω" λιγοτερο.... Δε μπορω να καταλαβω γιατι δεν ειναι default απο την Google/Android... Αγοραζουν οι Google και Apple κατι μαπες εταιρειες για προγραμματα οπως το instagram, και ενα πραγματικα διαφορετικο τροπο εισγωγης κειμενουν που λυνει ενα γνωστο προβλημα, το αφηνουν σαν 3rd party application... Για αυτο τουλαχιστον ευγνωμονω το Android γιατι σου δινει τη δυνατοτητα να βαζεις οτι θες.

 

Ορίστε και ο λόγος που το Swype δεν ανήκει στη Google ή Apple:

Swype acquired by Nuance

Εγώ το έχω παρατήσει σε λίγο παλιότερη έκδοση για να μη χάσω το κουμπί εναλλαγής γλώσσας, αλλά αφού λες ότι έχει γίνει δυναμική η πρόβλεψη, ίσως να του κάνω μια δοκιμή...

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και ο λόγος που το Swype δεν ανήκει στη Google ή Apple:

Swype acquired by Nuance

Εγώ το έχω παρατήσει σε λίγο παλιότερη έκδοση για να μη χάσω το κουμπί εναλλαγής γλώσσας, αλλά αφού λες ότι έχει γίνει δυναμική η πρόβλεψη, ίσως να του κάνω μια δοκιμή...

 

Ναι αυτο με το κουμπι ειναι οτι χειροτερο, αλλα ελπιζω να επανελθει... Η προβλεψη ειναι πολυ καλη οπως προανεφερα γιατι οχι μονο μαθαινει αλλα και "ξε-μαθαινει", οποτε κατι που το κανεις συνεχεια λαθος μπορεις να το αποφυγεις αργοτερα... Βεβαιως εχει καποια bugs το swype, αλλα ακομα δεν ειναι ουτε καν στο Play store οποτε οταν θα βγει σιγουρα θα τα βγαλει τα λεφτα του... Ηξερα για την Nuance αλλα 100.000.000????? :wacko::wacko::wacko: Και καποτε ελεγα για πλακα οτι αμα ηταν project θα αξιζε να επενδυσεις (αμα ημουνα πετρελαιας δηλαδη:p) γιατι λυνει τα χερια κυριολεκτικα... Βασικα ειναι το Τ9 των οθονων αφης...

Link to comment
Share on other sites

Εχω προσεξει οι περισσοτεροι χρησιμοποιειτε Swiftkey 3 και smart keyboard. Εγω απο την πρωτη στιγμη, σχεδον δυο χρονια εχω το ΗΤC_ime mod vv.27, και μαλλον τοτε ηταν μονοδρομος. Το εχω συνηθισει, το εχω φερει στα μετρα μου, και δεν βρισκω λογο να μπω στη διαδικασια πλεον να δοκιμασω καποιο πιο καινουριο, αν και θα ηθελα αποψεις με τα συν και τα πλην. Ομως το κακο, ειναι οτι πολλες λεξεις που αποθηκευω εγω σαν καινουριες, μου τις βγαζει απο τη λιστα μετα απο καποιο διαστημα, και τις δειχνει σαν να τις πληκτρολογω πρωτη φορα. Αυτο δεν ξερω που οφειλεται. Και επισης καποιες λεξεις δεν μου αφηνει να τις αποθηκευσω, οπως "δικά" (πχ. τα δικά μου)., και ας τις βαζω χειροκινητα στο λεξικο (.txt).
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...