Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Ericsson R320s


BestMan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωτήριο έτος 2000. Η κινητή τηλεφωνία έχει μπει για τα καλά στη ζωή μας. Δειλά έχει αρχίσει να μπαίνει άλλο ένα αρκτικόλεξο, το WAP (WAP), και οι πρώτες συσκευές που το υποστηρίζουν, έχουν ήδη κυκλοφορήσει.

 

Ο υποφαινόμενος το 2000 ήταν φοιτητής σε Τμήμα Πληροφορικής Πανεπιστημίου επαρχιακής πόλης, και διέθετε ήδη καρτοκινητό. Είχε ήδη δει όμως τα πρώτα κινητά με WAP, και ήθελε να δοκιμάσει τη νέα υπηρεσία σε συσκευή, όχι μόνο στους εξομοιωτές που έβρισκε στο Διαδίκτυο. Οι επιλογές δεν ήταν πολλές. Nokia 7110, Ericsson 320s. Ίσως και κάποια της Siemens.

 

Μια τέτοια συσκευή κόστιζε αρκετά (δε θυμάμαι κόστος - το γήρας ου γαρ έρχεται μόνον :p), οπότε η μόνη επιλογή ήταν η απόκτηση της με συμβόλαιο και επιδότηση. Η σύναψη συμβολαίου όμως δεν ήταν καθόλου εύκολη υπόθεση. Ήθελε ΑΦΜ, λογαριασμό ΔΕΚΟ και άλλα παραστατικά, τα οποία ο υποφαινόμενος δεν διέθετε, όντας Κύπριος. Η λύση όμως βρέθηκε: Κατάστημα που έκανε συνδέσεις σε Κυπρίους με πιστωτική κάρτα, διαβατήριο και υπεύθυνη δήλωση ότι ήταν κάτοικος Ελλάδος. Και ευτυχώς υπήρχε τράπεζα που έδινε πιστωτική κάρτα σε φοιτητές (ακόμη και αυτό ήταν δύσκολο τότε). Οπότε, ο υποφαινόμενος πήρε τη συσκευή, μαζί με τη σύνδεση στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, και ξεκίνησε να λειτουργεί το κινητό.

 

Πρώτη εντύπωση; Μα, φυσικά, το σχήμα. Ορθογώνιο, με καμπύλες και εξωτερική κεραία. Σελιδοδείκτης κανονικός, όπως τον χαρακτήρισε άλλο μέλος του φόρουμ :p :lol: Παρόλα αυτά χωρούσε σχετικά άνετα σε τσέπη, και η εξωτερική κεραία επέτρεπε πολύ καλή λήψη. Το κινητό είχε το κλασικό για την εποχή μενού Ericsson, μαυρόασπρη οθόνη 5(!) γραμμών, κάτι που επέτρεπε την εύκολη σύνταξη και ανάγνωση μηνύματος SMS - που μόλις είχαν αρχίσει να αναπτύσσονται στο killer app της κινητής τηλεφωνίας. Και, φυσικά, ξεχώριζε από το συρμό των παλιών Ericsson, αλλά και των Nokia 3210, 3310 που είχαν γίνει του συρμού. Εννοείται οτι φωτoγραφική μηχανή, MP3, GPRS και Bluetooth δεν υπήρχαν, γιατί απλούστατα, δεν τα έβρισκες σε συσκευές τότε! Αν ήθελες να μεταφέρεις αρχεία ή ο,τι άλλο από τον υπολογιστή στο κινητο, είχες δύο επιλογές: Καλώδιο και υπέρυθρες! Είχε όμως δυνατότητα σύνθεσης ήχου κλήσης...

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=5jErUnzPKT4]Ericsson R320s - YouTube[/ame]

 

Η συσκευή δοκιμάστηκε επιτυχώς και σε περιαγωγή σε διάφορες χώρες, μια και η ύπαρξη πιστωτικής κάρτας "ξεκλείδωσε" αυτή την (τότε) πολυτέλεια. Για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι, απαιτείτο εγγύηση 75.000 δρχ. για να μπορέσει να έχει κάποιος, είτε κάτοχος συμβολαίου, είτε καρτοκινητού, περιαγωγή!

 

http://content.myphone.gr/photo/full/5322/ericsson-r320-hre-640.jpg

 

Η συσκευή άντεξε 3 χρόνια περίπου, όταν και αποσπάστηκε η εξωτερική κεραία, και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του χειριστή, καθώς και ενός φίλου που διέθετε κατάστημα κινητής τηλεφωνίας, δεν κατέστη δυνατό να έχει λήψη. Οπότε, μοιραία, παροπλίστηκε και αντικαταστάθηκε από άλλο κινητό (Ericsson T65). Η συσκευή υπάρχει, σε μη λειτουργήσιμη κατάσταση, για να θυμίζει στον υποφαινόμενο την πρώτη συσκευή που τον εισήγαγε στα κινητά τηλέφωνα τελευταίας τεχνολογίας...

Edited by Mythozz

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχος εσύ υπέροχο και το κινητό... Συγχαρητήρια.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο άρθρο :) Το κινητό δεν το είχα αλλά είχα το αδελφάκι του το R310s το αδιάβροχο! 'Ημουν ανάμεσα σε αυτά τα δύο τότε αλλά με κέρδισε R310s! Το είχα κρατήσει ως το 2003 αν θυμάμαι καλά αλλά μετά από πολλά πεσίματα μου έσπασε η οθόνη και δεν μπόρεσα να βρω άλλη :( Edited by thanossalonika
Link to comment
Share on other sites

Φοβερο κινητο στην εποχη του

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

το ειχα στο τελος της θητειας μου στον εβρο ,στον θρυλικο 7 λδβ 99στ εσσο,με το θρυλικο τετρις ,στο wap το κοστος ηταν μια δραχμη το δευτερολεπτο τοτε θυμαμαι.Ολοι με πειραζαν λογω της καιραιας του και επειδη δεν ηταν νοκια.οπως ειναι το iphone τωρα ηταν το νοκια τωτε.α ρε τι θυμηθηκα:lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

χωρίς ίχνος ειρωνείας ή να θέλω να φανώ κακός, το κινητό αυτό δεν περπάτησε ιδιαίτερα, ούτε υπήρξε κάποια συγκλονιστική συσκευή (προσωπική άποψη πάντα, οι λάτρεις του ας με συγχωρήσουν). Το review από την άλλη μεριά ήταν πολύ όμορφο =)

[sIGPIC][/sIGPIC]

_______________________________________

iPhone 4 32GB using AppleWeb HD v2.5.

bittenApple - Subscribe for the latest major news about Apple, guides, reviews, solutions and more!

Follow me on twitter.

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμισες τώρα.. Το πρώτο κινητό που είχα ποτέ μου με μη ασπρόμαυρη οθόνη. :p.

 

Το κόστος δεν το θυμάμαι ούτε εγώ, αλλά πιστεύω πως ήταν γύρω στις 80000 δρχ (μπορεί να πέφτω κι έξω όμως).

 

Φοβερή οθόνη για την εποχή του. Εκείνο το γαλαζοπράσινο χρώμα της... :rolleyes: Άσε που είχε και WAP. Ενδέχεται να ήμουν ο μόνος σε ακτίνα 50 χλμ που είχα συμβατή συσκευή :P.

 

Θυμάμαι είχε βγει και ένα πιο ακριβό μοντέλο (30-40 χιλιάδες πιο ακριβό) που είχε και πληκτρολόγιο το οποίο άνοιγε προς τα κάτω.

 

Ωραίες εποχές.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες εποχές και βαριές! Είχα το GH388 που ηταν μια πρωτόγονη προηγούμενη μορφή. Πολύ βάρος ρε παιδί μου και όγκος!

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμισες τώρα.. Το πρώτο κινητό που είχα ποτέ μου με μη ασπρόμαυρη οθόνη. :p.

 

Το κόστος δεν το θυμάμαι ούτε εγώ, αλλά πιστεύω πως ήταν γύρω στις 80000 δρχ (μπορεί να πέφτω κι έξω όμως).

 

Φοβερή οθόνη για την εποχή του. Εκείνο το γαλαζοπράσινο χρώμα της... :rolleyes: Άσε που είχε και WAP. Ενδέχεται να ήμουν ο μόνος σε ακτίνα 50 χλμ που είχα συμβατή συσκευή :P.

 

Θυμάμαι είχε βγει και ένα πιο ακριβό μοντέλο (30-40 χιλιάδες πιο ακριβό) που είχε και πληκτρολόγιο το οποίο άνοιγε προς τα κάτω.

 

Ωραίες εποχές.

 

Ericsson R380 :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Απο τις πρώτες μου αγάπες. Το είχα πάρει πανάκριβα!

Και θυμάμαι οτι είχα μπει στο wap και ένιωθα περήφανος οτι μπήκα στο internet απο το κινητό!

Κατα τα άλλα δεν είχε τίποτα ιδιαίτερο αυτό το κινητό.

Ήταν μεγάλο,η μπαταρία περίσσευε απο πίσω,ήταν αργό στα μενού.

Link to comment
Share on other sites

Ericsson R380 :)

 

To R380 όμως ήταν άλλη κλάση από μόνο του... ο μακρινός παππούς του P800 με λειτουργικό σύστημα Epoc32 (κλειδωμένο όμως χωρίς υποστήριξη εγκατάστασης εφαρμογών). Όμορφες εποχές τότε...

Link to comment
Share on other sites

εχω την συσκευη σαν ψευτικη...εννοω οτι δεν δουλευει απλα ειναι σαν να την εχεις;)

και εγω το επαθα αυτο με την κεραια...εχει φυγει...το εχω χωρις κεραια:lol:...και ας μην το εχω λειτουργησει φαινεταιι να ηταν τελειο κινητο:D:lol::lol:

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το κείμενο, αλλά διαβάζοντας το συνειδητοποίησα ότι υπάρχουν κινητά και εποχές που δεν θυμάμαι καν. Μωρό είμαι ακόμα ;)
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το εχουμε και αυτό.Το απέκτησα πρίν λ'ίγο καιρό απο το ebay σε άριστη κατάσταση με το κουτί του και όλα τα παρελκομενά του. Edited by lefkaditis
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

ωραια συσκευη οπως και τα πιο πολλα ερικσον

εκεινης της εποχης. Ξεχωριζαν οντως απο τη πλημμυρα των νοκια τοτε.

Αν και εγω ειχα ξεκινησει το 1997 με siemens c11 της cosmote,στο ξεκινημα της εταιριας,οταν ακομα δεν υποστηριζε την αποστολη sms! Παρ' ολα αυτα την προτιμουσαμε τοτε γιατι ηταν ελληνικη εταιρια και δημοσια.

Απιστευτες εποχες!!

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Εποχές που μικρότερος τις έζησα! Όχι με WAP, αλλά με την μαγεία των παλιών Ericsson (2 «τούβλα» πέρασαν από τα χέρια μου για λίγο, μαζί με το «θεϊκό» T10s) και γενικότερα των παλιών, ασπρόμαυρων συσκευών... Εποχές που ξαναζώ και πάλι, μέσω της συλλογής μου!

 

Το συγκεκριμένο δεν το είχα, αλλά και δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να βρω... Τον ανταγωνιστή του (7110) αντίθετα... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Είστε μικροί ακόμα προφανώς και σας πιάνει η νοσταλγία με πράγματα σχεδόν "χθεσινά" για κάποιους άλλους. Μέχρι το 2000 πρέπει να είχα αλλάξει 6 ή 7 συσκευές και έχω ακόμα το Motorola 5200 που χρησιμοποιούσα το 1994-95. :-D Γκούγκλισέ το να δεις περί τίνος πρόκειται συντάκτη.
Link to comment
Share on other sites

Είστε μικροί ακόμα προφανώς και σας πιάνει η νοσταλγία με πράγματα σχεδόν "χθεσινά" για κάποιους άλλους. Μέχρι το 2000 πρέπει να είχα αλλάξει 6 ή 7 συσκευές και έχω ακόμα το Motorola 5200 που χρησιμοποιούσα το 1994-95. :-D Γκούγκλισέ το να δεις περί τίνος πρόκειται συντάκτη.

 

Αν υπάρχουν κάποιοι στην Ελλάδα που έπαιζαν με τέτοια κινητά πριν από όλους στο σημερινό internet, τότε στο myphone θα είναι σίγουρα. :up:

 

Είσαι ευπρόσδεκτος να μας γράψεις ένα ανάλογο άρθρο νοσταλγικό για το γουρουνάκι το Motorola :) Αν θες περισσότερες πληροφορίες, PM me :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Το είχα το τηλέφωνο και πραγματικά ήταν απίθανο. Μαλιστα εκανα θυμαμαι tether ένα hpc LG που είχα με υπερυθρες! Α ρε χρόνια...
Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου! Tether έκανα με το R520s που ήταν το δεύτερο ever GPRS τηλέφωνο, μετά απο ένα Motorola. Μάλιστα είχε έναν υποτυπώδη pop mail client, αν θυμάμαι καλά... Edited by KillaBee
Link to comment
Share on other sites

Ericsson R380 :)

 

To R380 όμως ήταν άλλη κλάση από μόνο του... ο μακρινός παππούς του P800 με λειτουργικό σύστημα Epoc32 (κλειδωμένο όμως χωρίς υποστήριξη εγκατάστασης εφαρμογών). Όμορφες εποχές τότε...

 

Το R380 ήταν μια από τις μεγαλύτερες συμπάθειες μου !!!! Και ένα από τα κινητά που δυσκολεύτηκα περισσότερο για να αποκτήσω για τη συλλογή μου. Με το R320 δεν είχε ιδιαίτερη σχέση, πέραν την εξωτερικής εμφάνισης βέβαια ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακόμη σε 100% λειτουργική και εμφανησιακή κατάσταση.

Σε μωβ Χρώμα.

Το μεσαίο της φωτογραφίας απο τα 3 κινητά.

Το βγάζω έξω και με κοιτάνε σαν time traveler!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είστε μικροί ακόμα προφανώς και σας πιάνει η νοσταλγία με πράγματα σχεδόν "χθεσινά" για κάποιους άλλους. Μέχρι το 2000 πρέπει να είχα αλλάξει 6 ή 7 συσκευές και έχω ακόμα το Motorola 5200 που χρησιμοποιούσα το 1994-95. :-D Γκούγκλισέ το να δεις περί τίνος πρόκειται συντάκτη.

 

Φίλε, τη συσκευή που αναφέρεις δεν την έχω υπόψη μου. Η πρώτη συσκευή GSM που είδα ποτέ ήταν το Nokia 2110, εν έτει 1995 (στην Κύπρο το GSM εισήχθη εμπορικά το 1995). Η πρώτη συσκευή που έπιασα στα χέρια μου και δούλεψα ήταν το Panasonc G500, τέλος του 1996. Και η πρώτη συσκευή η οποία χρησιμοποίησα σε συστηματική βάση ήταν ένα Mitsubishi (δε θυμάμαι μοντέλο). Μη ξεχνάμε πως η κινητή τηλεφωνία και οι συσκευές τότε χρησιμοποιούνταν μόνο από επαγγελματίες που τα είχαν ανάγκη (π.χ. στρατιωτικούς).

Edited by BestMan

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...