Jump to content

Rooting στην έκδοση 4.0.3 ICS


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τον παρακάτω kernel είμαι σε κατάσταση root.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1709032

 

Πανεύκολα και μέσα σε 2 λεπτάκια. Τώρα έχω λίγο και καλύτερη διαχείρηση της μπαταρίας (περίπου 10-15% λιγότερο leak)

 

Είχα το ICS 4.0.4 εγκατεστημένο απ' ευθείας από το SEUS. (4.1.Β10.431)

Edited by CHRISHAR
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εδώ εχει οδηγό

 

και επίση τα βήματα στα ελληνικά. Απλα αντί για τα αρχεία του Lt18(arc S) θα χρησιμοποιήσετε τα αναλογα αρχεία της συσκευής που θα κατεβάσετε απο τον αγγλικό οδηγό.

 

καλησπέρα παιδιά είμαι σχετικά νέος στο κόσμο του android μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα οδηγό σαν παραπανω στα ελληνικα για το νέο v με τα απαραίτητα άρχεια που χρειάζονται ? επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν "φλασαρις" kerner χάνει χάνεις data? η μένουν όπως είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα,καταρχας φανταστικη δουλεια. μπραβο. εχω μια ερωτηση αν μπορει καποιος να με διαφωτιση. θελω να κανω ροοτ στο neo v που εχω, αλλα εχω κανει αναβα/ση σε android 4.0.4 ekdosi 4.1.B.0.431. ισχυουν τα ιδια και σε εμενα?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,καταρχας φανταστικη δουλεια. μπραβο. εχω μια ερωτηση αν μπορει καποιος να με διαφωτιση. θελω να κανω ροοτ στο neo v που εχω, αλλα εχω κανει αναβα/ση σε android 4.0.4 ekdosi 4.1.B.0.431. ισχυουν τα ιδια και σε εμενα?

 

Όπως αναφέρει κι ο φίλος iliassx8 λίγο παραπάνω..:)

 

Δε πιανει στη 4.0.4.ο οδηγός ειναι για τη 4.0.3.

Πρέπει να περιμενουμε root με εύκολο τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Ανανεωθηκε ο οδηγος για root στην 4.0.4!

Δεν ειναι oneclickroot αλλα ειναι πολυ ευκολος τροπος και αξιζει να τον δοκιμασετε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ανανεωθηκε ο οδηγος για root στην 4.0.4!

Δεν ειναι oneclickroot αλλα ειναι πολυ ευκολος τροπος και αξιζει να τον δοκιμασετε.

 

Που βρίσκεται να τον δούμε Κωνσταντίνε; Μου φαίνεται ότι θα περάσει ο χρόνος στη δουλειά τελικά..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Που βρίσκεται να τον δούμε Κωνσταντίνε; Μου φαίνεται ότι θα περάσει ο χρόνος στη δουλειά τελικά..:lol:

 

Στις υπογραφές μας κάνε κλικ!ειναι ο οδηγός του zxr κ θα βρεις το τρόπο!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Στις υπογραφές μας κάνε κλικ!ειναι ο οδηγός του zxr κ θα βρεις το τρόπο!

 

Eδώ λοιπόν για να το κάνω λίγο πιο εύκολο για τους υπόλοιπους..!:)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση με την διαδικασια να χασεις τα δεδομενα σου?

 

Υποτειθεται πως οχι!Ομως σε τετοιες διαδικασιες παντα κραταμε back ups!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποτίθεται απλά. Δεν χάνεις τα δεδομένα σου με το rooting.

 

α ναι σορυ!νομιζα οτι ημασταν στην 4.0.4!

Εχω μπερδευτει πια με τοσο διαβασμα για ενα ρουτ και χωρις να βλεπω χαιρι!. :mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα! καταρχας συγχαρητηρια για την φοβερη δουλεια που κανεις. θελω να πω πως με κεντρισε παλι ο οδηγος σου αλλα εχω καποιες ερωτησεις. Ειχα κανει στο παρελθον το ροοτ του οδηγου σου για την 2,3 εκδοση στο neo v. Τωρα για το ics πρεπει να κανω τον οδηγο που περιγραφεις απο την αρχη? η πρεπει να πηδηξω καποια βηματα? (ειμαι ηδη ροοτ στην εκδοση 4.0.2Α062 αλλα εχω την android 2.3.4) ευχαριστω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό γιατί με μπέρδεψες. Αυτή τη στιγμή είσαι στην έκδοση 2.3 του Android και μάλιστα rooted. Αν κατάλαβα καλά θες να αναβαθμιστείς και να πας στην 4.0. Αν λοιπόν τα λεω καλά τότε ναι θα πρέπει να κάνεις όλη την διαδικασία που περιγράφεται στον οδηγό.

 

Ή μάλλον για να το πω πιο σωστά. Αν αναβαθμιστείς θα πας στην έκδοση 4.0.4 οπότε το rooting γίνεται με βάση αυτόν τον οδηγό.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

εκανα ολα τα βηματα μεχρι το 5ο που λες: "5) Αφού τελειώσει η διαδικασία κάντε restart τη συσκευή σας. Είναι πιθανό να ανοίξει κανονικά ή να κολλήσει. Ότι κι αν συμβεί δεν έχει καμία σημασία. Κάντε restart και προχωρήστε στην διαδικασία του rooting που περιγράφεται εδώ απο εκει και περα ανοιγει μεν το κινητο βγαζει το sony logo μετα το intro του sony ericsson αλλα μετα το ξανακανει αυτο συνεχομενα χωρις να ανοιγει κανονικα το κινητο... τι πρεπει να κανω?

"

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνουμε unroot?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξεκινησα τη διαδικασια root.Εγκατεστησα flashtool κτλ, κτλ. Ετρεξα το προγραμμα, κλικαρα το flashmode πατησα οκ. Ως εδω καλα. Μετα λεει ο οδηγος να τσεκαρουμε αυτα που λεει η οθονη. Ερωτηση: Δεν τικαρω ή ξετικαρω καποιο κουτακι;;;; Παταω οκ και αρχιζει η διαδικασια φλασαρισματος. Ερωτηση: Ποτε καταλαβαινουμε οτι τελειωσε η διαιδικασια; Τι θα γραψει η οθονη;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα..

μια μικρη βοη8εια παιδια...

εχω ενα xperia ray , του οποιου ειχα εγκαταστησει την cyanogεd mod 9 urushi, και αφου τελικα δεν μου αρεσε αποφασισα να ξαναγυρισω σε ICS .

Απο κει ξεκίνησαν τα προβλήματα...Αφου εκανα επιτυχως την εγκατάσταση αυτης της ROM (ST18i_4.1.B.0.431_tw)στην συνεχεια προσπαθοντας να κανω reboot το κινητο δεν ανταποκρινοταν και δεν εκανε boot.

Φαινεται σαν να μην φορτιζει καν η μπαταρια και να μην εχει τροφοδοσια.Καποιες στιγμες παιρνει μπρος ξεκιναει με το logo xreria

και μολις παει να μπει κανει power off..και σβηνει.

Ελεγξα την μπαταρια στον Γερμανο και μου ειπαν οτι δεν ειναι 8εμα μπαταριας..κατι άλλο συμβαίνει..

Εχετε καμια ιδεα για το τι 8α μπορουσα να κανω..

Ευχαριστω ..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας και απο εμενα!!!!

Εχθες εκανα την αναβαθμιση απο 2,3 σε 4ics σε st15i και ομολογω οτι το μετανιωσα!!!!Υπαρχει καποιος τροπος να επιστρεψω στο 2,3 και να το ρουταρω???χωρις να πεσω σε περιπετειες και να χασω δεδομενα???Η εστω,αν ειναι καλυτερη η ics κατα την γνωμη σας να την ρουταρω,εχω την εκδοση 4.1Β.0.431!!!Μονο που δεν σκαμπαζω κ πολλα πολλα και οποιος φιλος-η θελησει να με βοηθησει ας κανει εναν κοπο παραπανω παρακαλω να μου τα εξηγησει αναλυτικα!!!!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγχωρεστε με αν ειμαι offtopic αλλα απο χτες το βραδυ εχω διαβασει τοσα κ τοσα που εχω ...μπερδευτει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ για να καταλάβεις την μεθολογία. Θα πρέπει να βρεις τη rom για το κινητό σου.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ωραια φιλε μου και κατ αρχην να σε ευχαριστησω για την βοηθεια σου!!!

Κατεβασα το flashtool 0.8.x-0.8.6.0-windows.exe αλλα δεν βρισκω το update στο βημα 5!!Μηπως δεν χρειαζεται??

Την σωστη rom ποτε και που θα την βρω???

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται. Αρκεί να έχεις την νεότερη έκδοση του flashtool.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγώ έκανα Root με αυτό:

http://eddy.uni-duisburg.de/bin4ry/Root_Exploit_OneClick.zip

 

Το βρήκα από εδώ (ARC S thread):

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1598072

 

Δείχνει να δουλέυει κανονικά (πέρασα και Titanium Backup PRO). Τώρα ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει...

Με αυτο δουλεψε και σε μένα, με την μπρωτη προσπαθεια

Sony Sole

Sony Ericsson Neo v

Galaxy 3

Qteck S-200

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...