Jump to content

LG Optimus L7 (P700)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα εδω μεσα εχουμε φορουμ για lg p700 για ρουτ και αλλα διαφορα εγω δεν το ρουταρω γιατι δεν θα εχω ραδιο μετα οποτε ας κολλαει λιγο κ ας ειναι αργο εξαλλου μονοπυρηνο ειναι
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 664
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καταρχην καλημερα σας... επειδη ειμαι ασχετος εντελοσ και θελω να το ρουταρο υπαρχουν αναλυτικεσ οδηγιες πουθενα γιατι διαβαζοντας ολα μεχρι τωρα πο πολυ μπερδευτικα παρα.... εχω κανει αναβαθμιση απο lg σε v20d απο εκει και μετα αφου εχω αυτη την εκδοση στο κινητο πως το ροοταρω οπιαδηποτε βοηθεια δεκτη ..
Link to comment
Share on other sites

Φίλε akis1980, δεν βρήκα ευκαιρία να σου απαντήσω για το Factory Reset πιο πριν. Ναι επιβάλλεται και πολλές φορές θέλει και 2η ή 3η φορά! Γι' αυτό όπως είδες κι εσύ με την 2η έστρωσαν τα πάντα στο τηλέφωνό σου.

 

Αν και μετά την επίσημη 4.1.2, δείτε ότι το τηλέφωνο συνεχίζει να μην ανταπεξέρχεται στις ανάγκες σας, θα σας πρότεινα να προχωρήσετε σε root και να περάσετε την ROM Cyanogen. Εγώ την πέρασα το Σάββατο και η διαφορά είναι τεράστια. Ακολουθεί μίνι review μετά από 2 μέρες χρήσης:

 

Στα συν:

  • Ταχύτητα. Η διαφορά είναι εμφανής από το πρώτο λεπτό.
  • Καθαρό. Δεν υπάρχουν άχρηστες εφαρμογές του κατασκευαστή, οι οποίες απλά τρώνε χώρο.
  • Εμφάνιση. Το UI είναι υπέροχο χωρίς να χρειαζεται να εγκατασταθεί κάποιος launcher (Go, Nova κλπ) Υποστηρίζονται και scrolling widgets!
  • Αξιοπιστία. Έχω την αίσθηση πλέον ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω το τηλέφωνό μου και να μην μου κολλήσει τη στιγμή που το χρειάζομαι
  • Αναβαθμισεις. Συνεχείς αναβαθμισεις που διορθωνουν προβληματα όπως τα παρακάτω.

 

Στα μείον (προβλήματα που θα λυθούν σύντομα):

  • Δεν δουλεύει το ράδιο.
  • Δεν δουλεύει η εφαρμογή Viber.
  • Δεν δουλεύει το streaming του ήχου σε συσκευές bluetooth όπως ακουστικά ή ηχοσύστημα αυτοκινήτου.

 

Έχω την τελευταία ROM της LG είμαι root και είμαι στα πρόθυρα να βάλω CM. Με απασχολούν 4 πράγματα, επαφές, apps, αρχεία των apps (saves κτλ) και σταθερότητα της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την τελευταία ROM της LG είμαι root και είμαι στα πρόθυρα να βάλω CM. Με απασχολούν 4 πράγματα, επαφές, apps, αρχεία των apps (saves κτλ) και σταθερότητα της συσκευής.

 

Τι σε απασχολεί ακριβώς για το καθένα που αναφέρεις;

 

Οι επαφές υπάρχουν και σώζονται κανονικά με τα ελληνικά τους κι απ' όλα. Το μόνο που έχω παρατηρήσει με τις επαφές είναι ότι δεν μπορείς να τις στείλεις μαζικα μέσω bluetooth.

 

Applications υποστηρίζονται όλες όπως τα ήξερες, μέσω Google Play. Απλά όπως με όλες τις εκδόσεις Cyanogen θα πρέπει να εγκαταστήσεις τις εφαρμογές της Google (Play, YouTube κλπ.) από ξεχωριστό αρχείο γιατί δεν συμπεριλαμβάνονται εξ' αρχής.

 

Τέλος για σταθερότητα δεν το συζητώ. Έτη φωτός μπροστά. Και είμαστε ακόμα σε δοκιμαστική φάση (nightly version). Όταν βγει η stable θα είναι ακόμα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εδω μεσα εχουμε φορουμ για lg p700 για ρουτ και αλλα διαφορα εγω δεν το ρουταρω γιατι δεν θα εχω ραδιο μετα οποτε ας κολλαει λιγο κ ας ειναι αργο εξαλλου μονοπυρηνο ειναι

 

Το ροοτ δεν εχει καμια σχεση με το ραδιο, φυσικα και θα εχεις ραδιο, αν αλαξεις ρομ δεν θα εχεις ραδιο, αλλα θα λυθει συντομα και αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας,

παρακολουθώ αρκετό καιρό το ποστ και αποφάσισα να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Μετά από 4 χρόνια με iphone 3G (το οποίο τα έχει παίξει, κολλάει ακατάσχετα και έχει και χαλασμένο wi-fi) λέω να πάρω μια καινούργια συσκευή. Είμαι ανάμεσα στο LG Optimus L7 II και το Samsung S3 mini. Βλέπω ότι βρίσκονται στην ίδια τιμή πάνω-κάτω. Είδα τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να αποφασίσω (καλύτερη κάμερα και μεγαλύτερη οθόνη το ένα, μεγαλύτερη μνήμη και RAM το άλλο, κλπ). Ψάχνω ένα τηλέφωνο για απλή χρήση (ε-μαιηλ, λίγο σερφάρισμα, μερικές εφαρμογές, skype πού και πού, βιντεάκια δε θα βλέπω ούτε "βαριά" παιχνίδια μού χρειάζονται). Ενα βασικό είναι ότι δε θα ήθελα να κολλάει επειδή το iphone που είχα μου έσπασε κυριολεκτικά τα νεύρα :)

Ποιο να διαλέξω; Οποιαδήποτε συμβουλή/άποψη ευπρόσδεκτη :)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας,

παρακολουθώ αρκετό καιρό το ποστ και αποφάσισα να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Μετά από 4 χρόνια με iphone 3G (το οποίο τα έχει παίξει, κολλάει ακατάσχετα και έχει και χαλασμένο wi-fi) λέω να πάρω μια καινούργια συσκευή. Είμαι ανάμεσα στο LG Optimus L7 II και το Samsung S3 mini. Βλέπω ότι βρίσκονται στην ίδια τιμή πάνω-κάτω. Είδα τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να αποφασίσω (καλύτερη κάμερα και μεγαλύτερη οθόνη το ένα, μεγαλύτερη μνήμη και RAM το άλλο, κλπ). Ψάχνω ένα τηλέφωνο για απλή χρήση (ε-μαιηλ, λίγο σερφάρισμα, μερικές εφαρμογές, skype πού και πού, βιντεάκια δε θα βλέπω ούτε "βαριά" παιχνίδια μού χρειάζονται). Ενα βασικό είναι ότι δε θα ήθελα να κολλάει επειδή το iphone που είχα μου έσπασε κυριολεκτικά τα νεύρα :)

Ποιο να διαλέξω; Οποιαδήποτε συμβουλή/άποψη ευπρόσδεκτη :)

Ευχαριστώ!

 

Λάθος φόρουμ. Εδώ είναι για LG Optimus L7 σκέτο όχι II.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες χαιρεται ! στο skype γτ δεν με αφηνει να κανω video call... ?

ειχα διαβασει οτι δν αφηνει η lg τις βιντεοκλησης μεσω δικτυου μονο....

ειμαι ακομα ics...μηπως πρεπει να μπω σε jelly για να βρω προκοπη?

 

ακυρο παιδια..φταιγανε τα τηλ των αλλων,ολα κομπλε με το skype

Edited by hpipaq214
λυση βρεθηκε !
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο το 3η επαναφορα ρυθμισεων και με καποιοες εφαρμογες εγκατεστημενες το κινητο ξαφνικα πεταει.100 με 120 mb ram.εντελως ξαφνικα.επαθα πλακα.πιστευω οτι αν υπαρχουν αρκετες εφαρμογες τοτε και το κινητο δινει περισσοτερη ram
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

πρόσφατα αγόρασα το LG Optimus L7 P700 και έχω κάποια μικρο- θέματα που όμως δεν ξέρω αν λύνονται και αν αποκλειστικά οφείλονται στην συσκευή. Γενικά το κινητό μου φαίνεται καλό. Εχω όμως παρατηρήσει τα εξής:

 

1) καποιες στιγμές ενω έχω σήμα κανονικά με παίρνουν τηλέφωνο και το κινητό λέει πως είναι κλειστό.

 

2) Οταν με παίρνουν τηλ μου βγάζει μια να σύρω ένα εικονίδιο για να το σηκώσω, και μια να πατήσω ένα πλήκρο (χωρίς να το σύρω) διαφορετικό δηλαδή εικονίδιο κάθε φορά. Ομολογώ πως αυτό είναι λίγο σπαστικό....

 

Πήγα στο Γερμανό οπου και το αγόρασα και μου παρήγγειλαν καινούριο καθώς δεν έχουν περάσει ακόμα 14 ημερολογιακές μέρες απο όταν το πήρα και δικαιούμαι καινούριο. Αλλά για κάποιο λόγο δεν θέλω να το αλλάξω καθώς φοβάμαι μην το καινούριο έχει τίποτα άλλα θέματα....

 

Η κύρια ερώτηση μου είναι σχετικά με το σήμα της cosmote. Είναι θέμα τηλεφώνου ή δικτύου το γεγονός οτι με παίρνουν τηλ και λεει κλειστό? Και το πρόβλημα με το εικονίδιο κλήσης αλλάζει με κάποιο τρόπο ή οχι ??

 

Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει!

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

πρόσφατα αγόρασα το LG Optimus L7 P700 και έχω κάποια μικρο- θέματα που όμως δεν ξέρω αν λύνονται και αν αποκλειστικά οφείλονται στην συσκευή. Γενικά το κινητό μου φαίνεται καλό. Εχω όμως παρατηρήσει τα εξής:

 

1) καποιες στιγμές ενω έχω σήμα κανονικά με παίρνουν τηλέφωνο και το κινητό λέει πως είναι κλειστό.

 

2) Οταν με παίρνουν τηλ μου βγάζει μια να σύρω ένα εικονίδιο για να το σηκώσω, και μια να πατήσω ένα πλήκρο (χωρίς να το σύρω) διαφορετικό δηλαδή εικονίδιο κάθε φορά. Ομολογώ πως αυτό είναι λίγο σπαστικό....

 

Πήγα στο Γερμανό οπου και το αγόρασα και μου παρήγγειλαν καινούριο καθώς δεν έχουν περάσει ακόμα 14 ημερολογιακές μέρες απο όταν το πήρα και δικαιούμαι καινούριο. Αλλά για κάποιο λόγο δεν θέλω να το αλλάξω καθώς φοβάμαι μην το καινούριο έχει τίποτα άλλα θέματα....

 

Η κύρια ερώτηση μου είναι σχετικά με το σήμα της cosmote. Είναι θέμα τηλεφώνου ή δικτύου το γεγονός οτι με παίρνουν τηλ και λεει κλειστό? Και το πρόβλημα με το εικονίδιο κλήσης αλλάζει με κάποιο τρόπο ή οχι ??

 

Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει!

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το τηλέφωνο σου πιστεύω μια χαρά είναι.. δεν ξέρω βεβαία για την cosmote μιας και είμαι από Κύπρο απλά όταν το είχα εγω στο παρελθόν ηταν μια χαρα.. τωρα αυτό με το εικονίδιο.. όταν το κινητό είναι κληδωμενο σου λέει να το κανεις slide .. όταν δεν είναι κληδωμένο απλά αγγίζεις το πράσινο!!
Link to comment
Share on other sites

βασικα μολις παρατηρησα αυτο που ειπες και εχεις δικιο!! οταν ειναι κλειδωμενο μου βγαζει να απαντησω με slide ενω οταν δεν ειναι κλειδωμενο βγαζει το πρασινο "πληκτρο"!

 

οποτε αυτο δεν ειναι θεμα του κινητου έτσι? ειναι λογικο αυτο που κανει ? Τωρα για το σημα δεν ξερω τι παιζει, εδω και 2-3 μερες δεν μου το κανει, αλλα πριν 5 μερεσ με επαιρνα εγω τηλ απο το σταθερο κ στο χερι ειχα το κινητο κ ελεγε κλειστο ενω ειχα κανονικα σημα.... ισως να ειναι θεμα της cosmote δεν ξερω.... γενικα παντως το κινητο ειναι μια χαρα περα απο αυτα κ γιαυτο δεν θελω να το δωσω γιατι δεν ξερω αν μου δωσουν αλλο τι θα βγει.....

 

ευχαριστω για την συντομη απαντηση!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω ειμαι Ευβοια και τις τελευταιες 2-3 μερες εχω τετοιο προβλημα αλλα και με το mobile internet....
Πολύ αργότερα θα δεις όσα πραγματικά είδες
Link to comment
Share on other sites

Προβλημα σαν αυτο που εχω εγω με το σημα της κοσμοτε?? η αληθεια ειναι οτι εχει 3-4 μερες να μου το κανε αυτο με το σήμα. Κυριως στην Αθηνα μου το εκανε, τωρα που ειμαι εκτος Αθηνων ειναι οκ το κινητό. Νομιζω πως ειναι θέμα της κοσμοτε αυτο με τις κλησεις παντως!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια χρειαζομαι βοηθεια,εδω κ 2 βδομαδες εχω προβλημα με τα βιντεο,τραγουδια κτλ ειτε ειναι ανεβασμενα στο fbειτε στο youtube σταματανε ολα στο 1.36 κ δεν φορτωνουν αλλο.τι απεγκατασταση κ παλι εγκατασταση το youtube εκανα τι εσβησα εφαρμογες μηπως κολλαει απο καποιες τιποτα.τι αλλο μπορω να κανω;ειναι πολυ σπαστικο.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Δεν ξέρω αν έχει διευκρινιστεί στις προηγούμενες σελίδες, αλλά θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι.

Υπάρχει τρόπος να σταματήσουμε αυτό το εκνευριστικό πράγμα που με το πάτημα του hands free ξεκινάει η αναπαραγωγή μουσικής;

Τις περισσότερες φορές το παίρνω χαμπάρι μετά από πολλές ώρες, που έχει φάει ήδη αρκετή μπαταρία.

Μπορούμε με κάποιο τρόπο να απομονώσουμε αυτό το κουμπί;

 

Ευχαριστώ.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν ξέρω αν έχει διευκρινιστεί στις προηγούμενες σελίδες, αλλά θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι.

Υπάρχει τρόπος να σταματήσουμε αυτό το εκνευριστικό πράγμα που με το πάτημα του hands free ξεκινάει η αναπαραγωγή μουσικής;

Τις περισσότερες φορές το παίρνω χαμπάρι μετά από πολλές ώρες, που έχει φάει ήδη αρκετή μπαταρία.

Μπορούμε με κάποιο τρόπο να απομονώσουμε αυτό το κουμπί;

 

Ευχαριστώ.

 

Ψάξε στο Google Play. Νομίζω ότι υπάρχει εφαρμογή για να επιλέγεις τι θα κάνεις με το κουμπί του handsfree. Νομίζω όμως ότι ενδέχεται να θέλει root, δεν ξέρω αν είσαι rootαρισμένος...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Θα το ψάξω.

Αν στο μεταξύ βρεις κάτι, πόσταρέ το για να το δω κι εγώ.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο Google Play. Νομίζω ότι υπάρχει εφαρμογή για να επιλέγεις τι θα κάνεις με το κουμπί του handsfree. Νομίζω όμως ότι ενδέχεται να θέλει root, δεν ξέρω αν είσαι rootαρισμένος...

 

Τυχερος εισαι!

Θυμαμαι οτι με τα παλια Nokia εκανες φωνητικη κληση με το πατημα του κουμπιου.

Και ξερεις τι εστι φωνητικη κληση Nokia ε; Να ακουει σκετο θορυβο και να τον ερμηνευει οπως θελει και να καλει καποιο ονομα που εχεις να το καλεσεις 3 χρονια!

Νικο, πως και μας θυμηθηκες!

Εκει να δεις ντροπη! Αντε τωρα να πεις οτι πηρα κατα λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Θα το ψάξω.

Αν στο μεταξύ βρεις κάτι, πόσταρέ το για να το δω κι εγώ.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kober.headset&hl=el

 

Για δες αυτό... Αν όχι, τότε σου έδωσα ένα μπούσουλα για να ψάξεις! :D ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το poweramp music player και πηγαινε στις ρυθμισεις για να το απενεργοποιήσεις. Ειναι το καλυτερο app.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

 

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω στο L7 το backup των επαφών που έχω κάνει; Δεν μπορώ να το εντοπίσω πουθενά, παρ' όλο που έχω κάνει εξαγωγή των επαφών στην κάρτα μνήμης

Στο Galaxy Ace Plus που είχα, πήγαινες στο μενού, άνοιγες το φάκελο "Αρχεία", επέλεγες το αρχείο vcf και σου έβγαζε όλα τα ονόματα. Στο L7 δε βρίσκω κάτι αντίστοιχο.

Συνέδεσα μάλιστα το τηλέφωνο με τον υπολογιστή και μπήκα στην κάρτα μνήμης. Εν συνεχεία επέλεξα το αρχείο vcf όπως παρακάτω

http://vietchecker.com/file/images/lmluqfok3evtiqr3x24i.jpg

 

αλλά μου βγάζει όλη κι όλη μια επαφή.

http://vietchecker.com/file/images/aqobhjbtqbze3w2ud8y2.jpg

 

Πως μπορώ να δω όλες μου τις επαφές;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L7 (P700)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...