Jump to content

LG Optimus L7 (P700)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 664
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και απο μένα,

 

αντιμετωπίζω τρελό πρόβλημα με το κινητό όταν έχω κλήση. Οταν πάω να το κλείσω η οθόνη τρώει κόλλημα και δεν μου εμφανίζει με τίποτα το πλήκτρο για τερματισμό της κλήσης. Η οθόνη κολλάει και παραμένει μαύρη, δεν ανταποκρίνεται με κανένα τρόπο!! Πολλές φορές με χρεώνει τσάμπα σε κλήση καθώς δεν έχω τρόπο να τερματίσω την κλήση. Η μόνη λύση που έχω βρει είναι να βάζω το handsfree και τότε αρχίζει να καταλαβαίνει κ να νιώθει!! Πραγματικα οσο περνάει ο καιρός το πρόβλημα εντείνεται. Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω? Δεν του έχω κάνει και τρομερή χρήση καθώς σπάνια παίζω παιχνίδια, μονο ίντερνετ μπαίνω κάποιες ώρες της μέρας. Αλλά αυτό με τις κλήσεις αποτελεί σοβαρό πρόβλημα!!

 

Αν γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω ας βοηθήσει πριν το πετάξω σε κανα χαντάκι :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

Έχει πέσει τώρα τελευταία στα χερια μου ενα l7 και του άρχισα τα πειράγματα γιατί κολλούσε πολύ..

Του πέρασα την official 4.1.2 αλλά πάλι lagαρε (οχι τόσο όπως η ics)

Του έκανα root

Ενεργοποίησα το init.d support (η stock δεν έχει..) για να τρέχει στο boot το supercharge

Του patchαρα το Services.odex(die hard launcher) για 100% V6 supercharge

 

Και μπορώ να πω ότι εχει στρώσει...

 

Τωρα θέλω να του περασω cwm

γινεται με rom Manager ή να ακολουθήσω έναν απο τους οδηγούς στους xda και ποιόν;(εχει δύο στο thread)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από επικοινωνία με το service της LG, μου δόθηκε η απάντηση ότι το τηλέφωνο δεν έχει πρόβλημα (που κάνει reset τον browser) απλά είναι θέμα επάρκειας μνήμης, το θεματάκι δηλαδή με την διαχείριση που λέγαμε πιο πάνω...

 

Επειδή δεν έχω τον χρόνο να ασχολούμαι με custom rom, πειράγματα κλπ αποφάσισα να το πουλήσω (έβαλα και αγγελία εδώ μέσα)

 

Είναι πλέον και επίσημα το κινητό που πέρασε το λιγότερο διάστημα στα χέρια μου ! (2 μήνες και ελπίζω να πουληθεί γρήγορα μην πάμε στον 3ο)

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από επικοινωνία με το service της LG, μου δόθηκε η απάντηση ότι το τηλέφωνο δεν έχει πρόβλημα (που κάνει reset τον browser) απλά είναι θέμα επάρκειας μνήμης, το θεματάκι δηλαδή με την διαχείριση που λέγαμε πιο πάνω...

 

Επειδή δεν έχω τον χρόνο να ασχολούμαι με custom rom, πειράγματα κλπ αποφάσισα να το πουλήσω (έβαλα και αγγελία εδώ μέσα)

 

Είναι πλέον και επίσημα το κινητό που πέρασε το λιγότερο διάστημα στα χέρια μου ! (2 μήνες και ελπίζω να πουληθεί γρήγορα μην πάμε στον 3ο)

 

Tελικά μην αφήνεις τίποτα στην τύχη! Επειδή η συνείδησή μου έλεγε να το ψάξω προτού το πουλήσω σε άλλον (και να μην στηριχθώ στα τηλεφωνικά λεγόμενα) και αφού βεβαιωθώ και επίσημα ότι είναι ΟΚ να το δώσω, το πήγα για service.

Εκεί μου βρήκαν ότι ήθελε αναβάθμιση (αν και είχε την τελευταία - τελωσπάντων) και μου άλλαξαν την καλωδιοταινία του κεντρικού πλήκτρου (Είχε πιτσικάρει το καλωδιάκι δηλαδή.......). Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα Σας. Εχω ένα lg optimus l7 p700 το εχω περιπου ενα χρονο και κατι χωρις το παραμικρο προβλημα..Σημερα ομως εμφανησε ξαφνικα την ενδειξη των ακουστικων (οπως οταν φοραει ακουστικα) ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ να φοραει ακουστικα..Απο εκεινη την ωρα δοκιμασα επανεκινηση να βαλω κανονικα και να βγαλω τα ακουστικα χωρις αποτελεσμα ομως.ειτε φοραει ειτε δεν φοραει ακουστικα η ενδειξη δειχνει το σημα των ακουστικων με αποτελεσμα να μην μπορω να ακουσω τον συνομηλητη μου σε περιπτωση που μιλησω με καποιον στο τηλεφωνο γιατι το τηλεφωνο ''νομιζει'' οτι φοραει ακουστικα hands free ενω δεν φοραει με αποτελεσμα να μην δουλευει το κανονικο ακουστικο του κινητου... Τι να κανω?? καποια προταση?
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος να παρακάμψεις το πρόβλημα είναι να χρησιμοποιείς Bluetooth ακουστικό.

 

Ακόμα κ με συνδεμένα τα ακουστικά με το καλώδιο, η κλήση κατευθύνεται στο Bluetooth (εφόσον είναι συνδεμένο).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Σας. Εχωκάg optimus l7 p700 το εχω περιπου ενα χρονο και κατι χωρις το παραμικρο προβλημα..Σημερα ομως εμφανησε ξαφνικα την ενδειξη των ακουστικων (οπως οταν φοραει ακουστικα) ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ να φοραει ακουστικα..Απο εκεινη την ωρα δοκιμασα επανεκινηση να βαλω κανονικα και να βγαλω τα ακουστικα χωρις αποτελεσμα ομως.ειτε φοραει ειτε δεν φοραει ακουστικα η ενδειξη δειχνει το σημα των ακουστικων με αποτελεσμα να μην μπορω να ακουσω τον συνομηλητη μου σε περιπτωση που μιλησω με καποιον στο τηλεφωνο γιατι το τηλεφωνο ''νομιζει'' οτι φοραει ακουστικα hands free ενω δεν φοραει με αποτελεσμα να μην δουλευει το κανονικο ακουστικο του κινητου... Τι να κανω?? καποια προταση?

 

Καθάρισε την υποδοχή του βύσματος μήπως και..

Μήπως καμία non market εφαρμογή σου δημιουργεί πρόβλημα;

Τι έκδοση λειτουργικού τρέχεις;

Είσαι root; έχεις cwm recovery;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους και καλως σας βρηκα

Εχω μπει στη διαδικασια να παρω το πρωτο smartphone κινητο μου.

Απο τις συσκευες που εχει η Cosmote/Γερμανος το ματι μου επεσε στο L7, για το οποιο τρεχει προσφορα στα 130 ευρω.

Επομενη κινηση προφανως ηταν να ερθω εδω για να δω κριτικες και με εξεπληξε ευχαριστα το οτι υπηρχαν τοσες σελιδες για να αντλησω πληροφοριες.

Αφου λοιπον τις διαβασα ολες, μου εχουν μεινει οι εξης αποριες:

- Το γεγονος οτι ειναι ηδη 2 ετων συσκευη πρεπει να με αποθαρρυνει?

- Αν του κανω root (και εφοσον καταλαβω πως, αν και με το θεμα του pkatsaras πιστευω το εχω), θα εχω ραδιοφωνο ή ακομα υπαρχει θεμα?

- Το root ειναι τελικα μονοδρομος λογω της υπερβολικης καταναλωσης της μνημης απο τη μαμα rom?

 

Οπως και να 'χει σας ευχαριστω για τις πληροφοριες του θεματος. Ηταν κατατοπιστικοτατες και πολυ χρησιμες στο να καταληξω μαλλον στο L7

 

Edit: Κανω λιγο καταχρηση, αλλα το πηρε το ματι μου αργοτερα.

Βρηκα το L7II σε σκρουτζομαγαζο εισαγομενο (ΕU) στα 135 ευρω. Εχει ουσιαστικη διαφορα για την καθημερινη απλη χρηση?

Edited by Samwell
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου. Εγώ προσωπικά θα σου πω αυτό που είδα μίας και ασχολουμαι πολλά χρόνια όσον άφορά κινητά μοντες κτλ. Έχω αλλάξει πολλά τηλ και θα τολμήσω να πω ότι αυτό δεν ειναι και ότι καλύτερό που είχα στα χέρια μου όσων άφορά τιμή απόδοσή. Παλιός μονοπύρηνος επεξεργαστής με πολύ αδύναμη Κάρτα γραφικών και κακή διαχείρισή της μνήμης ραμ. Δεν είχα σκοπό να πάρω τέτοιο τηλ άλλα έτυχε από ανταλλαγή με ένα Galaxy S3 που είχα και με διαφορα χρημάτων μιας και εκείνο δεν το ήθελα πια και ετοιμάζομαι για κάτι καλύτερο.Άλλα είπα να το στρωσω λίγο αυτό μέχρι να πάρω κάτι αλλο. Λοιπόν δοκίμασα όλες τις ρομ σχεδόν που υπάρχουν στο XDA καθώς και κερνελς όπως και διαφορά scripts άλλα και πάλι αυτό δεν στρώνει με τίποτα. Βέβαια εχω καλομαθει από πολύ ανώτερά τηλ που είχα και αυτό μου φαίνεται κάπως. Εσένα για πρωτο μπορει να μην σου φανει αργο. Τελικά κατέληξα σε μια cm10 που κάπως το βοηθάει να κινηθεί. Για μένα καλύτερα είναι να πας για το L7II μιας και έχει δηπυρηνο επεξεργαστή και 768 μνήμη ραμ. Το ότι είναι από τον Σκρουτζ δεν σε χαλάει.Η εγγύησή υπάρχει κανονικά. Τώρα αν θέλεις την γνώμη μου και μπορείς κανε λίγο υπομονή και μάζεψέ κάτι παραπάνω και πάρε το S3 που θα το βρεις 200 ευρώ στο best price. Εκεί δεν πρόκειται να το μετανιώσεις μιας και πλέον στην τιμη που είναι σκίζει. Το L7 έχει πολλα θεματα. Πολύ lag ρε αδελφε: όταν συγχρονίζεται και πας να ανοίξεις κάποια εφαρμογή κολλάει καθυστερεί αργεί να εμφανίσει τις οθόνες κτλ.

Ζητάω συγνώμη για την σκληρή κριτική μου άλλα είναι η μόνη αλήθεια. Πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ μακριά από τον ανταγωνισμό. Το μονο κάλο που έχει είναι η μνήμη εγκατάστασης προγραμμάτων που είναι αρκετή σε σχέση με άλλα της αγοράς στην τιμή του άλλα τι να το κάνεις που αν το φορτώσεις σέρνεται στην κυριολεξία.

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε στεναχωρησα άλλα είναι κρίμα να το πάρεις και μετά να το μετανοιώσεις.

Πάντα φιλικά και όπως είπα είναι η δικη μου γνώμη. :)

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για την αναλυτικη απαντηση.

Καλα εκανες και τα εγραψες ετσι, και εγω τη γνωμη σας ζητησα αφου τα απλα, αποστειρωμενα specs τα ερμηνευει κανεις οπως θελει.

Δεν ηθελα να κουρασω με το παραπανω ποστ, γι'αυτο δεν αναφερθηκα στο οτι μπαινω στη διαδικασια λογω της επιδοτησης, με την οποια θα μου ερθει μια η αλλη στα 130 ευρω.

Οποτε thanks για τη συμβουλη για το S3, αλλα προς το παρον περιοριζομαι σε αυτην την τιμη.

Μαλλον κλινω προς το L7 II απο mobilehellas που δεχεται και την επιδοτηση, αλλα μου κανει εντυπωση το οτι δεν "αγαπιεται" και στο myphone και αλλου σε σχεση με το L7...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για την αναλυτικη απαντηση.

Καλα εκανες και τα εγραψες ετσι, και εγω τη γνωμη σας ζητησα αφου τα απλα, αποστειρωμενα specs τα ερμηνευει κανεις οπως θελει.

Δεν ηθελα να κουρασω με το παραπανω ποστ, γι'αυτο δεν αναφερθηκα στο οτι μπαινω στη διαδικασια λογω της επιδοτησης, με την οποια θα μου ερθει μια η αλλη στα 130 ευρω.

Οποτε thanks για τη συμβουλη για το S3, αλλα προς το παρον περιοριζομαι σε αυτην την τιμη.

Μαλλον κλινω προς το L7 II απο mobilehellas που δεχεται και την επιδοτηση, αλλα μου κανει εντυπωση το οτι δεν "αγαπιεται" και στο myphone και αλλου σε σχεση με το L7...

 

εκανες το καλυτερο. το L7ΙΙ ειναι καλυτερο και στην ραμ και στην καρτα γραφικων και στον επεξεργαστη και στην καμερα απο τον L7.

:):):):):):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά, υπάρχει τρόπος να αναβοσβήνουν τα φωτάκια στα πλήκτρα όταν υπάρχει κάποια ειδοποίηση; (μήνυμα, αναπάντητη κ.τ.λ.)

 

Υπάρχουν αρκετά προγράμματα που το κάνουν αυτό, αλλά δε βρήκα κάποιο που να δουλεύει με το συγκεκριμένο κινητακι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για να κανουμε αναβαθμιση σε 4.1.2 μπορουμε να την κανουμε μεσα απο το κιν χωρις καλωδια και pc ?

Εχει διαφορα απο την 4.0.3 η το κινητο σερνετε παλι ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αγαπητοί φίλοι του L7. Μόλις παρήγγειλα το Xiaomi MI4 οπότε σιγά σιγά εγκαταλείπω το thread αυτό. Ευχαριστώ όλους για την επικοινωνία μας και ελπίζω να μπορέσαμε να κάνουμε λίγο πιο υποφερτό το κινητό μας. Ελπίζω να ξαναβρεθούμε σε κάποιο άλλο thread. Να είστε όλοι καλά!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμένα.

Αντιμετωπίζω κι εγώ μεγάλο πρόβλημα με το συγκεκριμένο κινητό και ακόμη δεν έχει κλείσει χρόνο. Από τη στιγμή που το αγόρασα, κάθε φορά που ερχόταν κάποιο μνμ, μου ερχόταν πάνω από 10 φορές, είτε με διάστημα 2 λεπτών το καθένα, είτε 2 ημερων!!!! Δεν είναι θέμα δικτύου ούτε κάρτας sim, γτ όταν το πήρα είχα cosmote και τώρα vodafone, κι έχω κάνει πάνω από 10 φορές ανανέωση δικτύου. Επίσης, όταν ακούω ραδιόφωνο, κάνει μια μικρή λούμπα (ανεβοκατεβαίνει το volume κάθε 2 λεπτά). Μετά από 3 φορές στο service εχω τα ίδια προβλήματα και πάντα μου λέει ότι είναι γεμάτη η RAM. Μα δεν είχα εγκαταστήσει τπτ στο κινητό και είχα μόνο 83ΜΒ free. Πώς γίνεται αυτό; Μετά και την τελευταία φορά που το πήγα και το πήρα πίσω, παρατήρησα ότι έχει κλείσει μόνο του 3 φορές. Τι να κάνω πια; Το μόνο που κάνουν στο service είναι format και αναβάθμιση. Έτσι λύνονται τα προβλήματα; Τι μου προτείνεται να κάνω; Ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά. Καταρχήν συγχωρέστεμαι που αναρτώ off-topic thread αλλα αντιμετωπίζω ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα που είναι κοινό σέ πολλούς που έχουν περάσει το cm11 rom στο κινητό τους. Το πρόβλημα είναι αυτό με το wifi. Ενώ όλα λειτουργούν άψογα στο κινητο(LG P700) το wifi ενώ αναγνωρίζει το δίκτυο δεν συνδέεται. Επίσης έχω δοκιμάσει όλα τα wipes pre-installation αλλά τζίφος. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει πως μπορει να λυθεί το πρόβλημα ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ και πάλι συγνώμη.
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια χαρα σε ολους,,εκανα την συσκευη root,,πηγαινοντας για να σβησω καποιες περιτες εφαρμογες,εσβησα τα apps σημειωσεων του ημερολογιου και τωρα δεν μπορω να γραψω καμια ημερισια σημειωση στο ημερολογιο,δλδ οταν παω να γραψω στο ημερολογιο καποιο ημερησιο σημβαν δεν φορτωνει ,μηπως ειναι ευκολο να με βοηθησετε να τις ανακτησω?εχω την τελειως εργοστασιακη rom του κηνιτου,
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια χαρα σε ολους,,εκανα την συσκευη root,,πηγαινοντας για να σβησω καποιες περιτες εφαρμογες,εσβησα τα apps σημειωσεων του ημερολογιου και τωρα δεν μπορω να γραψω καμια ημερισια σημειωση στο ημερολογιο,δλδ οταν παω να γραψω στο ημερολογιο καποιο ημερησιο σημβαν δεν φορτωνει ,μηπως ειναι ευκολο να με βοηθησετε να τις ανακτησω?εχω την τελειως εργοστασιακη rom του κηνιτου,

Κατέβασε το keep και το ημερολόγιο google και θα στα συγχρονίζει στο λογαριασμό σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το keep και το ημερολόγιο google και θα στα συγχρονίζει στο λογαριασμό σου. ;)
ευχαριστω πανο,,ξερεις εσβησα τα apps αποθηκευτικου χωρου των σημειωσεων ημερολογιου,υπαρχει τροπος να επανελθει η rom οπως ακριβως ηταν απ το εργοστασιο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασε να κατεβάσεις το δωρεάν acalendar.

ευχαριστω φιλε μου

Edited by sisos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια η κορη ξεχασε το μοτιβο και επισης αν εχει δωσει e-mail για να ξεμπλοκαρει το τηλ. Αν κανω hard reset θα στρωσει και αν ναι πως κανω hard reset?

Eυχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L7 (P700)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...