Jump to content

LG Optimus L7 (P700)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους εδω και 2 μερες προσπαθω να μπω στο κλίμα των android(ειμαι καινουρια ) και εχω και εγω το lg p700 :) αυτη εδώ η έκδοση είναι τη jb? που λεει europe open? ποια θα πρεπει να εγκαταστησω? απο αυτες τις 2?? http://www.smartphenom.com/2013/01/lg-firmware-update-central-beta.html

Επίσης άλλη μια ερώτηση..γιατί δεν υπάρχει στο πρόγραμμα της lg pc suite ??να ξεμπερδευουμε πιο ευκολα??:p:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 664
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε ολους εδω και 2 μερες προσπαθω να μπω στο κλίμα των android(ειμαι καινουρια ) και εχω και εγω το lg p700 :) αυτη εδώ η έκδοση είναι τη jb? που λεει europe open? ποια θα πρεπει να εγκαταστησω? απο αυτες τις 2?? http://www.smartphenom.com/2013/01/lg-firmware-update-central-beta.html

Επίσης άλλη μια ερώτηση..γιατί δεν υπάρχει στο πρόγραμμα της lg pc suite ??να ξεμπερδευουμε πιο ευκολα??:p:p

 

Εγκαθιστάς την v20d είναι η πιο πρόσφατη Jelly Bean και μακράν η καλύτερη stock ROM μέχρι στιγμής! Οδηγίες εγκατάστασης εδώ.

 

Λοιπόν κόσμε καλά νέα. Εργαλείο για root της v20d εδώ->http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2130276

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, απλά στο xda έχει δουλέψει σε αρκετούς για την συσκευή μας. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστάς την v20d είναι η πιο πρόσφατη Jelly Bean και μακράν η καλύτερη stock ROM μέχρι στιγμής! Οδηγίες εγκατάστασης εδώ.

 

Λοιπόν κόσμε καλά νέα. Εργαλείο για root της v20d εδώ->http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2130276

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, απλά στο xda έχει δουλέψει σε αρκετούς για την συσκευή μας. :D

 

σε ευχαριστω παρα πολυ !! θα προσπαθήσω να το κανω μονη ελπιζω να τα καταφερω!!!οσο για το ροοταρισμα ειναι το επομενο βημα μου και δεν εχω ιδεα!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αναβάθμησα μέσω ΟΤΑ στην 20d.

 

Κι εγώ OTA και τρέχω πλέον 20d από την 20a που είχαν αποσύρει.

 

Δεν έχω κάνει Hard Reset και προς το παρόν δεν βλέπω διαφορές στην ταχύτητα (τα lags είχαν φτιάξει από την 20a).

 

Από προσθήκες βγήκε ένα εικονίδιο «Play Music» και σαν εφαρμογή, αν εξαιρέσω το περιβάλλον, σε λειτουργίες είναι ίδια με το παλιά «Music» η οποία υπάρχει ακόμα!

 

Εσείς έχετε παρατηρήσει καμιά διαφορά/προσθήκη/βελτίωση κάπου αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Mε την CM10 την τελευταια (12/5) οπου λυθηκε το προβλημα των random reboot + τον Gandalf OC Kernel V1.4 που το κανει "F1", πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο και ποιο γρηγορο για το κινητο μας! Και αφου λυθηκε το θεμα των reboot και αρκετα θεματα συμβατοτητας προγραμματων (φυσικα οχι ολων), μπορουμε να ελπιζουμε πολυ συντομα σε stable εκδοση!:)
Link to comment
Share on other sites

Και γω το αναβάθμισα στην V20d OTA μόλις τώρα, άλλα αλλαγές δεν είδα καμιά εκτός αυτή με το Μουσική Play ... Edited by zwiros
Νίκας - Μανίκας - Λιας - Καραμπαλίκας - Γενικολλιάς - Βουρδουμπάς - Κεντρικόπουλος και μπροστά μόνος του ο Νίκωνας :p
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να δει κανείς εξόφθαλμες αλλαγές σε κάθε νέα ΡΟΜ. Μπορεί να είναι αλλαγές στην σταθερότητα, την απόκριση, τα lag, την διαχείριση μνήμης σε βάθος χρόνου λειτουργίας της συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θα σας φανεί ίσως ανόητη η ερώτηση μου αλλά θα ήθελα την βοήθεια σας για να καταλάβω αν το κινητό έχει πρόβλημα η όχι .

Ψάχνω λοιπόν εδώ και 3 μέρες που το πήρα να βρω που είναι τα εισερχόμενα, εξερχόμενα, πρόχειρα κ.λ.π μηνύματα,όταν πατάω το εικονίδιο του μηνύματος μου βγάζει μόνο την επιλογή για δημιουργία-αποστολή,καλά τόσο στραβός είμαι ;

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν το κινητό διαθέτει ενσωματωμένα παιχνίδια γιατί δεν τα βρίσκω πουθενά,οι οδηγίες χρήσης του από την σελίδα της lg είναι απελπιστικά ελλιπείς ,ευχαριστώ!

Πάντως 3 μέρες τώρα νιώθω πολύ απογοητευμένος από την επιλογή μου,κρίμα που δεν έλαβα υπόψιν μου αρκετά σχόλια εδώ μέσα που λέγανε το ίδιο,τα ήθελα και τα έπαθα.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα μηνύματα φαίνονται εκεί δεν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από το κάτω δεξί πλήκτρο που σου δίνει ένα μενού όταν είσαι στα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα μηνύματα φαίνονται εκεί δεν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από το κάτω δεξί πλήκτρο που σου δίνει ένα μενού όταν είσαι στα μηνύματα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, στο δικό μου δεν υπάρχει κάτι που να λέει πρόχειρα εξερχόμενα κ.λ.π άρα έχει πρόβλημα,επίσης αν γνωρίζεις παιχνίδια έχει ;Επίσης όταν στέλνεις έναν ήχο με bluetooth το αποθηκεύει όπου θέλει,αν προσπαθήσεις να τον κάνεις ήχο κλήσης δεν σου δίνει την δυνατότητα,πολλά ακόμη στραβά έχω βρει,ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Παιχνίδια δεν έχει αλλά έχει το play store όσα θέλεις και να στο εξηγήσω καλύτερα δεν έχει πρόβλημα το κινητό σου απλώς εννοούσα πως μπαίνοντας στα μηνύματα αν έχεις εισερχόμενα και εξερχόμενα π.χ με ένα άτομο και πατήσεις πάνω σε αυτό στα δείχνει σαν συζήτηση με διαφορετικά χρώματα αντίστοιχα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θα σας φανεί ίσως ανόητη η ερώτηση μου αλλά θα ήθελα την βοήθεια σας για να καταλάβω αν το κινητό έχει πρόβλημα η όχι .

Ψάχνω λοιπόν εδώ και 3 μέρες που το πήρα να βρω που είναι τα εισερχόμενα, εξερχόμενα, πρόχειρα κ.λ.π μηνύματα,όταν πατάω το εικονίδιο του μηνύματος μου βγάζει μόνο την επιλογή για δημιουργία-αποστολή,καλά τόσο στραβός είμαι ;

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν το κινητό διαθέτει ενσωματωμένα παιχνίδια γιατί δεν τα βρίσκω πουθενά,οι οδηγίες χρήσης του από την σελίδα της lg είναι απελπιστικά ελλιπείς ,ευχαριστώ!

Πάντως 3 μέρες τώρα νιώθω πολύ απογοητευμένος από την επιλογή μου,κρίμα που δεν έλαβα υπόψιν μου αρκετά σχόλια εδώ μέσα που λέγανε το ίδιο,τα ήθελα και τα έπαθα.:mad:

 

Μην απελπίζεσαι, το κινητό μια χαρά είναι.. απλά εσύ προφανώς είσαι καινούργιος στο android . λιπον τα μηνύματα πλέον εμφανίζονται σαν συνομιλίες , δηλαδή θα βγάζει το όνομα του παραλήπτη και πατώντας πάνω εμφανίζονται όλα τα μηνύματα. Εμφανίζονται με χρώματα.. νομίζω το μπλε είναι αυτό που λες εσύ άρα τα εξερχόμενα και τα άσπρα αυτά που σου λένε άρα τα εισερχόμενα.. . όσο για τα παιχνίδια μπες στο playstore και υπάρχουν υπεραρκετά για να διαλέξεις να κατεβάσεις . ελπίζω να βοήθησα! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,ειμαι καινουργιος εδω και πριν λιγες μερες εκανα την official update σε Jelly Bean 4.1.2 αλλα δεν εχω βρει κανεναν τροπο (ουτε στα αγγλικα) για να κανω root το L7. Ξερει κανενας οδηγιες ή καποιο forum που να εχει τις οδηγιες? Ευχαριστω. :)
Link to comment
Share on other sites

Νταξειιι παιδεεες επιτελουςςς συνδεσα το κινητο με το pc και κατευθείαν μου είπε ότι έχει νέαα ενημέρωση για αναβάθμισηηη και απο v10k μου έγινε v20d ή 20d σκέτο...τέλος πάντων τρέχωω android 4.1.2 και το κινητο παει σφαίρα...είναι πολυ πιο γρήγορο χωρις lags και επίσης είναι πιο παραμετροποιήσιμο και εχει λιγα παραπάνω καλουδιαα για να πειράζεις στο κινητόο :D
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟYΡΓΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ.ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΑ ΜΕΣΩ LG PC TOOL TO KIΝΗΤΟ Μ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΛΑΓΚΑΡΕΙ ΜΕ ΤΗΝ 20D.TI NA KANΩ?ΕΙΧΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΙΣΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΟΛΙΣ ΤΙΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΩ.ΚΟΛΛΟΥΣΕ ΑΠΙΣΤΕΥΑ.ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ.ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ.ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ Edited by giwrgosp700
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟYΡΓΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ.ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΑ ΜΕΣΩ LG PC TOOL TO KIΝΗΤΟ Μ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΛΑΓΚΑΡΕΙ ΜΕ ΤΗΝ 20D.TI NA KANΩ?ΕΙΧΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΙΣΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΟΛΙΣ ΤΙΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΩ.ΚΟΛΛΟΥΣΕ ΑΠΙΣΤΕΥΑ.ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ.ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ.ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ

 

Μην γράφεις με κεφαλαία! Είναι εκτός απο κουραστικό να το διαβάζεις και ενάντια στους κανονισμούς του φόρουμ. Κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων γιατί γενικά η v20d είναι η πιο σταθερή και γρήγορη στοκ ρομ μέχρι στιγμής οπότε κάτι έχεις εγκαταστήσει που στο χαλάει.

Link to comment
Share on other sites

συγγωμη για τα κεφαλαια...τελικα εφταιγε η επιλογη να κλεινουν οι εργασιες οταν τις εγκαταλειπω απο τις επιλογες του προγραμματιστη.το κινητο εστρωσε πεταει μπορω να πω.α και κατι αλλο.τρωνε τοση μπαταρια και τα δικα σας κινητα?υπαρχει καποια εφαρμογη που να το βελτιωνει λιγο? Edited by giwrgosp700
Link to comment
Share on other sites

συγγωμη για τα κεφαλαια...τελικα εφταιγε η επιλογη να κλεινουν οι εργασιες οταν τις εγκαταλειπω απο τις επιλογες του προγραμματιστη.το κινητο εστρωσε πεταει μπορω να πω.α και κατι αλλο.τρωνε τοση μπαταρια και τα δικα σας κινητα?υπαρχει καποια εφαρμογη που να το βελτιωνει λιγο?

 

Όταν λες τρώει μπαταρία μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής; Το δικό μου με δεδομένα και WiFi όλη την ώρα ανοικτά και πολύ ομιλία βγάζει 24ωρο, χωρίς αυτά 2 με 2μιση μέρες. Αν είναι το πρώτο σου smartphone τότε μην περιμένεις ότι θα κρατάει όσο τα παλιά κινητά!

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε δεν ειναι το πρωτο.ξερω οτι δεν κρατανε και πολυ μπαταρια...το clean master ειναι καλο που το χω ενεργοποιημενο για να σταματα εργασιες?
Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε δεν ειναι το πρωτο.ξερω οτι δεν κρατανε και πολυ μπαταρια...το clean master ειναι καλο που το χω ενεργοποιημενο για να σταματα εργασιες?

 

Καλό είναι κι εγώ το έχω.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πρότεινα το LBE Security Master και για να κλείνει την εφαρμογές αλλά και για την καλύτερη προστασία του κινητού σας.

Υ.Γ. Το πρόγραμμα είναι στα κινέζικα αλλά το έχουν κάνει μετάφραση. Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1422479

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να αναφερω καποια προβληματα σχετικα με την αναβαθμιση απο 10Κ σε 20d κ αν μπορει καποιος να βοηθησει,θα το εκτιμουσα πολυ.Ακολουθησα την διαδικασια που περιγραφεται http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=333010&page=7,φυσικα "κατεβασα¨τους drivers,KDZ ,το νεο firmware οπως περιγραφεται παραπανω,μπηκα σε emergency mode(Volume Up+Power) και οταν "ετρεχα" το KDZ μετα απο λιγο επαιρνα error Port#1,phone not found.Δοκιμασα σε ολα τα usb με το ιδιο αποτελεσμα,και σε laptop που δοκιμασα τα ιδια.Τελικα εκανα την αναβαθμιση σε 20d μεσω τoυ προγραμματος της LG συνδεοντας του με το laptop.Kατεβασε αυτοματα την rom 'ηθελε" το προγραμμα κατα την διαδικασια κ αυτοματα εκανε κ την αναβαθμιση,δεν ειχα την δυνατοτητα να επιλεξω ποια Rom να βαλω.Αυτα οσον αφορα την διαδικασια,αν ξερει καποιος γιατι δεν μπουρουσα να ακολουθησω την διαδικασια που περιγραφεται στην σελιδα 7 ας μου πει.

Μετα την αναβαθμιση σε 20d εχω να παρατηρησω τα εξης: Σαν ταχυτητα,ειναι λιγο ποιο αργη απο την 10Κ,επισης δεν μπορω ποια να μπω σε emergency mode πατωντας τα Volume Up+Power οπως εκανα πριν,εχει αλλαξει ο συνδυασμος των πληκτρων?.Oταν παταω αυτα τα πληκτρα,απο σβηστο κινητο φυσικα,απλα κανει booting.

Το κινητο μου ειναι εισαγωγης απο Γερμανια κ μετα την αναβαθμιση εχει <<P70020d-262-000>>. 4.1.2

Και μια τελευταια ερωτηση,μπορουσα να βαλω την Εurope/open αν ειχα κανει εγω την αναβαθμιση? η αποκλειστικα την Germany 20D?

Tην προσπαθεια που περιγραφω την εκανα μ win7 αν αυτο βοηθαει στην "διαγνωση...".

Ευχαριστω πολυ.

Edited by charis232
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να αναφερω καποια προβληματα σχετικα με την αναβαθμιση απο 10Κ σε 20d κ αν μπορει καποιος να βοηθησει,θα το εκτιμουσα πολυ.Ακολουθησα την διαδικασια που περιγραφεται http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=333010&page=7,φυσικα "κατεβασα¨τους drivers,KDZ ,το νεο firmware οπως περιγραφεται παραπανω,μπηκα σε emergency mode(Volume Up+Power) και οταν "ετρεχα" το KDZ μετα απο λιγο επαιρνα error Port#1,phone not found.Δοκιμασα σε ολα τα usb με το ιδιο αποτελεσμα,και σε laptop που δοκιμασα τα ιδια.Τελικα εκανα την αναβαθμιση σε 20d μεσω τoυ προγραμματος της LG συνδεοντας του με το laptop.Kατεβασε αυτοματα την rom 'ηθελε" το προγραμμα κατα την διαδικασια κ αυτοματα εκανε κ την αναβαθμιση,δεν ειχα την δυνατοτητα να επιλεξω ποια Rom να βαλω.Αυτα οσον αφορα την διαδικασια,αν ξερει καποιος γιατι δεν μπουρουσα να ακολουθησω την διαδικασια που περιγραφεται στην σελιδα 7 ας μου πει.

Μετα την αναβαθμιση σε 20d εχω να παρατηρησω τα εξης: Σαν ταχυτητα,ειναι λιγο ποιο αργη απο την 10Κ,επισης δεν μπορω ποια να μπω σε emergency mode πατωντας τα Volume Up+Power οπως εκανα πριν,εχει αλλαξει ο συνδυασμος των πληκτρων?.Oταν παταω αυτα τα πληκτρα,απο σβηστο κινητο φυσικα,απλα κανει booting.

Το κινητο μου ειναι εισαγωγης απο Γερμανια κ μετα την αναβαθμιση εχει <<P70020d-262-000>>. 4.1.2

Και μια τελευταια ερωτηση,μπορουσα να βαλω την Εurope/open αν ειχα κανει εγω την αναβαθμιση? η αποκλειστικα την Germany 20D?

Tην προσπαθεια που περιγραφω την εκανα μ win7 αν αυτο βοηθαει στην "διαγνωση...".

Ευχαριστω πολυ.

κανε τα εξης:

Βγάλε τους drivers ξανα βάλτους και μετά με το κινητο σε λειτουργια συνδεσε το με το usb καλωδιο, ωστε να αναγνωρισει τους drivers μετα πηγαινε στα setings του κινητου και βάλτο σε usb debaging mode και σε λογισμικο lg.

Μετά χωρις να το βάλεις σε emergency mode τρέξε το UpTestEX_mod2_marwin σαν admin (αφου πρώτα εχεις τρέξει το Windows Enabler σε on) αν ολα ειναι οκ τοτε θα πρεπει να μπει σε emergency mode το κινητο σου και να ξεκινησει να βάζει την V20D που ελπίζω να εχεις σε rooted μορφη.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αποφάσισα σήμερα να αναβαθμίσω το L7 μέσω LG PC suite από V10k σε V20d (4.1.2) και μάλλον...το μετάνιωσα, αφού για κανα 2ωρο που ασχολήθηκα, πέρα από το γραφικό περιβάλλον που είχε τα θετικά του και τα αρνητικά του, διαπίστωσα καθυστερήσεις αλλά και το χειρότερο από όλα είδα τη ram να κυμαίνεται απο 70-100 ΜΒ το πολύ. Και αναρωτιέμαι που πήγε η υπόλοιπη ram, περίπου 90 ΜΒ που είχε παραπάνω με την 4.0.3. Έκανα επαναφορά εγοστασιακών ρυθμίσεων αλλά η ίδια κατάσταση.

Μπορεί να φταίει κάτι άλλο; Όσοι από σας έχετε την 4.1.2 πού κυμαίνεται η ελεύθερη ram; Τι μπορώ να κάνω; Με το αντίγραφο ασφαλείας που έχω κρατήσει στο LG PC suite μπορώ να επιστρέψω στην 4.0.3;

Edited by np60s
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L7 (P700)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...