Jump to content

[CAR] Σήμα "Ν"


kaseraki
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όχι αλλά κάποιοι κομπλεξικοί δεν θα θέλαν να βάλουν Ν σε καλό αμάξι ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PowerZ (23 Μάι. 2004 , 19:39)

 

d nomizei dikio exei :whistle:

 

Δηλαδή μας λες οτι εγώ που δεν έβαλα Ν στο αμάξι, δεν σέβομαι τον ΚΟΚ ε; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (23 Μάι. 2004 , 21:53)

 

όχι αλλά κάποιοι κομπλεξικοί δεν θα θέλαν να βάλουν Ν σε καλό αμάξι ;)

 

 

εγω παντως ουτε σε σαραβαλο δεν θα ηθελα να το βαλω :o

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ας είχα εγώ το Impreza WRX για πρώτο αμάξι πάντως και θα το γέμιζα ολόκληρο με Ν,ακόμα και από φώτα νέον άμα λάχει να φαίνεται από 1 χιλιόμετρο...στην μπάντα να περάσω γιατί σκοτώνω :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλά όποιος θέλει ας μην το βάλει το Ν ρε παιδί μου. Ούτε σε καλό αμάξι ούτε σε σαράβαλο. Εγώ απλά πρέπει να υπενθυμίσω ότι το προστάζει ο νόμος δεν το βάζουμε για την πλάκα μας.

Αξίζει για ένα χαζό κομπλεξάκι άνευ ουσίας, μία στο εκατομμύριο να τύχεις σε στραβό τροχονόμο (τι στραβός δηλαδή, μάλλον σωστός) που δεν χάφτει δικαιολογίες του τύπου "έπεσε από το τζάμι και το ξέχασα σπίτι...κλπ" και να φας την προβλεπώμενη ποινή (η οποία δεν ξέρω ποιά είναι ας με διαφωτίσει κάποιος);

 

Κάτι σχετικό: Για πόσο καιρό κρατάμε το Ν στο τζάμι; Ένα χρόνο; Περισσότερο;

 

EDIT: @Griever: Σωστόςςςςς! Αλλά μην το καγκουρέψουμε πολύ. Εγώ λέω από ένα Ν σε κάθε πόρτα, ένα στο καπό και άλλο ένα στον ουρανό. Τα νέον δεν θα το κάνουν πολύ καγκούρικο; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (23 Μάι. 2004 , 21:55)

 

Δηλαδή μας λες οτι εγώ που δεν έβαλα Ν στο αμάξι, δεν σέβομαι τον ΚΟΚ ε; :worry:

 

oxi ennoo oti ego pou d evala N d sevomai k tous kanones isxiei afto pistevo :o

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σχετικό: Για πόσο καιρό κρατάμε το Ν στο τζάμι; Ένα χρόνο; Περισσότερο;
ενα χρόνο, ναι :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Το Ν ειναι για ενα χρονο και οσο καιρο το ειχα και εγω δεν μου κορναραν με το παραμικρο στα φαναρι κλπ, μου εδιναν προταιρεοτητα κλπ. Χρειαζεται το Ν οσο ''φλουφλικο'' και αν φαινεται! Αρκει να μην το εχεις σαν δικαιολογια και να λες ε δεν πειραζει, αν κανω μ@λ@κι@ θα δουν το Ν και δεν θα μου την πει κανεις!
Link to comment
Share on other sites

Den hksera oti o nomos se ypoxrewnei na foras N sto amaksi gia ena xrono.Dhladh se elgxei o astynomikos k an dei oti exeis ligotero apo xrono diplwma kai den exeis N se grafei? :wacko: To thewrw edelws paralogo an simvenei.N mou phre o pateras mou otan phra diplwma ,egw de to thela katholou alla den emeine giati htan moufa h vendouza kai epefte opote kirille :P

Twra pou odhgw mhxanaki edw kai 9 mhnes mhpws prepei na kikloforw me Tshirt me N sthn plath? :PPPP xaxaxaxax

 

Pandws afto pou akousthke apo gynaikeio stoma oti vazw to N kai de prepei na me grafoun gia paravaseis kai na mathoun na siberiferondai swsta oi batsoi ena exw na pw:

Mh dineis to dikaiwma se kanena batso na se grapsei me ton pio APLO TROPO:

E F A R M O Z E T O N K. O. K.

 

Panda forazw zwnh,kranos kai de pinw panw apo 1 poto otan exw amaksi.Odhgw 5 xronia amaksi kai 9 mhnes mhxanh.Me exoun stamathsei mono 4-5 fores kai de me exoun grapsei pote kai gia tipota.Den ime teleios odhgos alla de strivw ekei pou de strivei,de parkarw se pezodromia kai gwnies,anavw PANDA flash ,de xrhsimopoiw pote alarm gia na parkarw/kseparkarw (poly epikindino pragma!) alla deksi flash otan parkarw kai aristero otan kseparkarw kai opoios mou th leei 90% exei adiko.De tha kathomai na tsakwnomai me batsous gia na mh faw klhsh,apla prosexw.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα φιλαράκια που έχουν κανά χρόνο το δίπλωμα δε θέλουν να το βάλουν,αλλά όχι για λόγους ψευτομαγκιάς,για να το παίζουν δήθεν easy rider,που στην πρώτη δυσκολία τα έχουν κυριολεκτικά παίξει.

 

Δεν θεωρώ απαραίτητο να το βάλεις.

Μπορεί να μην έχεις χρόνο,και δεν θες να τρέχεις για Ν,αλλά θεωρώ εντελώς ανόητο να μην βάλεις Ν,απλά για να το παίζεις έμπειρος... :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Don_VitoCorleone (25 Μάι. 2004 , 01:59)

 

[...] de xrhsimopoiw pote alarm gia na parkarw/kseparkarw (poly epikindino pragma!) alla deksi flash otan parkarw kai aristero otan kseparkarw kai opoios mou th leei 90% exei adiko.

Καλά όταν είσαι σταθμευμένος και πρόκειται να ξεκινήσεις, τότε βγάζεις φλας, αλλά όταν πρακάρεις; Ο δάσκαλος από τη σχολή οδηγών με έμαθε να ανάβω αλάρμ όταν πρόκειται να παρκάρω και στη συνέχεια να κάνω τον περίφημο ελιγμό στάθμευσης. Και η πραγματικότητα είναι ότι οι περισσότεροι οδηγοί αυτό κάνουν.

 

– Αυτά μέχρι να κοιτάξω μετά από πολύ καιρό το βιβλίο της θεωρητικής εκπαίδευσης. Στη σελίδα 100 λοιπόν γράφει ότι τα φλας χρησιμοποιούνται και στην περίπτωση που θέλουμε να σταματήσουμε. Έχεις δίκιο λοιπόν!

Βέβαια, αν βγάλεις φλας πριν παρκάρεις, οι άλλοι οδηγοί θα το εκλάβουν ως ένδειξη ότι θέλεις να στρίψεις...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

καλά και εσύ στην εξέταση άναψες αλάρμ και δεν κόπηκες;;; :lol:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Καπου σε ενα μαγαζι ειχα δει ενα σημα "Ν" που εμοιαζε πολυ με αυτο που επισηναπτω... Βεβαια εμενα δεν μου αρεσε και δεν ξερω κατα ποσο ειναι νομιμο να τοποθετηθει αλλα αν καποιος ενδιαφερεται μπορει να δει και αυτη τη περιπτωση... ;)

Σημα "Ν"!

Link to comment
Share on other sites

Και μενα ο δασκαλος μου ειχε πει οτι πρεπει να χρησιμοποιεις το φλας οταν ειναι να παρκαρεις και οχι τα αλαρμ.Και στις εξετασεις φλας εβγαλα και δεν μου ειπαν τιποτα...τωρα γιατι εχει καθιερωθει το αλαρμ ή γιατι ο ΚΟΚ λεει για φλας θα μεινει ενα αλυτο μυστηριο... :p

Link to comment
Share on other sites

τα αλαρμ ειναι αυτό που λέει η λέξη. για κίνδυνο, σταμάτημα σε ακατάλληλο/επικίνδυνο σημείο.

Απλά στην Ελλάδα καθιερώθηκαν για άλλο λόγο :p

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

καλα και γω που οδηγουσα δυο χρονια αμαξι χωρις αλαρμ τι καταλαβα; καθε φορα που ηθελα να παρκαρω βριζομουνα με τον πισω(αλαρμ δεν εχεις; οχι ρε δεν εχω! δεν την βλεπεις την αντικα;). Αστεια αστεια, οταν πηρα το διπλωμα δεν ηταν υποχρεωτικο το Ν αν και γω το ειχα βαλει για καποιο διαστημα. Τωρα ομως ειναι και καλα θα κανετε νομιζω να το βαλετε (μην αρχισετε την καρριερα σας σαν οδηγος με κλησεις δε λεει! Ασε που οσο στοκος καινα ειναι ο αλλος θα σε προσεξει αναγκαστικα με το Ν!)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Προχωράς σε δρόμο με στενά, και πίσω σου έχεις μια σειρά απο άλλα αυτοκίνητα. Βλέπεις στα 10m μια θέση πάρκιν. Αν δεν βγάλεις αλάρμ αλλά απλά το φλας, πως θα καταλάβει ο πίσω ότι θες να παρκάρεις;;;

 

Θα νομίσει απλά ότι σε λίγο θα στρίψεις, θα σου κολλήσει απο πίσω, και συ μόλις έχεις σταματήσει λίγο πιο μπροστά απο την θέση που βρήκες για να μπεις με την όπισθεν, θα πάρεις τον π...ο επειδή δεν θα έχεις πια χώρο πίσω επειδή θα σου χουν κολλήσει οι άλλοι σαν στρείδι, και σιγά μην κάνουν όλοι πίσω για να παρκάρεις εσύ. Θα φύγεις αναγκαστικά. (Φυσικά θα σου γκαρίζουν όλοι "αλάρμ δεν έχεις ρε μεγάλε;;" και δίκιο θα 'χουν)

 

Τα αλάρμ είναι αναγκαία σε περίπτωση παρκαρίσματος για να σταματάει ο πίσω αρκετά μακριά ώστε να κάνεις τις μανούβρες. Δάσκαλοι, σχολές και μπούρδες. Στην πράξη φαίνονται τα πράγματα. Καλώς καθιερώθηκε.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (27 Μάι. 2004 , 12:10)

 

Kai stin praksi pote kaneis pouthena den sevetai stop kai proteraiotites.

Den einai sosto omos.

 

ε οχι μη τα ισοπεδωνουμε όλα.

Εντάξει τα αλαρμ έχουν γίνει συνήθεια και ισως βολεύουν, αλλά αν δεν σεβόμασταν και τα στοπ καθόλου θα μασταν ολοι κάθε μέρα φαναρτζίδικο αν όχι και νοσοκομείο :eek:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (27 Μάι. 2004 , 12:10)

 

Kai stin praksi pote kaneis pouthena den sevetai stop kai proteraiotites.

Den einai sosto omos.

 

 

Δεν θα συμφωνήσω. Στην αθήνα τουλάχιστον οι περισσότεροι οδηγοί τα σέβονται επειδή δεν θέλουν να καταλήξουν στο φαναρτζίδικο. Έχω βρεθεί όμως σε πόλεις τις επαρχίας, όπου ο ΚΟΚ είναι άγνωστη έννοια.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Οπως πχ στο Αγρινιο που ειχα δει ενα στοπ στην μεση μιας λεωφορου χωρις να υπαρχει λογος ή στην Σαλονικα που παρκαραμε σε κεντρικο δρομο μαζι με αλλα αυτοκινητα και ο τροχονομος εγραψε ΜΟΝΟ εμας γιατι η πινακιδα αρχιζε απο Ζ και οχι απο Ν! Και στην Αθηνα ομως υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που δεν ισχυει ο ΚΟΚ! Μπαινουν διαφοροι αναποδα σε στενα ή παραβιαζουν στοπ και οταν αρχιζεις τις κορνες και τα....γαλλικα σου λενε ''ΤΙ ΘΕΣ ΡΕ ΦΙΛΕ, ΕΓΩ ΕΔΩ ΜΕΝΩ''!!!!

 

PS: Μην βγαινουμε Οff topic ομως.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω δίπλωμα εδώ και 4 χρόνια περίπου, από τα 18 μου, όταν ακόμα πήγαινα σχολείο! Οδηγούσα πολλά περισσότερα...(παράνομα φυσικά, αλλά έτσι μαθαίνεις)

 

Ν δεν έβαλα ποτέ. Η φάση είναι οτι με σταμάτησαν τον πρώτο καιρό πάρα πολλές φορές, κανείς δεν έλεγξε το Ν. Νόμιζα οτι απλά όποιος ήθελε το έβαζε για να μην τον ενοχλούν οι πίσω. Δεν ήξερα οτι είναι υποχρεωτικό από τον Νόμο να μπεί (μέχρι που μου το πε ένα φιλαράκι πρόσφατα και έμεινα μ*****ς!)

 

Όλοι κάναμε τις βλακείες μας μέσα στην πόλη όταν πρωτο-πήραμε αυτοκίνητο, αν και στην Αθήνα τα πράγματα είναι λίγο πιο εύκολα από ότι στην επαρχεία που σε διασταυρώσεις χωρίς φανάρια έμαθα να οδηγώ με την εκ δεξιών προτεραιότητα :wacko:

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

egw eixa pei se enan filo mou pou kanei graffity na mou vgalei ena kalo N kai na paw na to kanw autokollhto....meta skeftika oti oti entaksei,to N den einai kai toso aparaithto para mono gia psyxologikous logous,oti kai kala tin glytwneis an kaneis kammia xazomara,se dikaiologoun oi alloi epidi eisai neos.Osa N kai na exeis mallon elaxistoi einai autoi pou 8a diksoun ypomonh...h kanw la8os?Mallon epidi oi neoi odigoi exoun pio xamila oria oson afora to alkool einai ypoxrewtiko apo to nomo na exoun N gia na tous stamparoun oi astynomikoi apo makria kai na tous grafoun epidi hpian mia mpyra (ksefyga liiiiigo).Pantws stous tarifes den vlepw kana ypoxrewtiko E gia to "epikindynoi"...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...