Jump to content

Ξένες Σειρές - Προτάσεις


PARGINOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα ρε παιδιά το gotham δε με κρατάει. Είδα μέχρι το 7 της πρώτης σεζόν αλλά και πάλι με το ζόρι βάζω καινούριο.

Μου φαίνεται κάτω του μετρίου συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε παιδιά το gotham δε με κρατάει. Είδα μέχρι το 7 της πρώτης σεζόν αλλά και πάλι με το ζόρι βάζω καινούριο.

Μου φαίνεται κάτω του μετρίου συνολικά.

καλυτερα αρχισε το τζεσικα τζοουνς,καμια σχεση με παιδικα τις μαρβελ.παλι βεβαια με σουπερηρωα αλλα στο θριλεριστικο
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα αρχισε το τζεσικα τζοουνς,καμια σχεση με παιδικα τις μαρβελ.παλι βεβαια με σουπερηρωα αλλα στο θριλεριστικο

 

το αφησα ετσι αν δεν εχω κατι αλλο να το βλεπω, γενικα δεν τα παω καλα με σουπερηρωες.

 

ξεκινησα το 4 κυκλο του house of cards και ειδα και ολο το narcos που ειναι κορυφη!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απλως σουπερηρωας.

Το εχω δει και μπορω να σου πω οτι ειναι απο τις καλυτερες σειρες που ειδα φετος. Καμια σχεση με αυτο που νομιζεις σουπερηρωες απο τις προσφατες ταινιες της μαρβελ. Αυτα δεν τα εχω δει καν,κατι civil war και τετοια, daredevil και jesssica jones απο Netflix rulezzzz :p:p

Link to comment
Share on other sites

Την αγωνια σε συνδιασμό με το μυστήριο του λοστ, καμία αλλη μέχρι στιγμής...

 

νομιζω πως σε θεμα μυστηριου και πολυπλοκοτητας πλοκης, το fringe ηταν ανωτερο

Link to comment
Share on other sites

Το Fringe, όπως και το Lost, προσωπικά για εμένα είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (πέρα από τα θετικά τους που σαφώς ήταν περισσότερα):

 

Ο κόσμος τους δεν είχε σαφείς κανόνες.

 

Στις σειρές φαντασίες φυσικά οι "κανόνες" είναι πιο ελαστικοί αλλά πρέπει να υπάρχουν γιατί διαφορετικά δεν υπάρχει κανένα απολύτως νόημα.

Π.χ. αν σε μια οποιαδήποτε σειρά πεθάνει ένας κεντρικός ήρωας είναι μεγάλο γεγονός. Αν όμως αυτή η σειρά μπορεί από το πουθενά να σου πει ότι "ώπα αναστήθηκε!", χωρίς να έχει ξανασυμβεί ποτέ πριν ή χωρίς να υπήρχε ποτέ πριν στο θέμα της σειράς... ε κάπου χάνω το ενδιαφέρον μου γιατί οτιδήποτε και αν συμβεί μπορεί ανά πάσα στιγμή να ανατραπεί.

 

Το Heroes, επίσης είχε αυτό το πρόβλημα. Σκότωσαν τον βασικό κακό τους νωρίς και μετά έψαχναν τους πιο ηλίθιους τρόπους για να τον κρατήσουν στη σειρά ακόμα και αν αυτό δεν έβγαζε νόημα όσο open-minded και αν ήσουν, με τεχνάσματα όπως possession άλλου χαρακτήρα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το Fringe, όπως και το Lost, προσωπικά για εμένα είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (πέρα από τα θετικά τους που σαφώς ήταν περισσότερα):

 

Ο κόσμος τους δεν είχε σαφείς κανόνες.

 

Στις σειρές φαντασίες φυσικά οι "κανόνες" είναι πιο ελαστικοί αλλά πρέπει να υπάρχουν γιατί διαφορετικά δεν υπάρχει κανένα απολύτως νόημα.

Π.χ. αν σε μια οποιαδήποτε σειρά πεθάνει ένας κεντρικός ήρωας είναι μεγάλο γεγονός. Αν όμως αυτή η σειρά μπορεί από το πουθενά να σου πει ότι "ώπα αναστήθηκε!", χωρίς να έχει ξανασυμβεί ποτέ πριν ή χωρίς να υπήρχε ποτέ πριν στο θέμα της σειράς... ε κάπου χάνω το ενδιαφέρον μου γιατί οτιδήποτε και αν συμβεί μπορεί ανά πάσα στιγμή να ανατραπεί.

 

Το Heroes, επίσης είχε αυτό το πρόβλημα. Σκότωσαν τον βασικό κακό τους νωρίς και μετά έψαχναν τους πιο ηλίθιους τρόπους για να τον κρατήσουν στη σειρά ακόμα και αν αυτό δεν έβγαζε νόημα όσο open-minded και αν ήσουν, με τεχνάσματα όπως possession άλλου χαρακτήρα.

 

To μεγάλο πρόβλημα ήταν ότι δεν ήξεραν πότε να βάλουν τους τίτλους τέλους.Τα τράβηξαν απο τα μαλλιά και σε όλων το μυαλό έμεινε το ξενέρωτο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

To μεγάλο πρόβλημα ήταν ότι δεν ήξεραν πότε να βάλουν τους τίτλους τέλους.Τα τράβηξαν απο τα μαλλιά και σε όλων το μυαλό έμεινε το ξενέρωτο τέλος.

 

ναι, σίγουρα.

Περισσότερο βέβαια αυτό πηγαίνει για το Lost και το Heroes.

Το Fringe από τη 2η σεζόν ήταν μόνιμα υποψήφιο να κοπεί οπότε έχουν και το ελαφρυντικό ότι κάθε χρόνο πήγαιναν σα να είναι η τελευταία τους χρονιά.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

The Night Manager

 

http://tvmazecdn.com/uploads/images/medium_portrait/43/108469.jpg

 

Airs on: United Kingdom BBC One (2016 - now)

Show Type: Scripted

Genres: Drama Thriller Espionage

Status: Running

Episodes ordered: 6 episodes

Scheduled: Sundays at 21:00

 

Official site: http://www.bbc.co.uk/programmes/p03g13rtk

 

Καινούργια σειρά του bbc1 , είναι στο 3ο επεισόδιο αυτή τη στιγμή, την προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη.

Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και σήμερα περιμένω να δω το νεο επεισόδιο στη νοβα απόψε (βαριέμαι να τα κατεβάζω), εχω ξεκινήσει το Blindspot. Μου άρεσε η μυστηριώδης αρχή του και κόλλησα. Πολυ ωραία ατμόσφαιρα και αισθητική εκτός απο σαλεμένο σενάριο!
Link to comment
Share on other sites

Μιας και σήμερα περιμένω να δω το νεο επεισόδιο στη νοβα απόψε (βαριέμαι να τα κατεβάζω), εχω ξεκινήσει το Blindspot. Μου άρεσε η μυστηριώδης αρχή του και κόλλησα. Πολυ ωραία ατμόσφαιρα και αισθητική εκτός απο σαλεμένο σενάριο!

το θεμα με το blindspot ειναι πως ειναι μια απ τα ιδια.ναι εχει αγωνια και ενα καλο backstory,, απλα σε καθε επ ενα διαφορετικο εγκλημα ,και παντα το 9 11 για οτιδηποτε για αναφορα,και παντα οι πρακτορες θα ζησουν και θα πιασουν τους κακους,και και.

η τυπισσα φυσικα τα σπαει και μου θυμιζει λιγο ενα χαρακτηρα του mirror edge οπιος το χει παιξει σε κονσολα.

σιγουρα βλεπεται αλλα δεν ειναι σαν το fridge eg που ειχε καπιο συγκ στορι και δε πηγαινε μονο σε κατασταση procedual

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και σήμερα περιμένω να δω το νεο επεισόδιο στη νοβα απόψε (βαριέμαι να τα κατεβάζω), εχω ξεκινήσει το Blindspot. Μου άρεσε η μυστηριώδης αρχή του και κόλλησα. Πολυ ωραία ατμόσφαιρα και αισθητική εκτός απο σαλεμένο σενάριο!

Το πρώτο επεισόδιο είναι σούπερ αλλά μετά κάνει κοιλιά. Επίσης το όλο θέμα του απολυτου συγχρονισμού της αποκρυπτογραφησης και του συμβαντος στο οποίο αναφέρεται είναι μεγάλο σεναριακο κενο που με έχει ξενερωσει..

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμένα μου φάνηκε εξαιρετικά αδιάφορο το Blindspot?

(με εξαίρεση την πρωταγωνίστρια)

 

1-2 επεισόδια είδα και ένιωθα ότι ήθελαν να κάνουν ένα ακόμα αστυνομικό, συνειδητοποίησαν ότι κανείς δε θα το παρακολουθήσει επειδή έχει γίνει 800 φορές και είπαν "θα βάλουμε μια ιδιαίτερη πρωταγωνίστρια και θα το κάνουμε τύπου μυστήριο".

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμένα μου φάνηκε εξαιρετικά αδιάφορο το Blindspot?

(με εξαίρεση την πρωταγωνίστρια)

 

1-2 επεισόδια είδα και ένιωθα ότι ήθελαν να κάνουν ένα ακόμα αστυνομικό, συνειδητοποίησαν ότι κανείς δε θα το παρακολουθήσει επειδή έχει γίνει 800 φορές και είπαν "θα βάλουμε μια ιδιαίτερη πρωταγωνίστρια και θα το κάνουμε τύπου μυστήριο".

 

Ακριβώς το ίδιο και εγώ, την παράτησα. Ενώ το πρώτο είναι ψαρωτικο μετά κουράζει και είναι άνευρη

Link to comment
Share on other sites

To μεγάλο πρόβλημα ήταν ότι δεν ήξεραν πότε να βάλουν τους τίτλους τέλους.Τα τράβηξαν απο τα μαλλιά και σε όλων το μυαλό έμεινε το ξενέρωτο τέλος.

 

Τι να πω, το διαβάζω παντού από το τέλος κυρίως του Lost, ότι το τέλος ήταν ξενέρωτο αλλά έχω τελείως διαφορετική άποψη. Μόνο η 4η και η 6η σεζόν ήταν λίγο κάπως ... βαρετές ειδικά στην 6η με το ναό, αλλά τα τελευταία επεισόδια και των 2 αυτών κύκλων με το Orchid station και το τέλος αντίστοιχα (από'κει που κάνουν πειράματα στον Desmond και μετά) , ήταν από τα πιο ενδιαφέροντα. Ανάμεσα σε όλη τη σειρά, αγαπημένη ήταν η 5η σεζόν κάτι που και δεν περίμενα να γίνει.

 

Και έτσι έρχομαι στην ερώτηση που είχα κάνει σχετικά με άλλη, παρόμοια σειρά. Δεν ξέρω τι απορίες ή κενά είχαν πολλοί αλλά πραγματικά την 2η φορά που το έβλεπα προσεχτικά με όλες τις ιστορίες, όλα τα ζουμιά, ήμουν στον υπολογιστή και έψαχνα τα πάντα όπως πχ ότι ο άνδρας της Libby ήταν ο φανταστικός φίλος του Hugo από το ψυχιατρείο του οποίο τη βάρκα έδωσε στο Desmond η Libby η οποία κατέληξε στο ψυχιατρείο και ήμουν κάπως έτσι -> :blink:

Και αυτό ψάχνω, μια σειρά που να έχει τόση σύνδεση με τα πρόσωπα, τόσες λεπτομέρειες και να με κάνει να νιώσω όπως ένιωσα την πρώτη φορά που το έβλεπα με τις καταπακτές, τα orientation films etc.

 

Από τη στιγμή που όλες οι υπόλοιπες σειρές, είτε είναι γυρισμένες τώρα, είτε παλιά, είτε έχουν πλεκτάνες/μυστήριο κτλ , είναι γυρισμένες εδώ ή σε κάποιο φανταστικό βασίλειο πχ, δεν περιμένω και πολλά .

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Colony

 

http://tvmazecdn.com/uploads/images/medium_portrait/14/37150.jpg

 

Airs on: United States USA Network (2016 - now)

Show Type: Scripted

Genres: Drama Science-Fiction

Status: Running

Episodes ordered: 10 episodes

Scheduled: Thursdays at 22:00

 

Λος Αντζελες στο κοντινό μέλλον μετα που έχουν καταλάβει τη γη εξωγήινοι, ο κόσμος έχει χωριστεί ανάμεσα σε αυτούς που συνεργάζονται μαζί τους και σε αυτούς που επαναστατούν.

Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμένα μου φάνηκε εξαιρετικά αδιάφορο το Blindspot?

(με εξαίρεση την πρωταγωνίστρια)

 

1-2 επεισόδια είδα και ένιωθα ότι ήθελαν να κάνουν ένα ακόμα αστυνομικό, συνειδητοποίησαν ότι κανείς δε θα το παρακολουθήσει επειδή έχει γίνει 800 φορές και είπαν "θα βάλουμε μια ιδιαίτερη πρωταγωνίστρια και θα το κάνουμε τύπου μυστήριο".

LOL μόλις περιεγραψες όλες τις αμερικανικές αστυνομικες σειρές!

Link to comment
Share on other sites

You're the worst

Πολύ ωραία indie κωμωδία. Τελειώνω τώρα την δεύτερη σεζόν. Έχει 13 20λεπτα επεισόδια η κάθε μια. Κατι διαφορετικό από όσα έχω δει :)

Link to comment
Share on other sites

The Night Manager

 

http://tvmazecdn.com/uploads/images/medium_portrait/43/108469.jpg

 

Airs on: United Kingdom BBC One (2016 - now)

Show Type: Scripted

Genres: Drama Thriller Espionage

Status: Running

Episodes ordered: 6 episodes

Scheduled: Sundays at 21:00

 

Official site: http://www.bbc.co.uk/programmes/p03g13rtk

 

Καινούργια σειρά του bbc1 , είναι στο 3ο επεισόδιο αυτή τη στιγμή, την προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

 

Thanks για την πρόταση! Δεν την είχε πάρει το μάτι μου πουθενά.

Για να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Λάτρεις των σειρών και εγω με πολλές στο ενεργητικό μου. Τελευταια και απο τις καλύτερες που έχω δει το Man in the high castle, σειρα κατα την οποία κέρδισαν οι ναζι τον β ΠΠ με όλες τις συνέπειες. 1 season βγηκε 10 επεισόδια, την συνιστώ ανεπιφύλακτα!
Link to comment
Share on other sites

Λάτρεις των σειρών και εγω με πολλές στο ενεργητικό μου. Τελευταια και απο τις καλύτερες που έχω δει το Man in the high castle, σειρα κατα την οποία κέρδισαν οι ναζι τον β ΠΠ με όλες τις συνέπειες. 1 season βγηκε 10 επεισόδια, την συνιστώ ανεπιφύλακτα!
και ανανεωθηκε για β κυκλο:)
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλο πόλεμο, τελείωσα το Pacific και αγκομαχάω να τελειώσω το band of brothers

 

Δεν έχει πόλεμο αν αυτο ειναι αποτρεπτικό στοιχείο για εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...