Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Motorola StarTAC


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ουφ! Πάνε 10 χρόνια από τότε...

 

Σχεδόν τέσσερις μήνες πριν, το myPhone.gr εγκαινίασε τη στήλη «Nostalgia», με πρώτο τον φίλο bomber21 να μας μιλάει για το αγαπημένο του Nokia 6510 και πολλούς ακόμα να ακολουθούν. Μαζί τους κι εγώ, μιας και η μνήμη μου «άρχισε» να ξεθάβει πολλές συσκευές... Άλλες τις είχα, άλλες τις ήθελα και κάποιες τις έχω ακόμα στην συλλογή μου. Όσες ανέφερα ως τώρα, αλλά και όσες περιμένω να αναφερθούν, σημαίνουν και κάτι για μένα. Ακόμα και σήμερα παραμένουν στην καρδιά μου, το καθένα φυσικά με τον δικό του τρόπο, ενώ όλα όσα έμειναν περνάνε συνεχώς σαν δεύτερα από τα χέρια μου, λόγω της εκάστοτε συμπάθειας που υπάρχει για το καθένα... Υπάρχει όμως ένα, που είναι και θα είναι το No1 στην καρδιά μου για πάντα, αλλά απών δυστυχώς εδώ και χρόνια... Tο πρώτο μου κινητό, ή αλλιώς... το Motorola StarTAC 130!

 

Παρουσιάστηκε στις 3 Ιανουαρίου του 1996, και «τάραξε» τα νερά στην τότε κινητή τηλεφωνία. Eκείνη την εποχή, ήταν το μικρότερο, ελαφρύτερο και πιο καινοτόμο από όλα τα άλλα στην αγορά. Είχε δόνηση, κάτι που κανένα δεν είχε ως τότε, μπορούσε να δεχτεί και να στείλει μηνύματα SMS, πράγμα που κανένα δεν έκανε ως τότε, ενώ ήταν η πρώτη clamshell συσκευή που σχεδιάστηκε ποτέ. Κυκλοφόρησε σε πέντε συνολικά εκδόσεις, την 75, την 75+, 85, 130 και τη Rainbow, η οποία είχε πολύχρωμη πρόσοψη. H 130 και τελευταία των StarTAC, χρησιμοποιούσε τις κάρτες SIM με την μορφή που ξέρουμε σήμερα, ενώ τα παλαιότερα χρειάζονταν μεγαλύτερες SIM. Μια ακόμα λεπτομέρεια στην ιστορία του: όταν παρουσιάστηκε, κόστιζε περίπου 1000 δολάρια!

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Qt84wnklfHE]Motorola Startac TV Ad 1996[/ame]

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=_ywKc7lYWqQ]Motorola StarTac[/ame]

 

Ήρθε στα χέρια μου αρχές 2003, στην έκδοση 130, έπειτα από τον «παροπλισμό» που έλαβε από τον πατέρα μου... Πολύ πριν «λατρέψω» τις Nokia συσκευές λοιπόν, είχα την τύχη να χρησιμοποιήσω την (ίσως) ομορφότερη «old-school» clamshell συσκευή που φτιάχτηκε ως τότε. 'Hταν μαύρη θυμάμαι, με την λεπτή μπαταρία και την κεραία-«κέρατο»! Αποτέλεσε το πρώτο «περίεργο» παιχνίδι μου, μια νέα εμπειρία για μένα, η εισαγωγή μου σ'αυτό το νέο κόσμο της κινητής τηλεφωνίας, αλλά και το βασικότερο όλων: Ο λόγος που άρχισα να προσέχω τα πράγματα μου, μιας και άντεξε πάνω από βδομάδα στα χέρια μου (ναι, στα οχτώ μου ήμουν απίστευτος καταστροφέας παντός είδους!).

 

Ελάχιστα είμαι σε θέση να θυμάμαι από αυτό, μιας και δεν άντεξε πολύ, αλλά βδομάδα ήταν σίγουρα! Έπαιζα θυμάμαι με την κεραία και το καπάκι του, λόγω έλλειψης παιχνιδιών, ενώ στο μυαλό μου έχει «χαραχθεί» ο -κλασσικός για μένα- τόνος σειρήνας που είχε σαν επιλογή! Ήχος που αποκλείεται να ξεχάσω, όσα χρόνια κι αν περάσουν! Όπως επίσης δεν θα ξεχάσω ποτέ αυτό το μοναδικό design, που μόνο το Motorola Razr V3 κατάφερε να ξεπεράσει στα τόσα χρόνια...

 

http://content.myphone.gr/photo/full/4871/startc.jpg

 

Όπως είπα, το λάτρεψα όσο κανένα άλλο... Ακόμα και τώρα, 10 χρόνια μετά, θα το χρησιμοποιούσα χωρίς 2η σκέψη... Δυστυχώς για μένα όμως, η κεραία του δικού μου είχε άλλα σχέδια για το μέλλον... Δεν έμαθα γιατί, αλλά χάλασε και δεν παρείχε πλέον σήμα... Χάθηκε μεν άδοξα, κατάφερε δε να με κάνει να το ποθώ ακόμα και σήμερα... Κι ας κράτησε σχεδόν ελάχιστα αυτή η «μαγική» ιστορία...

 

http://content.myphone.gr/photo/full/4870/5576398352-abc2404054-z.jpg

 

Δεν θυμάμαι τι μπορεί να το έκανα... Ίσως είναι ακόμα θαμμένο σε κάποια γωνιά, και να περιμένει καρτερικά να το βρω, ίσως και όχι όμως... Θέλοντας να το αποκτήσω ξανά λοιπόν, πέρυσι έμαθα πως μια εταιρία πουλάει μέσω Internet ανακατασκευασμένα StarTAC. Σκέφτηκα να πάρω ένα, για να αναπληρώσω αυτό το κενό, αλλά το σκέφτηκα ξανά και μετάνιωσα... Δεν θα έχει καμία σχέση με την «πρώτη επαφή» πριν 10 χρόνια, οπότε αποφάσισα να βρω το αυθεντικό, είτε το δικό μου, είτε κάποιο άλλο, κι ας χρειαστεί κόπο και χρόνο...

 

Όταν αγαπάς υπάρχει ανταμοιβή... Μακάρι να βρεθεί ξανά στα χέρια μου, είτε το δικό μου, είτε κάποιο άλλο... Περιμένω πως και πως αυτή την «μαγική» στιγμή...

Edited by plankton69

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πολυ ομορφο κινητο!και μενα: ειναι ο κρυφος μου ποθος απο τοτε δυστυχως δεν καταφερα ποτε να το παρω..:O
[sIGPIC][/sIGPIC] Be Creative.......
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγες φορες που μετάνιωσα που πούλησα το τηλέφωνο αυτό το καλοκαίρι του 2001 μερικές μέρες αφού απολύθηκα από φαντάρος!

Είναι το μοναδικό τηλέφωνο με 2 μπαταρίες μια μπρός μια πίσω και το μοναδικό που είχε update by motorola για 3 μπαταρία . Είχα αγοράσει και την τρίτη μπαταρία και το τηλέφωνο κρατούμε 30 ημερες online 24 ώρες το εικοσιτετράωρο.!!!!!!!

Κάθε μηνα που έπαιρνα άδεια από το Διδυμότειχο και κατέβαινα Πειραιά το φόρτιζα :lol:

Αυτό μαζί με το GH788 είναι τα 2 τηλεφωνα που κράτησα πάνω από χρόνο στα χερια μου. Απλά τέλειο για την εποχή του . :)

I love you Moto ;)

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα κι εγω.Το πρωτο μου τηλεφωνο.Ειχε και την κεραια ,μακρυα απο το κεφαλι μας.Ηταν το δευτερο που εβγαλε η Μοτορολα,με το ιδιο σχημα,αλλα με διαφορετικο μεγεθος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Τότε ήταν status symbol,δεν το πήρα ποτε,ήταν motorola

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κινητο -σταθμος.

Η μοτορολα με το startac και με το v3 ουσιαστικα προσδιορισε τη μορφη των κινητων τηλεφωνων για πανω απο 10 χρονια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

πω πω, το ειχα ξεχάσει πως το είχα στην κατοχή μου και πουλήθηκε τότε για να πάρω το μικρότερο V 3688.

Φοβερό τηλέφωνο και ήρθαν στο μυαλό μου μνήμες από τον ήχο στο καπάκι όταν ανοιγόκλεινε κλικ κλικ , το είχα λιώσει , σκυλί.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Ειχε κανει μεγαλη εντυπωση στην εποχη του!! Και αν θυμαμαι καλα η διαφημιση που επαιζε εδω σε εμας εδειχνε μια γυναικα στην παραλια μονο με το μαγιο της και ξαφνικα χτυπουσε το κινητο και το εβγαζε απο καπου (δεν φαινοταν που το ειχε και καλα οτι ηταν αρκετα μικρο) και μιλουσε..

 

ΩΠ! Βλεπω προστεθηκε και η διαφιμιση που ελεγα...

Edited by funk
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Περίμενα υπομονετικά αφιέρωμα στο startac και επιτέλους!!!

Ήταν το 2ο κινητό μου αλλά το πρώτο στην καρδιά μου, θυμάμαι που είχε κάνει την εμφανισή του σε πολλές ταινιες και αισθανόμουν κάποια περηφάνια ως κάτοχος, πήγαινα λύκειο τότε.

Το άφησα σε ένα συρτάρι όταν έφυγα για Καναδά και στο πρώτο μου ταξίδι στην Ελλάδα πήγα να το βρω αλλά ο μικρός μου αδερφός είχε φροντισει να το κάνει 2 κινητά!!!

Τι το θυμήθηκα τώρα??? Θα τον σκισωωωωω!!!

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

καλημερα μας.

Λοιπον ειχα το 75 το οποιο ηταν αυτο με την μπαταρια που ειχε την καμπηλη ωραιο κινητο για την εποχη του αλλα απο μπαταρια ηταν αστα να πανε, μετα πηρα το 130 πανεμρφο μικρο και λεπτο ηταν σαν να ειχες iphone τοτε.:p

History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικο τηλεφωνο !

Πολυ μπροστα απο την εποχη του. Ηρθε στην κατοχη μου για περιπου 1 μηνα και ηταν αψογο.

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

:cry:Το πρώτο μου κινητό και εμένα .Συγκινήθηκα.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου συσκευή...

 

Και είχαν βγάλει και πρόβλημα, άνοιγε η πλάτη τους. Προβληματικό βίδωμα, δεν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο το είχε ένας φίλος του πατέρα μου κι όποτε συναντιόντουσαν, το χάζευα! Το είχε πάρει πολύ ακριβά τότε με σύνδεση την οποία πλήρωνε αρκετά... Είχε ένα στυλάκι. Εντάξει εμένα δε με ξετρέλανε και πολύ αυτό το "και καλά" κυριλέ στυλ του, αλλά ήταν κάτι πρωτότυπο για τότε...
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

90 γραμμαρια κινητο εν ετη 1996!

Το αγορασα το 1997.υπαρχει ακομα μαζι με το δευτερο που ειχε παρει ο πατερας μου.Περσυ τα φορτισα αναψανε και τα δυο(!!!),κανουν-δεχονται κλησεις στελνουν-λαμβανουν sms,απλα το ενα εχει προβλημα στην οθονη.

Νομιζω καπως ετσι πρεπει να ειναι το κινητο τηλεφωνο,γιατι αυτα που εχουμε σημερα απλα ειναι και τηλεφωνα.

Eιδικα αυτος αξεχαστος ηχος sms αφησε εποχη!Τον παραθετω:

http://www.2shared.com/audio/_6t6S00k/startacSMS.html

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

εχει περασει και εμενα απο τα χερια μου ενα απο τα 2!νομιζω το 75αρι.πολυ πρωτοπωριακο απο τα πρωτα κινητα μου!
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου κινητό, StarTac 130, αγορασμένο τα Χριστούγεννα του '97 ή '98. Απίστευτο κινητό για την εκείνη την εποχή όταν σχεδόν όλα τα υπόλοιπα κινητά είχαν μέγεθος παντόφλας! Συσκευή με χαρακτήρα, πράγμα που λείπει από τις σημερινές.

 

Αν και για χρόνια παροπλισμένο είμαι σίγουρος ότι παραμένει λειτουργικό ακόμα και σήμερα. Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω μπαταρία για να το ξαναβάλω μπρος; :)

Link to comment
Share on other sites

Eιναι απο τα κινητα που δεν "προλαβα" λογω ηλικιας.

13 χρονων το 1996 ουτε λογος για κινητο τηλεφωνο.

 

Αργοτερα γυρω στο 2000 που πηρα κινητο... το Startac ειχε καταργηθει. Τοτε γινοταν ο πανικος με τα 3210/3310 και τα Τ28s/Τ10/T18s.

 

Αnyway, ποτε δεν τρελαθηκα για το Startac αλλα αναγνωριζω το εξης, ενα απο τα ελαχιστα (το μονο ισως; ) clamshell σε μια εποχη κινητων-τουβλων.

 

Μαλλον πρεπει να ειναι το πρωτο κινητο που εφερε το κατι διαφορετικο, που εδωσε για πρωτη φορα αντικειμενικη ομορφια και στυλ (ακολουθησε 2 χρονια μετα το 8810).

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν μου αρεσε το συγκεκριμενο τηλεφωνο , μπορω να πω οτι σχεδον το μισουσα :happy:

Με χαλαγανε τα παντα επανω του ( desing,κεραια,οθονη , το μενου της Motorola ) και επισης αν θυμάμαι καλα αυτα δεν ηταν που εγραφε '' Χαμηλ.Μπαταρ. '' οταν ηθελε φορτιση ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου τηλέφωνο εν έτει 1998 ήταν το StarTac 85. Το έχω ακόμα και πρέπει να λειτουργεί, αν και είναι δύσκολο να το ελέγξω, αφού παίρνει την παλιά SIM με μέγεθος πλήρους πιστωτικής κάρτας!

 

Είχα κάνει συμβόλαιο στην τότε PANAFON -δύο ώρες ομιλία για 10.000 ή 12.000 δρχ- και είχα να επιλέξω μεταξύ αυτού, του Nokia 6110 και του Ericsson 388 (αν θυμάμαι καλά). Η επιλογή του Motorola ήταν μονόδρομος, λόγω της δόνησης, που τα υπόλοιπα δεν πρόσφεραν, και της αυξημένης φορητότητας (κομψότατο!). Η τιμή του σαν συκευή ήταν - σύμφωνα με το τιμολόγιο- 89.000 δρχ.

 

Το αντικατέστησα 2 χρόνια μετά με ένα Siemens S35i (άλλη τηλεφωνάρα κι αυτή!...).

Link to comment
Share on other sites

το ειχα παρει 100 χιλιαρικα{startac 130} και ειναι απο τα κινητα που μετανιωσα που το εδωσα! βγαλτετο τωρα να το ξανααγορασω (με βελτιομενη μπαταρια:))
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κινητό είναι ΤΟ απωθημένο.. Ποτέ δεν το είχα και ζήλευα ένα γνωστό μου στο σχολείο που το είχε... :O Από τότε η τρέλα με τα κινητά...:p
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ποιος δεν θυμάται αυτό το κινητό ειδικά στα τέλη του 90 (98-99). Οταν ολα ήταν παντόφλες αυτό ήταν ισως το μόνο.. μικρό! Μονο αυτό το κατατάσει στα θρυλικά κινητά. Δεν το είχα ποτέ μου. Το πρώτο δικό μου κινητό ήταν το το SE 788, που πήρα μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση λιγο πριν πάω στρατό (1999). Πάντα θαύμαζα τα startac αν και οι πρώτες εκδοχές τουλάχιστον (δεν ξερω για το 130) ήταν άθλιες στο να στείλεις sms (δεν πήγαιναν στο κατάλογo αν θυμάμαι έπρεπε να ξέρεις το νούμερο απ' εξω και να το πληκτρολογήσεις πριν την αποστολή :lol:).
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα η ανακατασκευη απο τη lekki μου αρεσε αρκετα. Ειδα και
και ειναι σα να εχεις ενα καινουριο Startac. Δεν ξερω ομως αν θα δουλευει με Cosmote. Edited by Nix_
Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...