Jump to content

Backup & Restore σε Android συσκευές


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 248
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακολούθησες τα βήματα που περιγράφονται εδώ και δεν επανήλθαν οι επαφές σου;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησες τα βήματα που περιγράφονται εδώ και δεν επανήλθαν οι επαφές σου;

Την πρωτη φορα που δοκιμασα να κανω επαναφορα διεγραμενων επαφων (1 βδομαδα πριν εβαλα) απο το gmail στο pc του εργοδοτη μου εβγαλε μονο 4 επαφες παλιες. Αρα δεν τις πηρε και ο μονος λογος που μπορω να σκεφτω ειναι οτι έπεσε η σύνδεση εκεινη τη στιγμη. Λιγο απίθανο να μου την φορεσει ακριβως εκεινη τη στιγμη αλλα μαλλον αυτό εγινε. Τωρα οτι εγινε εγινε. Και να θελω να το σκαλισω το θεμα δεν θα δεχτει. Μοναχα αν ήξερα καποιον που γνωριζει καλα και μου εγγυωταν οτι θα μπορούσε να τις επαναφερει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα θελα να ρωτήσω αν μπορώ να μεταφέρω ένα παιχνίδι που μετά από πολύ καιρό έφτασα σε ένα σημείο που δεν θέλω να χάσω το σκορ του. Θέλω αν παίζει ρόλο να το μεταφέρω από το g2 μου σε ένα Samsung Tab 2.7.0 που έχω. Έχω ακούσει για το helium αλλά όταν είδα ότι θέλει εγκατάσταση στο PC το ξανασκέφτομαι γιατί δεν ρισκάρω να βάζω ότι να ναι. Εκτός αν είναι κάτι δοκιμασμένο και δεν έχουμε πρόβλημα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

Καμία συσκευή δεν είναι root.

 

Ελπίζω να μην είμαι σε λάθος νήμα.....

Edited by joanjapan
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς root μόνο το helium κάνει αυτό που θέλεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να κάνω το note 3 να ζητάει samsung account όταν πας να κανείς επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έχω κάνει ροοτ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.εχω ενα lg g2 και θελω να περασω επαφες και φωτογραφιες κυριως στο καινουργιο μου κινητο(οχι android).ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος?
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά.

Είμαι κάτοχος του s3 neo (gt-i9301i) και το έχω κανει root πρόσφατα. Πριν αρχίσω να το πειραζω, προσπαθώ να πάρω τα απαραίτητα μπακαπ ώστε να το επαναφερω αν κάνω καμια πατάτα σαν άσχετος που είμαι.

Έχω τις εξής απορίες και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις που θα μου τις λύσουν.

 

1. Κανοντας την διαδικασία του 1ου μηνύματος για τις επαφες, εκανα εξαγωγή στην κάρτα μνήμης, μετα εισαγωγή απο την κάρτα μνήμης αλλά δεν μου έβγαλε την επιλογή πως θέλω να τις αποθηκευσω και τις αποθηκευσε ξανα ως επαφες τηλεφώνου.

 

2. Για nardnoid backup ενω μπαίνω σε CWM recovery (volume up - home button - power button) δεν μου βγάζει την επιλογή backup and restore που γράφει στον οδηγό του πρώτου μηνυματος. Κάνω κάτι λάθος;

 

3. Το backup των εφαρμογών απο το titanium το αποθηκεύει σαν προεπιλογή στην SD του τηλεφώνου. Είναι σωστο αυτό η πρέπει να το αποθήκευσω στην ext. SD ώστε να μην χαθεί αν κάτι παει στραβά;

Link to comment
Share on other sites

1. κοίτα εδω εναν ωραίο τρόπο που κάνει ο φίλος για τις επαφές...

δεν έχω ούτε μια στη συσκευή και είναι όλες επαφές google. :D Άλλαξες συσκευή; κάνεις login στο λογ/σμό σου και είσαι έτοιμος από πλευρά επαφών.

 

2. Αυτό που λες ειναι πολύ σοβαρό και μην επιχειρήσεις να φλασάρεις τίποτα αν δεν λύσεις πρωτίστως αυτό το θέμα. Ισως να μην έχει περαστεί καλά το cwm. Παίρνει η συσκευή σου twrp; προσωπικά το θεωρώ πιο ωραίο και πιο φιλικό ως προς τη χρήση του.

 

3. Αν θες ασφάλεια κάνε κόπια το μπακαπ σου στο πισι σου ή & στην κάρτα sd. Από την άλλη βέβαια αν φλασάρεις άλλη ρομ, με το που θα κατεβάσεις το t. backup θα σε "καταλάβει" και κάνεις restore τις εφαρμογές σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εννοείται πως δεν κάνω οτιδήποτε πριν πάρω τα απαραίτητα backup.

twrp;;;; (Είπαμε άσχετος)

 

Σε cwm recovery μου εμφανίζει τις εξης επιλογες:

Reboot system now

Apply update from ADB

Apply update from external storage

Wipe data/factory reset

Wipe cache partition

Apply update from cache

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εννοείται πως δεν κάνω οτιδήποτε πριν πάρω τα απαραίτητα backup.

 

twrp;;;; (Είπαμε άσχετος)

 

 

 

Σε cwm recovery μου εμφανίζει τις εξης επιλογες:

 

Reboot system now

 

Apply update from ADB

 

Apply update from external storage

 

Wipe data/factory reset

 

Wipe cache partition

 

Apply update from cache

 

 

Μιλάς για το εργασιακό recovery;

Σε custom recovery θα βρεις επιλογή για backup...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για το εργασιακό recovery;

Σε custom recovery θα βρεις επιλογή για backup...

 

Ψάχνοντας το κατάλαβα οτι προσπαθούσα σε εργοστασιακο. Δυστυχώς ουτε σε cwm ουτε σε twrp υπάρχει η συσκευή μου (gt-i9301i). Υπάρχει άλλος τροπος;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας το κατάλαβα οτι προσπαθούσα σε εργοστασιακο. Δυστυχώς ουτε σε cwm ουτε σε twrp υπάρχει η συσκευή μου (gt-i9301i). Υπάρχει άλλος τροπος;

 

Με μία πρόχειρη αναζήτηση είδα πως υπάρχει. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδιά σαν νέος χρήστης android, θέλω να κάνω backup και να περάσω custom rom.

Μπορεί κάποιος να μου πει τα βήματα για να κάνω Backup? πρέπει να κάνω root πρώτα? Αν ναι, Θα χάσω τα πάντα?

Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του νήματος, αλλά ομολογώ πως έχω "χαθεί" στην πληροφορία...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σαν νέος χρήστης android, θέλω να κάνω backup και να περάσω custom rom.

Μπορεί κάποιος να μου πει τα βήματα για να κάνω Backup? πρέπει να κάνω root πρώτα? Αν ναι, Θα χάσω τα πάντα?

Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του νήματος, αλλά ομολογώ πως έχω "χαθεί" στην πληροφορία...

Το απόλυτο εργαλείο για backup restore στο android είναι το titanium backup (απαιτεί root).

Επίσης καλό είναι να έχεις συγχρονισμένα επαφές, ημερολόγιο κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Καλημέρα παιδιά,

το τηλέφωνο μου έπεσε, και ενώ λειτουργεί κανονικά, δεν ανάβει η οθόνη του. Προσπάθησα να πάρω backup με το Kies, αλλά ενώ βλέπει την συσκευή, μου λέει πως είναι κλειδωμένη και πρέπει να εισάγω τον κωδικό ξεκλειδώματος, τον οποίο ούτε ξέρω, αλλά και ούτε μπορώ να εισάγω καθώς δεν δουλεύει η οθόνη μου!

 

Υπάρχει τρόπος να διαβάσω την συσκευή μου μέσω του υπολογιστή? Πρέπει οπωσδήποτε να πάρω τις επαφές μου, και λυπάμαι να δώσω λεφτά για να φτιάξω την οθόνη, μόνο και μόνο για να πάρω τις επαφές.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Μήπως:

1) τις συγχρόνιζες στο google ή σε άλλο λογαριασμό;

2) έχεις αντίγραφο στην κάρτα μνήμης;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλησπέρα παιδιά . Ενδέχετε να έχει ξανααπαντηθεί άπειρες φορές η ερώτησή μου , αλλα έχω πελαγώσει με root .

Μιας και έληξε η εγγύηση στο Nexus 4 μου θέλω να περάσω μια costum Rom καθώς και έναν costum Kernel .

Βρίσκομαι στο βήμα πρίν το ξεκλείδωμα του bootloader στο παρακάτω θέμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=366717 και προσπαθώ να κρατήσω ένα backup .

Επειδή δεν έχω ξανακάνει την διαδικασία δεν ξέρω πως να πάρω backup . Πχ κράτησα ενα backup των επαφών , εξάγωντάς τες στο google drive σε μορφή vcf . Επειδή είναι με Ελληνικούς χαρακτήρες τα ονόματα φαίνονται άλλα ντι άλλων . Θα μπορέσω να τις ανακτήσω στην συσκευή μετά το rootάρισμα , και αν ναι θα είναι στην μορφή που βρίσκονται τώρα ;

Επίσης έχω αρκετούς κωδικούς στο aWallet Password Manager . Πέρασα τους σημαντικότερους χειροκίνητα στο PC , αλλα είναι πάρα πολλοι . Μπορώ να πάρω backup των όλων των εφαρμογών μου , καθώς και των μυνημάτων μου ;

Edit : Είδα προηγούμενα ποστς και εγκατέστησα το Helium οπου πέρασα όλες τις εφαρμογές στο google drive . Είμαι καλυμένος ; Επίσης η επαναφορά τους θα γίνει απο το ίδιο πρόγραμμα ή απο το google drive .. ;

 

Ευχαριστώ !

 

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων !

Edited by Spyros58
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...