Jump to content

Galaxy Y, Y Pro, Y Duos & Y Duos Pro : Πως να κάνετε Root


DeathAngel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγνωμη ρε παιδια αλλα δεν ξερω !!! Οταν λεμε <<Από τις ρυθμίσεις του link2sd επιλέγουμε να κάνει Link αυτόματα τις εφαρμογές και πάμε και κάνουμε χειροκίνητα Link εμείς ότι είναι μέσα περασμένο ήδη>> Πως ακριβως γινεται το link k πως θα τις κανω να πηγαινουν στην καρτα αυτοματα

 

Τρέχει κανονικά το πρόγραμμα;

Έπαιξες καθόλου με τις ρυθμίσεις του; Εκεί υπάρχει το να ορίσεις στο αυτόματο να περνάει τις νέες εφαρμογές.

Επίσης στο γενικό μενού σου έχει όλες τις περασμένες εφαρμογες του κινητού σου. Πας μια μια και αν σου επιτρέπει, τις περνάς με κλικ στην κάρτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
καλημέρα μετά από εγκατάσταση μιας εφαρμογής δεν ανοιγη καθόλου το τηλέφωνο ούτε συνδέεται με το kies (ανοιγη μόνο στην αρχή το λογότυπο samsung )αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος θα το εκτιμούσα
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μετά από εγκατάσταση μιας εφαρμογής δεν ανοιγη καθόλου το τηλέφωνο ούτε συνδέεται με το kies (ανοιγη μόνο στην αρχή το λογότυπο samsung )αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος θα το εκτιμούσα

 

Η μόνη λύση αν δεν ανοίγει είναι η επαναφορά στην αρχική κατάσταση, ελπίζω να έχεις backup. Πατάς Power το κεντρικό κουμπί και το vulume up ταυτόχρονα και σε βάζει στο μενού από κει επιλέγεις factory reset ή κάπως έτσι δεν το θυμάμαι ακριβώς κάνε και ένα wipe και θα δουλέψει.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τον χρόνο σας το είχα κάνει και δεν δούλεψε το πήγα είδη στο κατάστημα όπου αγοράστηκε ελπίζω να μην με χρεώσουνε
Link to comment
Share on other sites

Και ποια είναι αυτή η εφαρμογή που πιστεύεις ότι κόλλησε όλο το κινητό;;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδια εχω προβλημα, μου γραφει οτι δεν υπαρχει αρκετος χωρος στη μνημη ενω ολες οι εφαρμογες που εχω εγκαταστησει ειναι στην sd card. μαλιστα για να σιγουρευτω εκανα και αφαιρεση της καρτας και οντως δεν λειτουργουν τα προγραματα. κατεβαζοντας ενα προγραμα βλεπω οτι γεμιζει ομως ο χωρος αποθηκευσης του συστηματος. ακομα και στα μηνυματα μου εγραψε οτι δεν εχει επαρκη χωρο. για δωστε καμια συμβουλη πριν το σπασω...
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προβλημα, μου γραφει οτι δεν υπαρχει αρκετος χωρος στη μνημη ενω ολες οι εφαρμογες που εχω εγκαταστησει ειναι στην sd card. μαλιστα για να σιγουρευτω εκανα και αφαιρεση της καρτας και οντως δεν λειτουργουν τα προγραματα. κατεβαζοντας ενα προγραμα βλεπω οτι γεμιζει ομως ο χωρος αποθηκευσης του συστηματος. ακομα και στα μηνυματα μου εγραψε οτι δεν εχει επαρκη χωρο. για δωστε καμια συμβουλη πριν το σπασω...

 

Φέρτο μου εδώ να στο σπάσω εγώ. Άκου οι εφαρμογές που κάνουν εγκατάσταση στην κάρτα τρώνε χώρο και από την μνήμη του κινητού. Ο καλύτερος τρόπος είναι με το Link2sd να κάνεις Link τις εφαρμογές με το οδηγό που έχω στο πρώτο ποστ

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα... στο Galaxy ACE, γιατί δεν μου κάνει mount το δευτερο partition?

 

EDIT : Παρώτι το 2ο partition το είχα φορμάρει σε EXT3, στο link2sd έπρεπε να ορίσω EXT2, για να το δει και να το κάνει mount

Edited by andreasp
Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Έκανα πετυχημένο root σύμφωνα με τις οδηγίες της πρώτης σελίδας, κατέβασα και το EaseUS partition master. Μιας που δεν έχω card reader:cry: μπορώ να χρησιμοποιήσω το τηλέφωνο σαν συνδεδεμένη συσκευή USB και να κάνω έτσι το partition;
Link to comment
Share on other sites

Έκανα πετυχημένο root σύμφωνα με τις οδηγίες της πρώτης σελίδας, κατέβασα και το EaseUS partition master. Μιας που δεν έχω card reader:cry: μπορώ να χρησιμοποιήσω το τηλέφωνο σαν συνδεδεμένη συσκευή USB και να κάνω έτσι το partition;

 

Νομίζω θέλει μόνο μέσω card reader. Βρίσκεις κάτι φθηνά από Ebay σε στυλ USB stick με 1€. ;-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ήρθε και το card reader.

α) Πρέπει να κάνω πρώτα το partition και μετά να εγκαταστήσω το link2sd; το έχω ήδη εγκαταστήσει.

β) Το μέγεθος partition πάει κατά ποσοστιαία αναλογία με την χωρητικότητα της κάρτας SD ή δεν παίζει ρόλο;

 

Τελικά έκανα όπως φαίνεται μάλλον πετυχημένο partition. Από 32gb κάρτα έδωσα στο partition τα 3gb περίπου. Το τηλεφ. λειτουργεί κανονικά. Τις δυνατότητες αυτής της ιστορίας θα τις παρατηρήσω και θα τις καταλάβω σιγά σιγά απ' 'ο,τι κατάλαβα διαβάζοντας όλο το νήμα. Μόνο να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα καλά στις ρυθμίσεις εκεί που λέει προς το τέλος ο DeathAngel: "Από τις ρυθμίσεις του link2sd επιλέγουμε να κάνει Link αυτόματα τις εφαρμογές και πάμε και κάνουμε χειροκίνητα Link εμείς ότι είναι μέσα περασμένο ήδη." Δεν έκανα κανένα χειροκίνητο link γιατί σαν πρωτάρης δεν το ρισκάρισα. Όμως έκανα την σύντομη επανεκκίνηση. Όπως είπα φαίνονται όλα εντάξει. Μήπως έκανα καμιά πατάτα με αυτό το χειροκίνητο link που δεν έκανα;

Edited by alieus
Προχώρησα χωρις να περιμένω απάντηση. ΣαββατοΚύριακο γαρ :-)
Link to comment
Share on other sites

Όχι, το root παραμένει απλά θα πρέπει να κατεβάσεις πάλι την εφαρμογή Superuser από το Play Store.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο θεμα εχω δεν βαζει τις εφαρμογες που επιλεγω στο 2ο partition αλλα στο πρωτο μαζι με τα υπολοιπα αρχεια μου! Τι μπορω να κανω? Εψαξα τις ρυθμισεις αλλα δεν καταφερα κατι.

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπαθώ να κατεβάσω το απαιτούμενο αρχείο για να κάνω root από το αρχικό ποστ, αλλά μου βγαίνει μια σελίδα google drive.Μπορεί κάποιος να δώσει ένα σωστό link;.

 

edit: problem solved

edit2: Εχω μπει στο system recovery και ενώ πατάω apply update from sdcard μου λέει ότι failed to mount \sdcard..

Τις πταίει;

Edited by Bohemes
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπαθώ να κατεβάσω το απαιτούμενο αρχείο για να κάνω root από το αρχικό ποστ, αλλά μου βγαίνει μια σελίδα google drive.Μπορεί κάποιος να δώσει ένα σωστό link;.

 

edit: problem solved

edit2: Εχω μπει στο system recovery και ενώ πατάω apply update from sdcard μου λέει ότι failed to mount \sdcard..

Τις πταίει;

 

Στο 9ο post δίνω link για απευθείας κατέβασμα. Το δοκίμασες;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στο 9ο post δίνω link για απευθείας κατέβασμα. Το δοκίμασες;

 

Το κατάφερα τελικά να το κατεβάσω, είχα κανει και εντιτ, ευχαριστώ πολύ πάντως.

Τώρα έχω πρόβλημα γιατι δεν το διαβάζει από την κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα το root file και σε mediafire.

 

Αν μπορεί κάποιος mod να το βάλει στο 1ο post.

 

http://www.mediafire.com/?a6qpv1emoxucx5g

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ανέβασα το root file και σε mediafire.

 

Αν μπορεί κάποιος mod να το βάλει στο 1ο post.

 

http://www.mediafire.com/?a6qpv1emoxucx5g

 

Root

Κατεβάζουμε το αρχείο αυτό (Πάνω αριστερά έχει ένα κουμπί file το πατάμε και επιλέγουμε download από κει) (Εναλλακτικό link)

Το περνάμε στην κάρτα sd του κινητού μας χύμα.

Με κλειστό το κινητό πατάμε ταυτόχρονα το κουμπί αύξησης της έντασης (vol up) το home (κεντρικό κουμπί) και το Power δεξιά για να μας βάλει στο system recovery.

Από το μενού που μας βγάζει επιλέγουμε apply update from sdcart (η πλοήγηση στο μενού γίνεται με τα κουμπιά αύξησης και μείωσης του ήχου και η επιλογή με το κουμπί home) και επιλέγουμε το Update.zip που έχουμε περάσει στην κάρτα. Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία κάνουμε επανεκκίνηση και είμαστε έτοιμοι. Αν τα έχουμε κάνει όλα σωστά στο μενού του κινητού θα μας βγάλει ένα νέο εικονίδιο που θα λέει super user.

 

Για unroot για το Galaxy Υ DUOS κατεβάζουμε αυτό εδώ το αρχείο και κάνουμε την ίδια διαδικασία με το root μόνο που για αντί update.zip επιλέγουμε το unroot.zip.

 

Link2sd

 

Το Link2sd για μένα είναι το καλύτερο πρόγραμμα του είδους του, γιατί μεταφέρει τα πάντα σε ένα δεύτερο παρτίσιον στην sd με αποτέλεσμα να έχουμε όσο χώρο θέλουμε για εφαρμογές Προτείνω κάπου 500-700 MB ανάλογα με τις ανάγκες σας.

 

Οδηγίες εγκατάστασης.

Για να δουλέψει το Linkk2sd πλήρως πρέπει να έχουμε ένα δεύτερο Primary partition στην sd cart σε φορμάτ ext2 ή ext3.

Για να το κάνουμε αυτό θέλουμε ένα πρόγραμμα διαχείρισης παρτίσιον, υπάρχουν πολλά εγώ προτείνω το easeus partition master που έχει και δωρεάν έκδοση και μπορούμε να το κατεβάσουμε από εδώ και επιλέγουμε την home edition που είναι δωρεάν.

Στην συνέχεια βάζουμε την sd cart σε έναν reader και ανοίγουμε τον EASEUS

Βλέπουμε την παρακάτω οθόνη.

 

Επειδή σίγουρα έχουμε πράγματα μέσα στην κάρτα μας επιλέγουμε να κάνουμε resize το Partition αφήνοντας ελεύθερο χώρο για το νέο Partition που θα δημιουργήσουμε.

Οθόνη 2

Στην συνέχεια επιλέγουμε τον αδιαμόρφωτο τμήμα της κάρτας και πατάμε create, θα μας βγάλει ένα παράθυρο που λέει ότι τα windows αναγνωρίζουν μόνο ένα Primary partition πατάμε οκ και συνεχίζουμε.

Από το παράθυρο που μας βγάζει επιλέγουμε primary και ext2 ή ext3 ότι θέλουμε και πατάμε οκ.

Οθόνη 3

Αν έχουμε κάνει τα πάντα σωστά θα πρέπει να βλέπουμε περίπου αυτό.

Οθόνη 4

Πατάμε aply πάνω αριστερά και περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Στην συνέχεια βάζουμε την κάρτα στο κινητό το ανοίγουμε και περνάμε το Link2sd από το google play

 

Όταν το περάσει το τρέχουμε στο παράθυρο που βγάζει επιλέγουμε ext2 ή ext3 ανάλογα με το τι έχουμε επιλέξει στην διαμόρφωση, το πρόγραμμα ζητάει πρόσβαση root του την δίνουμε και όταν είναι έτοιμο μας ζητάει μια επανεκκίνηση την κάνουμε και είμαστε έτοιμοι. Από τις ρυθμίσεις του link2sd επιλέγουμε να κάνει Link αυτόματα τις εφαρμογές και πάμε και κάνουμε χειροκίνητα Link εμείς ότι είναι μέσα περασμένο ήδη. Κάνουμε μια επανεκκίνηση από τις ρυθμίσεις του link2sd (στο κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το αριστερό πλήκτρο επιλέγουμε περισσότερα και μετά σύντομη επανεκκίνηση).

Προσοχή προσοχή το Link2sd για να δουλέψει απαιτεί να είσαι root αλλιώς δεν δουλεύει.

 

Ad free

Μια καλή εφαρμογή για το κινητό μας είναι η ad free χάρη στην οποία ξεφορτωνόμαστε τις διαφημίσεις σε κάποιες δωρεάν εφαρμογές, απαιτεί κι αυτή να είσαι root αλλά δουλεύει άψογα

 

Η διαδικασία είναι ίδια και για τα Y και Y pro όπως και για το Y Duos Pro

 

Καλησπερα σας θα ηθελα να μαθω ενω εχω κανει ακριβως ολα τα βηματα απο το 1ο post ανοιγω το Link2SD και μου λεει :<<το Link2SD δεν μπορει να αποκτησει προσβαση root. Εαν εχετε προσβαση root βεβαιωθειτε πως την επιτρεψατε στο Superuser.>> αν γινεται μια βοηθεια εχω το sony ericsson xperia x8.. Ευχαριστω εκ τον προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας θα ηθελα να μαθω ενω εχω κανει ακριβως ολα τα βηματα απο το 1ο post ανοιγω το Link2SD και μου λεει :<<το Link2SD δεν μπορει να αποκτησει προσβαση root. Εαν εχετε προσβαση root βεβαιωθειτε πως την επιτρεψατε στο Superuser.>> αν γινεται μια βοηθεια εχω το sony ericsson xperia x8.. Ευχαριστω εκ τον προτερων!

Βρες στο κινητό σου την εφαρμογή Superuser. Εκεί μέσα τσέκαρε αν έχει στις επιτρεπόμενες εφαρμογές το Link2SD.

Αν κατά λάθος έχει μπει στις αποκλεισμένες, άλλαξε τό να γίνει επιτρεπόμενη.

Αν δεν το βρεις καθόλου μέσα στο Superuser, άνοιξε πάλι το Link2SD και περίμενε να βγάλει το μενού που ρωτάει αν του επιτρέπεις να πάρει δικαιώματα Superuser και πάτα Allow.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπερα, εχω δυο βασικα προβληματα, προσπαθω να κανω root στο galaxy y duos, οταν εκανα reboot δεν μου εμφάνισε το superuser στο menu και δεύτερον, απο το μενού του easyus δεν μου εμφανίζει καθολου την καρτα μνήμης παρα μονο τους δυο σκληρούς που εχω. Καμια βοήθεια??????
Link to comment
Share on other sites

θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεφορτωθώ τις default apps πχ samsung apps,latitude,youtube, ευχαριστω !
Link to comment
Share on other sites

θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεφορτωθώ τις default apps πχ samsung apps,latitude,youtube, ευχαριστω !

 

Απεγκατάσταση με το titanium backup (εφόσον είσαι root)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έκανα ολη την παραπάνω διαδικασία του link2sd αλλα εγκαταστώ εφαρμογές πηγαίνουν στην καρτα sd αλλα απο οτι βλέπω συνεχίζουν να τρώνε κάρτα μνήμης στο κινητό.Εχω τσεκάρει την αυτόματη επιλογη και έχω κανει και την επανακκίνηση,υπάρχει τίποτα που δεν έχω κάνει και γίνετε αύτο?

 

τελικα ολα οκ ήταν απλως έιχα μια εφαρμογή η οποία με μπέρδευε με το πρόγραμμα,συγχαρητήρια για τους οδήγους σας,ευχαριστω πολύ !

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...