Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ζήτησα να μου κρατήσουν ενα από τη βοντα...

 

Ερώτηση-γροθιά στο στομάχι: Σαν κάτοχος ideos x5 pro, που το καρακαταξεσκίζω, μιας κι εκεί που δουλεύω δεν υπάρχει άλλος τρόπος να σερφάρω, έφτασα να είμαι όλη μέρα στο φορτιστή για να μπορώ να κάνω αυτά που θέλω... (να το καρακαταξεσκίζω :P )... ξέρω ότι το σονυ είναι κλάσεις ανώτερο κινητό και σε δυνατότητες, και σε ντιζάιν, και σε wow-factor! πιθανολογώ ότι θα ανέβω level και στην αυτονομία... αλλά και στο ίδιο να μείνω δε με χαλάει... πιστεύετε ότι μπορεί τα πράγματα να γίνουν χειρότερα;

 

Σαν πρώην κάτοχος και εγώ του X5 pro ( κατάφερα και το πάτησα και έσπασε η οθόνη ) με ανοιχτό το WiFi και ο συγχρονισμός δεδομένων ( 4 emails - Tapatalk σε 8 φόρουμ , antivirus , callrecorder ) σήμερα από το πρωί έως τώρα με περίπου 1 ώρα τηλέφωνα έχω μπαταρία 73%. Εάν αρχίσω το σερφάρισμα , εγκαταστάσεις προγραμμάτων κλπ κρατάει για 3 - 4 ώρες. Με Stock ROM μόνο root το έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώην κάτοχος και εγώ του X5 pro ( κατάφερα και το πάτησα και έσπασε η οθόνη ) με ανοιχτό το WiFi και ο συγχρονισμός δεδομένων ( 4 emails - Tapatalk σε 8 φόρουμ , antivirus , callrecorder ) σήμερα από το πρωί έως τώρα με περίπου 1 ώρα τηλέφωνα έχω μπαταρία 73%. Εάν αρχίσω το σερφάρισμα , εγκαταστάσεις προγραμμάτων κλπ κρατάει για 3 - 4 ώρες. Με Stock ROM μόνο root το έχω κάνει.

για το χ5 λες τωρα, η για το P... με μπερδεψες!!

...μου άλλαξαν όλη τη μητρική του DELL δωρεάν, και μάλιστα εκτός εγγύησης! ;)

HUAWEI IDEOS X5 PRO

Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία του Xperia P αναφέρομε, όπως έγραψα στην αρχή το X5 Pro τέλος το πάτησε όχι το τρένο αλλά το πόδι μου.:(:(:(
Link to comment
Share on other sites

τεσπα... κι εγω με σπασμενη οθονη, το λιωνω ακομα το χ5... οσο για το P το περιμενω... δεν θα χαλαστω πολυ με την μπαταρια του πιστευω... το προτιμησα για να μου βγαλει 2 καλα χρονια και πονταρω οτι και το 2015 θα ειναι state of art!

...μου άλλαξαν όλη τη μητρική του DELL δωρεάν, και μάλιστα εκτός εγγύησης! ;)

HUAWEI IDEOS X5 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Γνωριζει κανεις τι ειναι αυτο που μου βγαζει......"Δυστηχως η εφαρμογη UI συστημ. εχει σταματησει" . Ταυτοχρονα δεν μου εμφανιζει την μπαρα ειδοποιησεων στο πανω μερος....Ουτε την ταπετσαρια που εχω βαλει.....

Η αληθεια ειναι το παρασκαλισα εχθες το κινητο περνωντας του το cwm recovery με κλειδωμενο bootloader και του περασα καποια tweaks ....Ψαχνω να βρω πιο φταιει αλλα σιγουρα και καποια βοηθεια (αν ξερει καποιος βεβαια...) ειναι πολυτιμη!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Γνωριζει κανεις τι ειναι αυτο που μου βγαζει......"Δυστηχως η εφαρμογη UI συστημ. εχει σταματησει" . Ταυτοχρονα δεν μου εμφανιζει την μπαρα ειδοποιησεων στο πανω μερος....Ουτε την ταπετσαρια που εχω βαλει.....

Η αληθεια ειναι το παρασκαλισα εχθες το κινητο περνωντας του το cwm recovery με κλειδωμενο bootloader και του περασα καποια tweaks ....Ψαχνω να βρω πιο φταιει αλλα σιγουρα και καποια βοηθεια (αν ξερει καποιος βεβαια...) ειναι πολυτιμη!!!!!!!

 

Τι tweaks ήταν αυτά κ τι κάνανε;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Τα tweaks που παρουσιαζει ο mpekas24 στην σελιδα 142.....

 

Πριν τα κάνεις αυτά κράτησες backup με το cwm;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Πριν τα κάνεις αυτά κράτησες backup με το cwm;

 

Εννοειτε. Εχω κρατησει και στο companion και στο Titanium....:lol: (φυλαγε τα ρουχα σου .......)

Παντως η εφαρμοφη UI ειναι αυτη που εμφανιζει στο κινητο ολες τις ειδοποιησεις και τις ενδειξεις (για την μπαταρια, για το σημα, ωρα κ.τ.λ) καθως και την ταπετσαρια και τα θεματα... Δεν δημιουργει καποιο σοβαρο προβλημμα στην λειτουργια του κινητου (εκτος απο το να σου σπαει τα νευρα οποτε "ξυπναει" η οθονη με την ειδοποιηση που βγαζει).

Διεγραψα τα tweaks που θεωρουσα οτι δημιουργησαν το προβλημμα και επανεφερα την εφαρμογη με το Titanium αλλα δεν εγινε κατι...Απλος αυξηθηκε ο χρονος που βγαζει την ειδοποιηση....Οποτε η μονη λυση που σκεφτομαι ειναι επαναφορα με SEUS και ....φτου απο την αρχη .......:(

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε. Εχω κρατησει και στο companion και στο Titanium....:lol: (φυλαγε τα ρουχα σου .......)

Παντως η εφαρμοφη UI ειναι αυτη που εμφανιζει στο κινητο ολες τις ειδοποιησεις και τις ενδειξεις (για την μπαταρια, για το σημα, ωρα κ.τ.λ) καθως και την ταπετσαρια και τα θεματα... Δεν δημιουργει καποιο σοβαρο προβλημμα στην λειτουργια του κινητου (εκτος απο το να σου σπαει τα νευρα οποτε "ξυπναει" η οθονη με την ειδοποιηση που βγαζει).

Διεγραψα τα tweaks που θεωρουσα οτι δημιουργησαν το προβλημμα και επανεφερα την εφαρμογη με το Titanium αλλα δεν εγινε κατι...Απλος αυξηθηκε ο χρονος που βγαζει την ειδοποιηση....Οποτε η μονη λυση που σκεφτομαι ειναι επαναφορα με SEUS και ....φτου απο την αρχη .......:(

 

Από cwm δε πήρες πριν τα βάλεις;ίσως δε κατσαν καλά στην εγκατάσταση ή τα tweaks ήταν για καλύτερη διαχείριση ram

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι γίνεται χαμός από τις διάφορες εφαρμογές που τρέχουν. Έχω διώξει τις εφαρμογές της Vodafone, κάτι trial αλλά παρατηρώ ότι έχει παραμείνει κάμποση σαβούρα. Πχ υπάρχουν 4 διαφορετικές "Facebook" εφαρμογές. Είναι προφανώς για το sync. Αλλά όπως και να έχει είναι 4 και αυτό δεν μου κάθετε καλά. Ομοίως και για τις άλλες.

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός με τις "άχρηστες" εφαρμογές;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι γίνεται χαμός από τις διάφορες εφαρμογές που τρέχουν. Έχω διώξει τις εφαρμογές της Vodafone, κάτι trial αλλά παρατηρώ ότι έχει παραμείνει κάμποση σαβούρα. Πχ υπάρχουν 4 διαφορετικές "Facebook" εφαρμογές. Είναι προφανώς για το sync. Αλλά όπως και να έχει είναι 4 και αυτό δεν μου κάθετε καλά. Ομοίως και για τις άλλες.

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός με τις "άχρηστες" εφαρμογές;

 

Δες λίγο στην υπογραφή μου τον οδηγό του zxr.εγώ τα σβησα όλα σχετικά με fb κ κατέβασα την εφαρμογή από το play,

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο μια επανεκινηση του κινητου εχει κολλησει στο σημειο που γραφει το Sony ....Αναβει το πληκτρο της επιστροφης (αριστερο) και κανενα αλλο και μετα η οθονη ξανασβηνει!!!!!!!!!!!!!!! Το κανει αρκετες φορες αυτο......Δεν συνεχιζει στο xperia για να ανοιξει το κινητο.......

Παταω το κουμπι Power on/off μαζι με το πληκτρο της αυξησης εντασης και τοτε σβηνει το κινητο...

Το κινητο φοραει την 1.75 με ξεκλειδωτο bootloader και εχει και cwm !!!!!!!!!!!!!

Καμια ιδεα για να το ανοιξω???????????????????

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω ενα θεματάκι..πρόσθεσα με mass storage(με το γνωστό app)κάποια τραγουδάκια,και εβγαλα κάποια άλλα.το πρόβλημα είναι οτι το walkman δν έχει

ενημερώθει..μου εμφανίζει τα παλιά,χωρις να μπορει να τα βρει φυσικα,και δν εμφανίζει τα καινούρια.Έχει κανείς καμια ιδέα τι να κανω?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο μια επανεκινηση του κινητου εχει κολλησει στο σημειο που γραφει το Sony ....Αναβει το πληκτρο της επιστροφης (αριστερο) και κανενα αλλο και μετα η οθονη ξανασβηνει!!!!!!!!!!!!!!! Το κανει αρκετες φορες αυτο......Δεν συνεχιζει στο xperia για να ανοιξει το κινητο.......

Παταω το κουμπι Power on/off μαζι με το πληκτρο της αυξησης εντασης και τοτε σβηνει το κινητο...

Το κινητο φοραει την 1.75 με ξεκλειδωτο bootloader και εχει και cwm !!!!!!!!!!!!!

Καμια ιδεα για να το ανοιξω???????????????????

 

Αρχικά πάτα power, volume up & down για να κλείσει τελείως το κινητό.

ΜΕτά ανοιξε το σε fastboot (volume up και μετά βάζεις το usb καλώδιο) και μόλις ανάψει το μπλε φωτάκι ξαναφλάσαρε μέσω flashtool.

Edited by EGRANEROE
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω ενα θεματάκι..πρόσθεσα με mass storage(με το γνωστό app)κάποια τραγουδάκια,και εβγαλα κάποια άλλα.το πρόβλημα είναι οτι το walkman δν έχει

ενημερώθει..μου εμφανίζει τα παλιά,χωρις να μπορει να τα βρει φυσικα,και δν εμφανίζει τα καινούρια.Έχει κανείς καμια ιδέα τι να κανω?

 

Πήγαινε στις εφαρμογές, βρες το walkman και κάνε εκκαθάριση δεδομένων...

Εμένα έτσι είχε φτιάξει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω ενα θεματάκι..πρόσθεσα με mass storage(με το γνωστό app)κάποια τραγουδάκια,και εβγαλα κάποια άλλα.το πρόβλημα είναι οτι το walkman δν έχει

ενημερώθει..μου εμφανίζει τα παλιά,χωρις να μπορει να τα βρει φυσικα,και δν εμφανίζει τα καινούρια.Έχει κανείς καμια ιδέα τι να κανω?

Πήγαινε στις εφαρμογές, βρες το walkman και κάνε εκκαθάριση δεδομένων...

Εμένα έτσι είχε φτιάξει

 

Ή απλά κάνε ένα reboot

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις εφαρμογές, βρες το walkman και κάνε εκκαθάριση δεδομένων...

Εμένα έτσι είχε φτιάξει

 

Καλή ιδέα,το έκανα αλλα τπτ... Μου φαίνεται πολύ περίεργο,δεν έχει μια επιλογή για σκανάρισμα των αρχείων και ανανέωση των αρχείων.Παρατήρησα οτι είναι σα να κόλλησε η εφαρμογή,δηλαδή τα ονόματα των παλιών τραγουδιών που έχουν μέινει,δεν μπορώ να τα σβήσω,πατάω διαγραφή αλλα δεν γίνεται τπτ.Πφφ...μόλις τα φορτώσεις λίγο όλα τα smartphone έτσι γίνονται,νόμιζα οτι στο android θα βρω την ησυχία μου..

Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχε αναφερθεί σχετικά με τη φόρτιση του κινητού...

Έχω το φορτιστή του neo v κ το φορτισα χθες κ μπορώ να πω είδα λίγη καλύτερη αυτονομία.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχε αναφερθεί σχετικά με τη φόρτιση του κινητού...

Έχω το φορτιστή του neo v κ το φορτισα χθες κ μπορώ να πω είδα λίγη καλύτερη αυτονομία.

 

Που να φορτήσεις και απο usb!!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Που να φορτήσεις και απο usb!!

 

Μια φορά από usb αλλά δε κατάλαβα πολλά γιατί το ελιωσα:p

 

Sorry για αυτό το ποστ αλλά δε με άφηνε να κανω επεξεργασία:p

@zxr ένωσε το please:D

Edited by zxr

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως το έλιωσες και είδες τέτοια αυτονομία είσαι μια χαρά. Δεν θα δεις κάτι καλύτερο. Εγώ τώρα άρχισα δοκιμές με USB. Μέσα στο ΣΚ θα δω...

 

Μπορεί να δούμε και τίποτα καλύτερο με JB αν και μέχρι τότε πολύ φοβάμαι ότι θα έχει πέσει και η υγεία της μπαταρίας οπότε μία η άλλη

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως το έλιωσες και είδες τέτοια αυτονομία είσαι μια χαρά. Δεν θα δεις κάτι καλύτερο. Εγώ τώρα άρχισα δοκιμές με USB. Μέσα στο ΣΚ θα δω...

 

Μπορεί να δούμε και τίποτα καλύτερο με JB αν και μέχρι τότε πολύ φοβάμαι ότι θα έχει πέσει και η υγεία της μπαταρίας οπότε μία η άλλη

 

Οι φώτο που έχω βάλει είναι σχετικά με μέτρια χρήση δε το έλιωσα!!

Μέσω usb εννοούσα δεν έβγαλα άκρη γιατί το έλιωσα!

Κοίτα εγώ το χω κοντά 2 βδομάδες οπότε μέχρι να έρθει η jb θα έχουν περάσει λίγοι μήνες.

Οι υπόλοιποι που το χουν παραπάνω θα χουν πρόβλημα να δουν διαφορά.

Πιστεύω να έχουν κάνει καλύτερη δουλειά στη jb απ'ότι στην ics...

Αν και απ'ότι λένε είναι πιο ελαφριά η 4.1

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι φαίνεται το πρόβλημα με το walkman θα με συνεχιστεί μέχρι να κάνω φορμάτ όταν έρθει η jelly bean...Μέχρι και φλασάρισμα του έκανα με το flash tool(χωρίς wipe data)και ακόμα τα ίδια...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...