Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η google στην προσπάθειά της να συγχωνεύσει-συγχρονίσει τις επαφές που χει κάθε κατεργάρης σε linkedin tweeter fb gmail κτλ τα χει κάνει λίγο ψιλοαχταρμά

 

Ενώ λοιπόν έχω περάσει κάποιες επαφές με τηλέφωνα, φωτό επαφών κτλ χωρίς να συγχρονίσω και μόνο από το skype μου τους ξανάβγαλε με τα ονόματα avatar κτλ σε νέες επαφές

 

Στο froyo ήξερα τι παίζει εδώ γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να αποκρύψω τουλ αυτές τις επαφές να μην φαίνονται;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει root το xperia P; Αν ναι, μπορεί να μας πει τα βήματα που ακολουθησε από τον generic οδηγο;

 

Καλησπέρα φίλε!

Το τηλέφωνο το έχω κάνει root εδώ και 1 μήνα περίπου, από τότε που το αγόρασα και δουλεύει άψογα...!

Ο οδηγός που ακολούθησα, πάντα φυσικά από τους ''xda-developers'', βρίσκεται εδώ :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1838457

κι εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=30377322]

(πρώτα δες το 1ο link και μετά το 2ο για να μην μπερδευτείς)

Αν διαβάσεις κι ακολουθήσεις προσεκτικά τις οδηγίες των links ή του forum των ''xda-developers'' που σου παραθέτω, θα τα καταφέρεις χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αν πάλι δεν τα καταφέρεις και χρειαστείς κάποια βοήθεια στείλε μου pm.

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα, στο xperia P δεν έχει κάνει ακόμη κανείς από εμας root τη συσκευή του.

Από τον οδηγό που υπάρχει εδω στο φορουμ, μαλλον δεν μπορεις να το κανεις, αφού δεν κάνει για συσκευες που υποστηριζουν μόνο το πρωτοκολο MTP.

 

Δες στο τέλος περίπου της σελίδας 73 το μήνυμα : #1095

 

Το οτι κιτρινίζει λιγάκι το έχω δει κ εγώ...Μάλλον είμαι καλομαθημένος απο το Satio,απότε...Παιδιά για τις εφαρμογές έχει περιορισμό στο 1,8gb?Γτ πήγα ΄στις εφαρμογές,πάτησα sd και εκεί είχε άλλα 11gb διαθλεσημα για εφαρμογές σε μια εικονικλη sd που είναι όλη η μνήμη του κινητού.Το ερώτημά μου λοιπόν είναι αν με κάποιο απο τα γνωστά προγραμματάκια μπορούμε να μεταφέρουμε εκεί τις εφαρμογές και να είχαμε 11gb στη διαθεσή μας!Αν δεν γίνεται,με root ξεκλειδώνει όλος ο χώρος??

 

Φίλε το έχω root εδώ και καιρό και ο χώρος της μνήμης του τηλεφώνου δεν ξεκλειδώνει δυστυχώς.

Η μνήμη του τηλεφώνου που φαίνεται είναι μόνο 11.2 GB περίπου κι αυτό πιθανό οφείλεται στην SONY και στον περιορισμό της...!

Το μόνο που μπορεί να ελευθερώσεις λίγο χώρο για τις εφαρμογές είναι αφού κάνεις root το τηλέφωνο να εγκαταστήσεις την εφαρμογή ''App 2 SD '' απο το Google Play

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a0soft.gphone.app2sd&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwyLDEsImNvbS5hMHNvZnQuZ3Bob25lLmFwcDJzZCJd

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

δεν σας φτανει η εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου για τις εφαρμογες σας και θελετε να χρησιμιποιησετε την SD? θα μας τρελανετε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε!

Το τηλέφωνο το έχω κάνει root εδώ και 1 μήνα περίπου, από τότε που το αγόρασα και δουλεύει άψογα...!

Ο οδηγός που ακολούθησα, πάντα φυσικά από τους ''xda-developers'', βρίσκεται εδώ :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1838457

κι εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=30377322]

(πρώτα δες το 1ο link και μετά το 2ο για να μην μπερδευτείς)

Αν διαβάσεις κι ακολουθήσεις προσεκτικά τις οδηγίες των links ή του forum των ''xda-developers'' που σου παραθέτω, θα τα καταφέρεις χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αν πάλι δεν τα καταφέρεις και χρειαστείς κάποια βοήθεια στείλε μου pm.

 

Φίλε αυτό προϋποθέτει να εχουμε unlock bootloader ε? χωρίς unlocked bootloader υπάρχει τρόπος?

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το συνδέσεις με USB φορτίζει, δεν πρέπει να κάνεις κάτι άλλο. Και το δικό μου από το Πλαίσιο είναι, το έχεις βάλει στο PC με PC Companion? Γιατί μόνο έτσι γινόταν σε μένα η αναβάθμιση.

 

Το μεσημέρι πήρα την αναβάθμιση όλα καλώς μέσω pc companion.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο κυριος που με ειπε ασχετο:D

εκεινος ολα τα γνωριζει και αγοραζει συσκευες που τον κανουνε να γκρινιαζει μετα

ακομη επιμενω εδω για να μαθω και εγω μερικα πραγματα η συζητηση εγινε πλεον ενδιαφερουσα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτό προϋποθέτει να εχουμε unlock bootloader ε? χωρίς unlocked bootloader υπάρχει τρόπος?

 

Φίλε προς το παρόν δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις root το τηλέφωνο χωρίς να ξεκλειδώσεις τον bootloader στο συγκεκριμένο τηλέφωνο(XPERIA P). :)

Σχετικά με ξεκλείδωμα του bootloader δες εδώ : http://unlockbootloader.sonymobile.com/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1668979

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=23180735#post23180735 :D :rolleyes: :)

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Ο κυριος που με ειπε ασχετο:D

εκεινος ολα τα γνωριζει και αγοραζει συσκευες που τον κανουνε να γκρινιαζει μετα

ακομη επιμενω εδω για να μαθω και εγω μερικα πραγματα η συζητηση εγινε πλεον ενδιαφερουσα

Να με συμπαθείς αλλά είσαι λίγο προκλητικός.

Από την ημέρα που πηρές το γιοτοφωνο έχεις γράψει δυο φόρες εδώ τη φράση ''πουλήστε το''....

Να ξέρεις ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα διαβάζουμε πολλά θέματα και για αλλά os και για άλλες εταιρίες.....

 

Εντελος φιλικα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Να με συμπαθείς αλλά είσαι λίγο προκλητικός.

Από την ημέρα που πηρές το γιοτοφωνο έχεις γράψει δυο φόρες εδώ τη φράση ''πουλήστε το''....

Να ξέρεις ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα διαβάζουμε πολλά θέματα και για αλλά os και για άλλες εταιρίες.....

 

Εντελος φιλικα.

 

Βρε Θανάση πουλά το κ συ(στείλε μου πμ):p!όχι τίποτα άλλο θέλω να πάρω το p!

Στο μόνο που κολλάω πέρα από τη τιμή ειναι κ η μπαταρία.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Βρε Θανάση πουλά το κ συ(στείλε μου πμ):p!όχι τίποτα άλλο θέλω να πάρω το p!

Στο μόνο που κολλάω πέρα από τη τιμή ειναι κ η μπαταρία.

 

ασε κατω τον Θαναση! ο Θανασης εχει το S και θα το πουλησει σε μενα που με συμπαθει! :lol: :lol:

το επομενο μου κινητο θα ειναι ή το S ή το P.

 

αληθεια, το P βγαζει αραγε μια μερα χωρις ανοιχτα data συνεχεια, αρκετο wifi/data οταν ειμαι εκτος σπιτιου (ή και εντος αλλα λιγοτερο) μερικα μηνυματακια και μερικες κλησεις;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ασε κατω τον Θαναση! ο Θανασης εχει το S και θα το πουλησει σε μενα που με συμπαθει! :lol: :lol:

το επομενο μου κινητο θα ειναι ή το S ή το P.

 

αληθεια, το P βγαζει αραγε μια μερα χωρις ανοιχτα data συνεχεια, αρκετο wifi/data οταν ειμαι εκτος σπιτιου (ή και εντος αλλα λιγοτερο) μερικα μηνυματακια και μερικες κλησεις;

 

Κωστή επειδή σε συμπαθώ και σε σέβομαι θα μας τα πουλήσει όλα ο Θανάσης:p Θανάση δεν έχεις πρόβλημα:X

Καλή η απορία σου αλλά πιστεύω ότι θα βγάζει μέρα με τέτοια χρήση..Ας μας πει κάποιο φιλότιμο παλικάρι αν ισχύει.

Ειλικρινά η αυτονομία με κολλάει,όσο για τα χρήματα λίγο ψηστήρι στη γυναίκα:p να πάρει εκεινη το neo v(δε τη βολεύει το x8 γιατί άραγε) λίγο να χρεώσουμε με 20 ευρώ το μήνα τη πιστωτική και όλα οκ!!

Με το neo v αν το αφήσω από το χέρι μου βγάζω και 2 μέρες αλλά με full χρήση μέρα άνετα βγάζω!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Κωστή επειδή σε συμπαθώ και σε σέβομαι θα μας τα πουλήσει όλα ο Θανάσης:p Θανάση δεν έχεις πρόβλημα:X

Καλή η απορία σου αλλά πιστεύω ότι θα βγάζει μέρα με τέτοια χρήση..Ας μας πει κάποιο φιλότιμο παλικάρι αν ισχύει.

Ειλικρινά η αυτονομία με κολλάει,όσο για τα χρήματα λίγο ψηστήρι στη γυναίκα:p να πάρει εκεινη το neo v(δε τη βολεύει το x8 γιατί άραγε) λίγο να χρεώσουμε με 20 ευρώ το μήνα τη πιστωτική και όλα οκ!!

Με το neo v αν το αφήσω από το χέρι μου βγάζω και 2 μέρες αλλά με full χρήση μέρα άνετα βγάζω!

 

Κοιτα, και εγω πιστευω αυτο ακριβως. Με τη χρηση που σκεφτομαι να βγαζει μια μερα. Οπως βγαζει και το τωρινο μου κινητο που με μετρια χρηση (με βαση τα δικα μου δεδομενα) πριν κοιμηθω το φορτιζω (με υπολοιπο ενα 20% χοντρικα)

Και μενα η αυτονομια, λοιπον, με κολλαει αλλα ακου τη συμβουλη μου.Περιμενε τα νεα κινητα της εταιριας..Ολο και καμποσα ευρω θα πεσουν τα P και S. ;)

Οσο για τα 20 ευρω το μηνα....2 χρονια θα το βαλεις;:lol::lol:

 

P.S. Θαναση, πουλα και τα σωβρακα!:lol: :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, και εγω πιστευω αυτο ακριβως. Με τη χρηση που σκεφτομαι να βγαζει μια μερα. Οπως βγαζει και το τωρινο μου κινητο που με μετρια χρηση (με βαση τα δικα μου δεδομενα) πριν κοιμηθω το φορτιζω (με υπολοιπο ενα 20% χοντρικα)

Και μενα η αυτονομια, λοιπον, με κολλαει αλλα ακου τη συμβουλη μου.Περιμενε τα νεα κινητα της εταιριας..Ολο και καμποσα ευρω θα πεσουν τα P και S. ;)

Οσο για τα 20 ευρω το μηνα....2 χρονια θα το βαλεις;:lol::lol:

 

P.S. Θαναση, πουλα και τα σωβρακα!:lol: :p

 

Σωστό κ αυτό,το μόνο που μένει είναι να δούμε ποια μοντέλα θα έρθουν κ εδώ

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Να με συμπαθείς αλλά είσαι λίγο προκλητικός.

Από την ημέρα που πηρές το γιοτοφωνο έχεις γράψει δυο φόρες εδώ τη φράση ''πουλήστε το''....

Να ξέρεις ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα διαβάζουμε πολλά θέματα και για αλλά os και για άλλες εταιρίες.....

 

Εντελος φιλικα.

 

μα και εγω φιλικα γραφω ,αν καπου φανηκα προκλητικος συγνωμη,

ειμουν εγω που το υποστηριζα και με τον καιρο ειδα οτι εκανα λαθος αγορα τουλαχιστον το παραδεχομαι

και το πουλησα πριν το παρει ολος ο ντουνιας χαμπαρι και δεν πωλειτε

-οπως λες το γιοτοφωνο φιλε μου η γνωμη μου ειναι οπως εγραψα οτι υποστηριζετε απο την εταιρια του

δεν το ξεχνα ο κατασκευαστης του

και εχεις για χρονια ενα κινητο που δεν το βαριεσε

δεν το επετρεπα στον εαυτο μου πλεον να εχω το ΣΟΝΥ οι φωτογραφιες κιτρινες, προβλημα στην μπαταρια,κλπ

μονο η φωτεινη του οθονη ειτανε το μοναδικο θετικο του

 

Η γνωμη μου ποτε πια αθτη την μαρκα

και αν ερχομαι εδω με το συμπαθιο ,ερχομαι να δω αν βρεθηκε καποια λυση

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν τα φτήσει η μπαταρία κάποια στιγμή,πρέπει να σταλεί στο service για να αντικατασταθεί??

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν τα φτήσει η μπαταρία κάποια στιγμή,πρέπει να σταλεί στο service για να αντικατασταθεί??

 

Ειχα δει στο Xperia S οτι δεν ειναι ακριβως ενσωματωμενη (του συγκεκριμενου κινητου) αλλα ειναι πισω απο ενα προστατευτικο το οποιο με λιγη προσοχη και αν πιανουν τα χερια σου, βγαινει και την αφαιρεις. Εγω προσωπικα δεν ξερω αν θα το επιχειρουσα και δεν ξερω αν ειναι ιδιας φιλοσοφιας η μπαταρια του P.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Του s είναι πολύ εύκολο,του p όμως όχι..
έχω ανοίξει πολλά κινητά,αλλά αυτη η σειρά φαίνεται αρκετά περίπλοκη με τα εξαρτήματα μεζεμένα για να μην πιάνουν χώρο,οπότε δύσκολα θα το επιχειρούσα.. Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Ο κυριος που με ειπε ασχετο:D

εκεινος ολα τα γνωριζει και αγοραζει συσκευες που τον κανουνε να γκρινιαζει μετα

ακομη επιμενω εδω για να μαθω και εγω μερικα πραγματα η συζητηση εγινε πλεον ενδιαφερουσα

 

Να με συμπαθείς αλλά είσαι λίγο προκλητικός.

Από την ημέρα που πηρές το γιοτοφωνο έχεις γράψει δυο φόρες εδώ τη φράση ''πουλήστε το''....

Να ξέρεις ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα διαβάζουμε πολλά θέματα και για αλλά os και για άλλες εταιρίες.....

 

Εντελος φιλικα.

Μην το συνεχίζετε σας παρακαλώ.

Φράσεις όπως η χθεσινή "Είσαι που είσαι άσχετος συνεχίζεις και γράφεις. " δεν τις έχω περάσει στο ντούκου. Θα υπάρξει ενημέρωση αλλά μέχρι τότε ηρεμήστε και διατηρείστε ένα επίπεδο. :!:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επειτα απο 10 ημερες περιπου η μπαταρια μου βγαζει ( παιζοντας με την φωτεινοτητα παντα) γυρω στις 12-14 ωρες.

Μια χαρα ολα .

Link to comment
Share on other sites

Του s είναι πολύ εύκολο,του p όμως όχι..
έχω ανοίξει πολλά κινητά,αλλά αυτη η σειρά φαίνεταοι αρκετά περίπλοκη με τα εξαρτήματα μεζεμένα για να μην πιάνουν χώρο,οπότε δύσκολα θα το επιχειρούσα..

 

πρώτα ξηλώνεις όλα το κινητό και μετά βγάζεις τη μπαταρία :P

 

 

 

Επειτα απο 10 ημερες περιπου η μπαταρια μου βγαζει ( παιζοντας με την φωτεινοτητα παντα) γυρω στις 12-14 ωρες.

Μια χαρα ολα .

 

μετά την τελευτεα αναβάθμιση το κινητό μου έχει πολύ καλύτερη αυτονομία

Edited by jsonx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, είμαι κάτοχος του P εδώ και λίγες μέρες και μπορώ να πω οτι είμαι υπερευχαριστημένος. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η μπαταρία και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας αν αυτά τα νούμερα είναι φυσιολογικά ή αν έχει πρόβλημα. Ευχαριστώ.

μετά την τελευτεα αναβάθμιση το κινητό μου έχει πολύ καλύτερη αυτονομία

Την φωτεινότητα στην οθόνη πόσο την έχετε ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Στο αυτόματο..πιστεύω είναι το καλύτερο!!Η μπαταρία όντως δεν είναι και ότι καλύτερο,αλλά ας περιμένουμε και bean,ίσως να βοηθάει γιατί έχω ακούσει οτι θα είναι πιο "ελαφρύ"...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Την φωτεινότητα στην οθόνη πόσο την έχετε ?

 

όταν είμαι σπίτι αυτόματο όταν είμαι έξω 100%

 

-- -- -- -- --

 

πρώτη φορά φτάνω 19 ώρες με κανονική χρήση και ομιλία και έχω ακόμα 10%

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...