Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή πιθανώς δεν θα δω το τηλ λεξικό αλλά θα της δώσω οδηγίες από μακρυά, το update service είναι πρόγραμμα που μπαίνει στον υπολογιστή;

Μήπως είναι πιο εύκολο να της πω να κάνει backup με το super backup και μετά να κάνει μια επαναφορά στο τηλέφωνο;

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδή πιθανώς δεν θα δω το τηλ λεξικό αλλά θα της δώσω οδηγίες από μακρυά, το update service είναι πρόγραμμα που μπαίνει στον υπολογιστή;

Μήπως είναι πιο εύκολο να της πω να κάνει backup με το super backup και μετά να κάνει μια επαναφορά στο τηλέφωνο;

 

δεν το ξερω το super back up εγω σου μιλαω για προγραμματα backup που χρησιμοποιω εγω και τοσοι αλλοι φιλοι εδω και γινεται η

επαναφορα με επιτυχια, οσο για το update service Ναι ειναι εφαρμογη που το εγκαθιστας στον υπολογιστη και μ αυτο θα κανεις

επιδιορθωση αν ειναι θεμα λογισμικου και μ αυτο θα χαθουν τα παντα γι αυτο λεω πρωτα back up. Αλλα απο οτι καταλαβαινω

δεν κατεχεις το θεμα ουτε εσυ ουτε η φιλη σου γιαυτο βρειτε καποιον που να ξερει να μην χασει τα αρχεια....να σημειωσω οτι δεν

χανεται κατι απο την καρτα μνημης μονο απο την μνημη τηλεφωνου θα χαθουν ολα

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σκαμπαζω..

Εχω βάλει ξένη ρομ στο Σ2 μου με το οντιν..

Απλά από Sony δεν ξέρω..

Επίσης δεν το έχει ρουτ..οπότε δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τα προγράμματα που λες

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σκαμπαζω..

Εχω βάλει ξένη ρομ στο Σ2 μου με το οντιν..

Απλά από Sony δεν ξέρω..

Επίσης δεν το έχει ρουτ..οπότε δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τα προγράμματα που λες

 

γι αυτο ειμαστε εδω οσοι ξερουμε μερικα πραγματα να βοηθησουμε

για να εχεις το τιτανιουμ και να παρεις μπακ απ πρεπει να εισαι ροοτ

γινεσαι πολυ ευκολα αν διαβασεις λιγο πιο πισω απο εδω που γραφουμε θα βρεις την εφαρμογη

eroot. κατεβασε την και πες της να κανει ροοτ μ αυτην και μετα ας βαλει το cwm να παρει κλωνο

του κινητου της ωστε με μια απλη επαναφορα ερχονται ολα κα ας παρει κα ξεχωριστα με το

τιτανιουμ ολες τις εφαρμογες της τις επαφες της τα μηνυματα της και να τα επαναφεριε μετα απο

την επιδιορθωση που θα κανει με το service update

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σκαμπαζω..

Εχω βάλει ξένη ρομ στο Σ2 μου με το οντιν..

Απλά από Sony δεν ξέρω..

Επίσης δεν το έχει ρουτ..οπότε δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τα προγράμματα που λες

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σκαμπαζω..

Εχω βάλει ξένη ρομ στο Σ2 μου με το οντιν..

Απλά από Sony δεν ξέρω..

Επίσης δεν το έχει ρουτ..οπότε δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τα προγράμματα που λες

 

download link κατεβασετο και κανε επαναφορα..οταν ανοιξεις το προγραμμα η οδηγιες ειναι πολυ σαφης οποτε δεν θα σε δυσκολεψει.

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Οκ..Ευχαριστώ.Αυτό δηλαδή το προτιμάμε από το να κάνω επαναφορά μέσα από τπ κινητό;

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά επειδή εδώ βλέπω πως είναι κάπως ήσυχα τα πράγματα ήρθα να "ταράξω τα κύματα..":p

1 ποια πιστεύετε πως είναι η καλύτερη ρομ με ή χωρις custom kernel?

 

2 για ποιο λογο?

 

3 εντυπωσεις που αποκομίσατε ?

 

και ξεκιναω πρώτος.

 

1 εχω εδω και ενα μηνα κοντα την ultimate hd σε στοκ κερνελ

 

2 ειναι καλη σε θεμα ραμ,ταχυτητας,αξιοπιστιας,σταθεροτητας.

 

3 ειναι γενικα μια χαρα για τα μετρα μου, τ μονο που με πηραζει πραγματικα απο ολη την ρομ ειναι το θεμα που εχει με την μπαταρια

1μερα με σχετικα πολυ χρηση.

 

Οκ..Ευχαριστώ.Αυτό δηλαδή το προτιμάμε από το να κάνω επαναφορά μέσα από τπ κινητό;

 

ναι..πιο σιγουρα θετικα αποτελεσματα θα εχεις αν το κανεις ετσι παρα μεσα απο το κινητο.;)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά επειδή εδώ βλέπω πως είναι κάπως ήσυχα τα πράγματα ήρθα να "ταράξω τα κύματα..":p

1 ποια πιστεύετε πως είναι η καλύτερη ρομ με ή χωρις custom kernel?

 

2 για ποιο λογο?

 

3 εντυπωσεις που αποκομίσατε ?

 

 

3 ειναι γενικα μια χαρα για τα μετρα μου, τ μονο που με πηραζει πραγματικα απο ολη την ρομ ειναι το θεμα που εχει με την μπαταρια

1μερα με σχετικα πολυ χρηση.

 

 

Για μένα οι 2 καλύτερες (πάντα με locked bootloader) είναι οι Xiaomi MIUI 4 και Ultimate HD 4.

Προσωπικά αφού τις εγκαθιστώ, αφαιρώ και άλλα πράγματα (άχρηστα για μένα) με το link2sd και γίνονται ακόμα ελαφρύτερες.

Στη Miui 4 μ αρέσουν κάποια έξτρα features, όπως π.χ. η δόνηση την ώρα που σηκώνει τη γραμμή ο άλλος, τα πλούσια και πλήρως παραμετροποιήσιμα themes, και γενικά το γραφικό περιβάλλον που ξεφεύγει λίγο από την κλασική 4.0.4

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκατεστημένες (εδώ και μήνα νομίζω)

SUper Jelly Bean 5.5 με kernel Suave 5.4 (unlocked bootloader)

και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Δεν έχω κολλήματα, το κινητό δεν κλείνει, ελάχιστο lag (οταν είναι ανοικτό χωρις reboot πάνω από 4 μέρες...)

Αν βγάλει ο "δημιουργός" της και ένα μικρο update (για μικρο προβλήματα που διαβάζω) θα είναι super!

 

Πάντως, νομίζω οτι το Neo V ήταν/είναι αξιοπρεπέστατο κινητό αλλα εγώ σε κανενα δίμηνο θα ψάξω για κάτι νεότερο/κινέζικο...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκατεστημένες (εδώ και μήνα νομίζω)

SUper Jelly Bean 5.5 με kernel Suave 5.4 (unlocked bootloader)

και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Δεν έχω κολλήματα, το κινητό δεν κλείνει, ελάχιστο lag (οταν είναι ανοικτό χωρις reboot πάνω από 4 μέρες...)

Αν βγάλει ο "δημιουργός" της και ένα μικρο update (για μικρο προβλήματα που διαβάζω) θα είναι super!

 

Πάντως, νομίζω οτι το Neo V ήταν/είναι αξιοπρεπέστατο κινητό αλλα εγώ σε κανενα δίμηνο θα ψάξω για κάτι νεότερο/κινέζικο...

 

δηλαδη φιλαρακι αξιζει να την βαλω (πακετο μαζι με κερνελ) στο κινητο της γυναικας μου γιατι αυτη που της ειχα βαλει κολλαει τρελα..?

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη φιλαρακι αξιζει να την βαλω (πακετο μαζι με κερνελ) στο κινητο της γυναικας μου γιατι αυτη που της ειχα βαλει κολλαει τρελα..?

 

Και δεν δοκιμάζεις?

Να συμπληρωσω μονο οτι ΔΕΝ παίζω παιχνιδια... κλήσεις, SMS, Internet, 5 λογαριασμους email (με το Κ9) και 25 apps έχω περασμένα...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκατεστημένες (εδώ και μήνα νομίζω)

SUper Jelly Bean 5.5 με kernel Suave 5.4 (unlocked bootloader)

και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Δεν έχω κολλήματα, το κινητό δεν κλείνει, ελάχιστο lag (οταν είναι ανοικτό χωρις reboot πάνω από 4 μέρες...)

Αν βγάλει ο "δημιουργός" της και ένα μικρο update (για μικρο προβλήματα που διαβάζω) θα είναι super!

 

Πάντως, νομίζω οτι το Neo V ήταν/είναι αξιοπρεπέστατο κινητό αλλα εγώ σε κανενα δίμηνο θα ψάξω για κάτι νεότερο/κινέζικο...

 

Μήπως εννοείς fusion 5.4 kernel; Γιατί νομίζω ο suave είναι μόνο για ICS...

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

^^^Σωστά, Fusion 5.4 εννοώ - κεκτημένη ταχύτητα...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα XPERIA U και καθυστερεί να συνδεθεί με δορυφόρους οταν ανοίγω το gps, το XPERIA S που έχω συνδέεται ακαριαία, ξερετε τι φταιει και τι μπορω να κανω;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα XPERIA U και καθυστερεί να συνδεθεί με δορυφόρους οταν ανοίγω το gps, το XPERIA S που έχω συνδέεται ακαριαία, ξερετε τι φταιει και τι μπορω να κανω;

 

Με δεδομένα ανοιχτά;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Για μένα οι 2 καλύτερες (πάντα με locked bootloader) είναι οι Xiaomi MIUI 4 και Ultimate HD 4.

Προσωπικά αφού τις εγκαθιστώ, αφαιρώ και άλλα πράγματα (άχρηστα για μένα) με το link2sd και γίνονται ακόμα ελαφρύτερες.

Στη Miui 4 μ αρέσουν κάποια έξτρα features, όπως π.χ. η δόνηση την ώρα που σηκώνει τη γραμμή ο άλλος, τα πλούσια και πλήρως παραμετροποιήσιμα themes, και γενικά το γραφικό περιβάλλον που ξεφεύγει λίγο από την κλασική 4.0.4

 

εβαλα viper6+vengeance και σε σχεση με στοκ ειναι μερα με νυχτα, εχοντας τις ιδιες ακριβως εφαρμογες..

 

θελω να δοκιμασω και MIUI

να παω για την 5 ή 4? κερνελ να αλλαξω ή δεν παιζει ρολο αν μεινω με τον ιδιο?

βασικα και μονο που ξεφευγει σε interface αξιζει την προσπαθεια..

Edited by sofix
Link to comment
Share on other sites

Για μένα οι 2 καλύτερες (πάντα με locked bootloader) είναι οι Xiaomi MIUI 4 και Ultimate HD 4.

Προσωπικά αφού τις εγκαθιστώ, αφαιρώ και άλλα πράγματα (άχρηστα για μένα) με το link2sd και γίνονται ακόμα ελαφρύτερες.

Στη Miui 4 μ αρέσουν κάποια έξτρα features, όπως π.χ. η δόνηση την ώρα που σηκώνει τη γραμμή ο άλλος, τα πλούσια και πλήρως παραμετροποιήσιμα themes, και γενικά το γραφικό περιβάλλον που ξεφεύγει λίγο από την κλασική 4.0.4

 

ενδιαφερον μου ακουγεται η Xiaomi MIUI 4 μπορεις να μου πεις περισοτερρα σε συγριση με την Ultimate hd 4?

ισως την βαλω..αν δεν σου ειναι κοπος πες μου.σε ευχαριστω!

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον μου ακουγεται η Xiaomi MIUI 4 μπορεις να μου πεις περισοτερρα σε συγριση με την Ultimate hd 4?

ισως την βαλω..αν δεν σου ειναι κοπος πες μου.σε ευχαριστω!

 

Αξίζει. Έχει αρκετά ενσωματωμένα πράγματα που δε χρειάζεται να ψάξεις να βρεις, όπως ram cleaner, φακό, data counter, τα θέματα κατεβαίνουν ακόμα και αυτά που διατίθενται επί πληρωμή. Διπλή μπάρα ειδοποιήσεων με όλους τους διακόπτες.

Στα μείον, δεν έχουν μεταφράσει πλήρως την εφαρμογή επαφές και κάποια πράγματα στο μενού βγαίνουν αγγλικά κ ρώσικα.

 

Για τον φίλο που ρωτάει πιο πάνω, η 5 θέλει κέρνελ, δεν δουλεύει με τον κλειδωμένο σε αντίθεση με την 4

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Είμαι rooted / ultimate HD 2.0 /locked bootloader & έχω κάνει partition με link2sd

Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν φλασάρω άλλη rom με CWM τι γίνεται με το partition και τις εφαρμογές που είναι εκεί εγκατεστημένες;

 

 

Θα κανεις απο το cwm φορματ και το sd-ext και οταν ξαναεγκαταστησεις τις εφαρμογες θα τις ξαναμεταφερεις με το Link2sd

και αν θέλουμε να έχουμε 2 backup στην ιδια καρτα sd απο διαφορετικές rom

και να τις περνάμε γρήγορα με cwm πως γίνετε αυτο?

(χωρίς το να βρίσκει η μια τις εφαρμογές τις άλλης)

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένα ανοιχτά;

 

Τα δεδομενα ειναι κλειστα, αλλα και με ανοιχτα δεν παρατηρειται κατι αξιοσημειωτο απο πλευρας χρονου συνδεσης. Στο XPERIA S, τα δεδομενα ειναι παντα κλειστα και χρονος που κανει για να συνδεθει ειναι πολυ μικρος.

 

Στο XPERIA U χρησιμοποιω MLS DESTINATOR και NAVIGON, δεν ξερω αν αυτο λεει κατι.

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαστε και MIUI v2(GB),παει σφαιρα,εχει πολλες επιλογες,σταθερη.και καλη μπαταρια,οχι τελεια αλλα καλη.
Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομενα ειναι κλειστα, αλλα και με ανοιχτα δεν παρατηρειται κατι αξιοσημειωτο απο πλευρας χρονου συνδεσης. Στο XPERIA S, τα δεδομενα ειναι παντα κλειστα και χρονος που κανει για να συνδεθει ειναι πολυ μικρος.

 

Στο XPERIA U χρησιμοποιω MLS DESTINATOR και NAVIGON, δεν ξερω αν αυτο λεει κατι.

 

Χμμ αυτό το είχα στο neo v όταν είχε κλείσει 200 ώρες λειτουργίας.Όταν έκανα restart όλα καλά.Κατέβασε το gps test κ δε πόσους δορυφόρους κλειδώνει

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, με αφορμή την κουβέντα περι ROMs και κοιτώντας πάλι σήμερα για κάτι "νέο"

οι MIUI φαίνονται εξαιρετικές (διαβάστε εδώ 44 tips για την ν5)

 

Μιας που έχω ξεκλείδωτο bootloader (και επειδή πάιζει κατευθείαν με τον Suave kernel)

αυριο που θα βγεί το Multilingual πακέτο της ν5 (3.8.9) θα την δοκιμάσω...!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι να κλειδωνει γρηγορα το xperia s και τα αλλα δυο να αργουν, το xperia s εχει +clonass που τα αλλα δυο δεν εχουν http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4437&idPhone2=4122 :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...