Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω την έκδοση 4.0.4 (4.1.Β.0.587). Όταν ανοίγει το κινητό, ενώ από πριν έχω επιλέξει να βρίσκει GSM δίκτυο, πηγαίνει απευθείας στην επιλογή WCDMA/GSM. Με μια πρόχειρη ματιά, είδα ότι έχει ξαναειπωθεί το ερώτημα, αλλά δεν εντόπισα κάποια απάντηση/λύση. Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά, ας μου/μας δώσει τα φώτα του!

Thanxxx :happy:

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω το τηλέφωνο ρουτ έχω την gb 2.3.4 (0.62) και είδα. Ότι έχει μανούρα να το κάνω ρουτ. Θα μπορούσε να γίνει με άλλον τρόπο πχ να ξεκλειδώσω τον bootloader επίσημα από την Sony και να περάσω έναν έτοιμο kernel (root) και να παραμείνω στην gb; και αν γίνεται αυτό ποίον kernel προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι ξεκλείδωμα του bootloader σου (αν όμως τον ξεκλειδώσεις θα μπορείς να βάζεις και custom kernels που έχουν καλύτερη αυτονομία στην μπαταρία ή τρέχουν ελαφρώς πιο γρήγορα κτλ).Η Jelly Sandwitch είναι και για κλειδωμένο και ξεκλείδωτο bootloader.Αυτό που πρέπει να κάνεις εσύ είναι να rootάρεις το κινητό σου και μετά να εγκαταστήσεις το cwm.Kernel δε χρειάζεται να αλλάξεις μιας και η 4.1.Β.0.587 που έχεις, έχει περασμένο και τον kernel που χρειάζεται για να τρέξει η Jelly Sandwitch.Τέλος περνάς την Jelly Sandwitch με το cwm. Είναι πολύ απλό και δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα.Και αν έχεις εδώ είμαστε.;)

 

On screen buttons για την Jelly Sandwitch υπάρχουν???Πήγα να περάσω αυτά που είχα για την official .587 και κόλλησε το κινητό!!!

Υπάρχει κάτι που να είναι συμβατό με την Jelly Sandwitch??

 

Και πώς κάνουμε root στην 587;

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Μιας κι από ότι βλέπω όλοι έχουμε τα σημάδια μας με μια γρήγορη ματιά στο ebay είδα ότι πουλιούνται πλήρη σετ πλαστικών με κουμπιά.

To ίδιο με μια μεγαλύτερη γκάμα χρωμάτων:

http://www.ebay.com/itm/Fascia-Housing-Faceplate-Case-Cover-Z-For-Sony-Ericsson-Xperia-Neo-V-MT11i-MT11-/280882556017?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item4165e7ac71

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω την έκδοση 4.0.4 (4.1.Β.0.587). Όταν ανοίγει το κινητό, ενώ από πριν έχω επιλέξει να βρίσκει GSM δίκτυο, πηγαίνει απευθείας στην επιλογή WCDMA/GSM. Με μια πρόχειρη ματιά, είδα ότι έχει ξαναειπωθεί το ερώτημα, αλλά δεν εντόπισα κάποια απάντηση/λύση. Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά, ας μου/μας δώσει τα φώτα του!

Thanxxx :happy:

 

Είναι bug της ICS αυτό και δυστυχώς δεν έχει ειπωθεί κάποια λύση μέχρι στιγμής... Ακόμα και με JS 7.4 ROM, το ίδιο συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

πρώτα ξεκλειδωνουμε bootloader μετά inteksv15 kernel kai molis mpoytari το κινητό(να μην ξεχάσετε να τσεκάρετε το άγνωστες πηγές το εντοπισμό σφαλμάτων και να επιτρέπει ψευδής τοποθεσίες) το συνδέουμε με το pc και τρέχουμε αυτό: DooMLoRD_v4_ROOT-zergRush-busybox-su το τηλ με την 0.62 είναι root.και να ο κερνελ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1316259 το μόνο που έκανα είναι να ξεκλειδώσει ο bootloader επίσημα από την Sony και να φλασάρω τον κερνελ και όλα οκ!!! Ο κερνελ είναι απο neo(mt15i). Edited by kostasfab
Link to comment
Share on other sites

πρώτα ξεκλειδωνουμε bootloader μετά inteksv15 kernel kai molis mpoytari το κινητό(να μην ξεχάσετε να τσεκάρετε το άγνωστες πηγές το εντοπισμό σφαλμάτων και να επιτρέπει ψευδής τοποθεσίες) το συνδέουμε με το pc και τρέχουμε αυτό: DooMLoRD_v4_ROOT-zergRush-busybox-su το τηλ με την 0.62 είναι root.και να ο κερνελ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1316259 το μόνο που έκανα είναι να ξεκλειδώσει ο bootloader επίσημα από την Sony και να φλασάρω τον κερνελ και όλα οκ!!! Ο κερνελ είναι απο neo(mt15i).

Για σας παω να κανω αναβαθμηση στο anroid 4 μεσω pc companion και σε ενα σημειο μου βγαζει αυτο το σφαλμα "0x803d0020" μπορει καποιος να μου πει τι κανω ??

Link to comment
Share on other sites

Πιαδια πολυ ωραια αυτα τα πλαστικα που βρηκατε στο site http://www.ebay.com/itm/Fascia-Housing-Faceplate-Case-Cover-Z-For-Sony-Ericsson-Xperia-Neo-V-MT11i-MT11-/280882556017?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item4165e7ac71

 

αλλα πως μπορω να τα παραγειλω και να τα αγορασω διοτι μιλαμε για εξωτερικο και δεν εχω παρει ποτε τπτ.Οποιος γνωριζει ας απαντησει παρακαλω γιατι με ενδιαφερει πολυ.

 

Πιστεύεται πως αμα παω στη vodafone που το αγορασα θα μπορεσουν να μου βρουν τα πληκτρα και τα πλαινα?

Edited by vasilismam
Link to comment
Share on other sites

Τα αγοράζεις μέσα από τη διαδικασία που έχει το ebay και πληρώνεις μέσω paypal και πιστωτικής κάρτας. Για περισσότερες απορίες ρωτάς στα παρακάτω θέματα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=27729

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=13814

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=17773

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δίνω παρακάτω τις ρυθμίσεις Internet για την Q, γιατί το πάλεψα 2 εβδομάδες μέχρι να τα καταφέρω...

 

Ότι δεν αναγράφεται μένει στην default ρύθμιση

 

Όνομα:Q-Internet (λογικά οποιοδήποτε άλλο όνομα δουλεύει)

APN:myq

MCC:202

MNC:09

Τύπος Ελέγχου Ταυτότητας: PAP ή CHAP (αυτό δεν το αναφέρει η εταιρία και δημιουργεί πρόβλημα :X άμα δεν το ορίσεις)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΤΑΛΑΘΩΣ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙΤΕ

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά? έχετε να μου προτίνετε κάποια καλή custom rom android 4 να του περάσω??εχω πάνω την official 4.0.4
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις εγκατεστημένη την 4 έκδοση android πηγαίνεις ρυθμίσεις/Xperia/ρυθμίσεις internet και σου κατεβαζει τις ρυθμίσεις αυτόματα.
Link to comment
Share on other sites

Για σας παω να κανω αναβαθμηση στο anroid 4 μεσω pc companion και σε ενα σημειο μου βγαζει αυτο το σφαλμα "0x803d0020" μπορει καποιος να μου πει τι κανω ??
έχεις την 2.3.4 (0.62) και την έκανες ρουτ αλλάζοντας τον κερνελ που έχω αναφέρει παραπάνω;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μονο εγω εχω κολληματα με την εκδοση 4.0.4?Αφου μου ερχετε να πεταξω κατω το κινητο και να το σπασω!Γινεται να ξαναγυρισω σε 2.3.4?Αν γινεται θα ηθελα καποιος αν μπορει να μου στειλε εναν οδηγο.Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω βάλει custom Rom και θελω να βάλω Google search και εκείνο το widget της Sony με τις αγαπημένες επαφές με φωτο και τις πρόσφατες κλήσεις. Υπάρχει κανένα λινκ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια έκδοση της JB που έχει βγει για το neov είναι πιο σταθερή...? Βαρέθηκα πια με την GB...Αφού να φανταστείτε έχω φτάσει στο σημείο να θέλω ICS...Βασικά θέλω να περάσω κάποια custom rom, είτε ICS είτε JB, ακόμα και GB, αρκεί να είναι σταθερή, γρήγορη, να μην κάνει κολλήματα στο μενού και στη λήψη βίντεο σαν την official ics...έχετε να προτείνετε κάτι? Να τονίσω επίσης πως δεν έχω ξεκλειδώσει bootloader οπότε θέλω κάποια rom για locked...

 

edit: με λίγο search κατέληξα στην codename 9... κοίταξα στις οδηγίες εγκατάστασης αλλά έχω ψιλομπερδευτεί....μπορεί κάποιος που την έχει περάσει να μου πει εντυπώσεις και πως την πέρασε? Και κάτι άλλο, πρέπει να έχω τον kernel της .42 ή να περάσω τον nightelf ?

Edited by tsourakis13
Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , εχω να ποσταρω απο τον Ιουλιο , δλδ οταν πηρα το κινητο.

Το εχω 4 μηνες με ICS , δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα.

Το ζοριζω κιολας ,( music,facebook,messenger,browser) και ειναι μια χαρα !

 

Εχω μια ερωτηση ομως:

ελαβα απο την WU 600ΜΒ για το ιντερνετ , ξερεται πως να κανω τις ρυθμισεις για να μπαινω στο ιντερνετ και να ξοδευω τα ΜΒ οταν δεν χρησιμοποιω το WI-FI σε καποιο μερος ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , εχω να ποσταρω απο τον Ιουλιο , δλδ οταν πηρα το κινητο.

Το εχω 4 μηνες με ICS , δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα.

Το ζοριζω κιολας ,( music,facebook,messenger,browser) και ειναι μια χαρα !

 

Εχω μια ερωτηση ομως:

ελαβα απο την WU 600ΜΒ για το ιντερνετ , ξερεται πως να κανω τις ρυθμισεις για να μπαινω στο ιντερνετ και να ξοδευω τα ΜΒ οταν δεν χρησιμοποιω το WI-FI σε καποιο μερος ???

 

Πας ρυθμίσεις-> Χρήση δεδομένων

Πρέπει να έχεις λειτουργία δικτύου σε "WCDMA(πρωτ.)/GMS

Όταν τα δεδομένα είναι ενεργά, μπορείς να μπείς "από την κάρτα σου" αλλά αν το έχεις μόνιμα ανοιχτό, σου αδειάζει την μπαταρία. Γιαυτό να το έχεις ενεργό ΜΟΝΟ όταν θες να μπεις, και να το κλέινεις μετά.

 

Υ.Γ. Υπάρχει 1 widget που έχει μόνο του το κινητό, που ανοίγεις wifi, blutooth, αθόρυβο, plain mode, gps και δεδομένα! Πολύ βολικό για main screen...

Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμίσεις-> Χρήση δεδομένων

Πρέπει να έχεις λειτουργία δικτύου σε "WCDMA(πρωτ.)/GMS

Όταν τα δεδομένα είναι ενεργά, μπορείς να μπείς "από την κάρτα σου" αλλά αν το έχεις μόνιμα ανοιχτό, σου αδειάζει την μπαταρία. Γιαυτό να το έχεις ενεργό ΜΟΝΟ όταν θες να μπεις, και να το κλέινεις μετά.

 

Υ.Γ. Υπάρχει 1 widget που έχει μόνο του το κινητό, που ανοίγεις wifi, blutooth, αθόρυβο, plain mode, gps και δεδομένα! Πολύ βολικό για main screen...

 

Δηλαδη κανω "τικ" στα Δεδομενα Ενεργα ?

Εταιρεις δικτυου να μην επιλεξω ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά? έχετε να μου προτίνετε κάποια καλή custom rom android 4 να του περάσω??εχω πάνω την official 4.0.4

 

αυτήν εδώ έχω σκοπώ να δοκιμάσω....δεν χρειάζεται και να ξεκλειδώσεις τον bootloader

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1943184

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω βάλει custom Rom και θελω να βάλω Google search και εκείνο το widget της Sony με τις αγαπημένες επαφές με φωτο και τις πρόσφατες κλήσεις. Υπάρχει κανένα λινκ;

εδω εισαι:

https://rapidshare.com/#!download|984p2|795852166|widgetfavouritepeople.apk|651|0|0

https://rapidshare.com/#!download|441p5|3386853999|com.google.android.googlequicksearchbox-35a9ae70a58a52582749d5d5b5c445e8.apk|718|0|0

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κανω "τικ" στα Δεδομενα Ενεργα ?

Εταιρεις δικτυου να μην επιλεξω ?

 

Επέλεξε αν δεν σου αρέσει αυτή που έχεις

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πείτε κανέναν άλλον browser γιατί ο Dolphin μου φαίνεται ότι είναι για πέταμα στην 4.1.Β.0.431 αν είναι να δεις αγώνα live streaming. Aλλά και γενικώς ο Dolphin τρώει φοβερά κολλήματα. Δεν τρέχει καθόλου. Μου έχει σπάσει τα νεύρα. Μην μου προτείνεται τον Mini Opera παρακαλώ
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πείτε κανέναν άλλον browser γιατί ο Dolphin μου φαίνεται ότι είναι για πέταμα στην 4.1.Β.0.431 αν είναι να δεις αγώνα live streaming. Aλλά και γενικώς ο Dolphin τρώει φοβερά κολλήματα. Δεν τρέχει καθόλου. Μου έχει σπάσει τα νεύρα. Μην μου προτείνεται τον Mini Opera παρακαλώ

 

firefox!!! μονο αυτον εχω και εχω κανει και συγχρονισμο με τον υπολογιστη μου στα αγαπημενα και ειμαι μια χαρα

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

firefox!!! μονο αυτον εχω και εχω κανει και συγχρονισμο με τον υπολογιστη μου στα αγαπημενα και ειμαι μια χαρα

 

Thanks φίλος. Θα τον δοκιμάσω

 

Του ζήτησα να κάνει συγχρονισμό των σελιδοδεικτών του firefox από τον η/υ αλλά αργεί. πως βρίσκεις τα bookmarks στο κινητό?

Edited by larrysalonika
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...