Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας και Χρόνια Πολλά.Επειδή έχω μπερδευτεί,Έχω ένα xperia neo v .υπάρχει η αναβάθμιση ice cream για το κινητό,η ελληνικη;

 

Δεν εχει ερθει ακομα. Αν θελεις να βαλεις την ics , δες τον οδηγο εδω -> http://talk.sonymobile.com/thread/35239?tstart=0 ;)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Eγω το μονο που παρατηρησα ειναι οτι δεν δουλευει καλα το led οταν περνω μυνηματα και εκανα οτι ειπατε για να γραφω μυνηματα 160 αλλα ακομη 70 περνει

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα στον υπολογιστη μου το sony pc companion και το συνδεσα με το κινητο μου και επελεξα την ενημερωση λογισικου και μου εβγαλε οτι εχω την πιο προσφατη εκδοση πως μπορω να δω αλλιως ή να περασω την ics

 

ουτε σε μενα..σε κανεναν δεν εχει ερθει μεσω pc companion..παλευω απο την μεγαλη παρασκευη καθε μερα αναζητωντας ενημερωση

 

 

σε εμας υπαρχει περιπτωση να μπει manual οπως: με ρυθμισεις-σχετικα με το τηλ-ενημερωση λογισμικου

 

η αναβαθμιση απο οσο ξερω θα γινει μεσω υπολογιστη

 

 

Γεια σας και Χρόνια Πολλά.Επειδή έχω μπερδευτεί,Έχω ένα xperia neo v .υπάρχει η αναβάθμιση ice cream για το κινητό,η ελληνικη;

 

ναι απλος δεν εχει ερθει ακομα..η επισημη επισημη...οσοι την περασανε την περασανε με οδηγους

 

 

Eγω το μονο που παρατηρησα ειναι οτι δεν δουλευει καλα το led οταν περνω μυνηματα και εκανα οτι ειπατε για να γραφω μυνηματα 160 αλλα ακομη 70 περνει

 

σε ics?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Eγω το μονο που παρατηρησα ειναι οτι δεν δουλευει καλα το led οταν περνω μυνηματα και εκανα οτι ειπατε για να γραφω μυνηματα 160 αλλα ακομη 70 περνει

 

με το που κανεις save το τροποποιημενο αρχειο, δημιουργειται ενα ιδιο στον ιδιο φακελο με καταληξη .bak....

το σβηνεις (το αρχειο .bak) και μετα κανεις restart το κινητο..

ε μετα ειναι ολα κομπλε...

 

ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα σημερα

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Τι παιζει με το Google Play? Μολις εβαλα και εγω ICS, ολα μια χαρα, συνδεθηκα WiFi και μπηκα (μεσω του PC) στο Google Play για να αρχισω να φορτωνω Apps. Πλεον ομως μου λεει πως η συσκευη μου δεν υποστηριζεται (αντι για πρασινο ειναι γκρι) και φυσικα δεν προχωραει σε install. Μεσα απο το Google Play του Android ομως ολα μια χαρα. Θελει καμια ρυθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σήμερα βρήκα ένα bug που έχει η ICS στο κινητό μας... Όταν προσπαθείς να συνδέσεις το κινητό με κάποια συσκευή bluetooth η οποία ζητά κωδικό επιβεβαίωσης (π.χ. το αυτοκίνητο μου) το κινητό δεν εμφανίζει κάποιο παράθυρο με text field ή/και το πληκτρολόγιο ώστε να μπορέσεις να δώσεις τον κωδικό και στο κινητό (όπως έκανε στη GB), με αποτέλεσμα να μη μπορεί να συνδεθεί... :(

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο?

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

αυτοο που θα ηθελα αν ειναι ευκολο ειναι μια μικρη βοηθεια πως μπορω να την περασω στο κινητο μου manual με αναβαθμιση λογισμικου ή κατι αλλο πρεπει να κανω το ξερω οτι εχω κανει αναλογο post στο παρελθον αλλα χρειαζομαστε και εμεις οι ''αδαοις'' μια βοηθεια

Λίγη υπομονή και ετοιμάζεται ήδη οδηγός. Είμαι Βρυξέλλες για δουλειά για αυτό και καθυστερώ.

παιδια περασα την ICS..

2 αποριες:

1)στα μηνυματα στα ελληνικα γιατι δεν υποστηριζει 160 χαρακτηρες αλλα 70?? αλλαζει καπως αυτο??

 

2)στο smart dial μπορω να βαλω να αναζητα και επαφες στα ελληνικα??

Για το ένα μπορείς να χρησιμοποιείς το handcent.

Ας κάνω και γω με τη σειρά τις ερωτήσεις μου σε όσους έχουν βάλει την ICS:

5) Ο οδηγός του ZXR για απενεργοποίηση της αυτόματης φωτεινότητας ισχύει για ICS??

Λογικά ναι αλλά θα το ξέρω σίγουρα όταν το δοκιμάσω.

Δυστυχώς σήμερα βρήκα ένα bug που έχει η ICS στο κινητό μας... Όταν προσπαθείς να συνδέσεις το κινητό με κάποια συσκευή bluetooth η οποία ζητά κωδικό επιβεβαίωσης (π.χ. το αυτοκίνητο μου) το κινητό δεν εμφανίζει κάποιο παράθυρο με text field ή/και το πληκτρολόγιο ώστε να μπορέσεις να δώσεις τον κωδικό και στο κινητό (όπως έκανε στη GB), με αποτέλεσμα να μη μπορεί να συνδεθεί... :(

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο?

Την αναζήτηση συσκευής πως την κάνεις; Από το κινητό ή από την άλλη συσκευή;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα την ICS-Nordic562-SystemUI+Home ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1534903 )

Ποιο .zip πρεπει να φλασαρω ωστε να εχω την lock screen που εχει το τοπικ ?

 

για lockscreen εδωICS-Nordic562-FrameworkMod-PartB(Wave).zip

cmw->install zip fom sd card -.yes

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους! περασα και εγω το "παγωτο" και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες αλλα ακομα δεν το εχω δουλεψει και πολυ. μια ερωτηση τωρα το κινητο τι ram εχει γιατι τα apps διαβαζουν total 340 (περιπου) εγω νομιζα οτι ειχαμε 512, μηπως την κλειδωσε η ρομ? παντως τεστ με το quadrant benchmark το αποτελεσμα ηταν 1200 official rom, root και apex launcher..
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους! περασα και εγω το "παγωτο" και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες αλλα ακομα δεν το εχω δουλεψει και πολυ. μια ερωτηση τωρα το κινητο τι ram εχει γιατι τα apps διαβαζουν total 340 (περιπου) εγω νομιζα οτι ειχαμε 512, μηπως την κλειδωσε η ρομ? παντως τεστ με το quadrant benchmark το αποτελεσμα ηταν 1200 official rom, root και apex launcher..

Και με την GB τόσο είχες.

Έτοιμοι οι οδηγοί για update και root. Θέλουν δουλειά ακόμα (links, προσθήκες κτλ). Δείτε τους κι όσοι έχετε κάνει update αν βρείτε τυχόν λάθη στείλτε μου πμ. :)

Update

Root

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και με την GB τόσο είχες.

Έτοιμοι οι οδηγοί για update και root. Θέλουν δουλειά ακόμα (links, προσθήκες κτλ). Δείτε τους κι όσοι έχετε κάνει update αν βρείτε τυχόν λάθη στείλτε μου πμ. :)

Update

Root

 

κανεις λαθος φιλε μου γτ και εγω με την ICS 1200 εχω ενω με την GB ειχα φτασει τα 1950 και ανεβαζω και screenshot αν θελετε!

Link to comment
Share on other sites

για lockscreen εδωICS-Nordic562-FrameworkMod-PartB(Wave).zip

cmw->install zip fom sd card -.yes

 

Ευχαριστω φιλε μου :)

 

Παιδια πως τραβαμε φωτογραφια την οθονη του κινητου μας ; Στην 2.3 θυμαμαι γινοταν με παρατεταμενη χρηση του κλειδωματος.

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως τραβαμε φωτογραφια την οθονη του κινητου μας ; Στην 2.3 θυμαμαι γινοταν με παρατεταμενη χρηση του κλειδωματος.

http://alexsleat.co.uk/2011/11/28/how-to-take-screenshots-in-ice-cream-sandwich-android-4-0-x/

Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος φιλε μου γτ και εγω με την ICS 1200 εχω ενω με την GB ειχα φτασει τα 1950 και ανεβαζω και screenshot αν θελετε!

Σε τι ακριβώς κάνω λάθος; Γιατί στο post μου εγώ μιλάω για ελεύθερη μνήμη κι εσύ μιλάς για επιδόσεις στο quadrant (κάτι για το οποίο δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Από ταχύτητα θα δείξει, δεν μπορώ να πω ακόμα, γιατί αλλού μου φαίνεται πιο γρήγορο και αλλού αργεί χαρακτηριστικά.

Πολύ καλή η αλλαγή (επιτέλους Android) όπου πλέον μπορούμε για κάθε Wi-Fi να έχουμε διαφορετικές ρυθμίσεις.

Η αλλαγή στο scroll απλά ΟΚ.

Δε μου αρέσει ο νέος τρόπος για λήψη screenshot.

Νομίζω ότι έχει χαθεί λειτουργικότητα αλλάζοντας το μενού παρατεταμένης πίεσης για επιλογή κειμένου, αντιγραφή, κλπ.

Αν η μη υποστήριξη 160 χαρακτήρων στο μαμά πρόγραμμα SMS οφείλεται στην έκδοση που βάλαμε καλώς, αλλιώς αν είναι γενική πρόκειται για μεγάλο φάουλ.

 

 

Όσοι έβαλαν ICS μπορούν να κάνουν αλλαγές με το Autostarts ή ανάλογο πρόγραμμα; Γιατί σε εμένα συμπεριφέρεται σαν να μην έχω κάνει root, δε δέχεται τις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Από ταχύτητα θα δείξει, δεν μπορώ να πω ακόμα, γιατί αλλού μου φαίνεται πιο γρήγορο και αλλού αργεί χαρακτηριστικά.

Πολύ καλή η αλλαγή (επιτέλους Android) όπου πλέον μπορούμε για κάθε Wi-Fi να έχουμε διαφορετικές ρυθμίσεις.

Η αλλαγή στο scroll απλά ΟΚ.

Δε μου αρέσει ο νέος τρόπος για λήψη screenshot.

Νομίζω ότι έχει χαθεί λειτουργικότητα αλλάζοντας το μενού παρατεταμένης πίεσης για επιλογή κειμένου, αντιγραφή, κλπ.

Αν η μη υποστήριξη 160 χαρακτήρων στο μαμά πρόγραμμα SMS οφείλεται στην έκδοση που βάλαμε καλώς, αλλιώς αν είναι γενική πρόκειται για μεγάλο φάουλ.

 

 

Όσοι έβαλαν ICS μπορούν να κάνουν αλλαγές με το Autostarts ή ανάλογο πρόγραμμα; Γιατί σε εμένα συμπεριφέρεται σαν να μην έχω κάνει root, δε δέχεται τις αλλαγές.

 

Κι εγω εχω το ιδιο προβλημα με το autostarts. Επισης δεν υπαρχει τροπος να αλλαξεις την ενταση ηχου στα μηνύματα μονο. Αλλαζει η ενταση του ηχου και των μηνυματων με μια μπαρα, πακετο! Επιλογη για το led; Μπαααααα! Μονο η αισθητικη της ICS εχει καποιο ενδιαφερον. Κατα τ'αλλα...χαλια!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σήμερα βρήκα ένα bug που έχει η ICS στο κινητό μας... Όταν προσπαθείς να συνδέσεις το κινητό με κάποια συσκευή bluetooth η οποία ζητά κωδικό επιβεβαίωσης (π.χ. το αυτοκίνητο μου) το κινητό δεν εμφανίζει κάποιο παράθυρο με text field ή/και το πληκτρολόγιο ώστε να μπορέσεις να δώσεις τον κωδικό και στο κινητό (όπως έκανε στη GB), με αποτέλεσμα να μη μπορεί να συνδεθεί... :(

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο?

 

Εμένα μου βγάζει κανονικά επιλογή για να γράψω. Όταν πατάω επάνω στην συσκευή που θέλω να συνδεθώ μου βγάζει αυτό. Αν πατήσω στο σημείο που μου δείχνει εμφανίζεται και το πληκτρολόγιο.

Επίσης, κάποιος φίλος είχε ρωτήσει για την ορατότητα του bluetooth και αν υπάρχει επιλογή να είναι μονίμως ορατό. Ναι, πλέον υπάρχει επιλογή να είναι πάντα ορατό.

 

Αν η μη υποστήριξη 160 χαρακτήρων στο μαμά πρόγραμμα SMS οφείλεται στην έκδοση που βάλαμε καλώς, αλλιώς αν είναι γενική πρόκειται για μεγάλο φάουλ.

 

Οφείλεται στην έκδοση που έχουμε βάλει, στην οποία διορθώνεται (έχει γίνει αρκετές φορές αναφορά στον τρόπο).

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Την αναζήτηση συσκευής πως την κάνεις; Από το κινητό ή από την άλλη συσκευή;

Αναζήτηση από το κινητό, το bluetooth του αυτοκινήτου δεν έχει αναζήτηση συσκευής, απλά όταν λαμβάνει request εμφανίζει στην οθόνη του αυτοκινήτου random ένα pin το οποίο πρέπει να πληκτρολογήσεις στο κινητό για confirmation. Το κινητό με την ICS εμφανίζει ότι κάνει pairing... όμως δεν εμφανίζει το "κλασσικό" παραθυράκι για να δώσεις τον κωδικό.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Οφείλεται στην έκδοση που έχουμε βάλει, στην οποία διορθώνεται (έχει γίνει αρκετές φορές αναφορά στον τρόπο).

 

Καλά, ότι φτιάχνεται φτιάχνεται, εγώ λέω ότι θα έπρεπε να υπάρχει εξ' αρχής.

 

 

Για δοκιμάστε να σβήσετε μια συνομιλία στο μαμά πρόγραμμα. Σβήνει μόνο τα περιεχόμενα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι παιζει με αυτην την καρτα? πολυ φθηνη ειναι.... http://www.ebay.com/itm/Class-10-32GB-MICROSD-MEMORY-CARD-SDHC-PSF32GMCSDHC10-7d-goPRO-SLR-cameras-/380431064702?pt=Digital_Camera_Memory_Cards&hash=item5893755e7e

εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη καλη?

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ότι φτιάχνεται φτιάχνεται, εγώ λέω ότι θα έπρεπε να υπάρχει εξ' αρχής.

 

 

Για δοκιμάστε να σβήσετε μια συνομιλία στο μαμά πρόγραμμα. Σβήνει μόνο τα περιεχόμενα.

 

Όταν κυκλοφορήσει επίσημα στην Ελλάδα, θα υπάρχει από προεπιλογή, μη ξεχνάς ότι αυτή τη στιγμή έχουμε έκδοση παραμετροποιημένη για τις Σκανδιναβικές χώρες όπου δεν χρειάζονται ελληνικούς χαρακτήρες οπότε περιτεύει ως επιλογή...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απο όσους χρησιμοποιείτε μέρες την ICS, που καταλήγετε;

 

Καλύτερα μετάβαση σε ICS ή παραμονή στην GB;

Ποια είναι τα πλεονεκτήματα και ποια τα μειονεκτήματα της κάθε έκδοσης;

Link to comment
Share on other sites

Για την κάμερα μια ερωτηση. Πού υπάρχει η ρύθμιση για χρήση της μπροστινής για φωτογραφίες; Για βίντεο αλλάζει από το εικονίδιο πάνω αριστερά, στη φωτογραφική δεν το βρήκα καπου. Μιλάμε πάντα για ICS.

 

Άκυρο το ποστ τελικά, από το εικονίδιο, πάνω αριστερά αλλαζει.

 

Είναι οι μικρές αλλαγές που με μπερδεύουν λίγο, αλλά θα τα μάθουμε στην πορεία.

Edited by costinc
διόρθωση για βίντεο
Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος φιλε μου γτ και εγω με την ICS 1200 εχω ενω με την GB ειχα φτασει τα 1950 και ανεβαζω και screenshot αν θελετε!

 

φιλε μου εγω ειχα παντα 1118 με την gb χωρις να εχω πειραξει τιποτα οποτε το 1200 ειναι μια διαφορα παλι σε γνησια.με 1950 στο quadrant λογικα σε ειχε πανω απο το nexus,ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα αν και ξερω οτι το ενα κινητο με το αλλο εχει διαφορες εδω μιλαμε για 750 (το galaxy 3 που ειχα επιανε 680) και με τα 2 μαζι δεν σε εφτανα.screenshots πως κανουμε με apex launcher?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...