Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν έχω αναπάντητες βγαίνει στη μπάρα ένα κόκκινο εικονίδιο που με ειδοποιεί γι' αυτές. Βάζοντας μία εφαρμογή, η οποία ηχεί σε κάθε αναπάντητη κλήση ή sms, στη μπάρα εμφανίζονται και τα δύο: και αυτό της εφαρμογής αλλά και του τηλεφώνου. Υπάρχει περίπτωση να απενεργοποιείται του τηλεφώνου και να μένει μόνο της εφαρμογής; Επηξα στο κόκκινο πια! :p
Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Το Neo V είναι νεκρό. Έχω δοκιμάσει τα πάντα: επαναφορά με SEUS, εγκατάσταση ftf ROM μέσω flashtool αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Δεν ανοίγει, δεν φορτώνει τίποτα. Κάνει την γνωστή δόνηση στην αρχή και μετά το απόλυτα σκοτάδι.

Η οθόνη σίγουρα δεν έχει πρόβλημα γιατί όταν περνάω τον Fusion φαίνεται γκρίζα η οθόνη (καμιά φορά εμφανίζει και το logo του fusion αλλά μέχρι εκεί).

Το πρόβλημα ξεκίνησε από εχθές ουσιαστικά όταν μετά από μια τηλεφωνική κλήση, έκλεισε και δεν έλεγε να ανοίξει. Αυτό επαναλήφθηκε 1-2 φορές και σήμερα, σε άσχετες στιγμές.

Το κινητό ήταν με ξεκλείδωτο bootloader (test point τρόπος) και φορούσε kernel fusion με την Super Jelly Bean 5.5 ROM.

Έχω επιχειρήσει να εγκαταστήσω μέσω flashtool και GB official ROM αλλά και ICS χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

 

Έχει κανένας να προτείνει κάποια λύση προτού το «βγάλω στο σφυρί»;

 

EDIT: Άκυρο! Για κάποιο λόγο τρομοκρατήθηκε και επανήλθε. Μάλλον ήθελε να φάω όλη τη μέρα μου μαζί του.

Edited by DeJaVu
Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το Neo V είναι νεκρό. Έχω δοκιμάσει τα πάντα: επαναφορά με SEUS, εγκατάσταση ftf ROM μέσω flashtool αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Δεν ανοίγει, δεν φορτώνει τίποτα. Κάνει την γνωστή δόνηση στην αρχή και μετά το απόλυτα σκοτάδι.

Η οθόνη σίγουρα δεν έχει πρόβλημα γιατί όταν περνάω τον Fusion φαίνεται γκρίζα η οθόνη (καμιά φορά εμφανίζει και το logo του fusion αλλά μέχρι εκεί).

Το πρόβλημα ξεκίνησε από εχθές ουσιαστικά όταν μετά από μια τηλεφωνική κλήση, έκλεισε και δεν έλεγε να ανοίξει. Αυτό επαναλήφθηκε 1-2 φορές και σήμερα, σε άσχετες στιγμές.

Το κινητό ήταν με ξεκλείδωτο bootloader (test point τρόπος) και φορούσε kernel fusion με την Super Jelly Bean 5.5 ROM.

Έχω επιχειρήσει να εγκαταστήσω μέσω flashtool και GB official ROM αλλά και ICS χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

 

Έχει κανένας να προτείνει κάποια λύση προτού το «βγάλω στο σφυρί»;

 

EDIT: Άκυρο! Για κάποιο λόγο τρομοκρατήθηκε και επανήλθε. Μάλλον ήθελε να φάω όλη τη μέρα μου μαζί του.

 

Πολύ σκληρό για να πεθάνει...κοίτα η σωστή αντιμετώπιση σε τέτοιου είδους κολλήματα γενικά σε ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές να ξέρεις πως είναι η απώλεια ρεύματος για πάνω από 2 ώρες τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, νεότερα για τον Pwnkernel, συγκριτικά με τον στοκ κερνελ όμως γιατί άλλον κερνελ δεν έχω χρησιμοποιήσει.

Η μπαταρία με αρκετή χρήση (σερφάρισμα με WiFi & 3g και παιχνίδια) κρατάει για όλη τη μέρα άνετα.

Γίνεται καλή χρήση της Ram αλλά σ'αυτό νομίζω παίζει μεγαλύτερο ρόλο η Rom που είναι βασισμένη σε GB και είναι σαφώς "ελαφρυτερη" παρά ο κερνελ.

Βέβαια μερικά παιχνίδια που κολαγανε με τον στοκ κερνελ, μετά την αλλαγή είδα ουσιώδη διαφορά.

Τώρα μετά το πέρασμα του κερνελ χρειάζεται εγκατάσταση μέσω CWM, ενός zip με κάποια modules και ενός zip για να λειτουργεί το WiFi.

Ένα αρνητικό που έχω διαπιστώσει αλλά δεν ξέρω αν φταίει η Rom ή ο kernel μιας και τα 2 είναι φρεσκοεγκατεστημενα είναι ότι σε μερικές εκκινησεις της συσκευής, χάνονται για καποιο λόγο οι εφαρμογές από την οθόνη (όχι τα widget, οι συντομεύσεις), άσχετα αν είναι στην SD ή στην εσωτερική μνήμη η εκάστοτε εφαρμογή, ενώ στο μενού τις εμφανίζει κανονικά!

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά την viper 7 απο που την κατεβάζεις γιατί στην επίσημη σελίδα του δημιουργού στο xda ακόμα την 6 έχει σαν τελευταία έκδοση...
απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2177179

 

εσυ αν θες δωσε μου λινκ για την Gin2JellyBean_v2.4.0 και την codename

p3nny, αυτή η rom ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ V όπως φαίνεται και από τη διαδρομή του forum στην κορυφή,

αλλά για τα Xperia Mini, Mini Pro, Active, Live with Walkman.

Τη Viper για το NEO V την παίρνουμε απο εδώ. Η Viper 6 είναι η τελευταία για το κινητό μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το Neo V είναι νεκρό. Έχω δοκιμάσει τα πάντα: επαναφορά με SEUS, εγκατάσταση ftf ROM μέσω flashtool αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Δεν ανοίγει, δεν φορτώνει τίποτα. Κάνει την γνωστή δόνηση στην αρχή και μετά το απόλυτα σκοτάδι.

Η οθόνη σίγουρα δεν έχει πρόβλημα γιατί όταν περνάω τον Fusion φαίνεται γκρίζα η οθόνη (καμιά φορά εμφανίζει και το logo του fusion αλλά μέχρι εκεί).

Το πρόβλημα ξεκίνησε από εχθές ουσιαστικά όταν μετά από μια τηλεφωνική κλήση, έκλεισε και δεν έλεγε να ανοίξει. Αυτό επαναλήφθηκε 1-2 φορές και σήμερα, σε άσχετες στιγμές.

Το κινητό ήταν με ξεκλείδωτο bootloader (test point τρόπος) και φορούσε kernel fusion με την Super Jelly Bean 5.5 ROM.

Έχω επιχειρήσει να εγκαταστήσω μέσω flashtool και GB official ROM αλλά και ICS χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

 

Έχει κανένας να προτείνει κάποια λύση προτού το «βγάλω στο σφυρί»;

 

EDIT: Άκυρο! Για κάποιο λόγο τρομοκρατήθηκε και επανήλθε. Μάλλον ήθελε να φάω όλη τη μέρα μου μαζί του.

 

Πολύ σκληρό για να πεθάνει...κοίτα η σωστή αντιμετώπιση σε τέτοιου είδους κολλήματα γενικά σε ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές να ξέρεις πως είναι η απώλεια ρεύματος για πάνω από 2 ώρες τουλάχιστον.

 

Επανερχόμενος λοιπόν και για να μη τα πολυλογώ, τελικά μάλλον ήταν hardware το πρόβλημα. Ξεκούμπωσα τα πλαϊνά και την πρόσοψη και άρχισε και πάλι να δουλεύει σωστά. Ίσως να είχε κολλήσει κάποιο πλήκτρο, ίσως να μην έκανε καλή επαφή κάποια ταινία, who knows... ίσως απλά να ήθελε να απαλλαγεί από εμένα το κινητό :p

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

p3nny, αυτή η rom ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ V όπως φαίνεται και από τη διαδρομή του forum στην κορυφή,

αλλά για τα Xperia Mini, Mini Pro, Active, Live with Walkman.

Τη Viper για το NEO V την παίρνουμε απο εδώ. Η Viper 6 είναι η τελευταία για το κινητό μας.

 

Και εγώ το παρατήρησα όταν μου το έστειλε και ήθελα να την διορθώσω αλλά το ξέχασα. Το γνωστό πρόβλημα της P3nny...δεν διαβάζει ποτέ...θυμάμαι όταν προσπαθούσε να κάνει root το κινητό της για πρώτη φορά τι είχαμε τραβήξει όλοι για να την βοηθήσουμε. Τελικά τα κατάφερε και τώρα βοηθάει και κόσμο.Αλλά ρε p3nny πρόσεχε τι δίνεις στον κόσμο όπως για παράδειγμα την viper 7....:rtfm:

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να πάρω nandroid backup?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με το cwm όταν παίρνεις backup. Τι έκδοση android φοράς? Ποια Rom? Είσαι root?

 

Την stock 2.3.4 γιατί είχα θέμα με την 4 και είμαι root.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το παρατήρησα όταν μου το έστειλε και ήθελα να την διορθώσω αλλά το ξέχασα. Το γνωστό πρόβλημα της P3nny...δεν διαβάζει ποτέ...θυμάμαι όταν προσπαθούσε να κάνει root το κινητό της για πρώτη φορά τι είχαμε τραβήξει όλοι για να την βοηθήσουμε. Τελικά τα κατάφερε και τώρα βοηθάει και κόσμο.Αλλά ρε p3nny πρόσεχε τι δίνεις στον κόσμο όπως για παράδειγμα την viper 7....:rtfm:

 

το ειχαν δημοσιευσει στη στηλη για το neo v και υπεθεσα οτι ηταν γι αυτο δεν κοιταξα παρα περα

 

εν τω μεταξυ εγω οτι μαθαινω θελω να βοηθαω γιατι οταν εγω δεν ηξερα εσεις με βοηθησατε ετσι θελω να κανω κι εγω

ειναι κακο???

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

το ειχαν δημοσιευσει στη στηλη για το neo v και υπεθεσα οτι ηταν γι αυτο δεν κοιταξα παρα περα

 

εν τω μεταξυ εγω οτι μαθαινω θελω να βοηθαω γιατι οταν εγω δεν ηξερα εσεις με βοηθησατε ετσι θελω να κανω κι εγω

ειναι κακο???

 

κακό δεν είναι απλά για ότι δεν είσαι σίγουρη μην βάζεις τα χέρακια σου να βγάλεις τα μάτακια σου. :) στο λεω τελειως φιλικα..

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

το ειχαν δημοσιευσει στη στηλη για το neo v και υπεθεσα οτι ηταν γι αυτο δεν κοιταξα παρα περα

 

εν τω μεταξυ εγω οτι μαθαινω θελω να βοηθαω γιατι οταν εγω δεν ηξερα εσεις με βοηθησατε ετσι θελω να κανω κι εγω

ειναι κακο???

 

Δεν είναι κακό που βοηθάς, ίσα ίσα που αυτό είναι το καλύτερο.Απλά να μην δίνεις λάθος πληροφορίες.Να προσέχεις άλλη φορά γιατί ταλαιπωρείται πολύς κόσμος μετά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, νεότερα για τον Pwnkernel, συγκριτικά με τον στοκ κερνελ όμως γιατί άλλον κερνελ δεν έχω χρησιμοποιήσει.

Η μπαταρία με αρκετή χρήση (σερφάρισμα με WiFi & 3g και παιχνίδια) κρατάει για όλη τη μέρα άνετα.

Γίνεται καλή χρήση της Ram αλλά σ'αυτό νομίζω παίζει μεγαλύτερο ρόλο η Rom που είναι βασισμένη σε GB και είναι σαφώς "ελαφρυτερη" παρά ο κερνελ.

Βέβαια μερικά παιχνίδια που κολαγανε με τον στοκ κερνελ, μετά την αλλαγή είδα ουσιώδη διαφορά.

Τώρα μετά το πέρασμα του κερνελ χρειάζεται εγκατάσταση μέσω CWM, ενός zip με κάποια modules και ενός zip για να λειτουργεί το WiFi.

Ένα αρνητικό που έχω διαπιστώσει αλλά δεν ξέρω αν φταίει η Rom ή ο kernel μιας και τα 2 είναι φρεσκοεγκατεστημενα είναι ότι σε μερικές εκκινησεις της συσκευής, χάνονται για καποιο λόγο οι εφαρμογές από την οθόνη (όχι τα widget, οι συντομεύσεις), άσχετα αν είναι στην SD ή στην εσωτερική μνήμη η εκάστοτε εφαρμογή, ενώ στο μενού τις εμφανίζει κανονικά!

 

Φίλε είναι της Rom το θέμα με τις συντομεύσεις το κάνει κ σε μένα.έχω lupus αλλά σε θέμα μπαταρίας είναι για μπατσες.θα δοκιμάσω τον δικό σου να δω τ παίζει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση panoutsi, οπότε έχει θεματακια η Ρομ.

Αν δοκιμάσεις τον κερνελ γράψε εντυπώσεις σε σχεση με τον lupus

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μπορει να μου πει καποιος εαν γινεται να εγκαταστησω την εκδοση andoid 4.1.1 στο xperia neo v ; Εαν ναι μπορειτε να μου δωσετε ενα οδηγο στα ελληνικα για να το κανω ; Ευχαριστω !
Lenovo S750 !
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα .. χτες εβαλα τη Ζelly Cream 3 me suave κερνελ, το θεμα ειναι οτι για λογο που δεν μπορω να καταλαβω το κινητο ζεστενετε παρα πολυ στο 15ρτο και χωρις ιδιαιτερη χρηση, σημερα δοκιμασα το Lupus τα ιδια αλαξα ΡΟΜ να τσεκαρω μηπως ειναι το κινητο εβαλα την οφισιαλ δεν εχει θεμα.. αλλα επειδη μου αρεσε η Ζελλυ υπαρχει καποιος τροπος να το φτιαξω ?

ευχαριστω

Ευχαριστώ. είστε όλοι σούπερ!!! :rolleyes:

ευα.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου εξηγησει καποις γιατι αφου υποστηριζει flash καποια βιντεο δεν τα παιζει?οπως πχ στην zougla που μπαινω πολλες φορες...πχ http://www.zougla.gr/kosmos/article/i-tragodia-apo-psila
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου εξηγησει καποις γιατι αφου υποστηριζει flash καποια βιντεο δεν τα παιζει?οπως πχ στην zougla που μπαινω πολλες φορες...πχ http://www.zougla.gr/kosmos/article/i-tragodia-apo-psila

 

Σε έκδοση 4.0 + δεν υποστηρίζεται το flash player,κατέβασε το από τη σελίδα της Adobe.

Αν τώρα πάλι έχεις flash player κ μπαίνεις με chrome πάλι δε θα τα δεις

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Σε έκδοση 4.0 + δεν υποστηρίζεται το flash player,κατέβασε το από τη σελίδα της Adobe.

Αν τώρα πάλι έχεις flash player κ μπαίνεις με chrome πάλι δε θα τα δεις

 

 

εχω την 2.3.7 καθως βαραινει με το ICS και ειμαι μια χαρα.αλλα απορω γιατι παιζει κανονικα τα αλλα βιντεο ενω σε αυτου του τυπου οχι.εχω δοκιμασε πολλους browsers αλλα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. έχω το κινητό πολύ λίγο καιρό,όμως μετά την αγορά το αναβάθμισα σε ICS. όμως...μετά το κινητό σέρνετε. η ερώτηση είναι εάν μπορώ να πάω στη sony να μου το γυρίσουν πίσω στο 2 .3 .7 χωρίς να πληρώσω αφού είναι στη εγγηση.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. έχω το κινητό πολύ λίγο καιρό,όμως μετά την αγορά το αναβάθμισα σε ICS. όμως...μετά το κινητό σέρνετε. η ερώτηση είναι εάν μπορώ να πάω στη sony να μου το γυρίσουν πίσω στο 2 .3 .7 χωρίς να πληρώσω αφού είναι στη εγγηση.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4763425#post4763425 λιγο πιο κατω θα βρεις αυτο που ζητας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Είμαι έτοιμος κι εγώ να περάσω κάποια custom rom κι είμαι ανάμεσα σε viper και ultimate hd. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια; Με τι κερνελ να συνοδεύσω τις roms;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...