Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με το θεμα μου παιδες μια βοηθεια?

@georgePs, στο απάντησε παραπάνω ο Χρήστος:

καλημερα παιδες....επειδη το να διβασω ολοοο το ποστ ειναι λιγο απθανο...τεραστιο και αυτη τη στιγμγη δεν εχω τον χρονο(δινω πανελλαδικες)μπορει καποιος ευκολα να με ενημερωσει στο παραπανω μηνυμα για το gps?μου εξηγειτε παρακαλω τι πρεπει να κανω για να λειτουργησει?ευχαριστω
Τιποτα ιδιαιτερο, αγοραζεις ενα προγραμμα gps το εγκαθιστας και απλα ανοιγεις απο τις ρυθμισεις τον δεκτη gps...

 

Από 'κει και πέρα, αν θες να κάνεις μια δοκιμαστική αρχή αντί να πας απ'ευθείας σε αγορά προγράμματος, αναζήτησε στο Google Play του κινητού σου και κατέβασε τον δωρεάν πλοηγό "CoPilot GPS".

 

Σημειώνω:

1. Δεν το έχω δοκιμάσει, το έχω δει να αναφέρεται μόνο.

2. Εδώ και 1 χρόνο αυτή η έκδοση είναι δωρεάν, αλλά απουσιάζει η 3d απεικόνιση και οι φωνητικές οδηγίες.

3. Περισσότερες πληροφορίες και για -επι πληρωμή- προγράμματα πλοήγησης: * [Android - προτάσεις: GPS και Πλοήγηση] *

 

υπάρχουν πουθενά αναλυτικές οδηγίες για unlock boot, root and install custom rom;

@LEFTK, δύο πολύτιμα άρθρα στο myphone, που φαίνονται διαχρονικά χρήσιμα στους περισσότερους από εμάς, και θα βρεις τις απαντήσεις σου:

* [Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες Android] (του zxr)

* Xperia Neo V: Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel για το XPERIA NEO V (του rioener)

* Xperia Neo V : .62 root, OEM .42 restore, CWM install (του lousou76)

 

Είμαι με την έκδοση 4.0.2.Α.0.62 ποιός έιναι ο πιό εύκολος ή αν δεν υπάρει εύκολος, ο καλύτερος τρόπος για να κάνω root; Δεν θέλω να πάω σε ice cream θέλω να μείνω στην έκδοση που είμαι και απλά να το κάνω root για να βγάλω facebook κτλπ. Σε οδηγούς και στην πρώτη σελίδα του νήματος δεν βρήκα για την δική μου έκδοση μόνο για .587.

@giannis 78, δες παραπάνω το 3ο link.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλήμερα.

Το update του play store σας έχει εμφανιστεί σε Stock ICS και για xperia ultimate hd 3.0.2.????

Σε εμένα με xperia ultimate hd 3.0.2 δεν μου δείχνει update και το έκανα manual instal από εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα.

Το update του play store σας έχει εμφανιστεί σε Stock ICS και για xperia ultimate hd 3.0.2.????

Σε εμένα με xperia ultimate hd 3.0.2 δεν μου δείχνει update και το έκανα manual instal από εδώ

 

Μπα τίποτα προς το παρόν..Ούτε στο neo v,ούτε στο p.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πόσο κρατάει η μπαταρία σας; Γιατί μέχρι στιγμής δεν είμαι ικανοποιημένος.

 

Με καθόλου χρήση χάνει 8-10% την ώρα... Με χρήση δεν το συζητάμε: σε 3-4 ώρες έχει κλείσει!

 

Στο διάγραμμα δείχνει ότι το λειτουργικό σύστημα τρώει απίστευτη μπαταρία. Τι παίζει;

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την viper εδώ και 1 εβδομάδα και έχω παρατηρήσει τα εξής:

 

1. Η ram κινείται σε αρκετά χαμηλά επίπεδα, πάντα σε σχέση με την ultimate 2, αλλά δεν έχει κάποιο πρόβλημα στην χρήση

2. Η μπαταρία τελειώνει πιο γρήγορα και

3. Έχω σοβαρό θέμα με τον συγχρονισμό του gmail μου. Αυτό το τελευταίο ειδικά με οδηγεί σε restore της ultimate. Στέλνουν mail και δεν με ειδοποιεί καν, πρέπει να το κάνω χειροκίνητα. Όλα είναι ρυθμισμένα στο αυτόματο, έκανα κατάργηση λογ/μου κ το ξαναπέρασα, έκανα restore μία προηγούμενη έκδοση του gmail, αλλά όσα test mail και να στείλω από κάποιο άλλο mail, δεν λέει να με ενημερώσει άμεσα, όπως έκανε πάντα με την ultimate.

 

Αν μπορείτε να μου βρείτε κάποια λύση για αυτό το τελευταίο, θα το εκτιμούσα γιατί μου αρέσει αρκετά εμφανισιακά η viper.

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Έχω την viper εδώ και 1 εβδομάδα και έχω παρατηρήσει τα εξής:

 

1. Η ram κινείται σε αρκετά χαμηλά επίπεδα, πάντα σε σχέση με την ultimate 2, αλλά δεν έχει κάποιο πρόβλημα στην χρήση

2. Η μπαταρία τελειώνει πιο γρήγορα και

3. Έχω σοβαρό θέμα με τον συγχρονισμό του gmail μου. Αυτό το τελευταίο ειδικά με οδηγεί σε restore της ultimate. Στέλνουν mail και δεν με ειδοποιεί καν, πρέπει να το κάνω χειροκίνητα. Όλα είναι ρυθμισμένα στο αυτόματο, έκανα κατάργηση λογ/μου κ το ξαναπέρασα, έκανα restore μία προηγούμενη έκδοση του gmail, αλλά όσα test mail και να στείλω από κάποιο άλλο mail, δεν λέει να με ενημερώσει άμεσα, όπως έκανε πάντα με την ultimate.

 

Αν μπορείτε να μου βρείτε κάποια λύση για αυτό το τελευταίο, θα το εκτιμούσα γιατί μου αρέσει αρκετά εμφανισιακά η viper.

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Μήπως έχεις βάλει το greenify και έχεις βάλει σε hibernate το gmail; Το συγχρονισμό τον έχεις ενεργό από τις ρυθμίσεις του κινητού;

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις βάλει το greenify και έχεις βάλει σε hibernate το gmail; Το συγχρονισμό τον έχεις ενεργό από τις ρυθμίσεις του κινητού;

 

Όχι το greenify δεν το έχω καν. Ναι είναι ενεργός από τις ρυθμίσεις τόσο του κινητού, όσο και της εφαρμογής που υπάρχει μία αντίστοιχη επιλογή.

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Όχι το greenify δεν το έχω καν. Ναι είναι ενεργός από τις ρυθμίσεις τόσο του κινητού, όσο και της εφαρμογής που υπάρχει μία αντίστοιχη επιλογή.

 

Δε μου 'ρχεται καμιά ιδέα... Κάνε ένα login από το pc στο λογαριασμό σου μπας κι έχει κολλήσει τίποτα.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε μου 'ρχεται καμιά ιδέα... Κάνε ένα login από το pc στο λογαριασμό σου μπας κι έχει κολλήσει τίποτα.

 

Το έκανα και αυτό που είπες αλλά τίποτα..έλα την βρήκα την λύση, μην τρελαίνεσαι! Πίσω στην ultimate! Ευχαριστώ πάντως φίλε μου

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πόσο κρατάει η μπαταρία σας; Γιατί μέχρι στιγμής δεν είμαι ικανοποιημένος.

 

Με καθόλου χρήση χάνει 8-10% την ώρα... Με χρήση δεν το συζητάμε: σε 3-4 ώρες έχει κλείσει!

 

Στο διάγραμμα δείχνει ότι το λειτουργικό σύστημα τρώει απίστευτη μπαταρία. Τι παίζει;

 

Πόσες ώρες λειτουργίας έχει το κινητό;το κλείνεις συχνά;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , μια ερωτηση θελω να κανω .

στο παλιο μου κινητο (lg viewty) το 0.facebook.com εμπαινε κανονικα , αλλα τωρα στο NEO V δεν μπαινει.

μηπως ξερεις κανενας , αν χρειαζεται καμια ρυθμιση .

ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και αυτό που είπες αλλά τίποτα..έλα την βρήκα την λύση, μην τρελαίνεσαι! Πίσω στην ultimate! Ευχαριστώ πάντως φίλε μου

Εκεί θα καταλήξουν όλοι τελικά, είναι η μόνη σταθερή αυτή τη στιγμή.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Εκεί θα καταλήξουν όλοι τελικά, είναι η μόνη σταθερή αυτή τη στιγμή.

 

Θα διαφωνήσω. Εμένα η viper έχει κάτσει καλύτερα από όλες. Έχω την εντύπωση μάλιστα ότι και η zelly είναι καλύτερη απ' την ultimate.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ 8-10% χάνει ΧΩΡΙΣ λειτουργια. Το βράδυ που κοιμάμαι π.χ. κοιμάμαι με 100% και ξυπνάω με 50%.... Δεν γίνεται να είναι λογικό αυτό!!!

 

Είναι απλα σε αναμονή...

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ 8-10% χάνει ΧΩΡΙΣ λειτουργια. Το βράδυ που κοιμάμαι π.χ. κοιμάμαι με 100% και ξυπνάω με 50%.... Δεν γίνεται να είναι λογικό αυτό!!!

 

Είναι απλα σε αναμονή...

 

Καποια εφαρμογη κολλαει. Θυμισου ποια εγκατεστησες οταν αρχισαν τα προβληματα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ στο p χωρίς να έχω βάλει καμία νέα εφαρμογή κ έτρωγε τη μπαταρία για πλάκα.Είχα να το κλείσω 180 ώρες,έκανα restart κ έστρωσε.Για αυτό ρώτησα αν το κλείνεις συχνά

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , μια ερωτηση θελω να κανω .

στο παλιο μου κινητο (lg viewty) το 0.facebook.com εμπαινε κανονικα , αλλα τωρα στο NEO V δεν μπαινει.

μηπως ξερεις κανενας , αν χρειαζεται καμια ρυθμιση .

ευχαριστω !

 

Αν προσπάθησες να μπεις μέσω wifi δεν σ'αφήνει παρά μόνο με ενεργά τα δεδομένα (Data).

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ 8-10% χάνει ΧΩΡΙΣ λειτουργια. Το βράδυ που κοιμάμαι π.χ. κοιμάμαι με 100% και ξυπνάω με 50%.... Δεν γίνεται να είναι λογικό αυτό!!!

 

Είναι απλα σε αναμονή...

 

Φιλε, το πιο λογικο* ειναι (οπως ανεφερα σωστα και οι υπολοιποι χρηστες του forum) να εγκατεσησες προσφατα καποια εφαρμογη

η οποια να αλλαξε τελειως το memory-usage & power consuption της συσκευης. Αν για οποιοδηποτε λογο δεν θυμασαι & δεν μπορεις

να βρεις ποια ειναι η εφαρμογη, απλα περιορισε την προσβασιμοτητα που μπορει να εχει. Πιο συγκεκριμενα δοκιμασε τα παρακατω:

 

1.- Κανε ενα restart την συσκευη & και αφησε την σε standby mode. Αφησε το περιπου 1 ωρα και παρατηρησε την τιμη της μπαταριας.

2.- Το πιο ευνοικο "σεναριο" είναι να ενεργοποιησεις το wifi - 3G για ~10' λεπτα περιπου και να παρατηρησεις παλι την τιμη της

μπαταριας. Ο λογος που θα το κανεις αυτο ειναι για να δεις η εφαρμογη εχει "privileges" (CERT.SF) σε network access και απο

εκει να δεις αν αυτος ειναι ο λογος που καταναλωνει μπαταρια (& γενικοτερα αν ειναι καποια εφαρμογη που εγκατεστησες προσφατα).

3.- ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Aν για δεν ενεργοποιησεις καθολου wifi - 3G και δεν θυμασαι (τo list of resources) μπορεις να δοκιμασεις καποιες

πιθανες unistall processes με καποιο τετοιο προγραμμα για να μην μπλεξεις με τα τα bulk τα οποια μπορει να συνεχισουν να

επιρεαζουν την τιμη της μπαταριας. -> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.arron.uninstaller2&hl=en

4.- Τελευταια λυση, αν δεν ειναι σιγουρος για ολα τα παραπανω, backup ολων τα αρχειων σου & επαναφορα εργοστασιακων

ρυθμισεων, αν δεν υπαρχει προβλημα αναβαθμισης απο το Sony-Update. (i.e. να εχεις ακομα GB και να μην επιθυμεις το update)

 

Best, Programmer

 

* Ολα τα παραπανω τα αναφερω με την προιποθεση οτι η συσκευη δεν εχει Root-Access & Custom Kernel γιατι οπως ειναι

αυτονοητο εκει αλλαζει ολη η συμπεριφορα του συστηματος (based on Linux Kernel compilation).

Link to comment
Share on other sites

Και γω θα διαφωνήσω μαζί σου! Θεωρώ την ultimate καλύτερη απ όλες! Αλλά εντάξει από ένα σημείο και μετά έχει να κάνει και με το γούστο και τι ζητάει κανείς έτσι!

 

Το καλό είναι ότι είμαστε τυχεροί που μετά από ένα μισή χρόνο βγαίνουν καινούρια πράγματα για το κινητό μας! Και δεν το βαριόμαστε!

 

Χαχα! 2-1 χάνω! Όντως έχει πάρει παράταση ζωής με τις custom.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τρέχει στο παρασκήνιο. Θα με κυνηγάτε αλλά βάλε το greenify και ξεκίνα να αδρανοποιείς ύποπτες εφαρμογές για να δεις ποια προκαλεί το πρόβλημα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

 

Θα τα δοκιμάσω κα θα ενημερώσω!

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

γειασας παιδες προσπαθω να ξεκλειδωσο τον μποτλοντερ μεσο της σονι

αλλα μολις φθανο εκει που λεει για αναζητιση ντραιβερ δεν κανει τπτ

εχω win 7 64bit καμια βοηθεια???????????

Link to comment
Share on other sites

γειασας παιδες προσπαθω να ξεκλειδωσο τον μποτλοντερ μεσο της σονι

αλλα μολις φθανο εκει που λεει για αναζητιση ντραιβερ δεν κανει τπτ

εχω win 7 64bit καμια βοηθεια???????????

 

ψαξε για το s1 boot driver ....στο google.

λεμε εχω την zelly cream...η οποια δουλευει πολυ καλα μπορειτε να μου προτεινετε καποια αλλη status bar σαν του z;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω,εσεις που εχετε αλλαξει Kernel εχετε ποιο δυνατο σημα στο wifi κι αν ναι,ποιος ειναι ο καλυτερος?

εχω τον stock .587

Link to comment
Share on other sites

Για μένα καλύτερος είναι ο suave! Αλλά για το σήμα του WiFi παίζουν πολλά ρόλο, το router, παρεμβολές (π.χ. Τοίχοι)!

 

 

κ για εμενα ο suave τον εχω πολυ καιρο με πολες rom κ κλειδονει πολυ καλα κ στο gps :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...