Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θελω να ρωτησω κατι παιδες. το κινητο το εχω root, και τιποτα αλλο (ρομ, κτλ), του εχω μια 8αρα class 4 και εχω μεταφερει ολες τις εφαρμογες μου σχεδον στην καρτα. πολλες φορες κολλαει για λιγο αν του κανω κατι και την εντολη που του δινω την εκτελη μετα απο 10-20 δευτερολεπτα π.χ. να παιξει ενα τραγουδι. δεν το κανει παντα, τελος καθε φορα που το ανοιγω λογω οτι του εχω βαλει ολες τις εφαρμογες στην καρτα μνημης φορτωνει και ειναι ετοιμο το μενου με τα εικονιδια σε 30 δευτερα.

 

θα ηθελα λοιπον να ρωτησω αν του επαιρνα μια καρτα μνημης 16GB CLASS 10 θα πεταει μετα το κινητο; οποιοι εχετε τετοια καρτα μνημης σας τρωει κοληματα;

ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!! Β.Π.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τον βρηκα τον φακελο! :-)

Τωρα μπορω να σβησω οποιδηποτε αρχειο ασφαλειας αφοβα; Γιατι πολλα μαζευτηκαν!

 

Ναι,φυσικά! :)

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες,

σορρυ αν ειμαι offtopic αλλα δεν βρηκα κατι συγκεκριμενο... :oops:

σκεφτομαι να παρω την εξης θηκη για το u μου http://www.amazon.com/Skinomi-TechSkin-Protector-Protective-Lifetime/dp/B007TYPGO0/ref=sr_il_1_39?s=electronics&ie=UTF8&qid=1359234919&sr=1-39&keywords=xperia+u+case αλλα δεν εχω ξαναπαρει απο αμαζον τιποτα...

ξερετε τι παιζει με φορους,τελωνεια κτλ???

αξιζει λετε ή θα μου βγει ο κουκος αηδονι? :rotfl:

 

μαζί με τα μεταφορικά θα σε βγει ~17€. πολύ δύσκολο να πληρώσεις κάτι στο τελωνείο για τόσο χαμηλό ποσό!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Ορφεα! Μολις εξοικονομισα 800mb! :-)

 

Επισης για να κανουμε hard reset γινετε μονο απο την επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων στις ρυθμισεις ή υπαρχει κατι πιο "hard"?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Υστερα απο εναν καταστροφικο πειραματισμο σε ενα xperia p (μονο με μηχανημα θα επανελθει το προγραμμα του :lol: )..... βρεθηκα να εχω ενα xperia u ....Επειδη με εχει πιασει η μανια να πειραματιστω και με αυτο το κινητο :!: γνωριζετε αν και σε αυτο το κινητο περναει η 6.1.1.Β.1.54 και η 6.1.1.Β.1.75 ??????

Νομιζω οτι επειδη ειναι της ιδιας σειρας πρεπει να περνανε...αλλα μια δευτερη γνωμη ειναι παντα χρησιμη......

Link to comment
Share on other sites

μια kingston class 10 16gb ειχα παρει απο την αρχη και δε μου εχει κολλησει ποτε.

 

Εγώ πάλι, πια γεμίζω την 16άρα και μετανιώνω που δεν πήρα 32άρα...

Link to comment
Share on other sites

Μπα η μισή έχει γεμίσει μέχρι τώρα..όποτε καλά είναι!

 

Ωχ..λύστε μου την απορία γιατί δε νομίζω πως κατάλαβα καλά.

Άλλο είναι το bootloader και άλλο το root;;;

 

Και κάτι ακόμα, έχω πλέον στο σπίτι 2 routers με ασύρματο γιατί το ένα δε πιάνει σε όλο το σπίτι.

Πως γίνετε να κλειδώνει το wifi σε αυτό που έχει το πιο δυνατό σήμα, και να μη πάω εγώ από τις ρυθμίσεις και να πατάω σύνδεση;

Υπάρχει κάποιο app;

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το bootloader άλλο το root. ROOT είναι ο προγραμματισμός που σου επιτρέπει το πλήρη έλεγχο του κινητού σου. Bootloader -> Οι Android συσκευές αποτελούνται από πολλά partition. Ένα περιέχει την κονσόλα recovery, άλλο τα αρχεία συστήματος του Android και άλλο τα αρχεία του χρήστη. Ο κλειδωμένος Bootloader, είναι μια δικλείδα ασφαλείας η οποία δεν επιτρέπει να επέμβει ο χρήστης πάνω σε αυτά τα partition, άρα δεν μπορεί να εγκαταστήσει μια άλλη recovery.

 

Ένας κλειδωμένος bootloader εξυπηρετεί τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας και τα καταστήματα πώλησης των συσκευών, γιατί δε θέλουν να καλύπτουν στην εγγύησή τους, τις συσκευές στις οποίες επεμβαίνουν οι χρήστες. Όπως ξέρουμε το Android είναι λειτουργικό ανοιχτού κώδικα, γι’ αυτό ασχολήθηκαν και πολλοί developers με την ανάπτυξή του. Οι συσκευές όμως συνεχίζουν να κυκλοφορούν με κρυπτογραφημένους bootloader, κάτι που ώθησε τους developers στο να διαμαρτυρηθούν και να απαιτήσουν ευκολότερο ξεκλείδωμα.

Κάνε διαγραφή απο την λίστα των συνδέσεων σου στο wifi και τις 2 συνδέσεις σου.Μετά συνδέσου μόνο σε αυτή που θες.Έτσι θα μπαίνει μόνιμα σε αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Ορφεα! Μολις εξοικονομισα 800mb! :-)

 

Επισης για να κανουμε hard reset γινετε μονο απο την επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων στις ρυθμισεις ή υπαρχει κατι πιο "hard"?

 

Τπτ!Οτι χρειαστείς εδω είμαστε!Το καλύτερο είναι να κάνεις επαναφορά με το update service..Θα κάνει καθαρή επανεγκατάσταση του λογισμικού,αυτό είναι οτι πιο "hard"και αποδοτικό!!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Τπτ!Οτι χρειαστείς εδω είμαστε!Το καλύτερο είναι να κάνεις επαναφορά με το update service..Θα κάνει καθαρή επανεγκατάσταση του λογισμικού,αυτό είναι οτι πιο "hard"και αποδοτικό!!

 

ναι φιλε αλλα καποιοι απο εδω ειπαν οτι μετα απο εγκατασταστη του android 4 το κινιτο σερνοταν και εκαναν επαναφορα...

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το bootloader άλλο το root. ROOT είναι ο προγραμματισμός που σου επιτρέπει το πλήρη έλεγχο του κινητού σου. Bootloader -> Οι Android συσκευές αποτελούνται από πολλά partition. Ένα περιέχει την κονσόλα recovery, άλλο τα αρχεία συστήματος του Android και άλλο τα αρχεία του χρήστη. Ο κλειδωμένος Bootloader, είναι μια δικλείδα ασφαλείας η οποία δεν επιτρέπει να επέμβει ο χρήστης πάνω σε αυτά τα partition, άρα δεν μπορεί να εγκαταστήσει μια άλλη recovery.

 

Ένας κλειδωμένος bootloader εξυπηρετεί τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας και τα καταστήματα πώλησης των συσκευών, γιατί δε θέλουν να καλύπτουν στην εγγύησή τους, τις συσκευές στις οποίες επεμβαίνουν οι χρήστες. Όπως ξέρουμε το Android είναι λειτουργικό ανοιχτού κώδικα, γι’ αυτό ασχολήθηκαν και πολλοί developers με την ανάπτυξή του. Οι συσκευές όμως συνεχίζουν να κυκλοφορούν με κρυπτογραφημένους bootloader, κάτι που ώθησε τους developers στο να διαμαρτυρηθούν και να απαιτήσουν ευκολότερο ξεκλείδωμα.

Κάνε διαγραφή απο την λίστα των συνδέσεων σου στο wifi και τις 2 συνδέσεις σου.Μετά συνδέσου μόνο σε αυτή που θες.Έτσι θα μπαίνει μόνιμα σε αυτό που θες.

 

Δλδ εγω που ειμαι τωρα με rootαρισμενο κινητο δε σημαινει πως εχω ξεκλειδωτο bootloader???

 

Αμ το θεμα ειναι αναλογα σε πιο σημειο του σπιτιου που ειμαι να πιανω το δικτυο με το καλυτερο σημα, ενω αυτο προσπαθει να συνδεθει στο άλλο και οχι σε αυτο που ειναι πιο κοντα του...

Ή για να το θεσω πιο σωστα, εναλλαγη ασυρματου δικτυου ενω ειμαι σε κινηση δε γινεται; Δλδ ειμαι στο δωματιο μου και εχω το πρωτο ρουτερ με φουλ σημα, οταν ομως παω προς σαλονι να αλλάζει και να πιανει το 2ο ασυρματο ρουτερ;;;

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε αλλα καποιοι απο εδω ειπαν οτι μετα απο εγκατασταστη του android 4 το κινιτο σερνοταν και εκαναν επαναφορα...

 

Εκανα αναβαθμηση στην 4.0.4 το κινητο κ σερνονταν...ομως ειχα ξεχασει να κανω κ μια επαναφορα ρυθμησεων στο καπακι...κ μολις το εκανα το κινητο ηρθε στα *ισα*του...αυτο απο προσωπικη εμπειρια...δεν ξερω αν ισχυει κ σε αλλους ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό όταν μία τόσο μεγάλη αναβάθμιση περάσει πάνω από την παλιά, να δημιουργεί κολλήματα στη συσκευή.

Γιαυτό και "φωνάζουμε" σε όλα τα θέματα να κάνετε clean install. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αναβαθμηση στην 4.0.4 το κινητο κ σερνονταν...ομως ειχα ξεχασει να κανω κ μια επαναφορα ρυθμησεων στο καπακι...κ μολις το εκανα το κινητο ηρθε στα *ισα*του...αυτο απο προσωπικη εμπειρια...δεν ξερω αν ισχυει κ σε αλλους ...

 

Εκανες επαναφορα ρυθμισεων ή επαναφορα δεδομενων;

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε αλλα καποιοι απο εδω ειπαν οτι μετα απο εγκατασταστη του android 4 το κινιτο σερνοταν και εκαναν επαναφορα...

 

Αν είσαι στο 2,3 ακόμα..χάνεις!Η 4,0,4 δεν έχει καμιά σχέση και λογικό είναι.Απλά για να μην σου κολλαέι μετά το καλύτερο θα είναι να την περάσεις με cleian install..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου λίγο δύσκολο γιατί το u έχει 512mb ram,τα οποία είναι οριακά για να τρέξει μια απο τις τελευταίες εκδόσεις του android...Μια λύση είναι να το κανεις root και να πεταξεις όλο το bloatware της sony...ότι δε χρειάζεσαι δηλαδή απο τις προεγκατεστημένες εφαρμογές..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ! Εχω βαλει την HD 2.3 και ολα μια χαρα ! Αλλα εχω παρατηρησει τα εξης !

1)Η καταναλωση της μπαταριας ειναι ετσι κι ετσι.για παραδειγμα με μετρια χρηση απο το πρωι που ειχε 100% τωρα που ειναι 6:40 εχει 25 %

2)Μερικες φορες το ηχειο δεν ακουγεται δυνατα ενω στις ρυθμισεις ολα ειναι φουλ ! το εκανα restart και λυθηκε. ελπιζω να μην ξανατυχει

3)στις επιλογες στις εικονες δεν εχει να στειλεις με bluetooth ! δηλαδη παταω παρατεταμενα πανω στην εικονα,παταω στο εικονιδιο κοινης χρησης αλλα δεν λεει να σταλει μεσω bluetooth ! Δοκιμασα να στειλω και με εφαρμογη οπως astro και solid explorer αλλα το ιδιο.οι επιλογες που εμφανιζονται ειναι : Αναπαρ. σε συσκευη, picasa,facebook.dropbox kai skype

Ενω απο την αλλη τα τραγουδια τα στελνει μια χαρα !!!

 

Άλλο το bootloader άλλο το root. ROOT είναι ο προγραμματισμός που σου επιτρέπει το πλήρη έλεγχο του κινητού σου. Bootloader -> Οι Android συσκευές αποτελούνται από πολλά partition. Ένα περιέχει την κονσόλα recovery, άλλο τα αρχεία συστήματος του Android και άλλο τα αρχεία του χρήστη. Ο κλειδωμένος Bootloader, είναι μια δικλείδα ασφαλείας η οποία δεν επιτρέπει να επέμβει ο χρήστης πάνω σε αυτά τα partition, άρα δεν μπορεί να εγκαταστήσει μια άλλη recovery.

 

Ένας κλειδωμένος bootloader εξυπηρετεί τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας και τα καταστήματα πώλησης των συσκευών, γιατί δε θέλουν να καλύπτουν στην εγγύησή τους, τις συσκευές στις οποίες επεμβαίνουν οι χρήστες. Όπως ξέρουμε το Android είναι λειτουργικό ανοιχτού κώδικα, γι’ αυτό ασχολήθηκαν και πολλοί developers με την ανάπτυξή του. Οι συσκευές όμως συνεχίζουν να κυκλοφορούν με κρυπτογραφημένους bootloader, κάτι που ώθησε τους developers στο να διαμαρτυρηθούν και να απαιτήσουν ευκολότερο ξεκλείδωμα. .

Δηλαδη εκανα λαθος εγω που εκανα seus επαναφορα και περασμα το πιο προσφατο λογισμικο,μετα ροοτ στην 4.0.4 με την διαδικασια που εξηγει ο zhr στον οδηγο επιβιωσης (3.7) και μετα περασμα cwm και τελος περασμα στο περασμα στην HD 2.3 πατησα ξεκλειδωτος bootloader ? φταει αυτο?

Edited by mike1os
Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο πιο απλο;

 

Μπες ρυθμίσεις - εφαρμογές - καρτέλα "ΟΛΑ". Εκεί, πατώντας πάνω σε μία εφαρμογή μπορεί να σου βγάλει την επιλογή απενεργοποίηση. Αν το πατήσεις δεν θα τρέχει στο παρασκήνιο. Κάτι "χάρτες" , κάτι "streetview" και λοιπά απενεργοποίησε τα άφοβα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καμια επαναφορα δεδομενων ή ρυθμισεων να μην κανω;

 

Αν είσαι στο 2,3 ακόμα..χάνεις!Η 4,0,4 δεν έχει καμιά σχέση και λογικό είναι.Απλά για να μην σου κολλαέι μετά το καλύτερο θα είναι να την περάσεις με cleian install..

 

υπαρχει καποιο συγκεκριμενο τοπικ εδω στο φορουμ με οδηγιες για clean install?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπερα μου!

Icecream sandwich με hd ultimate,κολλαει το zedge full..

Το εσβησα,το ξαναπερασα,restart,ολα..

Any ideas?

 

Το εχει συναντησει καποιος αυτο το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...