Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια ! Εχω βαλει την HD 2.3 και ολα μια χαρα ! Αλλα εχω παρατηρησει τα εξης !

1)Η καταναλωση της μπαταριας ειναι ετσι κι ετσι.για παραδειγμα με μετρια χρηση απο το πρωι που ειχε 100% τωρα που ειναι 6:40 εχει 25 %

2)Μερικες φορες το ηχειο δεν ακουγεται δυνατα ενω στις ρυθμισεις ολα ειναι φουλ ! το εκανα restart και λυθηκε. ελπιζω να μην ξανατυχει

3)στις επιλογες στις εικονες δεν εχει να στειλεις με bluetooth ! δηλαδη παταω παρατεταμενα πανω στην εικονα,παταω στο εικονιδιο κοινης χρησης αλλα δεν λεει να σταλει μεσω bluetooth ! Δοκιμασα να στειλω και με εφαρμογη οπως astro και solid explorer αλλα το ιδιο.οι επιλογες που εμφανιζονται ειναι : Αναπαρ. σε συσκευη, picasa,facebook.dropbox kai skype

Ενω απο την αλλη τα τραγουδια τα στελνει μια χαρα !!!

 

 

Δηλαδη εκανα λαθος εγω που εκανα seus επαναφορα και περασμα το πιο προσφατο λογισμικο,μετα ροοτ στην 4.0.4 με την διαδικασια που εξηγει ο zhr στον οδηγο επιβιωσης (3.7) και μετα περασμα cwm και τελος περασμα στο περασμα στην HD 2.3 πατησα ξεκλειδωτος bootloader ? φταει αυτο?

 

 

 

Σωστα τα εκανες ολα αλλα εκανες λαθος στην επιλογη του bootloader.Δεν ξερω αν εχει σχεση με αυτο που λες αλλα αν θυμαμαι καλα ειχαν αναφερει καποιοι στο XDA σε κλειδωμενους bootloaders δεν ειχε γενικα bluetooth η συσκευη τους και επρεπε να φλασαρουν τα αντιστοιχα modules...Τωρα αφου το κανει σε τραγουδια και οχι σε εικονες τι να πω.Δοκιμασες πρωτα να ανοιξεις το bluetooth και μετα να δοκιμασεις αποστολη?Η μηπως εχει την επιλογη ''εμφανιση περισσοτέρων'' και δεν το εχεις δει?

 

@webassasin αν εννοεις την εφαρμοφη με τα wallpapers κλπ εμενα δουλευει κανονικα.Δοκιμασε να σβησεις την εφαρμογη απτο titanium και να διαγραψεις και το backup και ξαναεγκατεστησε την φρεσκια μεσω playstore

Edited by firekostas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

βασικα μολισ καταλαβα κατι !! ουτε τραγουδια δεν γινεται να στειλω..πατησα πανω στην επιλογη "αποστολη" και δεν λεει bluetooth !

Τωρα τι κανω? και γιατι εγινε αυτο?

Kαι κατι ακομα..οταν φορτωσατε το αρχειο .zip και σας ζητησε να κανετε καποιες ρυθμισεις ποιες επιλεξατε?? πχ. daily use..

εκτος βεβαια απο το μοντελο κινητου

ακομα στην επιλογη στο bootloader ποιο επρεπε να επιλεξω

Edited by mike1os
Link to comment
Share on other sites

βασικα μολισ καταλαβα κατι !! ουτε τραγουδια δεν γινεται να στειλω..πατησα πανω στην επιλογη "αποστολη" και δεν λεει bluetooth !

Τωρα τι κανω? και γιατι εγινε αυτο?

Kαι κατι ακομα..οταν φορτωσατε το αρχειο .zip και σας ζητησε να κανετε καποιες ρυθμισεις ποιες επιλεξατε?? πχ. daily use..

εκτος βεβαια απο το μοντελο κινητου

 

Και είμαι σίγουρος ότι σου είπα να πατήσεις lock bootloader,αχ Μιχάλη......κάνε το ξανα μια εγκατάσταση τσάμπα είναι. Αυτή τη φορά να βεβαιωθείς πως δεν θα κάνεις λάθος........Εξάλλου τώρα Back up έχεις πάρει.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Να το το λαθος το βρηκαμε...οσον αφορα τις ρυθμισεις ? θυμαται κανεις τι ρυθμισεις εκανε οταν του εβγαλε επιλογες? Εκτος απο το lock bootloader :P
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τπτ..μόλις το συνδέσεις στο update service,θα σε καθοδηγήσει...Κατέβασέ το απο εδω( http://www.sonymobile.com/global-en/tools/update-service/ ) αν δεν το έχεις..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Να το το λαθος το βρηκαμε...οσον αφορα τις ρυθμισεις ? θυμαται κανεις τι ρυθμισεις εκανε οταν του εβγαλε επιλογες? Εκτος απο το lock bootloader :P

 

Τα μόνα που έχουν σημασία είναι το μεντέλο του κινητού και το BL. Τα άλλα είναι καθαρά προσωπική σου επιλογή. Google it όσων αφορά τις επιλογές και δες ποια σου αρέσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια εφαρμογη με την οποια να μπορω να καταγραψω ο,τι κανω στο κινητο μου? να καταγραφει δηλαδη ο,τι δειχνει η οθονη μου?
"Music Is My Life"
Link to comment
Share on other sites

2)Μερικες φορες το ηχειο δεν ακουγεται δυνατα ενω στις ρυθμισεις ολα ειναι φουλ ! το εκανα restart και λυθηκε. ελπιζω να μην ξανατυχει

 

το κανει και σε μενα με hd 2.3

________________________________________

 

πως γινεται να χρονισω τον επεξεργαστη σε περισοτερα hz?

οσοι το κανατε ειδατε διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

το κανει και σε μενα με hd 2.3

________________________________________

 

πως γινεται να χρονισω τον επεξεργαστη σε περισοτερα hz?

οσοι το κανατε ειδατε διαφορα?

 

αυτό το έλυσα περνώντας ένα pack για βελτίωση ήχου (drivers κλπ) αφαίρεσα βέβαια κάποιο bloatware από μέσα πριν το βάλω

 

και ήχος έγινε καλύτερος και δεν κάνει άλλα αυτά τα κουφά με χαμηλό ήχο

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τπτ..μόλις το συνδέσεις στο update service,θα σε καθοδηγήσει...Κατέβασέ το απο εδω( http://www.sonymobile.com/global-en/tools/update-service/ ) αν δεν το έχεις..

 

σ'ευχαριστω φιλε! αυτο θα βοηθησει για clean install?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια εφαρμογη με την οποια να μπορω να καταγραψω ο,τι κανω στο κινητο μου? να καταγραφει δηλαδη ο,τι δειχνει η οθονη μου?

 

Screencast Video Recorder Demo

Link to comment
Share on other sites

 

αυτο ειναι οπως λεει και η εφαρμογη Demo ...δοκιμαστικη εκδοση. το Pro του πρεπει να ειναι καλο ομως...

"Music Is My Life"
Link to comment
Share on other sites

Ναι,είναι ο καλύτερος τρόπος πιστεύω για να κάνεις αναβαθμίσεις γιατι σου δίνει την επιλογή του clean install..πάρε ενα backup τα αρχεία σου πρώτα και ειδικά τις επαφές και τα μηνύματα,γιατί μετα δεν θα υπάρχει τπτ!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Η 4.0.4 που ειχα μια χαρα λειτουργουσε! Περασα απο περιεργεια την ultimate 2.0 και μου αρεσε πιο πολυ, αν και τρωει πο πολυ μπαταρια....

:O

Γιατι ποια ρομ εχει ρουτ?

 

το εψαξα και λενε οι πειρσσοτερες custom rom οτι ειναι pre-rooted.οσο για το cwm μικρο το κακο να το ξαναπερασω αν και ειμαι με unlocked bootloader.θα το δω αν το χανω.

αυτη την εχει δοκιμασει κανενας?

[ROM]Xperia Ice Cream Pureness[build 14 SP1][iCS 4.0.4][NeoV][11.26][bOTH BL]

λεει στα instructions:

.Flash 4.1.B.0.587 ftf using flashtool

1.Factory reset in cwm

2... κτλ.

και πιο κατω στο kernel λεει:

Any Stock based kernel

 

δλδ για να την περασω πρεπει πρωτα να βαλω τον .587(ειμαι .431)?

δεν αναφερει πουθενα για gapps.πρεπει να τα βαλω εγω ή γινεται να τα εχει η ρομ?

jelly bean εχει βαλει καποιος?και αν ναι ποια και πως?

X P E R I A

N E O V

Link to comment
Share on other sites

το εψαξα και λενε οι πειρσσοτερες custom rom οτι ειναι pre-rooted.οσο για το cwm μικρο το κακο να το ξαναπερασω αν και ειμαι με unlocked bootloader.θα το δω αν το χανω.

αυτη την εχει δοκιμασει κανενας?

[ROM]Xperia Ice Cream Pureness[build 14 SP1][iCS 4.0.4][NeoV][11.26][bOTH BL]

λεει στα instructions:

.Flash 4.1.B.0.587 ftf using flashtool

1.Factory reset in cwm

2... κτλ.

και πιο κατω στο kernel λεει:

Any Stock based kernel

 

δλδ για να την περασω πρεπει πρωτα να βαλω τον .587(ειμαι .431)?

δεν αναφερει πουθενα για gapps.πρεπει να τα βαλω εγω ή γινεται να τα εχει η ρομ?

jelly bean εχει βαλει καποιος?και αν ναι ποια και πως?

 

την χρησιμοποιω εγω πολλους μηνες δεν εχει λαγκαρει καθολου.Ναι πρεπει να τα βαλεις τα gapps.:)

Link to comment
Share on other sites

το εψαξα και λενε οι πειρσσοτερες custom rom οτι ειναι pre-rooted.οσο για το cwm μικρο το κακο να το ξαναπερασω αν και ειμαι με unlocked bootloader.θα το δω αν το χανω.

αυτη την εχει δοκιμασει κανενας?

[ROM]Xperia Ice Cream Pureness[build 14 SP1][iCS 4.0.4][NeoV][11.26][bOTH BL]

λεει στα instructions:

.Flash 4.1.B.0.587 ftf using flashtool

1.Factory reset in cwm

2... κτλ.

και πιο κατω στο kernel λεει:

Any Stock based kernel

 

 

δλδ για να την περασω πρεπει πρωτα να βαλω τον .587(ειμαι .431)?

δεν αναφερει πουθενα για gapps.πρεπει να τα βαλω εγω ή γινεται να τα εχει η ρομ?

jelly bean εχει βαλει καποιος?και αν ναι ποια και πως?

Την χρησιμοποιώ ένα μήνα τώρα όλα δουλεύουν κανονικά μη το φοβηθείς καθόλου και μάλλον θα ερωτευτείς και εσύ τα small apps που έχει είναι απλά καταπληκτικά...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχω δοκιμάσει ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι, και παίζανε κανονικά με την 587 που είχα. Κάνε φλασαρισμα από την αρχή τους drivers.

Ευχαριστώ για τη δοκιμή, το πληκτρολόγιο ΔΕΝ χρησιμοποιεί εξτρά drivers είναι μέσα στον Kernel οπότε μάλλον φταίει το πληκτρολόγιό μου.

 

Παιδιά βρήκα αυτό το καλώδιο από hdmi σε av. Λέτε να παίζει στο τηλέφωνο μας;

http://www.geekbuying.com/item/5-FT-1-5M-HDMI-Male-to-3-RCA-Video-Audio-AV-Cable-301968.html

΄Πήρα ένα παρόμοιο, δε μου δούλεψε.

 

Για όσους έχουν περάσει την Ultimate HD 2.0 και ΔΕΝ έχουν επιλογή αποστολής με bluetooth Μπορούν να πάρουν μέσα από το zip της Ultimate HD 2.0.3 το /system/app/Bluetooth.apk και να αντικαταστήσουν το δικό τους στο κινητό χρησιμοποιώντας Root explorer.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα αυτό το καλώδιο από hdmi σε av. Λέτε να παίζει στο τηλέφωνο μας;

http://www.geekbuying.com/item/5-FT-1-5M-HDMI-Male-to-3-RCA-Video-Audio-AV-Cable-301968.html

 

΄Πήρα ένα παρόμοιο, δε μου δούλεψε.

 

Γενικά τα συγκεκριμένα καλώδια δεν δουλεύουν (για να μη πω πως είναι απλά απάτη). Το HDMI μεταφέρει ψηφιακό σήμα ενώ το AV και το Composite μεταφέρουν αναλογικό.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

εκανα clean install, μετα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και νομιζω πως το τηλεφωνο τρεχει καλυτερα! :)

επισης παρατηρησα πως το back up του τηλεφωνου ειναι καλυτερο απο αυτο του pc companion γιατι κρατα και τα προγραμματα!

Link to comment
Share on other sites

Έκανες backup απο το τηλ.και πέρασες τα αρχεία του backuo στο pc?Γιατί ψάχνομαι απο τώρα να δω τι θα κάνω μόλις έρθει η jelly bean..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει ότι τα widgets μερικές φορές κολλάνε. Κάνω fix permissions με το Rom manager και το προβλημα διωρθώνεται αλλά μετά από καμια 10ρια μέρες ξανά το ίδιο. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα?

ICS official εχω και γενικά χωρίς ιδιαίτερες εφαρμογές με 130mb ram free

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...