Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καμια πληροφοριση περι one-click-root- η αλλης μορφης ρουτ της 4.0.4 εχουμε?

γιατι με τα κερνελς κολλαει στην εισαγωγη το κινητο κ δεν μπορω να το κανω με τιποτα..

επισης οταν φλασαρω τα κερνελς δεν μου βγαζει στο πλαι τα "WIDES"

 

Επειδή χθές έπεσε πολύ διάβασμα επί του θέματος,πρός το παρόν δεν υπάρχει root για 4.0.4,παρά μόνο αν βάλεις τον kernel από την 4.0.3,απ'όσες απόπειρες έκανα χθές να περάσω αλλή rom (και έκανα πάρα πολλές) μόνο μια rom έκατσε στο τέλος,η οποία δυστυχώς δεν είναι απροβλημάτιστη (έχει λίγα bugs) και είναι αυτή εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1737862

Ιστορία μου αμαρτία μου το ροοτάρισμα!!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια , υπαρχει εφαρμογη οπου να ανοιγει τους φακελους της καρτας μνημης , δηλαδη σαν το officesuite , μονο που αυτο δεν υποστηριζει τα mp3 που υπαρχουν μεσα στην καρτα μνημης

 

file manager , οκ !!!

Edited by Nirvana19
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια , υπαρχει εφαρμογη οπου να ανοιγει τους φακελους της καρτας μνημης , δηλαδη σαν το officesuite , μονο που αυτο δεν υποστηριζει τα mp3 που υπαρχουν μεσα στην καρτα μνημης

 

file manager , οκ !!!

 

κατεβασε απο το appstore το astro

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.metago.astro&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5tZXRhZ28uYXN0cm8iXQ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! 'Εχετε να μου προτείνετε κανένα καλό free antivirus από το play store? (Αύριο λήγει η περίοδος δοκιμαστικής λειτουργίας του McAfee που είχε μέσα το κινητό). Κ κάτι άλλο, είναι αναγκαίο να έχουμε antivirus διότι έχω διαβάσει διάφορες απόψεις? Κινδυνεύουμε μόνο από spyware ή υπάρχουν κ trojan που μπορεί να κολλήσει κάποιος κατεβάζοντας εφαρμογές? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

 

καλο κ αυτο αλλα οταν ακουω μουσικη δεν γινεται να παω στο επομενο κομματι , αλλα πρεπει να κανω back και να το επιλεξω !

λιγο μλκια αυτο :X

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! 'Εχετε να μου προτείνετε κανένα καλό free antivirus από το play store? (Αύριο λήγει η περίοδος δοκιμαστικής λειτουργίας του McAfee που είχε μέσα το κινητό). Κ κάτι άλλο, είναι αναγκαίο να έχουμε antivirus διότι έχω διαβάσει διάφορες απόψεις? Κινδυνεύουμε μόνο από spyware ή υπάρχουν κ trojan που μπορεί να κολλήσει κάποιος κατεβάζοντας εφαρμογές? Ευχαριστώ!

Θα έλεγα να μην εγκαταστήσεις κανένα αφενός γιατί δεν απειλείσαι από κάτι κι αφετέρου γιατί δεν κάνουν δουλειά.

καλο κ αυτο αλλα οταν ακουω μουσικη δεν γινεται να παω στο επομενο κομματι , αλλα πρεπει να κανω back και να το επιλεξω !λιγο μλκια αυτο :X

Για την αναπαραγωγή της μουσικής δεν χρησιμοποιείς τον Music player της συσκευής;

χρηστης εδω και ενα μηνα σε ανδροιδ με νεο ν και εκδοση 4.0.4 2.6.32.9-περφ και 4.1.β.0.431 ολα μαμισια και 16αρα καρτα και μου βγαζει insufficient storage available, και package file corrupt

δεν μπορω να φανταστω οτι ειναι τοσο χαζο το ανδροιδ ακομα που δεν μπορεις να αλλαξεισ το download location

Υπάρχει λόγος που κάνεις το ίδιο post μέσα σε μερικές ώρες; Προφανώς και όχι οπότε θα παρακαλέσω να μην επαναληφθεί.

Τι ακριβώς κάνεις και σου βγάζει το μήνυμα που αναφέρεις; Έχε υπόψη σου ότι άλλο πράμα είναι η εσωτερική μνήμη του κινητού κι άλλο η κάρτα μνήμης. Έχω την αίσθηση ότι έχεις εγκαταστήσει προγράμματα, έχει γεμίσει η μνήμη του κινητού οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι απλά να τις μετακινήσεις στην κάρτα μνήμης.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα φώτα σας.

 

Εϊμαι σε 4.0.4 root και πέρασα το πακέτο εφαρμογών του xperia s για ics.

Όλα καλά για μερικές ημέρες, αλλά από χτες που έκανα ένα restart για άσχετο λόγο, σταμάτησαν να αποκρίνονται οι εφαρμογές "επαφές" και "κινητό". Δεν έχω πρόσβαση στις επαφές δηλαδή και δεν μπορώ καν να κάνω κλήση. Το μήνυμα που λαμβάνω είναι "δυστυχώς η εφαρμογή επαφές έχει σταματήσει"

 

Δοκίμασα με επαναφορά ρυθμίσεων αλλά δε διορθώθηκε το πρόβλημα.

Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων δεν θέλω να κάνω ακόμα, γιατί μόλις έστησα το κινητό για διακοπές και θα χρειαστώ πολλές ώρες να το επαναφέρω.

Υπάρχει κάποια άλλη λύση;

 

Μήπως μπορεί να ανεβάσει κάποιος τα δύο αυτά .apk να τα περάσω από πάνω μπας και φύγει το πρόβλημα; Μήπως εξαρτώνται και από κάποιο άλλο com.android για να λειτουργήσουν;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Κ.

 

[EDIT] το πρόβλημα λύθηκε, αφού βρέθηκαν τα stock apk [/EDIT]

Edited by tsavman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε όταν συνδέσω το ακουστικό (καλώδιο ή Bluetooth) μετά από κάποιους χτύπους να το σηκώνει μόνο του χωρίς να χρειαστεί να πατήσω το κουμπί? (Για χρηση στη μηχανη με το κρανος)

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια και εγω σε κατι

το κινητο σημερα δεν το αγγιξα καθολου και η μπαταρια επεσε κατα πολυ και χτες το ιδιο..στην χρηση μπαταριας δεν μου λεει κατι..μου βγαζει τα γνωστα αλλα το antivirus φανηκε να την εφαγε περισσοτερο γιατι εχει 4% χρησημοποιημενης μπαταριας..αυτο ειναι?τωρα αντεξε 2 μερες χωρις φορτιση περιπου ενω την προηγουμενη ειχε ποιασει 5ημερο..παντως το antivirus ποτε δεν μου ετρωγε μπαταρια

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται να είναι πρόβλημα της έκδοσης αυτό που αναφέρεις. Απόσύνδεσε το handsfree, reset όλα και πάμε πάλι.

 

Όχι

 

Βάλε την κάρτα σε υπολογιστή με windows και δες τι permissions έχεις. Επίσης αφού είσαι rooted δες τα permission μέσα από το κινητό για την κάρτα σου ολόκληρη. Βεβαιώσου επίσης ότι δεν είναι πρόβλημα της εφαρμογής τα όσα λες. Αν είναι κάνε απεγκατάσταση και εγκατάσταση πάλι.

 

Κάνε ένα backup καλού κακού. Πάντα χρήσιμο είναι!

]

 

Δεν είναι πρόβλημα της εφαρμογής καθώς δεν με αφήνει να κάνω write από οποιαδήποτε εφαρμογή , το πρόβλημα παραμένει παρά το ότι το flashara με SUS στην τελευταία διαθέσιμη έκδοση. Ότι κάρτα βάζω στο κινητό γίνεται write protected άμα την βγάλω και την βάλω αλλού θα δουλέψει κανονικά...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα φώτα σας.

 

Εϊμαι σε 4.0.4 root και πέρασα το πακέτο εφαρμογών του xperia s για ics.

Όλα καλά για μερικές ημέρες, αλλά από χτες που έκανα ένα restart για άσχετο λόγο, σταμάτησαν να αποκρίνονται οι εφαρμογές "επαφές" και "κινητό". Δεν έχω πρόσβαση στις επαφές δηλαδή και δεν μπορώ καν να κάνω κλήση. Το μήνυμα που λαμβάνω είναι "δυστυχώς η εφαρμογή επαφές έχει σταματήσει"

 

Δοκίμασα με επαναφορά ρυθμίσεων αλλά δε διορθώθηκε το πρόβλημα.

Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων δεν θέλω να κάνω ακόμα, γιατί μόλις έστησα το κινητό για διακοπές και θα χρειαστώ πολλές ώρες να το επαναφέρω.

Υπάρχει κάποια άλλη λύση;

 

Μήπως μπορεί να ανεβάσει κάποιος τα δύο αυτά .apk να τα περάσω από πάνω μπας και φύγει το πρόβλημα; Μήπως εξαρτώνται και από κάποιο άλλο com.android για να λειτουργήσουν;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Κ.

 

[EDIT] το πρόβλημα λύθηκε, αφού βρέθηκαν τα stock apk [/EDIT]

 

υπαρχει λυση 6-7 σελιδεσ πιο πριν.το μονο θεμα ειναι οτι αλλαζεις στις νεες επαφες τα permision και εισαι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Ενώ εχω τούς κωδικούς απο wi-fi ,δεν μπορω να συνδεθω,και μου βγαζει- περιορισμενη συνδεσιμοτητα-.Στο σπιτι συνδεεται κανονικα,και σε αλλα δυο-τρια σημεια,ενω σε αλλα μου βγαζει αυτο το μυνημα,με το εικονιδιο του wi-fi και κιτρινο τριγωνο με θαυμαστικο.Ξερει καποιος απο τους φιλους εδω να μου πει τι πρεπει να κανω?Ευχαριστω πολυ.
Αμοίβεστε περί πάρτης!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Ενώ εχω τούς κωδικούς απο wi-fi ,δεν μπορω να συνδεθω,και μου βγαζει- περιορισμενη συνδεσιμοτητα-.Στο σπιτι συνδεεται κανονικα,και σε αλλα δυο-τρια σημεια,ενω σε αλλα μου βγαζει αυτο το μυνημα,με το εικονιδιο του wi-fi και κιτρινο τριγωνο με θαυμαστικο.Ξερει καποιος απο τους φιλους εδω να μου πει τι πρεπει να κανω?Ευχαριστω πολυ.

 

Δεν σου δινει IP το router, γιαυτο στο κανει.

Κανε στο router ενα restart και θα εισαι OK

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου δινει IP το router, γιαυτο στο κανει.

Κανε στο router ενα restart και θα εισαι OK

 

Πως να παω σε ξενο ανθρωπο και να του πω να κανει restart,και αν τα μπερδεψει το ρουτερ και με κυνηγαει?:shoot::shoot:

Αμοίβεστε περί πάρτης!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδες μια ερωτηση. συγχωρεστε με αν εχει απαντηθει.

 

μπορει να αλλαξει η οθονη κλειδωματος και να ξαναεπαναφερουμε στην αριστερη επιλογη το αθορυβο και οχι την καμερα που εχει η ics????

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδες μια ερωτηση. συγχωρεστε με αν εχει απαντηθει.

 

μπορει να αλλαξει η οθονη κλειδωματος και να ξαναεπαναφερουμε στην αριστερη επιλογη το αθορυβο και οχι την καμερα που εχει η ics????

 

ευχαριστω

 

για το πρωτο δεν ξερω...στοκ οχι..με καποια εφαρμογη ισως γινεται..το 2ο δεν νομιζω..παλι με καποια εφαρμογη ισως γινεται

 

Καλησπέρα.Ενώ εχω τούς κωδικούς απο wi-fi ,δεν μπορω να συνδεθω,και μου βγαζει- περιορισμενη συνδεσιμοτητα-.Στο σπιτι συνδεεται κανονικα,και σε αλλα δυο-τρια σημεια,ενω σε αλλα μου βγαζει αυτο το μυνημα,με το εικονιδιο του wi-fi και κιτρινο τριγωνο με θαυμαστικο.Ξερει καποιος απο τους φιλους εδω να μου πει τι πρεπει να κανω?Ευχαριστω πολυ.

 

αμα δεν φτιαχτει με το ρεσταρτ βαλε τεχνικη ip..μεσω συνθετων

Edited by giothesuper

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να ρωτησω αν η εφαρμογη Disable Auto Brightness λειτουργει χωρις root;Ευχαριστω..

 

οχι...μονο με ρουτ

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

1)Παιδιά σήμερα πέρασα το Rom Toolbox Proκαι το ψιλοκοίταξα...Πραγματικά η εφαρμογή τα σπάει...Ειδικά το SD Boost κάνει δουλειά: Από ~7 mb/s write και ~15 mb/s read, έφτασα τα ~8-9 mb/s write και ~25-30(!) mb/s read...! Και όλα αυτά με μια Samsung Class 6 micro SD...Τις τιμές τις είδα με την εφαρμογή SD Tools, αλλά νομίζω πως είναι αξιόπιστες...Αξίζει να το δοκιμάσετε...

 

2)Ρε παιδιά έχω παρατηρήσει κάτι πολύ περίεργο...Όταν χρησιμοποιώ Quadrant (Advanced) παίρνω διάφορες τιμές με μεγάλες διαφορές...Πχ μερικές φορές μπορεί να πάρω ~1300 και άλλες ~1950...Βασικά τις πολύ χαμηλές τιμές τις παίρνω όταν έχω μέρες να κάνω reboot...Αλλά και όταν χρησιμοποιώ για πρώτη φορά το quadrant μετά από reboot δεν παίρνω και αρκετά καλές τιμές...Πχ μπορεί να πάρω ~1600 και αμέσως μετά να το ξανατρέξω και να πάρω ~1900....

 

3)Ξέρετε πως μπορώ να βάλω για screen off animation

? Έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα...Είμαι root και CWM...
Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να ρωτησω αν η εφαρμογη Disable Auto Brightness λειτουργει χωρις root;Ευχαριστω..

 

Οχι θελει root.

 

Edit μολις ειδα οτι στην επομενη σελιδα απαντηθηκε 2 φορες. Γραφω απο κινητο και δεν το προσεξα πριν.

Edited by barca10
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει λυση 6-7 σελιδεσ πιο πριν.το μονο θεμα ειναι οτι αλλαζεις στις νεες επαφες τα permision και εισαι κομπλε

 

Ευχαριστώ πολύ, θα το κοιτάξω :)

Link to comment
Share on other sites

]

 

Δεν είναι πρόβλημα της εφαρμογής καθώς δεν με αφήνει να κάνω write από οποιαδήποτε εφαρμογή , το πρόβλημα παραμένει παρά το ότι το flashara με SUS στην τελευταία διαθέσιμη έκδοση. Ότι κάρτα βάζω στο κινητό γίνεται write protected άμα την βγάλω και την βάλω αλλού θα δουλέψει κανονικά...

Ωραία. Βγάλε την κάρτα, αντέγραψε όλα τα αρχεία σου στο pc και τράβα της ένα format με το εργαλείο που θα βρεις εδώ ή από το pc σου και ξανά δοκίμασε.

 

Θα μας τρελάνει το κινητό σου!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επειδη στο ASTRO οταν κανω παρατεταμενο κλικ σε καποιο εικονιδιο δεν βλεπω επιλογη για τα permissions ωστε να μπορω να αλλαξω σε wr, ξερει κανεις πως γινεται?

 

thx

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, το έχει η κοπέλα μου το κινητό και μου λέει ότι μετά από λίγο καιρό ο ήχος κλήσης και του μηνύματος δεν παίζουν και πρέπει να τα διαλέξεις ξανά! Ειδικά του μηνύματος πάω και βάζω αυτό που θέλει (go sms pro) αλλά μετά δεν χτυπάει καθόλου. Είδα όλες τις ρυθμίσεις, έπρεπε να παίζει. Δεν ξέρει και πολλά οπότε αμφιβάλω να πείραξε κάτι. Υπάρχει καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι; Μήπως να βγάλω το go sms?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...