Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ την έχω δουλέψει και το wifi hotspot και κάνουν.Απλά ρώτησα μήπως αυτή που λες είναι καλύτερη.

Ότι βολεύει τον καθένα καλύτερα παιδιά. Δεν υπάρχουν στεγανά και πεπατημένες. Δοκιμάζουμε και καταλήγουμε σε αυτό που πραγματικά καλύπτει τις ανάγκες μας. Μιας και το προτείνεις θα το δοκιμάσω κι εγώ. Αν όντως με βολέψει τότε δεν χρειάζεται το pdanet. Άλλωστε το έχουμε ξανά πει. Εγκαθιστούμε μόνο ότι μας χρειάζεται. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς όχι. Δεν κατάφερα να βγάλω άκρη και από ένα σημείο και μετά έπαψα να ασχολούμαι λόγω φόρτου εργασίας... :(
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

Είναι εύκολο κάποιος να με καθοδηγήσει στο πως να κάνω root??

έχω διαβάσει τόσα πολλά στο XDA και έχω μπερδευτεί απίστευτα...το κιν έχει την τελευταία έκδοση ICS 4.04 Central Europe (από το XDA την κατέβασα)

Το κινητό είναι από Ελλάδα,αν έχω κάνει κάποιο λάθος στην έκδοση FTF που έχω περάσει,διαφωτίστε με ή έστω δείξτε μου τι να διαβάσω :p

να σημειώσω επίσης πως είναι ξεκλείδωτος ο bootloader!!

Επειδη χτες εγω ημουν αυτος που ρωτησα το ιδιο θεμα για πολλοστη φορα και ευτυχως με ανακτηκαν και με βοηθησαν (thanks mates!:)). θα σε βοηθησω με απλα βηματα.

 

1. Κοιτα στις Ρυθμισεις/πληροφοριες τηλεφωνου αν εχεις ICS 4.0.4 με αριθ. Εκδοσης 4.1.Β.0.431. Αν ναι προχωραμε.

2. Αν εχεις οποιαδηποτε εκδροση του Flashtool προχωρας αν δεν εχεις καμια κατεβαζεις απο εδω

androxyde.github.com/Flashtool/

 

3. Κατεβαζεις απο εδω

forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26798415&postcount=141

τους δυο κερνελ για το Neo V (MT11I) για την 4.0.3(4.1.A.0.562) και την 4.0.4(4.1.B.0.431)

 

4. Ακολουθεις τις οδηγιες για τις ρυθμισεις στο κινητο πριν ξεκινησεις. Φλασαρεις (πατωντας το κουμπι με τον κεραυνο επιλεγοντας ΜΟΝΟ kernel) τον κερνελ της 4.0.3(4.1.A.0.562). Αν μετα τα reboot κολλησει απλα αποσυνεδεσε το. Ειναι ΟΚ

 

5. Πας εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1601038

και κατεβαζεις το ΖΙΡ αρχειο που υπαρχει παρακατω. Αποσυμπιεζεις και τρεχεις ακολουθωντας τις οδηγιες.

 

5. Ξαναφλασαρεις οπως και πιο πανω στο 4 επιλεγοντας αυτη τη φορα τον κερνελ της 4.0.4(4.1.B.0.431). Ακολουθεις τις οδηγιες. Αν μετα τα reboot κολλησει απλα αποσυνεδεσε το. Ειναι ΟΚ

 

6. Κανε rsstart. Αν εχεις καποιο προγραμμα που θελει Root (π.χ. Titanium Backup) θα σε ενημερωσει οτι εισαι root.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη χτες εγω ημουν αυτος που ρωτησα το ιδιο θεμα για πολλοστη φορα και ευτυχως με ανακτηκαν και με βοηθησαν (thanks mates!:)). θα σε βοηθησω με απλα βηματα.

 

1. Κοιτα στις Ρυθμισεις/πληροφοριες τηλεφωνου αν εχεις ICS 4.0.4 με αριθ. Εκδοσης 4.1.Β.0.431. Αν ναι προχωραμε.

2. Αν εχεις οποιαδηποτε εκδροση του Flashtool προχωρας αν δεν εχεις καμια κατεβαζεις απο εδω

androxyde.github.com/Flashtool/

 

3. Κατεβαζεις απο εδω

forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26798415&postcount=141

τους δυο κερνελ για το Neo V (MT11I) για την 4.0.3(4.1.A.0.562) και την 4.0.4(4.1.B.0.431)

 

4. Ακολουθεις τις οδηγιες για τις ρυθμισεις στο κινητο πριν ξεκινησεις. Φλασαρεις (πατωντας το κουμπι με τον κεραυνο επιλεγοντας ΜΟΝΟ kernel) τον κερνελ της 4.0.3(4.1.A.0.562). Αν μετα τα reboot κολλησει απλα αποσυνεδεσε το. Ειναι ΟΚ

 

5. Πας εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1601038

και κατεβαζεις το ΖΙΡ αρχειο που υπαρχει παρακατω. Αποσυμπιεζεις και τρεχεις ακολουθωντας τις οδηγιες.

 

5. Ξαναφλασαρεις οπως και πιο πανω στο 4 επιλεγοντας αυτη τη φορα τον κερνελ της 4.0.4(4.1.B.0.431). Ακολουθεις τις οδηγιες. Αν μετα τα reboot κολλησει απλα αποσυνεδεσε το. Ειναι ΟΚ

 

6. Κανε rsstart. Αν εχεις καποιο προγραμμα που θελει Root (π.χ. Titanium Backup) θα σε ενημερωσει οτι εισαι root.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια..

Είμαι rooted πλέον :)

Κόντεψα να μάθω απ'έξω τα topics του XDA :wacko:

Μια τελευταία ερώτηση...δοκίμασα να βάλω μια άλλη rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1737862

ανεπιτυχώς βέβαια...καθότι κόλλησα στο logo της Sony,γιατί έχω την εντύπωση ότι κάτι κάνω λάθος??

πάντα κάνω factory reset/wipe cache/dalvic cache επί του παρόντος ακόμη παιδεύομαι...και όχι τίποτα άλλο,άπαξ και κολλήσει,δεν με βάζει στο CWM και κάνω τα παραπάνω από την αρχή...εκτός και αν χάνω κάτι στην πορεία

Παιδιά,δεν είμαι noob παρ'όλα αυτά το συγκεκριμένο τηλ με έχει δυσκολέψει λίγο,συγνώμη αν σας ζαλίζω.

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια..

Μια τελευταία ερώτηση...δοκίμασα να βάλω μια άλλη rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1737862

ανεπιτυχώς βέβαια...καθότι κόλλησα στο logo της Sony,γιατί έχω την εντύπωση ότι κάτι κάνω λάθος??

πάντα κάνω factory reset/wipe cache/dalvic cache επί του παρόντος ακόμη παιδεύομαι...και όχι τίποτα άλλο,άπαξ και κολλήσει,δεν με βάζει στο CWM και κάνω τα παραπάνω από την αρχή...εκτός και αν χάνω κάτι στην πορεία

Παιδιά,δεν είμαι noob παρ'όλα αυτά το συγκεκριμένο τηλ με έχει δυσκολέψει λίγο,συγνώμη αν σας ζαλίζω.

 

Έχεις ξεκλείδωτο bootloader και περασμένο κάποιον άλλον kernel;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ξεκλείδωτο bootloader και περασμένο κάποιον άλλον kernel;

Ημουν με μαμά κερνέλ όταν πέρασα την rom...τώρα μόλις πέρασα nightelf και σκέφτομαι να ξαναδοκιμάσω να περάσω την rom..

ναι,έχω unlocked bootloader.

Εκανα βλακεία έτσι??έπρεπε να είχα περάσει εξαρχής τον τροποποιημένο kernel :p

τώρα θα περάσω την νέα rom και είδομεν!

Τζίφος...πάλι κόλλησε :(

Edited by Luciferia
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Ποιον free email client προτείνετε για να αντικαταστήσω τους γνωστούς (μαμα,hotmail,yahoo,gmail) ?
Κ9

10 chars

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το τικ ειναι κατι σαν αναφορα παραδοσης. Σου δειχνει οτι το μηνυμα παραδωθηκε μιας και το andoid δεν στελνει αναφορες παραδοσης. Βιντεοκληση μεσω skype μπορεις να κανεις..

 

στο htc wildfire s που έχω έχει κανονική αναφορά παράδοσης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

θα ήθελα να σας πω λίγο το σοβαρό πρόβλημα (και κουλό) που μου προέκυψε.

Πριν 2 εβδομάδες και ενω ήμουν στο χωρίο μου κόλλησε το κινητό επειδή δεν διάβαζε την microSD και αποφάσισα να κάνω restart του κινητού βγάζοντας την μπαταρία. Αμέσως μετά όταν άνοιξα το κινητό δεν δούλευε η εφαρμογή του GPS καθώς δεν διάβαζε τα αρχεία από την microSD μετά από διάφορα restarts κτλπ κατάφερα να το κάνω να διαβάσει αλλά όχι να γράψει...

 

Μετά από 1 εβδομάδα αναζήτησης κατέληξα στο εξής συμπέρασμα.... Ότι όποια microSD κάρτα βάλω στο κινητό γίνεται write protected χωρίς δυνατότητα να αλλάξει με κάποιο τρόπο (άμα βγάλω την ίδια κάρτα και την βάλω στο tablet ή άλλη συσκευή όλα είναι κανονικά). Μάλιστα πιστεύω πως είναι και ένας από τους λόγους που δεν μπορώ να βάλω την τελευταία αναβάθμιση... Καμιά ιδέα ρε παιδιά; Να δηλώσω πως είναι rooted αλλά ουδέποτε έπαιξα με rights σε φακέλους ή κατέβασα κάποια παράξενη εφαρμογή.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στους φιλους, μετα απο δυο εβδομαδες με το xperia u εχοντας πριν το neo v οι εντυπώσεις ειναι θετικες μεχρι που αρχισαν τα περιεργα,:wacko: την πρωτη εβδομαδα ολα μια χαρα κανενα προβλημα( ειναι απο cosmote) δευτερη εβδομαδα και δευτερη μερα σημερα απο εχθες το κινητο σε κατασταση αναμονης σβηνει χωρις να το καταλαβω μονο οταν το δω βεβαια και δεν ανοιγει εαν δεν του βγαλω την μπαταρια:mad: μια εχθες και μια σημερα την 3 φορα θα τους στειλω πακετο για να μην το σπασω, εχει καποιος καποια παρομια κατασταση?:confused::confused:
http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτή τη rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1480273 και ενώ όλα ήταν κανονικά ξαφνικά κρασσάρει το PlayStrore...Καμία ιδέα;;;
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

καμια πληροφοριση περι one-click-root- η αλλης μορφης ρουτ της 4.0.4 εχουμε?

γιατι με τα κερνελς κολλαει στην εισαγωγη το κινητο κ δεν μπορω να το κανω με τιποτα..

επισης οταν φλασαρω τα κερνελς δεν μου βγαζει στο πλαι τα "WIDES"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, απέκτησα το κινητό πριν λίγες μέρες και ακολούθησα αυτόν τον οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=327513 και έχω την 2.3.4 (.62 rooted). Τώρα θέλω να βάλω την ics γιατί έχω πολλά προβλήματα με bluetooth handsfree. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να το κάνω; Τι προτείνετε; Ευχαριστώ προκαταβολικά :D
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, απέκτησα το κινητό πριν λίγες μέρες και ακολούθησα αυτόν τον οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=327513 και έχω την 2.3.4 (.62 rooted). Τώρα θέλω να βάλω την ics γιατί έχω πολλά προβλήματα με bluetooth handsfree. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να το κάνω; Τι προτείνετε; Ευχαριστώ προκαταβολικά :D

 

Κατεβάζεις το PC Companion και ακολουθείς την διαδικασία που θα σου βγάλει, θα σε πάει αυτόματα στην ICS.

Οι πιο πολλοί πάντως γκρινιάζουν απ' ό,τι βλέπεις, σχεδόν σε όλους βγάζει κουσούρια και πολλοί επιλέγουν να γυρίσουν πίσω

στην Gingerbread.

Link to comment
Share on other sites

Με 2 διαφορετικά bluetooth hands free έχω προβλήματα. Ειδικά με το SE MW 600 :wacko: Δεν μπορώ να απαντήσω σε εισερχόμενη κλήση και μετά από 1 λεπτό ομιλίας ξαφνικά δεν ακούω τίποτα αλλά ούτε και εμένα ακούν ενώ η κλήση συνεχίζεται. Για αυτό λέω να δοκιμάσω την ics.
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Με 2 διαφορετικά bluetooth hands free έχω προβλήματα. Ειδικά με το SE MW 600 :wacko: Δεν μπορώ να απαντήσω σε εισερχόμενη κλήση και μετά από 1 λεπτό ομιλίας ξαφνικά δεν ακούω τίποτα αλλά ούτε και εμένα ακούν ενώ η κλήση συνεχίζεται. Για αυτό λέω να δοκιμάσω την ics.

 

Το ίδιο έχω και δεν είχα πρόβλημα με καμία έκδοση

Link to comment
Share on other sites

χρηστης εδω και ενα μηνα σε ανδροιδ με νεο ν και εκδοση 4.0.4 2.6.32.9-περφ και 4.1.β.0.431 ολα μαμισια και 16αρα καρτα και μου βγαζει insufficient storage available, και package file corrupt

δεν μπορω να φανταστω οτι ειναι τοσο χαζο το ανδροιδ ακομα που δεν μπορεις να αλλαξεισ το download location

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι υπαρχει ενα νεο firmware (Jul 3, 2012) που ισως φτιαξει τα προβληματα που υπαρχουν με την πατατα που εκαναν http://www.ptcrb.com/vendor/complete/view_complete_request_guest.cfm?modelid=21036

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ποιον free email client προτείνετε για να αντικαταστήσω τους γνωστούς (μαμα,hotmail,yahoo,gmail) ?

MailDroid με διαφορά! Απίστευτα παραμετροποιήσιμο... Έιχα δοκιμάσει άπειρα προγράμματα, αυτό με βόλεψε απίστευτα!

Με 2 διαφορετικά bluetooth hands free έχω προβλήματα. Ειδικά με το SE MW 600 :wacko: Δεν μπορώ να απαντήσω σε εισερχόμενη κλήση και μετά από 1 λεπτό ομιλίας ξαφνικά δεν ακούω τίποτα αλλά ούτε και εμένα ακούν ενώ η κλήση συνεχίζεται. Για αυτό λέω να δοκιμάσω την ics.

Δοκίμασε να το αποδεσμέυσεις από το κινητό, και να κάνεις και ένα reset το Hands free. Στη συνέχεια ξαναδέσμευσε τα μεταξύ τους, λογικά θα επιλυθεί. Έγώ έτσι έκανα με το MW600 που έχω...

 

Να ρωτήσω εγώ τώρα, φλασάροντας τον kernel της 4.0.3 και στη συνέχεια της 4.0.4 δεν χάνει στοιχεία των εφαρμογών ώστε να θέλουν επανεγκατάσταση; σωστα; Γενικότερα, δεν χάνουμε κάτι ε;

Edited by kastorakos84

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Με 2 διαφορετικά bluetooth hands free έχω προβλήματα. Ειδικά με το SE MW 600 :wacko: Δεν μπορώ να απαντήσω σε εισερχόμενη κλήση και μετά από 1 λεπτό ομιλίας ξαφνικά δεν ακούω τίποτα αλλά ούτε και εμένα ακούν ενώ η κλήση συνεχίζεται. Για αυτό λέω να δοκιμάσω την ics.

Δεν φαίνεται να είναι πρόβλημα της έκδοσης αυτό που αναφέρεις. Απόσύνδεσε το handsfree, reset όλα και πάμε πάλι.

καμια πληροφοριση περι one-click-root- η αλλης μορφης ρουτ της 4.0.4 εχουμε?

γιατι με τα κερνελς κολλαει στην εισαγωγη το κινητο κ δεν μπορω να το κανω με τιποτα..

επισης οταν φλασαρω τα κερνελς δεν μου βγαζει στο πλαι τα "WIDES"

Όχι

Καλησπέρα παιδιά,

 

θα ήθελα να σας πω λίγο το σοβαρό πρόβλημα (και κουλό) που μου προέκυψε.

Πριν 2 εβδομάδες και ενω ήμουν στο χωρίο μου κόλλησε το κινητό επειδή δεν διάβαζε την microSD και αποφάσισα να κάνω restart του κινητού βγάζοντας την μπαταρία. Αμέσως μετά όταν άνοιξα το κινητό δεν δούλευε η εφαρμογή του GPS καθώς δεν διάβαζε τα αρχεία από την microSD μετά από διάφορα restarts κτλπ κατάφερα να το κάνω να διαβάσει αλλά όχι να γράψει...

 

Μετά από 1 εβδομάδα αναζήτησης κατέληξα στο εξής συμπέρασμα.... Ότι όποια microSD κάρτα βάλω στο κινητό γίνεται write protected χωρίς δυνατότητα να αλλάξει με κάποιο τρόπο (άμα βγάλω την ίδια κάρτα και την βάλω στο tablet ή άλλη συσκευή όλα είναι κανονικά). Μάλιστα πιστεύω πως είναι και ένας από τους λόγους που δεν μπορώ να βάλω την τελευταία αναβάθμιση... Καμιά ιδέα ρε παιδιά; Να δηλώσω πως είναι rooted αλλά ουδέποτε έπαιξα με rights σε φακέλους ή κατέβασα κάποια παράξενη εφαρμογή.

Βάλε την κάρτα σε υπολογιστή με windows και δες τι permissions έχεις. Επίσης αφού είσαι rooted δες τα permission μέσα από το κινητό για την κάρτα σου ολόκληρη. Βεβαιώσου επίσης ότι δεν είναι πρόβλημα της εφαρμογής τα όσα λες. Αν είναι κάνε απεγκατάσταση και εγκατάσταση πάλι.

Να ρωτήσω εγώ τώρα, φλασάροντας τον kernel της 4.0.3 και στη συνέχεια της 4.0.4 δεν χάνει στοιχεία των εφαρμογών ώστε να θέλουν επανεγκατάσταση; σωστα; Γενικότερα, δεν χάνουμε κάτι ε;

Κάνε ένα backup καλού κακού. Πάντα χρήσιμο είναι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...