Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά είμαι και εγώ από εχθές ένας ευτυχής κάτοχος του ΝΕΟ V.

Για την ιστορί να πω ότι το πήρα απο ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ, 182 ευρώπουλα μετρητοίς.

Είμαι 2 χρόνια σχεδόν με άλλη android συσκευή της οποίας της είχα αλλάξει τα φώτα με διάφορες ΡΟΜ, αλλαγές, δοκιμές κλπ κλπ κλπ, διότι ήταν συσκευή που χρειαζόταν λίγο σπρώξιμο για να δουλέψει καλά. Και επειδή είναι αδύνατο να διαβάσω 830 περίπου σελίδες με πολλά (άσχετα αλλά και χρήσιμα ενίοτε) σχόλια, θα ήθελα την γνώμη ενός έμπειρου κατόχου του ΝΕΟ V.

 

Πρώτη βασική ερώτηση: Τι αξίζει να κάνεις; Να μείνεις στην 2.3.χ ή να πας στην ICS και γιατί. Τι το ιδιαίτερο προσφέρει η αναβάθμιση; Λογικό είναι η ICS να είναι μια ιδέα πιο αργή, αλλά μήπως προσφέρει υποστήριξη συνδεσιμότητας πιο ευρεία;

Πχ μήπως με την ICS έχει τη δυνατότητα σύνδεσης με bluetooth πληκτρολόγια τύπου HID? Με την 2.3.χ που δίνεται το κίνητο δεν μπόρεσα να συνδεσω το πληκτρολογιάκι μου. Μήπως επίσης με την ICS μπορεί να δει εξωτερικό σκληρό από το USB? (Ίσως ν ατο κάνει και με την 2.3.χ αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα).

 

2. Παίρνοντας πρώτη φορά το κινητό τι μπορώ να διώξω άφοβα από προεγκατεστημένα app? O antivirus αξίζει να μείνει και γιατί. Στο προηγούμενο κινητό δεν είχα και τα προβλήματα εκείνου του κινητού (λογικά) δεν προέρχονταν από ιούς αλλά από τα προβλήματα της ίδιας της συσκευής. Και εν πάσει περιπτώσει, είναι full version?

 

3. Ο αισθητήρας φωτισμού όντως έχει πρόβλημα. Σκέφτομαι λοιπόν να το root άρω. Και για αυτόν τον λόγο αλλά και γιατί υπάρχει λογισμικό σύνδεσης BT συσκευών που θέλει δικαιώματα superuser.

Αν κάνω root σε 2.3.χ μπορώ μετά να πάω σε ICS με τον "official" τρόπο; Ή να αφήσω το root για την ICS? Η ICS διορθώνει το θέμα οθόνη?

4. Την εφαρμογή startup manager την έχει χρησιμοποιήσει κανένας στο ΝΕΟ V? Αν ναι, ποιες εφαρμογές θεωρεί ότι είναι ασφαλές να απενεργοποιήσω κατά το boot?

 

5. Και στο 5 μια ερώτηση+tip που έχει σχέση με το 3. Το root βασικά το θέλω για να αυξήσω την χωρητικότητα του κινητού σε χρήσιμες εφαρμογές. Μετά το root θα βάλω την Νο1 εφαρμογή κατά τη γνώμη μου που κυκλοφορεί και είναι η Apps2ROM.

Τι κάνει; ΠΡώτα απ' όλα κάνει με καλύτερο τρόπο αυτό που κάνει η System App Remover, δηλαδή απεγκαθιστά τις εφαρμογές συστήματος (Εγώ προσωπικά θέλω να "πετάξω" τα Gmail, Talk, τον μανίσιο dialer, τον browser, google maps κλπ κλπ κλπ που πιάνουν τσάμπα χώρο. Δεύτερον, τον κενό από μανίσιες εφαρμογές χώρο του συστήματος τον εκμεταλλεύεται περνώντας απλλές εφαρμογές (οι οποίες ανοίγουν και ένα κλικ πιο γρήγορα - παρά να τις πάω στην SD).

Τρίτον εξίσου σημαντικό: Για όσους δεν το ξέρουν, μια εφαρμογή του συστήματος καταναλώνει κι αυτή εξτρά χώρο όταν κάνει update. Τέτοιες εφαρμογές είναι το Market, youtube, gmail κλπ κλπ κλπ κλπ. Άρα μειώνεται ο διαθέσιμος χώρος για εφαρμογές χρήστη. Και μην μου πείτε ότι υπάρχει η λύση του App2sd διότι όπως όλοι ξέρουμε, πάλι ένα τμήμα της εφαρμογής παραμένει στο τηλέφωνο. Άρα καλό είναι να εκμεταλλευτούμε ΟΛΗ την διαθέσιμη μνήμη του τηλεφώνου ( και γιατί όχι να μην πάμε άμεσα για αγορά κάποιας μεγαλύτερης SD από αυτήν των 2GB που δίνει στο κουτί).

Σε αυτές, λοιπόν, τις εφαρμογές αντικαθιστά την αρχική εφαρμογή (που βρίσκεται στην ROm του τηλεφώνου) με την updated έκδοση και απελευθερώνει και αυτόν τον χώρο.

Η ερώτησή μου είναι, το'χει κάνει κανείς στο ΝΕΟ V? ήταν καλό το αποτέλεσμα;

Ευχαριστώ.

 

Και σύντομα θα κάνω μια μικρή αναφορά εντυπώσεων.

Edited by koolxs2973
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρες σε όλους τους φίλους,

 

έχω το neo v, εδω και 6 μήνες σχεδόν και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Αλλά εδώ και 2-3 μέρες αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα με την οθόνη του κινητού, όταν πάω να ξεκλειδώσω την οθόνη με την ολίσθηση, πρέπει να κάνω 2-3 προσπάθειες για να τα καταφέρω, το ίδιο και όταν θέλω να μεταβώ από τη μία οθόνη στην άλλη.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Έχετε καμιά ιδεά για το τι φταίει και πως μπορώ να το διορθώσω?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεματακι με το 3G. Αν καποιος μπορει να δωσει καμμια συμβουλη θα το εκτιμουσα.

 

Λοιπον, οταν βαζω καρτα Vodafone στο Neo V και ενεργοποιω το εικονιδιο ροης δεδομενων το ιντερνετ μεσω 3G λειτουργει ΟΚ. Οταν αλλαζω SIM και βαζω Q τοτε επανω απο τις ασυμμετρες μπαρες του σηματος της κεραιας δειχνει ενα μικρο "R" το οποιο δειχνει οτι το Roaming ειναι ενεργομ αν και το αντιστοικο εικονιδιο ειναι ανενεργο! Τελος πατων, το θεμα ειναι οτι οταν ενεργοποιω το εικονιδιο ροης δεδομενων το ιντερνετ μεσω 3G δεν λειτουργει. Αυτο συμβαινει ακομη και οταν ενεργοποιω το εικονιδιο του Roaming. Με λιγα λογια σε Q δεν μπορω να εχω 3G. Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον?

 

ΣΗΜ> Εννοειται οτι εχω τσεκαρει σε καταστημα Wind και τηλεφωνικως στο τεχνικο τους τμημα οτι οι ρυθμισεις μου ειναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεματακι με το 3G. Αν καποιος μπορει να δωσει καμμια συμβουλη θα το εκτιμουσα.

 

Λοιπον, οταν βαζω καρτα Vodafone στο Neo V και ενεργοποιω το εικονιδιο ροης δεδομενων το ιντερνετ μεσω 3G λειτουργει ΟΚ. Οταν αλλαζω SIM και βαζω Q τοτε επανω απο τις ασυμμετρες μπαρες του σηματος της κεραιας δειχνει ενα μικρο "R" το οποιο δειχνει οτι το Roaming ειναι ενεργομ αν και το αντιστοικο εικονιδιο ειναι ανενεργο! Τελος πατων, το θεμα ειναι οτι οταν ενεργοποιω το εικονιδιο ροης δεδομενων το ιντερνετ μεσω 3G δεν λειτουργει. Αυτο συμβαινει ακομη και οταν ενεργοποιω το εικονιδιο του Roaming. Με λιγα λογια σε Q δεν μπορω να εχω 3G. Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον?

 

ΣΗΜ> Εννοειται οτι εχω τσεκαρει σε καταστημα Wind και τηλεφωνικως στο τεχνικο τους τμημα οτι οι ρυθμισεις μου ειναι ΟΚ.

 

Αγνόησέ το το R. Έτσι είναι η Q διότι αν δεν κάνω λάθος δουλεύει μέσω του δικτύου Wind (κάνει κάτι σαν roaming). Μια χαρά θα συνδεθείς και θα σερφάρεις. Αν πάλι έχεις πρόβλημα, σίγουρα ΔΕΝ είναι αυτό το thread για να ζητήσεις βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς ροοτ δεν υπαρχει περιπτωση να το περασω ε? αν κανω ροοτ χανω εγγυηση?

περαστο στην καρτα μνημησ κ τρεξτο με οποιο file manager θελεις -χωρις root

Link to comment
Share on other sites

Οχι μόνο με root,αν κάνεις τη χάνεις την εγγύηση

 

οχι απαρετειτα.αμα κρατησεις τις εφαρμογες σου σε buck up και κανεις και ενα φορματ το κινητο ειναι σαν καινουργιο:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

<a href="http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4189570" class="internal">Αρχικό μήνυμα από iliasx8</a><br />

Οχι μόνο με root,αν κάνεις τη χάνεις την εγγύηση

<br />

<br />

οχι απαρετειτα.αμα κρατησεις τις εφαρμογες σου σε buck up και κανεις και ενα φορματ το κινητο ειναι σαν καινουργιο:lol::lol::lol::lol:

Ναι βρε συ χαίρω πολύ το ξέρω:p:p:p

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Χθες το κινητό μου έκανε μπάνιο........Μάλλον θα πάω να ξαναπάρω το ίδιο!

 

πες μου οτι μπηκες με αυτο μεσα στην θαλασσα??:lol:

αστο λιγο να στεγνωσει μηπως συνελθειι:lol:

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Οχι μόνο με root,αν κάνεις τη χάνεις την εγγύηση

 

Ρε παιδιά μην παραπληροφορειτε τον κόσμο. Με root δεν χάνεις εγγύηση

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην παραπληροφορειτε τον κόσμο. Με root δεν χάνεις εγγύηση

 

Με το root χάνεται η εγγύηση, το αναφέρει η ίδια η sony, καθώς το root πρόκειται για τροποποίηση λογισμικού.

"from Sony mobile

 

http://www-support-downloads.sonymobile.com/common/warranty_phones_US_12.pdf

 

Nor does this warranty cover any

failure of the Product due to accident, software or hardware

modification or adjustment or damage resulting

from liquid etc"

 

Μπορείς να δεις και το επίσημο blog, εδώ. Αναφέρει πως δεν είναι το root αυτό καθαυτό που κάνει την εγγύηση να χάνεται, αλλά πιθανή δυσλειτουργία. Δηλαδή αν ω μη γένει τω είσαι root και πάθει οτιδήποτε το κινητό, θα το φορτώσουν στο root και ξεμπερδέψανε.

 

Και κατά την ταπεινή μου άποψη έτσι είναι το σωστό, καθώς αν κάποιος με τα δικαιώματα admin που του παρέχει το root, αλλάξει τιμές χρονισμού επεξεργαστή και κάψει το κινητό, ή χρησιμοποιήσει task killer με πολύ υψηλές τιμές και κλείνει το λειτουργικό με αποτέλεσμα να έχει bootloop, ή χρησιμοποιήσει εφαρμογή τύπου romtoolbox για να αλλάξει γραμματοσειρά μή υποστηριζόμενη και έχει bootloop, ή, ή, ή (νομίζω καταλαβαίνεται τον ειρμό των σκέψεών μου)..., καταλαβαίνεται πως δε μπορεί να καλυφθούν αυτά από την εγγύηση!

Edited by rioener

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι και εγώ από εχθές ένας ευτυχής κάτοχος του ΝΕΟ V.

Για την ιστορί να πω ότι το πήρα απο ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ, 182 ευρώπουλα μετρητοίς.

Είμαι 2 χρόνια σχεδόν με άλλη android συσκευή της οποίας της είχα αλλάξει τα φώτα με διάφορες ΡΟΜ, αλλαγές, δοκιμές κλπ κλπ κλπ, διότι ήταν συσκευή που χρειαζόταν λίγο σπρώξιμο για να δουλέψει καλά. Και επειδή είναι αδύνατο να διαβάσω 830 περίπου σελίδες με πολλά (άσχετα αλλά και χρήσιμα ενίοτε) σχόλια, θα ήθελα την γνώμη ενός έμπειρου κατόχου του ΝΕΟ V.

 

....................................................

Η ερώτησή μου είναι, το'χει κάνει κανείς στο ΝΕΟ V? ήταν καλό το αποτέλεσμα;

Ευχαριστώ.

 

Και σύντομα θα κάνω μια μικρή αναφορά εντυπώσεων.

 

Λοιπόν ζητώ συγγνώμη που πόσταρα χωρίς να έχω διαβάσει περισσότερα πράγματα εδώ μέσα. >Πάω για root της 2.3.4 που έχω με τις οδηγίες του zxr.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω το κινητό 2 μηνές και τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει οσι σε ΚΑΘΕ κλήση μετα απο 1-2λεπτά που μιλάω μου ρίχνει την κλήση και για 10-20sec χάνετε το δίκτυο έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα ? Καμιά συμβουλή ? Να το πάω για αλλαγή ? θα μπορέσουν να το εντοπίσουν ή θα μου αρχίσουν τα μου σου του
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες...επειδη εχω καιρο να παρακολουθησω το θεμα ηθελα να ρωτησω αν εχει βγει root για .431?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Χθες το κινητό μου έκανε μπάνιο........Μάλλον θα πάω να ξαναπάρω το ίδιο!

 

Δοκίμασε να το βάλεις μέσα σε ρύζι.. Απορροφάει το νερό και μπορεί να το σώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω το κινητό 2 μηνές και τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει οσι σε ΚΑΘΕ κλήση μετα απο 1-2λεπτά που μιλάω μου ρίχνει την κλήση και για 10-20sec χάνετε το δίκτυο έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα ? Καμιά συμβουλή ? Να το πάω για αλλαγή ? θα μπορέσουν να το εντοπίσουν ή θα μου αρχίσουν τα μου σου του

 

Λογικά αυτό που αναφέρεις αφορά στην επιλογή λειτουργία δικτύου, μάλλον έχεις επιλέξει μόνο WCDMA (που είναι το 3G) ή WCDMA/GSM. Άλλαξέ το και δες αν θα φτιάξει. (ρυθμίσεις-->ασύρματο και δίκτυα-->δίκτυα κινητής τηλεφωνίας--> λειτουργία δικτύου--> βάλε το Μόνο GSM)

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Με το root χάνεται η εγγύηση, το αναφέρει η ίδια η sony, καθώς το root πρόκειται για τροποποίηση λογισμικού.

"from Sony mobile

 

http://www-support-downloads.sonymobile.com/common/warranty_phones_US_12.pdf

 

Nor does this warranty cover any

failure of the Product due to accident, software or hardware

modification or adjustment or damage resulting

from liquid etc"

 

Μπορείς να δεις και το επίσημο blog, εδώ. Αναφέρει πως δεν είναι το root αυτό καθαυτό που κάνει την εγγύηση να χάνεται, αλλά πιθανή δυσλειτουργία. Δηλαδή αν ω μη γένει τω είσαι root και πάθει οτιδήποτε το κινητό, θα το φορτώσουν στο root και ξεμπερδέψανε.

 

Και κατά την ταπεινή μου άποψη έτσι είναι το σωστό, καθώς αν κάποιος με τα δικαιώματα admin που του παρέχει το root, αλλάξει τιμές χρονισμού επεξεργαστή και κάψει το κινητό, ή χρησιμοποιήσει task killer με πολύ υψηλές τιμές και κλείνει το λειτουργικό με αποτέλεσμα να έχει bootloop, ή χρησιμοποιήσει εφαρμογή τύπου romtoolbox για να αλλάξει γραμματοσειρά μή υποστηριζόμενη και έχει bootloop, ή, ή, ή (νομίζω καταλαβαίνεται τον ειρμό των σκέψεών μου)..., καταλαβαίνεται πως δε μπορεί να καλυφθούν αυτά από την εγγύηση!

 

δηλαδη αμα επαναφερει το κινητο στην αρχικη του κατασταση θα καταλαβουν οτι εχεις κανει ροοτ??

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αμα επαναφερει το κινητο στην αρχικη του κατασταση θα καταλαβουν οτι εχεις κανει ροοτ??

 

Φυσικά για μένα όχι!αν το επαναφέρεις σε στοκ μορφή που θα καταλάβουν ότι έκανες root!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αμα επαναφερει το κινητο στην αρχικη του κατασταση θα καταλαβουν οτι εχεις κανει ροοτ??

 

Οχι με ένα φλασαρισμα δεν το καταλαβαινουν. Αν και το ξε-ρουτ, είναι εύκολο όσο και η διαδικασία του ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αμα επαναφερει το κινητο στην αρχικη του κατασταση θα καταλαβουν οτι εχεις κανει ροοτ??

 

Φυσικά για μένα όχι!αν το επαναφέρεις σε στοκ μορφή που θα καταλάβουν ότι έκανες root!

 

Οχι με ένα φλασαρισμα δεν το καταλαβαινουν. Αν και το ξε-ρουτ, είναι εύκολο όσο και η διαδικασία του ρουτ.

 

Πολύ σωστά, δεν υπάρχει πρόβλημα αν μπορέσεις να το επαναφέρεις, ή να κάνεις un-root. Το πρόβλημα υπάρχει μόνο αν πχ καεί ο επεξεργαστής και δε μπορείς να κάνεις τίποτα...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

2. Παίρνοντας πρώτη φορά το κινητό τι μπορώ να διώξω άφοβα από προεγκατεστημένα app? O antivirus αξίζει να μείνει και γιατί. Στο προηγούμενο κινητό δεν είχα και τα προβλήματα εκείνου του κινητού (λογικά) δεν προέρχονταν από ιούς αλλά από τα προβλήματα της ίδιας της συσκευής. Και εν πάσει περιπτώσει, είναι full version?

Οδηγός αρχαρίων

Εκεί θα δεις τι πρέπει να διώξεις. Δεν χρειάζεσαι το app remover που λες. Όλα μπορούν να γίνουν με το χέρι χωρίς να φορτώνεσαι περιττές εφαρμογές.

Αν διώξεις σαβούρα τότε δεν σου χρειάζεται ούτε start up manager.

 

Όταν μια εφαρμογή κάνει update αυτό που κάνει ουσιαστικά είναι απεγκατάσταση της προηγούμενης έκδοσης και κατόπιν εγκατάσταση της νεάς. Άρα ο χώρος που πιάνει είναι μόνο η διαφορά σε μέγεθος παλιάς και νέας έκδοσης.

Ρε παιδιά μην παραπληροφορειτε τον κόσμο. Με root δεν χάνεις εγγύηση

Αυτό ακριβώς. Μην παραπληροφορούμε τον κόσμο.:!:

Με root χάνεις την εγγύηση

Δοκίμασε να το βάλεις μέσα σε ρύζι.. Απορροφάει το νερό και μπορεί να το σώσεις..

Αν έχει πέσα μέσα σε θαλασσινό νερό δεν είναι για ρύζι αλλά για.... κόλυβα!!! Το αλάτι διαβρώνει τα κυκλώματα οπότε αργά ή γρήγορα θα παρουσιάσει πρόβλημα.

δηλαδη αμα επαναφερει το κινητο στην αρχικη του κατασταση θα καταλαβουν οτι εχεις κανει ροοτ??

Τώρα το λες σωστά (και ακόμα πιο σωστό θα ήταν αν έλεγες "ότι είχες κάνει root"). Όχι, τίποτα δεν θα καταλάβουν!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το xperia neo v. Ενώ ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος με το κινητό, τον τελευταίο καιρό αποφορτίζεται η μπαταρία μέσα σε 3-4 ώρες. Σε νέα μπαταρία ισχύει πάλι το ίδιο. Δοκίμασα επαναφορά συστήματος κτλ αλλά τίποτα. Έχω το τελευταίο Android και στην κατανάλωση μπαταρίας μου βγάζει τα εξής.

 

Οθόνη 69%

Mediaserver 9%

Ετοιμότητα κυψέλης 8%

Σύστημα Android 8%

Το τηλέφωνο αδρανές 6%

 

Επαναλαμβάνω πώς 3g, wifi κτλ είναι όλα κλειστά.

 

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να γίνει; Θα το στείλω σε 10-15 μέρες αντιπροσωπεία, αλλά θα κάνουν αιώνες ειδικά τέτοια εποχή.

Edited by jog
Link to comment
Share on other sites

εκανα format στην sd card κ χαθηκε το partition...κ το link2sd δν το αναγνωριζει!πως μπορω να το ξανακανω?
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

παιδες,μια ερωτησουλα...το εργαλειο το εχει η συζυγος,να το αναβαθμισω σε ics η να το αφησω ως εχει???εχουν φτιαξει καποια προβληματα που διαβαζα πιο πανω???θα δω βελτιωση η θα εχω γκρινια???
2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...