Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καποιος ειχε αναφερει πως μετατρεπουμε τoν Root Browser απο την απλη εκδοση σε Pro αλλα δεν μπορω να βρω το post ,αν θυμαται καποιος ας το γραψει.

 

Edit:Το βρηκα!

Edited by guru11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια επειδη το SUS με βρισκει ενημερωμενο,αν κανω repair θα μου περασει κατευθειαν την 4.0.4???

 

Βάση λογικής περνά την τελευταία έκδοση.με repair χάνεις τα πάντα

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

την πέρασα και εγώ ..δυστυχώς δεν κράτησε το root.είναι όντως ποιο smooth και ποιο σπιρτόζο

 

Όσο αναφορα το wifi και το lag στην κάμερα...Το wifi ειναι πλεον rock stable τουλαχιστον σε εμενα...το κακό με την καμερα συνεχίζεται...τα βιντεο όταν τραβας έχει lag αλλά το παράξενο είναι ότι όταν το βλέπεις στο gallery σε πολλά σημεία που είδες ότι έχεις lag κατα την διάρκεια που τραβούσες, δεν εμφανίζονται στο εγγεγραμμένο αρχείο..ισως κατι παίζει με το stabilizer και την εγγραφή σε real time...αυτά τα λίγα.

 

Για την κάμερα ειδα πως αν δεν έχουμε τον σταθεροποιητή, κατα την εγγραφή του βιντεο φαίνεται να κανει σπασίματα αλλα το τελικό βιντεο δεν εχει καθόλου σπασίματα.

Μου φάνηκε ομως σχετικά grainny σαν να είναι στην ουσία vga :/

Link to comment
Share on other sites

Βάση λογικής περνά την τελευταία έκδοση.με repair χάνεις τα πάντα

 

οτι χανω τα παντα το ξερω:p,γι αυτο και περιμενω να δω τι θα γινει....μονο σε μενα δεν βγαζει το update!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Για την κάμερα ειδα πως αν δεν έχουμε τον σταθεροποιητή, κατα την εγγραφή του βιντεο φαίνεται να κανει σπασίματα αλλα το τελικό βιντεο δεν εχει καθόλου σπασίματα.

Μου φάνηκε ομως σχετικά grainny σαν να είναι στην ουσία vga :/

 

επίσης έχω δει διαφορά και όταν βάζω στο scenes αντί για off --> portait

 

μια ερώτηση τώρα...στις photo ..πως το έχετε...5m 4:3 ή 3Μ 16:9???πάντως το default είναι 3Μ 16:9 και το αποτέλεσμα σε σχεση με το αλλο ειναι αρκετά καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

 

Eγω δεν εκανα το 2ο βημα αλλα εχω 4.1.B.0.43 και ειμαι και root!

Να ανησυχώ?

Link to comment
Share on other sites

1)Παιδιά το πρόβλημα που αντιμετωπίζει το βίντεο είναι το εξής:

Παλιά με την 2.3.4 δεν χρειαζόταν να περιμένεις ΤΟΟΟΟΣΟ πολύ όταν έβγαζες βίντεο και πανοραμικές φωτογραφίες...Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο bug που δεν επιτρέπει στην κάμερα να αποθηκεύει με την μέγιστη ταχύτητα, και γι'αυτό το λόγο το βίντεο κάνει σπασίματα(δηλαδή χάνει frames)....Ελπίζω να βρεθεί κάποια λύση...

.......

2)Παιδιά εγώ πριν λίγο(δεν άντεξα) πέρασα τη 4.0.4 μέσω SUS, χωρίς επαναφορά όμως και είναι όλα οκ(εκτός από το root :Ρ)...όμως είχα περάσει cwm και ICS LOCK+STATUS BAR+Icon Battery (μέσω cwm) και τώρα φυσικά χάθηκαν....Το ερώτημα είναι το εξής: Μπορώ τώρα με την 4.0.4 να περάσω cwm και τα παραπάνω ή θα έχω κάποιο πρόβλημα..?

Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Καποιος ειχε αναφερει πως μετατρεπουμε τoν Root Browser απο την απλη εκδοση σε Pro αλλα δεν μπορω να βρω το post ,αν θυμαται καποιος ας το γραψει.

 

Edit:Το βρηκα!

 

θα δωσεις και σε εμας φιλε μου το Link απο το post να το μαθουμε κι εμεις?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

"Music Is My Life"
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την εφαρμογή MyPhoneExplorer Client αν υποστηρίζει τη δυνατότητα backup των επαφών από τη συσκευή στην κάρτα sim. Έχω ψάξει όλο το μενού, αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετικό. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντωσ εχω το σκανδιναβικο product name απο την 4.0.3 και δεν βρισκει τπτ.οταν αλλαξα στο ελληνικο μου βρηκε σαν update την ιδια που ηδη εχω πανω και μονο απο pc γινετε.Πρεπει αναγκαστικα να περασω την ελληνικη εκδοση?

 

Οταν λες product name τι εννοεις? Και εγω με Nordic ειμαι και Update μεσα απο PC Companion ή OTA δεν υπαρχει. Η αλλαγη στο ελληνικο ειναι ευκολη ή μιλαμε για φλασαρισμα?

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω πολυ.αρα επιβαλλεται η αναβαθμιση.

τις περιττες εφαρμογες τις ειχα βγαλει με το ροοτ.τις ξαναβαζει με την αναβαθμιση?

εγω ειχα περασει 4.0.3 και μετα εκανα ροοτ.αν κανω μεσω pc companion την αναβαθμιση θα μεινει ροοτ η μπα?μονο μεσα οτα μενει?

 

Με φουλ εφαρμογές και παιχνίδια κοιτάξτε την ελεύθερη ram που έχω στην 2.3.7 custom rom που έχω περάσει.

HTC DESIRE 825
Link to comment
Share on other sites

θα δωσεις και σε εμας φιλε μου το Link απο το post να το μαθουμε κι εμεις?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Εδω ειναι:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1338582

Link to comment
Share on other sites

Με το Pc Companion παντως που το εκανα εγω χθες μου φλασάρησε τα πάντα,και εννοειται πως εχασα τα παντα....οπότε τωρα θα πρεπει να περιμενω root............οπως CWM κτλ

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο έπαθα κι εγω αλλα τώρα ειμαι πάλι root.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1683742

 

AT YOUR OWN RISK!

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο έπαθα κι εγω αλλα τώρα ειμαι πάλι root.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1683742

 

AT YOUR OWN RISK!

 

Μπορείς να μου πείς λίγοα τα βήματα φίλε μου;γιατί πρώτη φορά το κάνω και δεν εχω γνώσεις τρελές στα αγγλικά,οπως πχ πές μου που πρεπει να τοποθετήσω τα αρχεια για να τα φλασάρει το flashtool.................

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

μάγκες εγώ την πάτησα. Δε μπορούσα να κάνω την αναβάθμιση ΟΤΑ και την έκανα από το sus με την επιλογή της αναβάθμισης χωρίς επαναφορά. Όλα πήγαν καλά αλλά έχασα το root. Προσοχή στους υπόλοιπους λοιπόν.

 

Edit: αφού κρατάει κανονικά το root από την 4.0.3 στην .4 λέτε να δουλεύει o τρόπος rootαρίσματος της .3 στην .4;

Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα αλλά δεν θα δουλεύει.

Παιδιά συγνώμη κ όλας αλλά λόγω εξετάσεων δεν έχω τον χρόνο να παρακολουθώ το topic. Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος σε ένα post αν πλέον η τελευταία έκδοση του ICS (4.3 ή 4.4 δεν ξέρω ποια είναι) διορθώνει όλα τα προβλήματα lag και μπορούμε επιτέλους να αναβαθμίσουμε όλοι σε ICS?

Με το τελευταίο update έχουν γίνει κάποιες διορθώσεις αλλά σε δεν έχει φτάσει ακόμα σε επίπεδο GB. Μιλαώ πάντα για stock καταστάσεις χωρίς tweaks και άλλα πειράγματα.

Σωστός ο φίλος.Έτσι κι αλλιώς δε θα αργήσουν να βγάλουν root με ένα απλό κλικ!

Μην είσαι και τόσο σίγουρος. Για την .062 δεν βγήκε ποτέ!

Γεια σας παιδια ειμαι καινουριος στο φορουμ οποτε συγχωρεστε με αν εχω ανοιξει σε λαθος μερος το τοπικ!!:D εχω το εξης προβλημα με το κινητο...οταν παιζω παιχνιδια (οχι ολα )το κινητο μετα απο καποια λεπτα κολλαει και μαυριζει η οθονη μεχρι που μου εμφανιζει την αρχικη οθονη....καποιος γνωστος μου ειπε οτι λεγεται frost close....γνωριζει κανεις το λογο που το κανει και αν υπαρχει λυση να διορθωθει.....το εχω ψαξει στο google αλλα βγαζει κατι ακυρα

Ξεκινάμε από το γεγονός ότι είναι κακογραμμένη η εφαρμογή μέχρι το ότι το κινητό έχει θέματα μνήμης και θερμοκρασίας.

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την εφαρμογή MyPhoneExplorer Client αν υποστηρίζει τη δυνατότητα backup των επαφών από τη συσκευή στην κάρτα sim. Έχω ψάξει όλο το μενού, αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετικό. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! :happy:

Μπορείς να δεις τι επαφές σου από την SIM και να τις επεξεργαστείς αλλά επιλογή για αυτόματη μεταφορά δεν υπάρχει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πια από τις παρακάτω θήκες να πάρω:

1. CLEAR SILICONE SKIN CASE

2. White Silicone Soft Back Case

3. WHITE S LINE WAVE GEL CASE

 

Ευχαριστώ...

Θα σου πρότεινα να πάρεις αυτη. Την παρέλαβα προχθές 2 τεμάχια για το κινητό της κοπέλας μου. Την στέλνουν πολύ γρήγορα οι συγκεκριμένοι , σε 5 μέρες ήταν εδω! Τέλεια εφαρμογή στο κινητό! Η 3η WHITE S LINE WAVE GEL CASE την ειχα , αλλα λερώνει πολύ έυκολα και το υλικό ειναι τέτοιο που δεν καθαρίζει, ειδικά στο πλάι ! Αποψή μου , μην σε επηρεάσω , απλά εχω δει και τις 2 απο κοντά.

 

Ευχαριστώ!

Αν κατάλαβα καλά η 3-η θήκη δεν είναι μαλακή! Επομένως φεύγει από την λίστα.

 

1 και 2 δεν ίδιες; Και ίδιες με αυτή που πρωτινές; Αυτή που προτείνεις έχει και ζελατίνες μέσα;

Edited by iant
Link to comment
Share on other sites

την περασα και εγω την 4,04 με καθαρη εγκατασταση με το SUS και εκανα ρουτ με αυτο τον οδηγο http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26798415&postcount=141

προς το παρον το κινητο παει πολυ καλα ειναι πιο γρηγορο και βελτιωθηκε η μνημη του αλλα μην ξεχναμε οτι εφυγε πολυ σαβουρα με το sus θα φανει στην πορεια η σταθεροτητα του

αν παει ετσι οπως το βλεπω παει να πει πως αξιζε η αναβαθμιση,για την μπαταρια δεν μπορω να πω ακομη θα το φορτωσω και θα δω πως θα παει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αρχιζω να πιστευω οτι λυθηκε και το προβλημα με την μπαταρια,τρωει πολυ λιγοτερο μου φαινεται..Περισσοτερα σε κανενα 48ωρο.wifi και bluetooth χωρις αποσυνδεσεις.Γενικα πιστευω οτι ειναι μια καλη αναβαθμιση..
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την 4.0.3

αν περασω την 4.0.4

θα χασω τις εφαρμογες μου και τα save τους

μαζι και τις επαφες?

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε συ, πως εκανες επαναφορα με SUS στην 4.0.3? Εμενα μου εβγαλε επαναφορα και ενημερωση και σκετο ενηερωση!

 

Τι να σου πω φίλε μου.

Πάτησα repair, κατέβασε 200ΜΒ+ και εγκατέστησε στο κινητό μία φρέσκια εγκατάσταση της 4.0.3, στη συνέχεια έκανα root και update ΟΤΑ μέσα από το update center του κινητού και τώρα είμαι στην 4.0.4 με root κανονικά. :blink:

 

Μάλλον υπήρξα τυχερός.

 

Πρώτο βράδυ η μπαταρία έδειξε να χάνει 4% σε 8 ώρες σε idle, μια χαρά από εδώ.

 

Τα μενού κυλάν απροβλημάτιστα, σαν να είμαι σε gingerbread. Επίσης ο dialler φορτώνει άμεσα, και η αναγνώριση στις εισερχόμενες βγάζει απευθείας το όνομα του καλούντος, και όχι πρώτα τον αριθμό ή άγνωστο.

 

Επειδή μάλλον θα μείνω σε αυτήν την rom, και δε θέλω να ξεφορτώσω bloatware (αρκετές εφαρμογές απεγκαθίστανται/παγώνουν πλέον κανονικά χωρίς titanium backup), γνωρίζει κανείς μία ασφαλή λίστα εφαρμογών για απεγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φίλε μου.

Πάτησα repair, κατέβασε 200ΜΒ+ και εγκατέστησε στο κινητό μία φρέσκια εγκατάσταση της 4.0.3, στη συνέχεια έκανα root και update ΟΤΑ μέσα από το update center του κινητού και τώρα είμαι στην 4.0.4 με root κανονικά. :blink:

 

Μάλλον υπήρξα τυχερός.

 

Πρώτο βράδυ η μπαταρία έδειξε να χάνει 4% σε 8 ώρες σε idle, μια χαρά από εδώ.

 

Τα μενού κυλάν απροβλημάτιστα, σαν να είμαι σε gingerbread. Επίσης ο dialler φορτώνει άμεσα, και η αναγνώριση στις εισερχόμενες βγάζει απευθείας το όνομα του καλούντος, και όχι πρώτα τον αριθμό ή άγνωστο.

 

Επειδή μάλλον θα μείνω σε αυτήν την rom, και δε θέλω να ξεφορτώσω bloatware (αρκετές εφαρμογές απεγκαθίστανται/παγώνουν πλέον κανονικά χωρίς titanium backup), γνωρίζει κανείς μία ασφαλή λίστα εφαρμογών για απεγκατάσταση;

Δες εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=14002417

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...