Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεκλείδωσα bootloader, έκανα root, φλάσαρα kernel και έβαλα την Super Jelly Bean v5.5!

Το κινητό πετάει!!! Έχουν κάνει φοβερή δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καταρχάς για να περάσεις kernel θα πρέπει να έχεις ξεκλείδωτο bootloader. Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω μήπως επειδή είσαι σε ICS, αν θα πρέπει να βάλεις μια official GB ROM και μετά να περάσεις kernel κλπ.

Κατά τα άλλα ναι, αυτή είναι η διαδικασία: kernel με flashtool, wipe data/cache μέσω CWM, εγκατάσταση ROM και WiFi module.

 

 

 

Τα modules τα πέρασες πριν ή μετά την εγκατάσταση της ROM; Έκανες wipe μετά την εγκατάσταση των modules; Δοκίμασε να τα ξανά κατεβάσεις και έλεγξε αν είναι όντως τα σωστά.

 

περασα την ρομ και αμεσως ενω ημουνα στο περιβαλον του cwm περασα το module wifi και εκανα επανεκινηση

τι εννοεις να κανω wipe μετα την εγκατασταση των modules?

ενας φιλος που ρωτησα πως περνιεται μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να κανω τπτ απο οτι κανωω οταν θελω να περασω την ρομ απλα απο το περιβαλον του cwm κανω την εγκατασταση του αρχειου.

μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις εσυ λινκ μηπως απο εκει που το κατεβασα δεν ηταν το σωστο αν και δεν νομιζω

μιλαμε για την ρομ viper 6 γι αυτη θελω modules wifi

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τρόπο μπορώ να έχω 2 ίδιες η διαφορετικές rom στο κινητό χωρίς να έχει καμία επίδραση η μια στην άλλη?

Δοκίμασα χτες με backup στην κύρια rom με cwm και πέρασμα της ίδιας απο την αρχή χωρίς να κάνω διαγραφή στην sd και όπως ηταν λογικό βρήκε και και της εφαρμογές της πρώτης απο την sd αλλά και απο το partition ext2

 

Με ενδιαφέρει να εχω την rom που δουλεύω καθημερινά αλλά να περνάω στα γρήγορα με cwm το backup απο μια 2η rom που θέλω να τρέχω κάτι σκουπίδια και δεν θέλω να έχουν αλληλοεπίδραση!

Link to comment
Share on other sites

 

θα ηθελα λινκ για module wifi για την viper 6

ευχαριστω

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

περασα την ρομ και αμεσως ενω ημουνα στο περιβαλον του cwm περασα το module wifi και εκανα επανεκινηση

τι εννοεις να κανω wipe μετα την εγκατασταση των modules?

ενας φιλος που ρωτησα πως περνιεται μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να κανω τπτ απο οτι κανωω οταν θελω να περασω την ρομ απλα απο το περιβαλον του cwm κανω την εγκατασταση του αρχειου.

μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις εσυ λινκ μηπως απο εκει που το κατεβασα δεν ηταν το σωστο αν και δεν νομιζω

μιλαμε για την ρομ viper 6 γι αυτη θελω modules wifi

 

Ναι ο τρόπος εγκατάστασης είναι αυτός και δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Γι' αυτό ρώτησα αν έκανες κάποιο wipe μετά μήπως και οφείλετε το πρόβλημα σε αυτό.

Να σου δώσω link, αλλά ποιον kernel χρησιμοποιείς; Τα modules συνδέονται με τον kernel απ' όσο ξέρω και όχι με την ROM.

Π.χ. αν βάλεις τον Fusion δεν χρειάζεται να περάσεις modules για το WiFi!

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

αξιοτιμοι συνφορουμιτες,

καποιες φορες οταν βαζω το κινητο για φορτιση μετα απο ωρες ενω εχει φορτισει κανονικα η ενδειξη της μπαταριας παραμενει στα επιπεδα που ηταν πριν φορτιστει. ο μονος τροπος για να λυθει αυτο, ειναι η επανεκκινηση του τηλεφωνου. υπαρχει καποιο αλλος τροπος;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο τρόπος εγκατάστασης είναι αυτός και δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Γι' αυτό ρώτησα αν έκανες κάποιο wipe μετά μήπως και οφείλετε το πρόβλημα σε αυτό.

Να σου δώσω link, αλλά ποιον kernel χρησιμοποιείς; Τα modules συνδέονται με τον kernel απ' όσο ξέρω και όχι με την ROM.

Π.χ. αν βάλεις τον Fusion δεν χρειάζεται να περάσεις modules για το WiFi!

 

εχω κλειδωμενο bootloader οποτε δεν χρειαζεται ξεχωριστος κερνελ νομιζω

αν εννοεις ποιον να επιλεξω απο αυτους που λεει ο κατασκευαστης δεν θυμαμαι ποιον ειχα επιλεξει

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

εχω κλειδωμενο bootloader οποτε δεν χρειαζεται ξεχωριστος κερνελ νομιζω

αν εννοεις ποιον να επιλεξω απο αυτους που λεει ο κατασκευαστης δεν θυμαμαι ποιον ειχα επιλεξει

 

Χμ, άρα θέλεις τα stock wifi modules για την ICS. Αν αυτά που δοκίμασες να εγκαταστήσεις δεν ήταν τα stock modules, δοκίμασε με αυτά.

Αν πάλι δεν γίνει η δουλειά σου, επιχείρησε να εγκαταστήσεις με flashtool την official ICS (και φυσικά να κάνεις τα πάντα από την αρχή: root, install CWM) και μετά κάνε εγκατάσταση την Viper και τα modules.

 

Καλό θα ήταν να σου δώσει συμβουλές και κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει την Viper με locked bootloader. Κάτι παραπάνω θα ξέρει (ίσως)!

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Χμ, άρα θέλεις τα stock wifi modules για την ICS. Αν αυτά που δοκίμασες να εγκαταστήσεις δεν ήταν τα stock modules, δοκίμασε με αυτά.

Αν πάλι δεν γίνει η δουλειά σου, επιχείρησε να εγκαταστήσεις με flashtool την official ICS (και φυσικά να κάνεις τα πάντα από την αρχή: root, install CWM) και μετά κάνε εγκατάσταση την Viper και τα modules.

 

Καλό θα ήταν να σου δώσει συμβουλές και κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει την Viper με locked bootloader. Κάτι παραπάνω θα ξέρει (ίσως)!

 

σ ευχαριστω φιλε μου θα πειραματιστω και θα επανελθω για οτι προβλημα εχω

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Είναι βαριά η ics για κινητό με 512 ram.

Γύρνα σε gingerbread να ησυχάσεις.

 

βασικά ξέχασα να το αναφέρω πριν ότι η κοπέλα μου έχει το Xperia TIPO με 2 κάρτες που έχει επίσης 512 ram όμως με μονοπύρηνο 800 επεξεργαστής!!!! και το έχει σχεδόν full με εμφαρμογές και πάει σφερα με το ICS χωρίς κανένα κόλλημα. ti στο καλό γίνετε με το U και δεν τσουλάει καθόλου με το ICS?

Link to comment
Share on other sites

βασικά ξέχασα να το αναφέρω πριν ότι η κοπέλα μου έχει το Xperia TIPO με 2 κάρτες που έχει επίσης 512 ram όμως με μονοπύρηνο 800 επεξεργαστής!!!! και το έχει σχεδόν full με εμφαρμογές και πάει σφερα με το ICS χωρίς κανένα κόλλημα. ti στο καλό γίνετε με το U και δεν τσουλάει καθόλου με το ICS?

 

Τι χρήση κάνεις εσύ τι η δικιά σου;

Στο neo v με ics σε μένα σερνόταν,τώρα το χει η γυναίκα μου κ πάει σφαίρα!

Η διαφορά μας ήταν ότι εγώ είχα αρκετά widget κ έκανα χρήση υπολογιστή κ γέμιζε η ram.Η γυναίκα μου το χει για κλήσεις άντε κ λίγο Facebook.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Τι χρήση κάνεις εσύ τι η δικιά σου;

Στο neo v με ics σε μένα σερνόταν,τώρα το χει η γυναίκα μου κ πάει σφαίρα!

Η διαφορά μας ήταν ότι εγώ είχα αρκετά widget κ έκανα χρήση υπολογιστή κ γέμιζε η ram.Η γυναίκα μου το χει για κλήσεις άντε κ λίγο Facebook.

 

σχεδόν την ίδια χρήση κάνουμε και εδώ και 2 μέρες έβαλα στο TIPO ότι έχω εγώ στο U. μακράν καλητερα πάει το TIPO. βασικά διαβάζω ότι επίσης το J τσουλάει καλύτερα από το U με το ICS και ας είναι χιρότερο στα specs.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ακόμα εχω κολλήσει στο ξεκλείδωμα του bootloader... "Bootloader unlock allowed: Yes" Προσπαθώ να το κάνω με τον official τρόπο της Sony χωρίς μεγάλη επιτυχια!!! http://unlockbootloader.sonymobile.com/instructions Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ή να συνεχίσω τις προσπάθειες...?? Edited by maximus20gr
Link to comment
Share on other sites

σχεδόν την ίδια χρήση κάνουμε και εδώ και 2 μέρες έβαλα στο TIPO ότι έχω εγώ στο U. μακράν καλητερα πάει το TIPO. βασικά διαβάζω ότι επίσης το J τσουλάει καλύτερα από το U με το ICS και ας είναι χιρότερο στα specs.

 

Τελικα το u πολυ μουφα...το πουλησα κ παμε για κατι αλλο γιατι η γυναικα μου ολο παραπονα ειχε...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το u πολυ μουφα...το πουλησα κ παμε για κατι αλλο γιατι η γυναικα μου ολο παραπονα ειχε...

 

κοίτα το έχω 2 εβδομάδες και με το ics μου έσπασε τα νευρα. όμως ακούω κ διαβάζω ότι με το 2.3.7 πάει αρκετά καλά. θα το πάω από δευτέρα στη sony να μου το γυρίσουν κ τότε θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ακόμα εχω κολλήσει στο ξεκλείδωμα του bootloader... "Bootloader unlock allowed: Yes" Προσπαθώ να το κάνω με τον official τρόπο της Sony χωρίς μεγάλη επιτυχια!!! http://unlockbootloader.sonymobile.com/instructions Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ή να συνεχίσω τις προσπάθειες...??

 

δεν εχω καταλαβει γιατι θελεις να ξεκλειδωσεις το botloader? εγω εβαλα τελικα την viper 6 και το module wifi κι ολα καλα

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ακόμα εχω κολλήσει στο ξεκλείδωμα του bootloader... "Bootloader unlock allowed: Yes" Προσπαθώ να το κάνω με τον official τρόπο της Sony χωρίς μεγάλη επιτυχια!!! http://unlockbootloader.sonymobile.com/instructions Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ή να συνεχίσω τις προσπάθειες...??

 

Mε τον official τρόπο εγώ τελείωσα σε 10 λεπτά. Τους drivers πρέπει να βάλεις και όλα καλά.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καταλαβει γιατι θελεις να ξεκλειδωσεις το botloader? εγω εβαλα τελικα την viper 6 και το module wifi κι ολα καλα

 

Απ' ότι εχω καταλάβει πρέπει να ξεκλειδώσω τον bootloader για να φλασάρω custom kernel... Ας με διορθώσει κάποιος αν κατάλαβα λάθος!!

 

Mε τον official τρόπο εγώ τελείωσα σε 10 λεπτά. Τους drivers πρέπει να βάλεις και όλα καλά.

 

Άρα συνεχίζω την προσπάθεια... Προφανώς κάτι κάνω λάθος...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Άρα συνεχίζω την προσπάθεια... Προφανώς κάτι κάνω λάθος...

 

μου λες σε παρακαλω ποια ρομ εχεις και τι ακριβως θελεις να κανεις για να καταλαβω και να σε βοηθησω?

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα για το κινητό μιας και έχω γύρω στον ένα χρόνο να ασχοληθώ (επομένως έχω μείνει πολύ πίσω στις εξελίξεις και ελπίζω να μη φάω ντομάτες):rolleyes:.Μιας και καλοκαίριασε έχω το χρόνο να ασχοληθώ με το τηλέφωνό μου.Αρχικά θα ήθελα να μάθω το εξής.Τρέχει την έκδοση 4.1.Β.0.431.Έχει (εδώ και μήνες) βγάλει ειδοποίηση για αναβάθμιση.Να την κάνω?Δεν είμαι ροοτ και θέλω να το κάνω και δεν ξέρω ποια έκδοση βολεύει για αυτό.Αν κάνω αναβάθμιση θα πρέπει να κρατήσω backup επαφές,έκθεση,εφαρμογές ή οτιδήποτε?Και μετά ποιον οδηγό θα πρέπει να ακολουθήσω?Αυτά προς το παρόν και ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον έχει τη διάθεση να ασχοληθεί....:)
Nokia 5120 - Nokia 6600 - Nokia 6120 - Nokia 5000 - Sony Ericsson Xperia Neo V
Link to comment
Share on other sites

μου λες σε παρακαλω ποια ρομ εχεις και τι ακριβως θελεις να κανεις για να καταλαβω και να σε βοηθησω?

 

Απο τις πληροφορίες του κινητού μπορώ να δω αυτα:

εκδοση android: 4.0.4

Εκδοση kernel: 2.6.32.9-perf (Δεν θυμάμαι να τον έχω αλλάξει)

Αριθμός έκδοσης: Xperia Ultimate HD 3.0.2

Επειδή το κινητο κρατάει λίγο περισσότερο από 1 μέρα με μέτρια χρήση και με καποια lagαρισματα αποφάσισα να αλλαξω Rom και με την ευκαιρια να αλλαξω και Kernel. Διάβασω όμως ότι για να αλλάξω Kernel πρεπει να ξεκλειδωσω τον bootloader και προσπαθω να το κανω με τις official οδηγίες της sony! Μετα απο λίγο ψάξιμο αποφάσισα να βάλω LuPuS GBv2 [sTOCK GB][LINARO 4.7.3] kernel και Gin2JellyBean Rom! Αλλα ακόμα στην προσπάθεια είμαι... Οποιαδήμοτε βοήθεια καλοδεχούμενη!! Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο τις πληροφορίες του κινητού μπορώ να δω αυτα:

εκδοση android: 4.0.4

Εκδοση kernel: 2.6.32.9-perf (Δεν θυμάμαι να τον έχω αλλάξει)

Αριθμός έκδοσης: Xperia Ultimate HD 3.0.2

Επειδή το κινητο κρατάει λίγο περισσότερο από 1 μέρα με μέτρια χρήση και με καποια lagαρισματα αποφάσισα να αλλαξω Rom και με την ευκαιρια να αλλαξω και Kernel. Διάβασω όμως ότι για να αλλάξω Kernel πρεπει να ξεκλειδωσω τον bootloader και προσπαθω να το κανω με τις official οδηγίες της sony! Μετα απο λίγο ψάξιμο αποφάσισα να βάλω LuPuS GBv2 [sTOCK GB][LINARO 4.7.3] kernel και Gin2JellyBean Rom! Αλλα ακόμα στην προσπάθεια είμαι... Οποιαδήμοτε βοήθεια καλοδεχούμενη!! Ευχαριστώ πολύ!!!

 

λοιπον μπορεις να βαλεις οποια ρομ θελεις οπως εχεις βαλει και την HD 3.0.2

αφου εισαι με κλειδωμενο bootloader δεν χρειαζεται να βαλεις ξεχωριστο κερνελ,

ομως απο την πειρα μου σου λεω οτι η HD και η 4 που εχει βγει ειναι πολυ βαρια, εγω την εβγαλα αμεσως και ειμαι με την zelly 3 αλλα σκεφτομαι

να πειραματιστω και με την viper 6 (που εβαλα το μεσημερι σε ενος φιλου το veo V)

 

Παιδιά καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα για το κινητό μιας και έχω γύρω στον ένα χρόνο να ασχοληθώ (επομένως έχω μείνει πολύ πίσω στις εξελίξεις και ελπίζω να μη φάω ντομάτες):rolleyes:.Μιας και καλοκαίριασε έχω το χρόνο να ασχοληθώ με το τηλέφωνό μου.Αρχικά θα ήθελα να μάθω το εξής.Τρέχει την έκδοση 4.1.Β.0.431.Έχει (εδώ και μήνες) βγάλει ειδοποίηση για αναβάθμιση.Να την κάνω?Δεν είμαι ροοτ και θέλω να το κάνω και δεν ξέρω ποια έκδοση βολεύει για αυτό.Αν κάνω αναβάθμιση θα πρέπει να κρατήσω backup επαφές,έκθεση,εφαρμογές ή οτιδήποτε?Και μετά ποιον οδηγό θα πρέπει να ακολουθήσω?Αυτά προς το παρόν και ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον έχει τη διάθεση να ασχοληθεί....:)

 

κρατησε back up οτι εχεις στο τηλεφωνο επαφες μηνυματα και θα σου ελεγα να κανεις καθαρη εγκατασταση την 587 εκδοση που ειναι η τελευταια μεσω flashtool και να γινεις και ροοτ και να πεταξεις οτι αχρηστο εχει μεσα η μαμα εταιρεια, αναρωτιεμαι πως ειναι δυνατον

με μνημη εσωτερικη 512 πως δεν κολαει γιατι εμενα πριν γινω ροοτ ετρωγε γερα κοληματα, και απο οταν πεταξα τα αχρηστα ηρθε στα ισια του

οτι δηποτε αλλο θελεις εδω ειμαστε

ολα αυτα θελουν καποια σειρα, αν εχεις αποριες πες μου να σου στειλω p.m.

οι εφαρμογες σου αν πας στο gmail σου θα τις δεις ολες αν επιλεξεις οι εφαρμογες μου απο το playstore και τις βαζεις παλι, οσο για τις επαφες τις συγχρονιζεις μεσω gmail ή παιρνεις αντιγραφα ασφαλειας επαφων και πανε κι αποθηκευονται στην καρτα μνημης στο φακελο system/PIM

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Πρόλαβα και ξεκλείδωσα τον bootloader μεχρι να δω την απάντηση, πέρασα μάλιστα και την Lupus Kernel!!! Το μόνο πρόβλημα είναι οτι το κινητό δεν ανοίγει...χαχαχα!!! Βοήθεια παιδιά!!! Ανοίγω το κινητό, μου βγάζει το λογότυπο της Lupus αλλα δεν συνεχίζει καθόλου... Σαν κατι να μην πάει καλα!!!
Link to comment
Share on other sites

Πρόλαβα και ξεκλείδωσα τον bootloader μεχρι να δω την απάντηση, πέρασα μάλιστα και την Lupus Kernel!!! Το μόνο πρόβλημα είναι οτι το κινητό δεν ανοίγει...χαχαχα!!! Βοήθεια παιδιά!!! Ανοίγω το κινητό, μου βγάζει το λογότυπο της Lupus αλλα δεν συνεχίζει καθόλου... Σαν κατι να μην πάει καλα!!!

 

Πατάς Volume down + επανειλημμένα (tap) το πλήκτρο «πίσω» (back) για να μπεις στο CWM;

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...