Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα δοκιμασα το παρακατω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1980237

 

εκανα

απεγκατασταση το quickpanel settings μεσω Titanium

 

μπηκα cwm,

wipe cache partition

wipe delvik

install zip και το εγκατεστησα,

 

φαινεται να δουλευει κανονικα μεχρι τωρα για όποιον/α ενδιαφερεται

 

@studiosakis

δεν μπορεσα να καταλαβω τι διαφορα εχει το link που εστειλες.

ειναι με καποιο τροπο καλυτερο;

Γνωριζεις κατι παραπανω;

Edited by argotera
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ICS:

Xperia Ultimate HD™ 2.0

JELLY SANDWICH 8.5

Xperia Ice Cream Pureness

(τις εχω δοκιμασει ολες, προτεινω την Xperia Ultimate HD)

 

GB:

codename

(δεν την εχω δοκιμασει ποτε)

 

Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο ευκολο καθως δεν ειχα ποτε mini pro! Αλλα υποθετω πως η διαδικασια δεν αλλαζει! Οπως και να χει εχουν οδηγιες βημα προς βημα για να τις περασεις!

 

Αυτα απο μενα!

Αντε και καλα brick :lol:

 

Κατ' αρχήν σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Θα περάσω αυτή που μου προτείνεις, αλλά έχω μια ερώτηση. Στις οδηγίες λέει: For Unlocked Bootloaders: Flash one of the Recomnend Kernels; Adv. Stock Kernel or KTG Anzu.

Τι εννοεί For Unlocked Bootloaders και πως το κάνω? Και πάλι σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες ωρες εβαλα την ultimate HD,το θεμα ειναι οτι δεν ειχε την εφαρμογη walkman.Σε οσους την εχουν βαλει αυτη την rom την ειχε την εφαρμογη η εγω εκανα κατι λαθος;
ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Την εβαλα ετσι.Επειδη την ειχε στα screenshots ελεγα οτι θα την ειχε μεσα και οτι εγω εκανα κατι λαθος.

ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Το link με το download δεν λειτουργεί...

 

μπορεις να χωρισεις την καρτα σου απο το pc σου με αυτο το προγραμμα

MiniTool Partition Wizard

Link to comment
Share on other sites

Σας χαίρομαι όσους ασχολείστε με τις custom roms, απλά δεν έχω πολύ χρόνο να ασχοληθώ με το θέμα, γι αυτό και κρατώ την official.

 

Ένα καλό της ICS σε σχέση με την Gingerbread είναι ότι μέσα από το μενού Ρυθμίσεις/Εφαρμογές/Όλα, υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησης πολλών εφαρμογών που κάποιος χρήστης δε θέλει. Ενδεικτικά, εγώ έχω απενεργοποιήσει

-Χάρτες & Street View

-Όλα τα default live wallpapers

-Πληκτρολόγιο κινεζικών

-Παιχνίδια & εφαρμογές φίλων

-μουσική & βιντεο φιλων

-Οδηγός ρύθμισης

-Ειδήσεις & καιρός

-Woody

-Widget καιρού (έχω βάλει το Eye in Sky)

-Όλο το timescape και τα widget του

-google talk

-Sakura

-retail Demo

-Pico TTS

-Fun & Downloads

-όλο το Facebook

-Face Unlock

-ANT Radio

-Αριθμομηχανή (έχω βάλει τη shake calc)

-Διάφορα άλλα widget

 

Αντικατέστησα τον launcher με τον Atom (αρκετά ελαφρής, χωρίς να πετσοκόβει ιδιαίτερα σε γραφικά), έβαλα και το Notification Toggle για λειτουργίες στη γραμμή ειδοποιήσεων και με σύνολο 30 εφαρμογών είμαι στα περίπου 160mb ελεύθερη ram χωρίς κολλήματα και αρκετά smooth.

Παλαιότερα είχα αντιμετωπίσει σκαλώματα με την official εφαρμογή facebook, αντικαταστάθηκε με την πολύ ελαφρυτερη Friendcaster.

 

Γενικά το κινητό πάει πολύ καλά με αυτό το "στήσιμο" χωρίς root χωρίς τίποτα. Δεν ξέρω βέβαια με πολύ μεγάλο αριθμό εφαρμογών (60-70-80) πως μπορεί να ανταποκριθεί.

 

Αυτά τα ολίγα, δεν ξέρω αν φανεί χρήσιμο σε κάποιους που δεν θέλουν να προχωρήσουν σε custom λύσεις :)

Edited by mikelangelo
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι είναι ακριβώς το location based wifi; γιατί δεν το έχω καταλάβει πολύ καλά τι κάνει...
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Και γω ήθελα να το ρωτήσω αυτό! Αν και βέβαια το έχω σβήσει :-P

 

Απο ο,τι λεει η λεξη, θυμαται σε ποια περιοχη εχει λοκαρει καθε wifi δικτυο και ψαχνει με βαση το που βρισκεται..κατι τετοιο θεωρω πως ειναι. μπουρδες δηλαδη

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το καπάκι της μπαταρίας πίσω είναι πλαστικό ή κάπως λαστιχένιο

Σε μένα με άσπρο είναι πλαστικό για το μαύρο δεν ξέρω αν και νομίζω οτι και εκει ειναι πλαστικό.. :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

 

Εχει μια ευδομαδα και μια ημερα που εχω αυτο το κινητο, το εκανα upgrade σε android 4.0.4 με το sony companion! Ομως η μπαταρια με το ζορι αντεχει μια ημερα με μετρια χρηση... Επισης παρατιρησα οτι η οθονη τρωει το 70% της ενεργιας και ας τον εχω σε χαμηλο επιπεδο τον φωτισμο!

 

καμια ιδεα για εξοιξονομιση μπαταριας?

 

υ.γ. ειναι το πρωτο μου android.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε αν το δίκτυο σου είναι σε GSM Only, κλείσε τα δεδομένα όταν δεν τα χρησιμοποιείς, βεβαιώσου ότι δεν τρέχει καμία περίεργη εφαρμογή που καταναλώνει μπαταρία.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω για την απαντηση! δεν ηταν στο gsm only...

τις ανοιχτες εφαρμογες προσπαθω να τις κλεινω με το Advanced Task Killer αλλα καποιες απο αυτες ανοιγουν παλι...

 

ηδη μελετησα καποια πραγματα στο φορουμ αλλα μου φαινονται καπως ακαταλαβιστηκα... μεχρι τα symbian καλά πηγαινα!

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω για την απαντηση! δεν ηταν στο gsm only...

τις ανοιχτες εφαρμογες προσπαθω να τις κλεινω με το Advanced Task Killer αλλα καποιες απο αυτες ανοιγουν παλι...

 

ηδη μελετησα καποια πραγματα στο φορουμ αλλα μου φαινονται καπως ακαταλαβιστηκα... μεχρι τα symbian καλά πηγαινα!

 

Σβησε τον τασκ κιλλερ και μην "σκοτωνεις" τις εφαρμογες. Κοιτα οσες ανοιγεις και εχουν επιλογη exit (πχ viber) να τις κλεινεις ετσι. Επισης αφου εχεις την 4 πηγαινε στις ρυθμισεις-εφαρμογες- καρτελα ολα και μπες στις εφαρμογες μια μια και οποια δεν χρειαζεσαι και δεν θες να τρεχει πατα απενεργοποιηση. Προσεχε, ομως, ποιες απενεργοποιεις. Πχ κατι χαρτες και λοιπα απενεργοποιησε τα. Επισης δεν μας λες ποια ειναι η μετρια χρηση που του κανεις. :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σημερα ενεργοποιησα μετα απο ενα μηνα πακετο ιντερνετ αλλα δεν συνδεεται. Ενεργοποιησα τα δεδομενα κινητης τηλεφωνιας, αλλαξα τη ρυθμιση σε WCDMA/GSM αλλα τιποτα οσο και αν προσπαθησα. Εκανα επαναφορα ρυθμισεων αλλα και παλι τιποτα... Μηπως ξεχναω κατι ή λετε να φταιει το δικτιο???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σημερα ενεργοποιησα μετα απο ενα μηνα πακετο ιντερνετ αλλα δεν συνδεεται. Ενεργοποιησα τα δεδομενα κινητης τηλεφωνιας, αλλαξα τη ρυθμιση σε WCDMA/GSM αλλα τιποτα οσο και αν προσπαθησα. Εκανα επαναφορα ρυθμισεων αλλα και παλι τιποτα... Μηπως ξεχναω κατι ή λετε να φταιει το δικτιο???

 

Πας στο Ρυθμισεις/Xperia/Ρυθμισεις Internet και πατας για να κανει ληψη των ρυθμισεων.Μετα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

....

Ένα καλό της ICS σε σχέση με την Gingerbread είναι ότι μέσα από το μενού Ρυθμίσεις/Εφαρμογές/Όλα, υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησης πολλών εφαρμογών που κάποιος χρήστης δε θέλει. ... :)

Μία διευκρίνηση φίλε μου πάνω σε αυτά, γιατί θέλω να πάω σε ICS (root) αλλά επειδή δυσκολεύομαι, έκανα downgrade και root στη GB με 250 MB ελεύθερα, μέχρι στιγμής, και 32 εφαρμογές χρήστη εγκατεστημένες: Λέγοντας ότι η ICS έχει "δυνατότητα απενεργοποίησης" εννοείς "απεγκατάσταση";

Ερωτώ γιατί απεγκαθιστώντας, μπορεί να μείνει ακόμη περισσότερη ελεύθερη μνήμη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τερμα πλεον ο τασκ κιλλερ?

 

μπηκα τωρα στις εφαρμογες στο "ολα" και εχει πααααααααααρα πολλα πραγματα ανοιχτα! σαν τι να προσεξω να μην σβησω?

 

η μετρια χρηση ειναι σχεδον καθολου τηλεφωνα, αρκετα sms, καμια 10αρια φορες κοιταζω τα email με wifi και 2-3 φορες την ημερα drag racing των 10-15 λεπτων! ειναι μετρια?? :p

Link to comment
Share on other sites

Έκανα root στην ICS και έχω να πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στα παιδιά που με βοήθησαν, είτε επί προσωπικού, είτε με τους οδηγούς τους. Αν ανήκετε στην κατηγορία που ήμουν και εγώ, λίγο δύσπιστος, να μην είστε. Πολύ εύκολη διαδικασία και αρκετά σύντομη. Τώρα μόλις βρώ λίγο χρόνο θα δοκιμάσω και την ultimateHD.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τερμα πλεον ο τασκ κιλλερ?

 

μπηκα τωρα στις εφαρμογες στο "ολα" και εχει πααααααααααρα πολλα πραγματα ανοιχτα! σαν τι να προσεξω να μην σβησω?

 

η μετρια χρηση ειναι σχεδον καθολου τηλεφωνα, αρκετα sms, καμια 10αρια φορες κοιταζω τα email με wifi και 2-3 φορες την ημερα drag racing των 10-15 λεπτων! ειναι μετρια?? :p

 

Πιο τερμα δεν παει.. αυτη ειναι η δουλεια του αντροιντ. Να κλεινει μονο του τις εφαρμογες. Δες στη χρηση του τηλεφωνου τι σου εφαγε την μπαταρια. Κατι μου λεει οτι η "προβολη" θα δεσποζει μακρυα απολα τα αλλς γιατι 100 μηνυματα σημαινει πολλες ωρες ανοιχτη η οθονη. Εγω προσωπικα πιστευω οτι μια μερα με αυτα που κανεις ειναι φυσιολογικο.

 

Οσο για τις εφαρμογες, δεν εχω καποα sony συσκευη στα χερια μου αυτη τη στιγμη αλλα ο,τι λεει system, android και βασικες λειτουργιες του κινητου,μην τα πειραξεις.

Μην αγχωνεσαι. Αυτα που βλεπεις εκει δεν τρεχουν ταυτοχρονα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την γνωμη μου.. Εχω το κινητακι και εχω περασει απο ολες κυριολεκτικα τις rom εκτος της ultimate Hd.. Πρωτα απο ολα να σημειωσω οτι το κινητο δεν συγκρινεται με GB και ICS.. Ειναι λες και εχει αλλο κινητο με την GB και συγκεκριμενα την codename 9 ο eman πραγματικα εχει κανει τελεια δουλεια.. Μπορει να ειναι GB αλλα ειναι ετσι φτιαγμενη που νομιζεις οτι εισαι σε JB.. Για τα γουστα μου η ICS καταναλωνει πολυ.. Με την codename.. Συνεχεια ανοιχτο wifi καμια ωρα Data,2-3 ωρες τηλεφωνο και καμια 30 μηνυματα,(ιντερνετ καμια 2 ωριτσες..) και ειμαι στην δευτερη μερα και 1 ωρα με 13% ... Δεν νομιζω πως θα ζηταγα τοσα πολλα απο ενα κινητο των 200...
Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω!

 

δηλαδη κανω "αναγκαστικη διακοπη" ή "απενεργοποιηση?

 

Απενεργοποιηση. Αν θες περιμενε καποιον να σου γραψει ποιες εφαρμογες μπορεις να απενεργοποιησεις αφοβα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...