Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάθε φορά που βάζω μία rom για ξεκλείδωτο bootloader συμβαίνει το ίδιο πράγμα: το κινητό κολλάει εκεί που λέει "Sony Ericsson" ή "Sony" ,αν πρόκειται για ICS, για πολύ ώρα και δεν ανοίγει καθόλου. Μήπως υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπέρα παιδιά

 

έπαθα το εξ εις περίεργο έκανα ένα εργοστασιακό reset το κινητό για να το έχω πιο καθαρό και να κάνω και μια επιλογή στο τι θα περάσω

 

αυτό που μου κάνει τώρα είναι λίγο περίεργο δεν κλειδώνει με τίποτα και το μεσαίο κουμή δεν κλίνη τις εφαρμογές ούτε τίποτα άλλο

 

όταν το πατάω απλός ανοίγει η οθόνη χωρίς να μου είναι κλειδωμένο

 

είμαι ROOT και έχω και CMW5

 

έχει ξανά συμβεί κάτι παρόμοιο ?

Edited by pgpmx5

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που βάζω μία rom για ξεκλείδωτο bootloader συμβαίνει το ίδιο πράγμα: το κινητό κολλάει εκεί που λέει "Sony Ericsson" ή "Sony" ,αν πρόκειται για ICS, για πολύ ώρα και δεν ανοίγει καθόλου. Μήπως υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

 

Μήπως δεν έχει ξεκλειδωθεί ο bootloader; και γι αυτό έχεις bootloops.

Άμα πας να κάνεις ενημέρωση με το pc companion (ή sus) σου αναγνωρίζει το κινητό ή σου λέει ότι έχεις παραποιημένο λογισμικό.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχει ξεκλειδωθεί ο bootloader; και γι αυτό έχεις bootloops.

Άμα πας να κάνεις ενημέρωση με το pc companion (ή sus) σου αναγνωρίζει το κινητό ή σου λέει ότι έχεις παραποιημένο λογισμικό.

 

Ο bootloader είναι σίγουρα ξεκλείδωτος επειδή όταν περνάω custom kernel στην stock rom δουλεύει κανονικά...

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

αφου το πλαισιο το δινει μονο μεσω vodafone....γινεται και με cosmote?

 

Ναι γίνεται,εγώ από πλαίσιο το είχα πάρει με επιδότηση Cosmote :)

Link to comment
Share on other sites

αφου το πλαισιο το δινει μονο μεσω vodafone....γινεται και με cosmote?

 

σου το κοβουν σαν πιστωτικο και αγοραζεις οτι θελεις...

Link to comment
Share on other sites

Ο bootloader είναι σίγουρα ξεκλείδωτος επειδή όταν περνάω custom kernel στην stock rom δουλεύει κανονικά...

 

μηπως ο kernel που περνας ειναι πχ για 2.3.4 και οχι για ics..?παντα να δοκιμαζεις κερνελ που συνιστουν για την ρομ

 

αυτην την στιγμη τρεχω με FXP127...τεσταρετε το σκ και απο δευτερα λεω εντυπωσεις

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια με το noraki 10 μόνο που εγώ δεν συνδέθηκα καν. Από εφαρμογές sky map άνοιξα. Τα δεδομένα κινητής κλειστά και το πρωί μου 'ρθε το ίδιο μήνυμα: χρέωση 1 ευρώ κλπ

Νόμιζα πως δεν χρειάζεται να μπαίνω στο δίκτυο για το sky map. Με τα δεδομένα κινητής απενεργοποιημένα όμως, πως γινεται να χρεώνομαι;

Σήμερα ήρθε ξανά το μήνυμα χρέωσης. Λογικά πρέπει να είναι εφαρμογή που μπαινει στο ιντερνετ. Να ρωτήσω ξανά μήπως κάποιος γνωρίζει: όταν δεν ειναι ενεργά τα δεδομένα κινητής, μπορεί να μπαινει εφαρμογή;; Θα πρέπει να τις βγάλω όλες και να τις βάζω μία μια να τσεκαρω.

Αλλη λύση υπάρχει;

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε ξανά το μήνυμα χρέωσης. Λογικά πρέπει να είναι εφαρμογή που μπαινει στο ιντερνετ. Να ρωτήσω ξανά μήπως κάποιος γνωρίζει: όταν δεν ειναι ενεργά τα δεδομένα κινητής, μπορεί να μπαινει εφαρμογή;; Θα πρέπει να τις βγάλω όλες και να τις βάζω μία μια να τσεκαρω.

Αλλη λύση υπάρχει;

 

Άμα πάρεις στην εξ. πελατών και το παίξεις άσχετος, και τους πεις να σου κόψουν το ίντερνετ, παρά μόνο με wi-fi...

Το είχε πάθει κάπως έτσι ο ξάδερφός μου με Xperia X10 mini και πήραμε εξυπ. και τους λέμε χρεωνόμαστε συνεχώς, μας είπε τι να κάνουμε, και από τότε, δεν αντιμετώπισε πάλι θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παιδιά πριν ένα μήνα λόγω υποχρεώσεων σταμάτησα να διαβάζω το forum οπότε έμεινα στην 628 σελ. Στο μεσοδιάστημα έκανα την μακακία κι έκανα upgrade στην 4.1.Β.0.431 χωρίς να έχω τσεκάρει στο forum αν έχουν βγει οδηγίες για root σε αυτήν την έκδοση. Παρακαλώ προτάσεις από οποιονδήποτε έχει την καλοσύνη. Εγώ πρέπει να συνεχίσω το διάβασμα από την 628 σελ. οπότε μέχρι να φτάσω σε τυχόν οδηγίες που ήδη υπάρχουν ανεβασμένες θα αργήσω να τις δω. Thanx in advance
Link to comment
Share on other sites

μηπως ο kernel που περνας ειναι πχ για 2.3.4 και οχι για ics..?παντα να δοκιμαζεις κερνελ που συνιστουν για την ρομ

Κανονικά τον kernel που λένε στις οδηγίες βάζω αλλά τίποτα...

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε ξανά το μήνυμα χρέωσης. Λογικά πρέπει να είναι εφαρμογή που μπαινει στο ιντερνετ. Να ρωτήσω ξανά μήπως κάποιος γνωρίζει: όταν δεν ειναι ενεργά τα δεδομένα κινητής, μπορεί να μπαινει εφαρμογή;; Θα πρέπει να τις βγάλω όλες και να τις βάζω μία μια να τσεκαρω.

Αλλη λύση υπάρχει;

 

Μήπως χάνεις το wi-fi κάποια στιγμή ή εξασθενεί πολύ το σήμα του με αποτέλεσμα να μπαίνει μέσω του δικτύου κινητής τηλεφωνίας σου κ έτσι να χρεώνεσαι;;; Σήμερα δεν μου ήρθε κανένα μήνυμα χρέωσης μετά τις αλλαγές που μου πρότειναν τα παιδιά. Όταν όμως βλέπω στο wi-fi να εξαφανίζονται εντελώς οι γραμμές του σήματος, τότε το απενεργοποιώ για να μη χρεωθώ, διότι αν το αφήσω η πλοήγηση συνεχίζεται κανονικά μεν αλλά με χρέωση δε (μάλλον).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε μπορώ να συνδεθώ μέσω κινητής στο Internet? Έχω δεδομένα ανοιχτά αλλά κίνηση δε βλέπω. Έχω Vodafone και οι ρυθμίσεις μου από το δίκτυο είναι εντάξει. Προσπάθησα από το apndroid, τίποτα.. Το διέγραψα πάλι τίποτα. Καμιά βοήθεια...?

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε ξανά το μήνυμα χρέωσης. Λογικά πρέπει να είναι εφαρμογή που μπαινει στο ιντερνετ. Να ρωτήσω ξανά μήπως κάποιος γνωρίζει: όταν δεν ειναι ενεργά τα δεδομένα κινητής, μπορεί να μπαινει εφαρμογή;; Θα πρέπει να τις βγάλω όλες και να τις βάζω μία μια να τσεκαρω.

Αλλη λύση υπάρχει;

Κανονικά δεν θα πρέπει.

Γιατί δε μπορώ να συνδεθώ μέσω κινητής στο Internet? Έχω δεδομένα ανοιχτά αλλά κίνηση δε βλέπω. Έχω Vodafone και οι ρυθμίσεις μου από το δίκτυο είναι εντάξει. Προσπάθησα από το apndroid, τίποτα.. Το διέγραψα πάλι τίποτα. Καμιά βοήθεια...?

Στην "Λειτουργία Δικτύου" το "WCDMA/GSM" είναι ενεργό;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τότε kooky δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο εκτός από το να επικοινωνήσεις με τον πάροχό σου.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Άμα πάρεις στην εξ. πελατών και το παίξεις άσχετος, και τους πεις να σου κόψουν το ίντερνετ, παρά μόνο με wi-fi...

Το είχε πάθει κάπως έτσι ο ξάδερφός μου με Xperia X10 mini και πήραμε εξυπ. και τους λέμε χρεωνόμαστε συνεχώς, μας είπε τι να κάνουμε, και από τότε, δεν αντιμετώπισε πάλι θέμα!

 

Ασε το άλλο, έχω πάρει στην εξυπηρέτηση ήδη δυο φορές, πληρωσα την κληση όπως λεει, αλλά δεν μου απάντησε κανείς, γιατί εκείνη την ώρα ..δε μπορούσαν :wacko:

 

Μήπως χάνεις το wi-fi κάποια στιγμή ή εξασθενεί πολύ το σήμα του με αποτέλεσμα να μπαίνει μέσω του δικτύου κινητής τηλεφωνίας σου κ έτσι να χρεώνεσαι;;; Σήμερα δεν μου ήρθε κανένα μήνυμα χρέωσης μετά τις αλλαγές που μου πρότειναν τα παιδιά. Όταν όμως βλέπω στο wi-fi να εξαφανίζονται εντελώς οι γραμμές του σήματος, τότε το απενεργοποιώ για να μη χρεωθώ, διότι αν το αφήσω η πλοήγηση συνεχίζεται κανονικά μεν αλλά με χρέωση δε (μάλλον).

 

Τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις τις έχω κανει από τότε που πήρα το τηλέφωνο! Αυτό ακριβώς είναι και το πρόβλημα μου!

 

 

Πρέπει να έχει ενεργοποιηθεί πακέτο με καθημερινό ιντερνετ! Διαφορετικά δεν εξηγείται. Στέλνω άμεσα mail μήπως το τακτοποιήσω, μιας και το cc δεν απαντά καν!!

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα! Έχει κανείς άποψη για αυτή τη ROM;

την τρέχω τώρα και προσωπικα πιστευω οτι ειναι πολυ καλη.

 

εχει σκασει μια νεα ρομ πολυ ομορφη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1737862 ...την εχει δοκιμασει κανενας?βεβαια ειναι ακομα σε beta

την έχω δοκιμάσει με τις οδηγίες που δίνονται.είναι πολύ όμορφη πράγματι,αλλά πρώτον δεν έχει browser (αν και βρίσκεται εύκολα και ο stock browser και προστίθεται μετά ) και δεύτερον δεν υποστηρίζει το sim toolkit ( το γνωστό μενού που εμφανίζουν οι sim).

 

εχει εγκαταστησει κανεις walkman ics πληρης..με clear bass κ οπτικοποιηση?

Ναι συγκεκριμένα στην Spacious, smooth and light ICS με Xperia S Mega Pack + Walkman fix .Βασικά πιστεύω ότι τρέχει οκ.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

 

Ξέχασα να σου πω πως φοράει την ICS. Όταν πατήσω το πλήκτρο κλειδώματος παύει το blink του led. Δε ξέρω, αν έχει παρατηρήσει και κάποιο άλλο μέλος την ίδια αντίδραση στη συσκευή του. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε ξανά το μήνυμα χρέωσης. Λογικά πρέπει να είναι εφαρμογή που μπαινει στο ιντερνετ. Να ρωτήσω ξανά μήπως κάποιος γνωρίζει: όταν δεν ειναι ενεργά τα δεδομένα κινητής, μπορεί να μπαινει εφαρμογή;; Θα πρέπει να τις βγάλω όλες και να τις βάζω μία μια να τσεκαρω.

Αλλη λύση υπάρχει;

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις να χαλάσεις τις ρυθμίσεις του 3g?

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ασε το άλλο, έχω πάρει στην εξυπηρέτηση ήδη δυο φορές, πληρωσα την κληση όπως λεει, αλλά δεν μου απάντησε κανείς, γιατί εκείνη την ώρα ..δε μπορούσαν :wacko:

 

Επειδή και γώ έχω θέματα με την εξ. πελατών, άμα τους κράξεις, θα ισιώσουν. Και αν απαιτήσεις τα χρήματα σου πίσω, θα στα δώσουν. Απλά, next time κάτσε και περίμενε όση ώρα χρειαστεί!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα! Έχει κανείς άποψη για αυτή τη ROM;

 

εγώ την φοράω.αρκετά καλή.όντως γρήγορη και πολύ ελαφριά αλλά μέχρι εκεί :p Περιμένω την τελική i-scream που όλοι κουβεντιάζουν

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...