Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οκ τα βρηκα αλλα υπαρχει τροπος να διαγραψω επαφες απο σιμ ?

 

Αυτο δεν το ξερω. Αν ξερει καποιος αλλος πως γινεται, ας απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

οκ τα βρηκα αλλα υπαρχει τροπος να διαγραψω επαφες απο σιμ ?

 

Από όσο ξέρω δε γίνεται, το καλύτερο είναι να βάλεις την κάρτα σου σε τηλέφωνο παλιότερης τεχνολογίας και να της διαγράψεις από εκεί.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα...

Αρχικά ζητω συγνώμη αν έχει λυθεί το πρόβλημα που θα αναφέρω, παραπάνω, αλλα είμαι καινούρια στο forum...

Επίσης είναι η τρίτη μέρα που χρησιμοποιώ android και έχω πολλές απορίες...

Λοιπόν, έχω το sony ericsson xperia neo v, και του πρόσθεσα 8GB μνήμη με σκοπό να εγκαταστήσω πολλά παιχνιδάκια, όσο όμως εγκαθιστώ τόσο γεμίζει η εσωτερική μνήμη του κινητού, με αποτέλεσμα να μην έχω χώρο στην εσωτερική και η πρόσθετη μνήμη παραμένει ως έχει...

Χρειάζομαι επειγώντος μια λύση γιατί μου έμειναν μόλις 40 mb στην εσωτερική και 4,5 GB στην πρόσθετη...

Για να εγκαταστήσω κάποιες εφαρμογές χρισιμοποίησα το πρόγραμμα astro...

Υπαρχει λοπόν κάποιος τρόπος ότι εκαθιστώ να πηγαίνει στην πρόσθετη;;;

 

HELP!!!!!!!!

 

Κάποια παιχνίδια κ εφαρμογές δεν αποθηκεύονται στην sd card..πηγαινε ρυθμίσεις->εφαρμογές->διαχείριση εφαρμογών κ βρες την εφαρμογή και θα σου εχει επιλογή για μετακίνηση στην sd card

 

Μπορούν να μεταφερθούν όλες οι εφαρμογές στην κάρτα sd (ακόμα και widgets κλπ...) , χωρίς κανένα πρόβλημα, και δίχως απώλεια στην ταχύτητα εκτέλεσης των εφαρμογών. Αυτό μπορεί να γίνει με το πρόγραμμα link2sd, αλλά όμως απαιτεί λίγη προεργασία από το χρήστη. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε εδώ, και ολοκληρωμένο οδηγό εδώ

 

Το έχω κάνει παρέχοντας 5 giga στο partition, και πραγματικά δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα, είτε χώρου είτε άλλου είδους...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το advanced task killer αξιζει να το κατεβάσει κανείς?

 

Τώρα τι να σου πω, θα ακούσεις ένα σωρό γνώμες εδώ που θα αφορούν τα συν και τα πλήν. Εγώ πάντως σε συνδυασμό και με το autostarts είμαι ήσυχος πλέον, εχω υπεραρκετή ελεύθερη RAM και χωρίς να χρειαστεί να ξηλώσω πολλές από τις εφαρμογές που προτείνει ο mod zxr.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι να σου πω, θα ακούσεις ένα σωρό γνώμες εδώ που θα αφορούν τα συν και τα πλήν. Εγώ πάντως σε συνδυασμό και με το autostarts είμαι ήσυχος πλέον, εχω υπεραρκετή ελεύθερη ROM και χωρίς να χρειαστεί να ξηλώσω πολλές από τις εφαρμογές που προτείνει ο mod zxr.

 

Εγω τις έχω ξηλώσει αλλα θέλω να το δοκιμάσω για να ελευθερώσω κι άλλη.Το autostarts τι ακριβώς κάνει?(Sorry αν έχει απαντηθεί ξανά)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Τελικά έβαλα ένα προστατευτικό οθόνης που βρήκα στο πλαίσιο και ήταν για το neo.

 

Επειδή προέρχομαι από το legend το κινητό είναι μεγάλη αναβάθμιση σε πολλούς τομείς: από επεξεργαστή μέχρι κάμερα.

Βέβαια το legend ήταν όλο μεταλλικό με πλαστικούρα στην οθόνη, αυτό είναι όλο πλαστικό με οθονάρα !!! Τι απίστευτη οθόνη και σε χρώμα και σε απόκριση! Καμιά σχέση με κινητό 200 ευρώ. Όλα τα λεφτά η οθόνη του!

 

Από εκεί και πέρα έχω και μια άλλη ερώτηση. Είχα το assasins creed και στο legend ούτε κάν ξεκίναγε η αρχική οθόνη. Τώρα το εγκατέστησα και στο neo V, ξεκινά η αρχική οθόνη και τα video αλλά και πάλι όταν είναι να ξεκινήσει το παιχνίδι δείχνει μια μαυρη μαυρίλα και το χειριστηριο ..... Ξέρει κανείς τι κινητό χρειάζεται για να παίξει το παιχνίδι γιατί θα μου μείνει το αποθυμένο :lol::lol::lol: Σοβαρά αν κάποιος ξέρει κάποιο κόλπο ας μου πει.

 

Επιπλέον διαπίστωσα ότι πολλά προγράμματα που χρησιμοποιούσα στο legend όπως το handcent sms, εδώ δεν χρειάζονται γιατί έχει πολύ καλό πρόγραμμα sms. 'Ομως ενα καλύτερο πρόγραμμα για καιρό έχετε να προτείνετε?

 

Προς το παρόν πολύ ευχαριστημένος μην το ματιάσω. Είναι ο ορισμός του value for money και σίγουρα o πρωταθλητής στα mid range.

Στάθης
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι να σου πω, θα ακούσεις ένα σωρό γνώμες εδώ που θα αφορούν τα συν και τα πλήν. Εγώ πάντως σε συνδυασμό και με το autostarts είμαι ήσυχος πλέον, εχω υπεραρκετή ελεύθερη RAM και χωρίς να χρειαστεί να ξηλώσω πολλές από τις εφαρμογές που προτείνει ο mod zxr.

 

Που ακριβώς βλέπεις πόση RAM καταναλώνει το κινητό?Μολις εγκατέστησα το advanced task killer.

Link to comment
Share on other sites

Τα γράφω σε συντομία…

1 Δεκεμβρίου, αγόρασα (με μετρητά όχι επιδότηση) ένα τηλέφωνο...

Sony Ericsson Xperia Neo V.

 

9 Δεκεμβρίου, παρουσίασε βλάβη (δεν άνοιγε) και το επέστρεψα στο κατάστημα. Μου είπαν ότι θα το στείλουν για σέρβις, το θεώρησα λογικό και περίμενα…

 

16 Δεκεμβρίου, επικοινώνησα ο ίδιος με την εξυπηρέτηση της Vodafone για να ενημερωθώ για την τύχη της συσκευής

 

18 Δεκεμβρίου, το τμήμα εξυπηρέτησης ζητάει τα στοιχεία του τηλεφώνου για να με ενημερώσει

 

20 Δεκεμβρίου, παραλαμβάνω την συσκευή υποτίθεται διορθωμένη.

 

12 Ιανουαρίου, μετά από συνεχή προβλήματα παραδίδω πάλι την συσκευή στο ίδιο κατάστημα με αίτημα αντικατάστασης.

 

16 Ιανουαρίου, στέλνω πάλι mail στο τμήμα εξυπηρέτησης εκφράζοντας την αγανάκτησή μου

 

17 Ιανουαρίου, μου απαντάνε ότι το προωθούν στο τμήμα παραπόνων και θα επικοινωνήσουν μαζί μου

 

24 Ιανουαρίου, τηλεφωνώ ο ίδιος στην Vodafone εξηγώντας σε κάποια υπάλληλο τα ίδια από την αρχή.

 

25 Ιανουαρίου, μη τηλεφωνούν ζητώντας πάλι τα στοιχεία της συσκευής για ενημέρωση. Μου υπόσχονται πάλι ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μου αλλά δεν το κάνει κανείς.

 

27 Ιανουαρίου, πηγαίνω ο ίδιος στο κατάστημα όπου με απίστευτο θράσος που λένε ότι το τηλέφωνο έχει μεν επιστρέψει από το σέρβις στην Αθήνα αλλά περιμένουν έγκριση για να το ξαναστείλουν στην Αθήνα στην κεντρική αποθήκη για αντικατάσταση. Αρνούνται να μου δώσουν συγκεκριμένο χρόνο για την διαδικασία

 

27 Ιανουαρίου, στέλνω πάλι mail στην εξυπηρέτηση της Vodafone εξηγώντας την κατάσταση αλλά δεν μου απαντάει κανείς

 

30 Ιανουαρίου, στέλνω πάλι mail στην εξυπηρέτηση της Vodafone ζητώντας να επικοινωνήσουν μαζί μου αλλά δεν απαντάει κανείς.

 

Συνοψίζοντας, από τις 1 Δεκεμβρίου έως σήμερα (1/02) πέρασαν 60 ημέρες από τις οποίες η συσκευή βρίσκεται σε σέρβις για 12 + 20 = 32 ημέρες, δούλεψε σωστά μόνο τις πρώτες 8 ημέρες ενώ δεν διαφαίνεται καμία άμεση εξέλιξη. Για τα παραπάνω έχω την σχετική αλληλογραφία όπως και παραστατικά. Όμως όχι για όλα, διότι κατά την παραλαβή και παράδοση της συσκευής το κατάστημα δεν κόβει κανένα παραστατικό…. Τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Επανερχομαι δριμυτερος με ολοφρεσκες αποριες (πρωτοτυπο...)

1)Για να βγαλω την καρτα sd πρεπει πρωτα να παω στις ρυθμισεις να πατησω "αφαιρεση καρτας sd" η δεν ειναι απαραιτητο?

2)Για να ψωνισω απ'το market πρεπει να εχω πιστωτικη η prepaid?Με pay safe γινεται?

3)Ρωταγανε λιγο πιο πισω καποια παιδια για να γυρισουνε απο 0.62 σε 0.42.Επειδη σκεφτομαι να το κανω κι εγω,αν μπορουσανε να μου πουνε αν τους πετυχε κι αν ηταν ευκολο.

4)Επειδη γινεται πολυς λογος για task managers τωρα τελευταια,εγω εβαλα τον advanced task killer και δεν εχω δει ουσιαστικη διαφορα (μπορει να εχω κανει λαθος στις ρυθμισεις βεβαια).Ψαχνοντας στους οδηγους βρηκα απο τον φιλο Tyxerakias την εξης πολυ ωραια αποψη εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3315393#post3315393.

Τον εχει δοκιμασει κανεις τον τροπο με το autokiller?

5)Ενας φιλος εχει το Χαβαη χ5 με firmware 2.3.5 επισημο.Εμεις γιατι οχι?Ειναι θεμα τις S.E.?

 

ΟΥΦ!!!Αυτα τα ολιγα...Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον φιλο ασχοληθει.

Link to comment
Share on other sites

3)Ρωταγανε λιγο πιο πισω καποια παιδια για να γυρισουνε απο 0.62 σε 0.42.Επειδη σκεφτομαι να το κανω κι εγω,αν μπορουσανε να μου πουνε αν τους πετυχε κι αν ηταν ευκολο.

 

Εγώ πάντως δεν το κατάφερα αν και δεν φαίνεται δύσκολο.Κατι λάθος κάνω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εμενα με προβληματισε το οτι δεν μπορουσα να διαγραψω τις επαφες απο σιμ, κατεβασα ενα app, το sim contacts, και το δοκιμασα. Μια χαρα δουλευει, 2 επαφες διαλεξα, πατησα τις επιλογες batch operation/batch delete, και πραγματι διαγραφησαν απο τη σιμ.
trust me, I 'm an engineer:cool:
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμμα για pdf αρχεια που να ειναι γρηγορο? Δηλαδη εχω ενα αρχειο μεγαλο, γυρω στις 5000 σελιδες, service manual, και μετα τις 1000 σελιδες, για να ανοιξει την σελιδα, ..... αστα να πανε !!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν το κατάφερα αν και δεν φαίνεται δύσκολο.Κατι λάθος κάνω εγώ.

 

αγαπητε ολα ειναι ευκολα και δυσκολα RTFM πρωτα !!

 

εδω αφου διαβασα πολλα ακοθσα για το wotan client .

Αλλα ας τα παρουμε απο την αρχη

 

για να κανεις rooting μονο .042 και ΜΕΤΑ ολα τα αλλα =wotan client register κατεβαζεις usb driver και το προγγραμα wottan

ακουλουθεις τις οδηγιες και μπαινει .

μετα εγω με το flashtool εκανα root

μετα CWM (με αυτο περνας εκδοσεις rom του τηλεφωνου εδω πρεπει να διαχωρισουμε το κερνελ απο την υπολοιπη rom )

 

Τι δεν εκανα δεν εκανα unlock bootloader (αυτο το βημα ειναι απαραιτητο για να αλλαξεις kernel (αλλαζουμε για διαφορους λογους με κυριοτερο το overclocking )

Μπορω να αλλαξω rom για μια πιο απλη "καθαρη¨"αλλα δεν εχω την δυνατοτητα oc

για να την αλλαξεις unofficialy πρεπει να βραχυκυκλωσεις δυο σημεια και να φορτωσεις ενα driver ολα στο xda με φωτο

 

Δεν αντεξα και εκανα root τελικα

απλα πραγματα που βοηθουν

φωτεινοτητα στην μεση

δικτυα μονο gsm

set cpu ριχνει την cpu στα 245

βγαλε οτι βγαινει απο εφαρμογες

μην βαζεις οτι σου κατεβει απο εφαρμογες οτι χρειαζεσαι

 

234 μνημη

go contacts

skype

viber

set cpu

astro file manager

 

 

 

 

Α

Edited by satiros
ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

[2 σε 1] Οδηγός για Battery Styles & Reboot Phone option στο Power Menu

 

H διαδικασία είναι εύκολη και παρόμοια του Power Widget. H δική μου επιλογή είναι το παρακάτω και όπως βλέπετε αποκτάμε και ποσοστιαία ένδειξη:

 

http://forum.xda-developers.com/picture.php?albumid=5007&pictureid=16334

 

Power menu είναι όταν πατάμε παρατεταμένα το power on/off button για να επιλέξουμε Flight/Silent/Power off/Take screenshot. Με τον συγκεκριμένο οδηγό θα προστεθεί και η επιλογή του Reboot. Ο οδηγός είναι μόνο για 4.0.2.A.0.42 firmware!

 

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQRqUNnwtfuAzxVSR-YR0-zQuPgQ5ignIrWLfkO2ol_NoK0yO8LJWd8gLpg

 

Καταρχήν σ' ευχαριστώ κ γω για το ποστ σου. Δε το χα πάρει χαμπάρι στο xda.

 

'Ομως, δημιουργήθηκε το εξής θέμα, τα στατιστικά της κατανάλωσης μπαταρίας σα να πειράχθηκαν, η οθόνη απ εκεί που έτρωγε την περισσότερη τώρα δείχνει ότι καταναλώνει τη λιγότερη μπαταρία.

Έχεις ιδέα τι μπορεί να παίζει?

Έκανα και battery calibration αλλά το πρόβλημα παραμένει....

Link to comment
Share on other sites

Κάνει αυτό από plaisio Konig Αντάπτορας micro USB σε USB B Female????

 

Όχι φίλε μου, δεν κάνει. Πρέπει να είναι usb host και όχι απλός ανταπτορας

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

οκ τα βρηκα αλλα υπαρχει τροπος να διαγραψω επαφες απο σιμ ?

Επειδη κι εμενα με προβληματισε το οτι δεν μπορουσα να διαγραψω τις επαφες απο σιμ, κατεβασα ενα app, το sim contacts, και το δοκιμασα. Μια χαρα δουλευει, 2 επαφες διαλεξα, πατησα τις επιλογες batch operation/batch delete, και πραγματι διαγραφησαν απο τη σιμ.

Αυτό ακριβώς!

1)Για να βγαλω την καρτα sd πρεπει πρωτα να παω στις ρυθμισεις να πατησω "αφαιρεση καρτας sd" η δεν ειναι απαραιτητο?

2)Για να ψωνισω απ'το market πρεπει να εχω πιστωτικη η prepaid?Με pay safe γινεται?

3)Ρωταγανε λιγο πιο πισω καποια παιδια για να γυρισουνε απο 0.62 σε 0.42.Επειδη σκεφτομαι να το κανω κι εγω,αν μπορουσανε να μου πουνε αν τους πετυχε κι αν ηταν ευκολο.

4)Επειδη γινεται πολυς λογος για task managers τωρα τελευταια,εγω εβαλα τον advanced task killer και δεν εχω δει ουσιαστικη διαφορα (μπορει να εχω κανει λαθος στις ρυθμισεις βεβαια).Ψαχνοντας στους οδηγους βρηκα απο τον φιλο Tyxerakias την εξης πολυ ωραια αποψη εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3315393#post3315393.

Τον εχει δοκιμασει κανεις τον τροπο με το autokiller?

5)Ενας φιλος εχει το Χαβαη χ5 με firmware 2.3.5 επισημο.Εμεις γιατι οχι?Ειναι θεμα τις S.E.?

1) Αν το κάνεις με ανοιχτό το κινητό καλό είναι να κάνεις unmount.

2) Δεν ξέρω αν γίνεται με pay safe.

3) Αν έχεις κάποια εμπερία δεν είναι τραγικό.

4) Δεν έχεις να κάνεις κάτι με τον autokiller. Τον εγκαθιστάς, αυτός κάνει τις αλλαγές που πρέπει και τον ξεχνάς.

5) Ίδια έκδοση έχουμε ουσιαστικά. Την 2.3. Το τελευταίο ψηφίο δείχνει το update που κάνει η κάθε εταιρεία. Δεν έχει να κάνει με την γενικότερη έκδοση του Android.

Υπαρχει καποιο προγραμμα για pdf αρχεια που να ειναι γρηγορο? Δηλαδη εχω ενα αρχειο μεγαλο, γυρω στις 5000 σελιδες, service manual, και μετα τις 1000 σελιδες, για να ανοιξει την σελιδα, ..... αστα να πανε !!!!

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα προγράμματος. Το αρχείο είναι πολύ μεγάλο. Ακόμα και pc υποθέτω θα ζοριζόταν.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

1. που είναι οι μετρητές κλήσεων βρε παιδιά ;

2. υπάρχει άραγε κάποιο πρόγραμμα που να εμφανίζει κάποιες βασικές λειτουργίες (άνοιγμα wi-fi ανοιγμα bluetooth, σίγαση κλπ) πανω στο μενού ειδοποιήσεων; όπως είναι στα samsung

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

2. υπάρχει άραγε κάποιο πρόγραμμα που να εμφανίζει κάποιες βασικές λειτουργίες (άνοιγμα wi-fi ανοιγμα bluetooth, σίγαση κλπ) πανω στο μενού ειδοποιήσεων; όπως είναι στα samsung

 

Δες αυτό εδώ :)

Edited by tasoscor
Link to comment
Share on other sites

1. που είναι οι μετρητές κλήσεων βρε παιδιά ;

2. υπάρχει άραγε κάποιο πρόγραμμα που να εμφανίζει κάποιες βασικές λειτουργίες (άνοιγμα wi-fi ανοιγμα bluetooth, σίγαση κλπ) πανω στο μενού ειδοποιήσεων; όπως είναι στα samsung

 

Μπορείς να δοκιμάσεις την ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...