Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

είσαι σίγουρος πως κάνει αυτή; είναι micro sdhc. ρε παιδιά μου φαίνεται πιάστηκα κορόιδο και η δικιά μου συσκευή τρίζει. εσάς που τρίζει το θησαυέ ατό Κωτσοβολο τρίζει; υπάρχει κανείς που το πήρε από κάπου άλλου και να τρίζει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

είσαι σίγουρος πως κάνει αυτή; είναι micro sdhc. ρε παιδιά μου φαίνεται πιάστηκα κορόιδο και η δικιά μου συσκευή τρίζει. εσάς που τρίζει το θησαυέ ατό Κωτσοβολο τρίζει; υπάρχει κανείς που το πήρε από κάπου άλλου και να τρίζει;

 

Φυσικά και κάνει γιατί να μην κάνει

 

Αν το κινητό σου διαβάζει με 15 και γράφει με 5 ναι. Είναι θέμα hardware limit.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

 

Που είδες ότι διαβάζει με 15 και γράφει με 5

nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και κάνει γιατί να μην κάνει

 

 

 

Που είδες ότι διαβάζει με 15 και γράφει με 5

 

ποια είναι η διάφορα του με την κανονική sd?

Link to comment
Share on other sites

ποια είναι η διάφορα του με την κανονική sd?

 

Οτι micro sd βγαίνουν νομίζω μέχρι 4gb και high capacity απο 4 μέχρι 32

 

Ένα παράδειγμα είπα.

Ξέρεις εσύ πραγματικά νουμερα;

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

 

Όχι αλλά η διαφορά τους είναι 3 ευρώ νομίζω, οπότε συμφέρει πιο πολύ κατά τη γνώμη μου

Edited by uncommandable
nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Οτι micro sd βγαίνουν νομίζω μέχρι 4gb και high capacity απο 4 μέχρι 32

 

 

 

Όχι αλλά η διαφορά τους είναι 3 ευρώ οπότε νομίζω συμαφέρει πιο πολύ

 

αλλά μπαίνουν και τα 2 σε κινητά;

Link to comment
Share on other sites

αλλά μπαίνουν και τα 2 σε κινητά;

 

Ναι φίλε μου και γω τέτοια έχω

nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά η διαφορά τους είναι 3 ευρώ νομίζω, οπότε συμφέρει πιο πολύ κατά τη γνώμη μου

 

 

Για 2-3€ δεν τίθεται καν θέμα. Απλα υπάρχουν και τεράστιες διαφορές στις τιμές των class4-6 με των 10 ( στις μεγάλες εταιριες συνήθως).

 

Διαφορά γενικά πάντως δεν θα φανεί στο κινητό είτε έχει 4αρα η 10αρα. Αν την βάλεις στον υπολογιστή θα φανεί όμως :)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Για 2-3€ δεν τίθεται καν θέμα. Απλα υπάρχουν και τεράστιες διαφορές στις τιμές των class4-6 με των 10 ( στις μεγάλες εταιριες συνήθως).

 

Διαφορά γενικά πάντως δεν θα φανεί στο κινητό είτε έχει 4αρα η 10αρα. Αν την βάλεις στον υπολογιστή θα φανεί όμως :)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

 

Βασικά χωρίς υπερβολές εγω είδα. Φόρτωνε τα παιχνίδια πιο γρήγορα

nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

ξεφευγουμε από το θέμα..

Το ΑΝ μια class 4 ειναι αρκετή γιατί υπάρχει "περιορισμός από το hardware" δεν στεκει!. Από που δλδ ξερουμε οτι το κινητό γράφει μεγιστο 5mb/sec και διαβάζει με 18mb/sec??Αν εχετε καποια αναφορά ας την γράψετε αν οχι τότε μην λεμε οτι θελουμε..:O Ποιος είπε οτι οι class 6 ¨η 8 ειναι για ταχύτητες δίσκων!?! :confused: Ο πιο απλός 2.5'' εξοτερικό δίσκος μεσω usb 2 γράφει με 20mb/sec πολύ πάνω από class 10!! Σιγά την ταχύτητα των class 10 μου μας πέφτει και πολυ. :P Εγώ λέω οτι θελει ΄σε ταχύτητα παίρνει καποιος, και κυρίως για εφαρμογές που γράφουν στην καρτα αυτό ειναι πολύ σημαντικό να ειναι ΓΡΗΓΟΡΕΣ (class 6, 10).

 

 

Στις φωτογραφικές μηχανές που ασχολούμαι επέισης ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ να πάρεις class 4 αν το βιντεο που γράφει ειναι full HD (1080p) και ο λογος ειναι οτι ΔΕΝ προλαβαίνει να γράψει (εκτός αν ειναι καποιο συμπιεσμένο φορματ AVHCD που χρησιμοποιείται, ή κατσει γρήγορη 4άρα καθώς δεν ειναι ολες ίδιες στην συμπεριφορά ειδικά μεγάλων αρχείων). Για να είσαι σίγουρος θέλεις Class 6. Βεβαια το κινητό neo v γράφει απλό hd (720p) οπότε και μια class 4 ειναι "αρκετη" για το video του τουλάχιστον. Αρκετή θα πεί οτι κανει την δουλειά της, τιποτα παραπάνω.

 

Προσωπικά δεν βρίσκω κατι κακό να αγοράσετε μια class 6, 8, 10 μαλλον καλό θα κάνει στις επιδώσεις του κινητού. Μονο και μονο όταν το συνδέεται με το pc για να πάρετε ή στείλετε φωτγοραφιες και βιντεο θα δείτε να "περιμένετε" λιγότερο.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

για όποιον θέλει εγώ έχω αυτή http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Memory-Cards/Transcend-microSDHC-8GB-with-SD-adaptor-class6-TS8GUSDHC6.htm και την έβαλα πριν καν ανοίξω το κινητό για πρώτη φορά και είναι μια χαρά .
Link to comment
Share on other sites

ξεφευγουμε από το θέμα..

Το ΑΝ μια class 4 ειναι αρκετή γιατί υπάρχει "περιορισμός από το hardware" δεν στεκει!. Από που δλδ ξερουμε οτι το κινητό γράφει μεγιστο 5mb/sec και διαβάζει με 18mb/sec??Αν εχετε καποια αναφορά ας την γράψετε αν οχι τότε μην λεμε οτι θελουμε..:O Ποιος είπε οτι οι class 6 ¨η 8 ειναι για ταχύτητες δίσκων!?! :confused: Ο πιο απλός 2.5'' εξοτερικό δίσκος μεσω usb 2 γράφει με 20mb/sec πολύ πάνω από class 10!! Σιγά την ταχύτητα των class 10 μου μας πέφτει και πολυ. :P Εγώ λέω οτι θελει ΄σε ταχύτητα παίρνει καποιος, και κυρίως για εφαρμογές που γράφουν στην καρτα αυτό ειναι πολύ σημαντικό να ειναι ΓΡΗΓΟΡΕΣ (class 6, 10).

 

 

Στις φωτογραφικές μηχανές που ασχολούμαι επέισης ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ να πάρεις class 4 αν το βιντεο που γράφει ειναι full HD (1080p) και ο λογος ειναι οτι ΔΕΝ προλαβαίνει να γράψει (εκτός αν ειναι καποιο συμπιεσμένο φορματ AVHCD που χρησιμοποιείται, ή κατσει γρήγορη 4άρα καθώς δεν ειναι ολες ίδιες στην συμπεριφορά ειδικά μεγάλων αρχείων). Για να είσαι σίγουρος θέλεις Class 6. Βεβαια το κινητό neo v γράφει απλό hd (720p) οπότε και μια class 4 ειναι "αρκετη" για το video του τουλάχιστον. Αρκετή θα πεί οτι κανει την δουλειά της, τιποτα παραπάνω.

 

Προσωπικά δεν βρίσκω κατι κακό να αγοράσετε μια class 6, 8, 10 μαλλον καλό θα κάνει στις επιδώσεις του κινητού. Μονο και μονο όταν το συνδέεται με το pc για να πάρετε ή στείλετε φωτγοραφιες και βιντεο θα δείτε να "περιμένετε" λιγότερο.

 

Συμφωνώ με τον keysmith σχεδόν σε όλα, θέλω να πω όμως ότι αν θέλεις να τραβάς βίντεο VGA (640x480) και πάνω θα πρέπει να πάρεις κάρτα μνήμης class 6 και πάνω. Εγώ έχω μια κάρτα class 4 και μια class 6, στην class 6 μπορώ και τραβάω τέλεια βίντεο όλων των αναλύσεων, ενώ στην class 4 αν τραβήξω με ανάλυση VGA φαίνονται κάποια σπασίματα και αν αυξήσω ανάλυση γίνονται πιο έντονα.

Link to comment
Share on other sites

Μήν είσαι τόσο βιαστικός βρε, δεν είναι ανάγκη να ξαναποστάρεις ;) Λοιπόν:

 

Για συγχρονισμό, επειδή και μένα δε μου άρεσε η ιδέα να μεταφέρω όλες μου τις επαφές και τα ραντεβού στους σέρβερ της Google, χρησιμοποιώ το MyPhone explorer. Είναι πολύ εύχρηστο και μπορείς να κάνεις εισαγωγή των επαφών και του ημερολογίου με χρήση αρχείου Vcalendar (.vcs και .vcf). Πρέπει να κατεβάσεις την εφαρμογή στον υπολογιστή σου και τον client στο κινητό από την αγορά του Αντροϊντ. Το ίδιο πρόγραμμα κάνει και αντίγραφο ασφαλείας, όχι όμως τις ρυθμίσεις. Για να κάνεις τέτοιο αντίγραφο νομίζω ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις το Titanium backup που θα σου κρατήσει τις εφαρμογές σου με τις ρυθμίσεις τους.

 

Και τέλος, προς μεγάλη μου χαρά, ΝΑΙ έχει Sip Client, από τη μάνα του (εγώ τον χρησιμοποιώ με το voipdiscount) και μάλιστα μόλις το ρυθμίσεις μπορεί να σε ρωτάει πριν από κάθε κλήση μέσω ποιου δικτύου να δρομολογήσει την κλήση (πχ, GSM, Voipdiscount, ή Skype?)

 

Αυτά:)

Εισαι αψογος. Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου. Με ψαξιμο ειδαι και εγω οτι το πιο καλο και δωρεαν ειναι το MyPhoneExplorer.

 

Πολυ θετικο οτι εχει μαμισιο SIP Client. Θα με εξυπηρετησει αφανταστα.

 

Σε ευχαριστω και παλι φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει να πάρω θήκη silicone? Χαλάνε εύκολα?

 

http://www.ebay.co.uk/itm/SONY-ERICSSON-XPERIA-NEO-GEL-RUBBER-SKIN-SILICONE-MOBILE-PHONE-CASE-COVER-/280768617451?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item415f1d1beb

πολυ καλη σκληρη και δεν νομιζω να χαλασει με τον καιρο.δυσκολευτηκα οταν την προτεβαλα ειναι πολυ καλη αριστη θα ελεγα.

http://www.ebay.co.uk/itm/4-pieces-Matte-Anti-Glare-Screen-Protector-Guard-Sony-Ericsson-Xperia-Neo-V-/180757577246?pt=PDA_Accessories&hash=item2a15fdbe1e και αυτες για την οθονη η αν προτιμας zagghttp://www.egalaxy.gr/zagg-invisibleshield-for-sony-ericsson-xperia-neo-screen-coverage.html

Link to comment
Share on other sites

Στην πραξη ομιλω για ποσο ευχαριστημενος ειμαι με μια class 4 καρτα.

Η ταχυτητα που δουλευεις το κινητο,ακαριαια ανταποκριση για αυτο λεω πιο γρηγορα δεν παει,οπως και αριστα αποτελεσματα σε εγγραφη βιντεο η μεταφορα δεδομενων:90mb σε ελαχιστα δευτερολεπτα,12 χρονομετρημενα......:D

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν αξίζει να πάρω θήκη silicone? Χαλάνε εύκολα?

 

Προτίμησε μια gel ή tpu σαν αυτή που προτείνει ο φίλος παραπάνω. Οι σιλικόνης δεν έχουν την ίδια αίσθηση και ξεχειλώνουν πιο εύκολα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράζουμε μια κάρτα (από τη στιγμή βέβαια που δεν τίθεται οικονομικό θέμα) καλό είναι να αγοράζουμε μεγάλη κλάση. Τώρα από κει και πέρα μπορούμε να γεμίσουμε σελίδες ολόκληρες με post φιλολογικής συζήτησης που δεν θα έχουν κανένα νόημα. Νόμίζω ότι το θέμα εξαντλήθηκε.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.co.uk/itm/SONY-ERICSSON-XPERIA-NEO-GEL-RUBBER-SKIN-SILICONE-MOBILE-PHONE-CASE-COVER-/280768617451?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item415f1d1beb

πολυ καλη σκληρη και δεν νομιζω να χαλασει με τον καιρο.δυσκολευτηκα οταν την προτεβαλα ειναι πολυ καλη αριστη θα ελεγα.

http://www.ebay.co.uk/itm/4-pieces-Matte-Anti-Glare-Screen-Protector-Guard-Sony-Ericsson-Xperia-Neo-V-/180757577246?pt=PDA_Accessories&hash=item2a15fdbe1e και αυτες για την οθονη η αν προτιμας zagghttp://www.egalaxy.gr/zagg-invisibleshield-for-sony-ericsson-xperia-neo-screen-coverage.html

 

Τίποτα από Ελλάδα υπάρχει φίλε μου? Δεν υπάρχει πιστωτική για αγορά από εξωτερικό για αυτό ψάχνω κάτι για αντικαταβολή.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί χάθηκαν οι ήχοι κλειδώματος πληκτρολογίου??Πήγα στις ρυθμίσεις ήχου τις πείραξα,το έσβησα και το ξανά άνοιξα,του έβγαλα την μπαταρία,δεν ακούγεται τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάποιον άλλο screen locker τότε Ρυθμίσεις-->Ήχος και ενεργοποιείς το "Ήχοι κλειδώμ. οθόνης"
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

το έχω δοκιμάσει,τι είναι το screen locker??όπως καταλαβαίνεις είμαι άσχετος,και ροοτ που έκανα από εδώ μέσα τα κατάφερα,δεν ήξερα καν τι είναι!!
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από Ελλάδα υπάρχει φίλε μου? Δεν υπάρχει πιστωτική για αγορά από εξωτερικό για αυτό ψάχνω κάτι για αντικαταβολή.

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=50304

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=50467

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=51772

nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Την επαθα μια δυο τρεις μυαλο δεν βάζω. Το ίδιο και στα προηγούμενα Android μου. Το παραγέμισα εφαρμογές και ψάχνω να βρω γιατί κολάει ή σέρνετε κάποιες φορές. αντε βγάλε άκρη. Ξέρει κανείς καμία εφαρμογή που να σου λεει ποια εφαρμογή τρωει την περισσότερη μνήμη ώστε να την απεγκαταστήσεις αυτήν και όχι όλες? Λύση ανάγκης έχω βρει ενα fast reboot που κάνει στην ουσία την δουλειά του task kliller έτσι λίγο αλαφρώνει. Αλλα δεν είναι λύση αυτή. ψάχνω να βρω κατι καλυτερο.
Link to comment
Share on other sites

το έχω δοκιμάσει,τι είναι το screen locker??όπως καταλαβαίνεις είμαι άσχετος,και ροοτ που έκανα από εδώ μέσα τα κατάφερα,δεν ήξερα καν τι είναι!!

 

Screen locker είναι προγράμματα για κλείδωμα της οθόνης. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις βάλει κάτι τέτοιο. Υποθέτω ότι οι ήχοι του συστήματος έχουν ένταση, έτσι;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...