Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

help καίγομαι!

 

Ως μ..ας ειχα αλλάξει το security code στο 808, το ξέχασα και κλειδώθηκα απέξω. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το βρώ ή έστω να σώσω τα δεδομένα μου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ...

Πάντως δοκίμασα στο δικό μου να το κλειδώσω και ενώ δεν με αφήνει να κάνω restart από το κόκκινο κουμπί, αν κάνω force shutdown δεν ζητάει στην επανεκκίνηση. Δεν ξέρω γιατί ζητάει σε εσένα. Μάλλον έχει σημασία πως το κλειδώνεις. Δοκίμασες να βγάλεις την κάρτα μπας και;

Link to comment
Share on other sites

Αν το συνδέσεις με usb στον υπολογιστή δε το βλέπει ώστε να πλοηγηθείς από εκεί και να σώσεις ότι είναι να σώσεις?

Δε θυμάμαι καν αν γινόταν με φλασάρισμα ακόμα και σε dead phone flashing να ξεκλειδώσει...

Link to comment
Share on other sites

help καίγομαι!

 

Ως μ..ας ειχα αλλάξει το security code στο 808, το ξέχασα και κλειδώθηκα απέξω. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το βρώ ή έστω να σώσω τα δεδομένα μου?

δοκίμασες τα γνωστά; Κάποιο παλιό pin κάποια ημ. γέννησης πχ 170582 ή 17582 ή 1751982 (για 17/05/82), κάποια άλλη επέτειο (γάμου κτλ), μέρος από το τηλέφωνό σου κτλ? Δε μπορεί κάτι τέτοιο θα είναι..

Στο βγάζει με νέα sim φαντάζομαι. Μήπως άλλαξες sim πρόσφατα; Κράτησες ίσως την παλιά; Αν την έχεις δε θα σου ζητήσει code και θα σώσεις τα δεδομένα σου. Άλλωστε όταν το συνδέεις ως usb δε σου δείχνει τα αρχεία αν δεν βάλεις κωδικό; Δε το έχω δοκιμάσει ποτέ.

 

Αυτά και καλή τύχη.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα ένα σωρό κωδικούς που θα μπορούσα να έχω βάλει. ΔΕΝ τον θυμάμαι.

 

Δεν έχει σχέση με sim. Μιλάμε για security code, όχι για pin. Εϊτε βάλω sim είτε όχι ζητάει τον κωδικό. Στο pc φαίνεται ως "Removable disk" γκρίζα. Δεν υπάρχει σωτηρία

 

edit: ok έχουμε μεγάλο πρόβλημα. Μετά από 4 finger reset συνεχίζει να ζητάει κωδικό. Τι κάνουμε τώρα?

 

Πάω κατευθείαν για flashing και refurbish κλασικά;

Edited by stavpal
Link to comment
Share on other sites

edit: ok έχουμε μεγάλο πρόβλημα. Μετά από 4 finger reset συνεχίζει να ζητάει κωδικό. Τι κάνουμε τώρα?

 

Πάω κατευθείαν για flashing και refurbish κλασικά;

 

Όσα reset και να κάνεις δεν αλλάζει κάτι. Πολύ φοβάμαι ότι και refubish να κάνεις πάλι θα ζητάει...:X

Link to comment
Share on other sites

ok. το γ@μησα κανονικά. Πάτησα καταλάθος Sw reset, έγινε. Πάω να κάνω refurbish και μου βγάζει "Flash: Boot rom was not detected after phone boot up. Unable to start flashing."

 

Ναι μεν ξεκινάει το κινητό αλλά δεν το βλέπει ο pc καθόλου "pc suite κλπ" ως δίσκους

 

Τι στο καλό να κάνω?

Edited by stavpal
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα ένα σωρό κωδικούς που θα μπορούσα να έχω βάλει. ΔΕΝ τον θυμάμαι.

Δεν έχει σχέση με sim. Μιλάμε για security code, όχι για pin. Εϊτε βάλω sim είτε όχι ζητάει τον κωδικό. Στο pc φαίνεται ως "Removable disk" γκρίζα. Δεν υπάρχει σωτηρία

edit: ok έχουμε μεγάλο πρόβλημα. Μετά από 4 finger reset συνεχίζει να ζητάει κωδικό. Τι κάνουμε τώρα?

Πάω κατευθείαν για flashing και refurbish κλασικά;

Κατάλαβα ότι μιλάς για security code (phone code) απλά πολλές φορές από λάθος ή συνήθεια πολλοί βάζουν το pin τους και σε αυτό τον κωδικό.

 

Έχεις καιρό να χρησιμοποιήσεις το τηλέφωνο ή κάτι τέτοιο; Πως προέκυψε το security code αν επιτρέπεται? Τι να πληκτρολογούσες όταν τον έδινες; Γιατί για να τον έχεις ενεργό και χωρίς sim θα πει τον χρησιμοποιούσες τακτικά φαντάζομαι (σαν/ως lock-screen).

 

Η άλλη περίπτωση είναι να "φτάει" η (νέα) sim. Και εγώ έχω ενεργοποιημένο phone code αλλά μόνο όταν αλλάζει sim και μου έτυχε με το που αλλάζω sim (τωρα με την δωρεάν αλλαγες από wind να τον ζητήσει). Είχα πολύ καιρό να τον δώσω αλλά θυμόμουν τι περίπου βάζω ως τέτοιο κωδικό. Ευτυχώς με 2-3 προσπάθειες τον "πέτυχα" :p. Για αυτό σου είπα μήπως με την παλιά σου sim δεν το ζητάει. Αν μία νέα sim το προκάλεσε, η παλιά (που δε λειτουργεί για τηλέφωνα) δε θα το ζητήσει. Θα την ξαναβάλεις και θα ανοίξει χωρίς phone code. Έτσι όμως θα αποκτήσεις πρόσβαση στα δεδομένα σου. Δε σου λύνει το πρόβλημα ότι ξέχασες τον κωδικό αλλά θα πάρεις τα δεδομένα σου. Σημείωση όταν έχεις sim lock (phone code) και χωρίς sim (αμα αφαιρεθεί δλδ) πάλι τον ζητάει τον κωδικό τηλεφώνου. Με SIM όμως (αυτή που έγινε το sim/phone lock) δεν τον ζητάει!!

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

ξαναδιάβασε γιατί το πρόβλημα έχει αλλάξει και δεν μπορώ να φλασάρω

 

the flashing failed. Do you want to retry the flashing?

 

HRESULT 0x8401f141 (-2080247487)

 

Flash: Boot rom was not detected after phone boot up. Unable to start flashing.

 

__________________

 

Να ενημερώσω ότι μετά από 4 finger reset και αρκετές δοκιμές με τον φοίνικα (βάλε βγάλε πάτα περίμενε κτλ) το κατάφερα και φλάσαρα σωστά την Pureslim 4.0F.....3:30 ξάπλωσα.

Edited by stavpal
Link to comment
Share on other sites

Τα εικονιδια των εφαρμογων που μαυριζουν (οι εφαρμογες τρεχουν κανονικα) ειναι επειδη εχω εγκαταστησει παρα πολλες?

Το χω απορια απο εποχες Ν8 αυτο...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Τα εικονιδια των εφαρμογων που μαυριζουν (οι εφαρμογες τρεχουν κανονικα) ειναι επειδη εχω εγκαταστησει παρα πολλες?

Το χω απορια απο εποχες Ν8 αυτο...

 

Δεν το έχω δει αυτό ούτε στο Ν8 ούτε στο 808. Έχεις κάποιο screenshot;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει αυτό ούτε στο Ν8 ούτε στο 808. Έχεις κάποιο screenshot;

 

Ναι, αμε, πολλα... :D http://postimg.org/gallery/1exa02xdg/0a865fd4/

Edited by RAZIEL1799
:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Μετέφερε τις από τον τρέχων φάκελο σε έναν άλλο και μετά πάλι πίσω. Θα ζωντανεψουν.
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Μετέφερε τις από τον τρέχων φάκελο σε έναν άλλο και μετά πάλι πίσω. Θα ζωντανεψουν.

 

Ευχαριστω, αυτο το γνωριζω. Αυτο που αναριωτιεμαι ειναι για ποιο λογο μαυριζουν τα εικονιδια... :confused:

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αλλαξα την καρτα microSD, και μου ζηταει κωδικο καρτας μνημης, για να την ξεκλειδωσει. Δεν νομιζω ότι εβαλα στο παρελθον κωδικο για καρτα μνημης, Αντίθετα ειχα περασει κωδικο ασφαλειας για το τηλεφωνο, που δεν μου το ζητησε ποτε, και δεν είμαι σιγουρος, τι κωδικο εβαλα. Γνωριζει καποιος, ποιος είναι ο κωδικος της καρτας μνημης; Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

πρώτη φορά το ακούω αυτό.. βέβαια δεν έτυχε να αλλάξω και ποτέ κάρτα

λογικά είναι ο ίδιος με τον κωδικό τηλεφώνου. Πρέπει να θυμηθείς τι έβαλες αν το έχεις αλλάξει αλλιως μάλλον είναι 00000 (5 μηδενικά) αν θυμάμαι καλά ή 12345 χμμ..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Στο ΝΟΚΙΑ 808, εχω την PureSlim v4.0F, / lagoskon. Ο κωδικος ασφαλειας του κινητου είναι ο 1111. Εβαλα την πρωτη καρτα, και δεν μου ζητησε κωδικο ξεκλειδώματος καρτας μνημης. από το μενου, επιλεγω Αρχεια >> βγαζει τους δισκους >> παταω στην καρτα μνημης >> βγαζει 4 επιλογες : Στοιχεια,, Μετονομασια,, ορισμος κωδικου πρόσβασης,, Μορφοποιηση. αυτά. πρεπει να ψαξω στο Google, σχετικα με κλειδωμα καρτας μνημης κλπ. ηδη εστειλα ΠΜ στον lagoskon. (την 2η καρτα την ειχα σε Samsung note 4), και την ξαναεβαλα παλι στο ΝΟΤΕ 4. Και σε μενα 1η φορα ετυχε, να ζητηθεί κωδικος σε καρτα μνημης. Σκεφτηκα να την κανω Format με ΗΥ, ειδωμεν. αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανα κρυπτογραφηση καρτας μνημης στο ΝΟΤΕ 4, ουτε ξερω κατι τετοιο,, νομιζω εχουν τα android, μια επιλογή κρυπτογραφηση συσκευης .. Μια λυση είναι να αγορασω μια καινουργια καρτα μνημης, αλλα όχι τωρα. Στο ΝΟΤΕ 4, την εκανα Διαμορφωση, ενώ στο ΝΟΚΙΑ 808, νομιζω κολουσε η Διαμορφωση, και δεν ολοκληρωνοταν.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανα κρυπτογραφηση καρτας μνημης στο ΝΟΤΕ 4, ουτε ξερω κατι τετοιο,, νομιζω εχουν τα android, μια επιλογή κρυπτογραφηση συσκευης .. Μια λυση είναι να αγορασω μια καινουργια καρτα μνημης, αλλα όχι τωρα. Στο ΝΟΤΕ 4, την εκανα Διαμορφωση, ενώ στο ΝΟΚΙΑ 808, νομιζω κολουσε η Διαμορφωση, και δεν ολοκληρωνοταν.

Φίλε τώρα είδα και το μήνυμά σου. Φορματ έκανες σε υπολογιστή την sd?

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα προηγουμένως, ότι αν γινει φορματ της microSD, σε ΗΥ, το κινητο θα την δει σαν καινουργια. Αυριο θα το κανω. την εκανα φορματ με το ΝΟΤΕ 4, και με το 808, μαλλον κολλουσε.

 

Μαλλον το πετυχα. Εβαλα την καρτα μνημης σε card reader, το συνδεσα σε ΗΥ, εκανα Διαμορφωση της καρτας, κατοπιν την αναγνωρισε το ΝΟΚΙΑ 808, και εκανα ξανα φορματ με το ΝΟΚΙΑ 808. Τωρα την βλεπει την καρτα το 808. Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

Υπάρχουν πιο ειδικά (φωτογραφικά) προγράμματα όπως το DxO optics που "γνωρίζουν" τις παραμορφώσεις των "γνωστών" φακών διάφορων μηχανών (και του 808) και ελπίζω από εκεί να γίνεται κάτι. Η πλάκα είναι ότι το έχω και έχω κατεβάσει και την βάση για το 808 αλλά δεν έχω αξιωθεί ακόμα να ασχοληθώ. Ισως πρέπει γιατί τις προάλλες πολύ σπάστηκα με μία φωτογραφία σε ταβέρνα που καθόμουν στην άκρη.. :mad: :lol:

 

Μόλις Ασχολήθηκα!!! Και ναι το DxO optics (με την αντίστοιχη βάση για 808 φορτωμένη) μπορεί και το διορθώνει!!!:dance:

Δείτε το συνημμένο πριν και μετά!

Φανταστικό!!

 

keysmith, που βρήκες την βάση για το 880; απ' ότι βλέπω μόνο για το 1020 βγάζει...

Link to comment
Share on other sites

keysmith, που βρήκες την βάση για το 880; απ' ότι βλέπω μόνο για το 1020 βγάζει...

έλα ντε; Δεν το πολυδούλεψα γιατί ήταν πολύ αργό στο φόρτωμα και δεν διόρθωνε πάντα την εικόνα. Δεν είμαι σίγουρος τι έκανα αλλα νομίζω έκανα presets->geometry adjustment -> restore face proportions. Αυτό "φουσκώνει" το μέσο της φωτογραφίας διορθώνοντας έτσι κάποιες φορές το "τράβηγμα" που έχει γίνει στα άκρα.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...