Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για επιλογή συσκευής θα πρέπει να απευθυνθείς στην κατάλληλη ενότητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδιά καλησπέρα!!Έχω ένα προβληματάκι με το κινητό!!Έκανα root και είπα να μετακινήσω κάποιες εφαρμογές στο system γιατί η μνήμη ήταν φουλ!!Τελικά έγινε ένα μπέρδεμα με το google maps και έχασα τους χάρτες!!Τους βρίσκω στο market πατάω εγκατάσταση αλλά μου βγάζει σφάλμα,δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση της εφαρμογής στην προεπιλεγμένη θέση εγκατάστασης!Κατέβασα και από αλλού αλλά τα ίδια!Τι μπορεί να φταίει;;επειδή είμαι root;παράλληλα έσβησα ότι είχε σχέση με τους χάρτες!τουλάχιστον έτσι νομίζω!!Τα φώτα σας!!Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι είσαι root δεν έχει καμμία σχέση με το σβήσιμο των χαρτών (αν όντως τους έσβησες).

Πήγαινε διαχείρηση εφαρμογών να δεις αν υπάρχει η εφαρμογή και κάντους απεγκατάσταση και ξανά κατέβασμα από play store.

Πάντως εγώ στην θέση σου θα έβαζα έναν από τους 3 πλοηγούς (igo primo,navigon,sygic) και δεν θα ασχολούμουν καθόλου με την google.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως βρίσκω 3 αδικαιολόγητες ελλείψεις, ειδικά για την τιμή του. Light sensor, haptic feedback και led για ειδοποιήσεις...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως βρίσκω 3 αδικαιολόγητες ελλείψεις, ειδικά για την τιμή του. Light sensor, haptic feedback και led για ειδοποιήσεις...

 

Light sensir: ναι, θα έπρεπε να έχει. Και πάντως η οθόνη έξω στον ήλιο έχει πρόβλημα ακομα και με manual ρυθμίσεις

Haptic feedback σωστά υπάρχει σε πολυ φθηνές συσκευές (το ειχα στο 550) και είναι να απορεί κανείς γιατι δεν το έβαλαν εδώ. Ούτε ξέρω αν υπάρχει εφαρμογη. Πάντως δεν το χρησιμοποιώ. Ουτε στο 550 το εβαζα. Τρώει αρκετή μπαταρία. Χρησιμοποιω acoustic feedback. Όλα είναι μια συνήθεια.

Led. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει. Μου θυμίζει το λαμπάκι που εχω στο γραφείο στο fax. Εχω βολευτει με την εφαρμογη NoLed.

Link to comment
Share on other sites

Led. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει. Μου θυμίζει το λαμπάκι που εχω στο γραφείο στο fax. Εχω βολευτει με την εφαρμογη NoLed.

Ας το είχε και όποιος ήθελε το απενεργοποιούσε. Άσε και που το no led, τρώει αρκετά περισσότερη μπαταρία...

 

Όπως και θα μπορούσε να πάει το cpu στα 1ghz όπως τα "αντίπαλα" sony sole και u...

Edited by JoeBar
Link to comment
Share on other sites

Ας το είχε και όποιος ήθελε το απενεργοποιούσε. Άσε και που το no led, τρώει αρκετά περισσότερη μπαταρία...

 

Όπως και θα μπορούσε να πάει το cpu στα 1ghz όπως τα "αντίπαλα" sony sole και u...

 

Βλέπεις κάπου να χωλαίνει σε σχέση με τους χιλιαρηδες επεξεργαστές??

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι ρε παιδια το Haptic feedback?

οσο για light sensor ειναι ενα gadgetακι που μαλλον ειναι πρακτικο αλλα σιγουρα τρωει περισσοτερη μπαταρια.

το led δεν με νοιαζει γιατι ουτε στα προηγουμενα τηλεφωνα ειχα,ασε που δεν περνανε ωρες για να δω το κινητο :)

 

επισης για τον επεξεργαστη, ισχυει οτι μπορεις να τον κανεις overclock?αν ισχυει κατι τετιο τοτε δεν υπαρχει κανενα θεμα!

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι ρε παιδια το Haptic feedback?

οσο για light sensor ειναι ενα gadgetακι που μαλλον ειναι πρακτικο αλλα σιγουρα τρωει περισσοτερη μπαταρια.

το led δεν με νοιαζει γιατι ουτε στα προηγουμενα τηλεφωνα ειχα,ασε που δεν περνανε ωρες για να δω το κινητο :)

 

επισης για τον επεξεργαστη, ισχυει οτι μπορεις να τον κανεις overclock?αν ισχυει κατι τετιο τοτε δεν υπαρχει κανενα θεμα!

 

το haptic feedback είναι η μικρή δόνηση που κάνει όταν "πληκτρολογείς"

τον επεξεργαστή άμα βρείτε ένα λόγο να μου πείτε γιατί να τον κάνε o/c...

 

απο όλα αυτά μόνο το light sensor το θεωρώ σημαντική απουσία

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις κάπου να χωλαίνει σε σχέση με τους χιλιαρηδες επεξεργαστές??

Μαι χαρά πάει το κινητό για την κατηγορία του και το βασικότερο είναι η ύπαρξη 768ΜΒ. Αλλά από την άλλη δηλαδή, θα μας χάλαγε να είχε καλύτερη απόδοση...? Μιας και που ίσως είναι η μόνη που έχει U8500 στα 800Mhz...

Link to comment
Share on other sites

Μαι χαρά πάει το κινητό για την κατηγορία του και το βασικότερο είναι η ύπαρξη 768ΜΒ. Αλλά από την άλλη δηλαδή, θα μας χάλαγε να είχε καλύτερη απόδοση...? Μιας και που ίσως είναι η μόνη που έχει U8500 στα 800Mhz...

 

εφόσον δεν χωλαίνει κάπου σκέψου και το ενδεχόμενο της εξοικονόμησης μπαταρίας με τον υποχρονισμένο επεξεργαστή ;)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

εφόσον δεν χωλαίνει κάπου σκέψου και το ενδεχόμενο της εξοικονόμησης μπαταρίας με τον υποχρονισμένο επεξεργαστή ;)

Μαζί σου. Προσωπικά ήθελα τον 1000άρη για τα βαριά flash sites και το full HD video. Την γυναίκα δεν την αγγίζουν αυτά βέβαια... :lol:

 

Πάντως την μπαταρία, αν το ζορίζεις την πίνει με γοργούς ρυθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου. Προσωπικά ήθελα τον 1000άρη για τα βαριά flash sites και το full HD video. Την γυναίκα δεν την αγγίζουν αυτά βέβαια... :lol:

 

Πάντως την μπαταρία, αν το ζορίζεις την πίνει με γοργούς ρυθμούς.

 

full hd δεν θα είχε όπως δεν έχει και το sole με τον αντίστοιχο 1000αρη επεξεργασή

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

BTW έχει ακουστεί τίποτα για ics? Γιατί στο google τα άρθρα που βρήκα ήταν παλιά...

 

επίσημα τίποτα ακόμα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

full hd δεν θα είχε όπως δεν έχει και το sole με τον αντίστοιχο 1000αρη επεξεργασή

 

Να το κανω τι το Full HD video σε μια οθονη 480x800? Πώς θα μπορέσω να δω FullHD σε μια οθονη αυτής της αναλυσης?

Εκτος αν θελει κανεις να δει FullHD στην τηλεόραση του μεσω DLNA. Αυτό θέλετε να πειτε? Αν ναι, πάω πάσο.

Αλλα πόσες φορeς έχεi χρειαστεί να δείτε ταινία στην τηλεόραση σας μέσω DLNA απο το κινητο;

Μήπως έχουμε παραλογες απαιτήσεις από το κινητό μας;

Link to comment
Share on other sites

Να το κανω τι το Full HD video σε μια οθονη 480x800? Πώς θα μπορέσω να δω FullHD σε μια οθονη αυτής της αναλυσης?

Εκτος αν θελει κανεις να δει FullHD στην τηλεόραση του μεσω DLNA. Αυτό θέλετε να πειτε? Αν ναι, πάω πάσο.

Αλλα πόσες φορeς έχεi χρειαστεί να δείτε ταινία στην τηλεόραση σας μέσω DLNA απο το κινητο;

Μήπως έχουμε παραλογες απαιτήσεις από το κινητό μας;

 

θέλω να τραβάω full hd video και να το περνάω μετά στην full hd οθόνη του υπολογιστή μου και να το απολαμβάνω

υπάρχει κάτι παράλογο σε αυτό?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

θέλω να τραβάω full hd video και να το περνάω μετά στην full hd οθόνη του υπολογιστή μου και να το απολαμβάνω

υπάρχει κάτι παράλογο σε αυτό?

 

Μαζι σας και εγώ. Δυστυχως ομως όπως έχουν σήμερα τα πράγματα, η δυνατοτητα αυτή υπάρχει μονο σε ακριβότερες συσκευές.

Ξερετε δυστυχώς πως λειτουργει το marketing: πλήρώνεις περισσότερα για να πάρεις περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μαζι σας και εγώ. Δυστυχως ομως όπως έχουν σήμερα τα πράγματα, η δυνατοτητα αυτή υπάρχει μονο σε ακριβότερες συσκευές.

Ξερετε δυστυχώς πως λειτουργει το marketing: πλήρώνεις περισσότερα για να πάρεις περισσότερα.

 

τέλος πάντων προσωπικά και με το 720p είμαι ικανοποιημένος μιας και 1080p θέλουν και πολύ περισσότερο χώρο, απλά σου είπα μια περίπτωση :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

τέλος πάντων προσωπικά και με το 720p είμαι ικανοποιημένος μιας και 1080p θέλουν και πολύ περισσότερο χώρο, απλά σου είπα μια περίπτωση :)

 

Και εγώ είμαι μια χαρα με τα 720p. Και μάλιστα αν έχω σκοπό να δω ταινία στο κινητό (για να περασει η ωρα), βάζω και πιο μικρή αναλυση. Και παίζει μια χαρά τους υποτίτλους (srt αρχείο). Στο προηγούμενο κινητό επρεπε να κατεβάσω τον MX player (πολύ καλός), ενώ εδω δεν χρειάζεται. Το μονο κακο με τον default video player είναι ότι δεν επιτρεπει πολλή παραμετροποιηση. Θα ηθλεα πχ να ξαναρχίζει η ταινία από εκεί που σταμάτησε. Δεν νομίζω να γίνεται ομως αυτό ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από έναν μελλοντικό (?) αγοραστή.

Μια ερώτηση έχω, για όποιον ξερει, έχει NFC (Near field communication)

το συγκεκριμένο μοντέλο?

Όχι οτι είναι και κάτι σημαντικό.

Είδα σε ένα καταστημα διαδυκτυακό οτι υπαρχει, αλλά στο μοντέλο

αυτό: Samsung i8160P Galaxy Ace 2 (NFC) Black, ξέρετε τι παιζει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

αυριο κατα 99% θα παραγγειλω το κινητο στην cosmote και ελπιζω μεχρι πεμπτη να το εχω :)

κοιταγα στο ebay για προστατευτικες θηκες και μεμβρανες, εχετε να μου προτεινετε απο τι υλικο να κοιταξω να ειναι κατασκευασμενη η θηκη?καποιοι πουλανε και θηκη με μεμβρανη μαζι,ειναι της προκοπης?τι μεμβρανη να κοιταξω που να ειναι καλη?

επισης μπαταρια εχει αγορασει κανεις εξτρα?ειδα κατι νορμαλ και κατι τερατα στο ebay που ειναι και φθηνες αλλα μαλλον επιφοβες?εχει αγορασει κανεις δευτερη μπαταρια?απο που?ποσο?με ποσα mah?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από έναν μελλοντικό (?) αγοραστή.

Μια ερώτηση έχω, για όποιον ξερει, έχει NFC (Near field communication)

το συγκεκριμένο μοντέλο?

Όχι οτι είναι και κάτι σημαντικό.

Είδα σε ένα καταστημα διαδυκτυακό οτι υπαρχει, αλλά στο μοντέλο

αυτό: Samsung i8160P Galaxy Ace 2 (NFC) Black, ξέρετε τι παιζει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Απ ο,τι κατάλαβα κάποια μοντέλα έχουν και κάποια αλλα δεν έχουν NFC.

Τα Ελληνικής αντιπροσωπείας δεν έχουν, ενώ κάποια που προορίζονται για την Ευρωπαϊκή αγορα έχουν.

Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει, ίσως επειδή προς το παρόν δεν υπάρχουν αρκετές εφαρμογες της τεχνολογίας αυτής εδώ στη χώρα μας. Η τεχνολογία αυτή δεν είναι μονο για να αλλάζει προφίλ στο κινητο όταν μπαίνεις στο αμάξι. Έχει και άλλες εφαρμογες. Προς το παρόν εμένα δεν μου χρειάζονται. Σε κάποιον άλλον που του χρειάζονται δίνει λίγα Ευρώ παραπάνω και παίρνει το μοντέλο με το NFC, (Ευρωπαϊκής αγοράς ωστόσο).

Link to comment
Share on other sites

αυριο κατα 99% θα παραγγειλω το κινητο στην cosmote και ελπιζω μεχρι πεμπτη να το εχω :)

κοιταγα στο ebay για προστατευτικες θηκες και μεμβρανες, εχετε να μου προτεινετε απο τι υλικο να κοιταξω να ειναι κατασκευασμενη η θηκη?καποιοι πουλανε και θηκη με μεμβρανη μαζι,ειναι της προκοπης?τι μεμβρανη να κοιταξω που να ειναι καλη?

επισης μπαταρια εχει αγορασει κανεις εξτρα?ειδα κατι νορμαλ και κατι τερατα στο ebay που ειναι και φθηνες αλλα μαλλον επιφοβες?εχει αγορασει κανεις δευτερη μπαταρια?απο που?ποσο?με ποσα mah?

ευχαριστω!

 

Εχω παρει 2 θηκες απο ebay...η μια ειναι ασπρη soft(καλη αλλα λερωνει γιατι το υλικο ειναι τετοιο...και η αλλη ειναι πλαστικη(σκληρη) πακετο με ζελατινα και το μονοσε παρενθεση προβληματακι που εχω με την σκληρη ειναι οτι ωρες και φορες ελαχιστα μετακινειτε μεσα στην θηκη το κινητο(ψιλοκουναει)...μπορει να επεσα και στην περιπτωση ομως..με τις μπαταριες ειναι στην κριση σου πιστευω γιατι εχουν ακουστει διαφορα με aftermarket μπαταριες και δεν νομιζω να βγαλεις ακρη με την εγγυηση του κινητου...αστο λιγο ακομα μηπως και ποσταρει κανεις που ξερει να σου τα πει καλυτερα...

Edited by pakos_
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...