Jump to content

[Kernel] Εγκατάσταση Semaphore και συχνές ερωτήσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα βάλω για αρχή την JW9, να δω εντυπώσεις και μετά θα δοκιμάσω και τον 2.7.4. Και πάλι σε ευχαριστώ, κάπως άρχισα να τα ξεδιαλύνω στο φτωχό μου το μυαλό...! :p

 

Τίποτα.Αλλά εγώ προτείνω semaphore δαγκωτό!:D

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω να έχεις κανέναν απολύτως πρόβλημα με τον Semaphore.

Επειδή θα ασχοληθώ με το κινητό του παιδιού σήμερα, αφού περάσουμε το Semaphore, πώς βάζουμε την ICS rom μετά;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για ICS διαβάζεις εδώ ή εδώ.

Για JB διαβάζεις εδώ ή εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Για ICS διαβάζεις εδώ ή εδώ.

Για JB διαβάζεις εδώ ή εδώ.

 

Σε ευχαριστώ για όλα! :-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επειδή βλέπω πως πολύ είχαν πρόβλημα θα ήθελα να ρωτήσω πιο tar να κατεβάσω ? γιατί είναι πολλά και περδευτικα (εικόνα από το κινητό μου

)

 

επίσης αν περάσω τον καρνελ αυτό χάνω κάτι ? όπως πχ να μην τραβάει HD video ? η να μην δουλεύει η μπροστά κάμερα ? αν ναι , πιο να κατεβάσω για να μην έχω αυτά τα προβλήματα ?

Link to comment
Share on other sites

Οποία έκδοση από 2.5 και κάτω να βάλεις είσαι κομπλέ. Βάλε το 2.4.0 το σκέτο ομως όχι το bm για να μη χάσεις τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

καλά που ρώτησα γιατί θα έβαζα το Semaphore_2.5.0.tar :happy:

 

πέρασα τον 2.4.0 και όλα καλά :)

 

μπορώ να κάνω overclok ? :shifty: έχει νόημα ? ειδα πως έχει 800/1000/1200/1300 να το βάλω 1200 ?:shifty: θα δω διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

καλά που ρώτησα γιατί θα έβαζα το Semaphore_2.5.0.tar :happy:

 

πέρασα τον 2.4.0 και όλα καλά :)

 

μπορώ να κάνω overclok ? :shifty: έχει νόημα ? ειδα πως έχει 800/1000/1200/1300 να το βάλω 1200 ?:shifty: θα δω διαφορα?

 

Αν το κινητό σου το σηκώνει,θα δεις μια κάποια διαφορά.Θα δείς όμως και στην αυτονομία...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και ο 2,5 θα σου δούλευε απλά νομίζω πως θα σου έδινε ελάχιστα λιγότερα ΜΒ ραμ αν θυμάμαι καλά (πάει καιρός που τον χρησιμοποίησα σε παλιές εκδόσεις :p )

Αν θέλεις δοκίμασε, ίσως δεις διαφορά αλλά αναλόγως και τι χρήση του κινητού κάνεις. Πάντως να ξέρεις 2 πράγματα. Η 2,3,3 έκδοση που έχεις είναι αρκετά παλιά δηλαδή αφού μπήκες στην διαδικασία και άρχισες να το πειράζεις, μπορείς να το αναβαθμίσεις κιόλας. (αλλά η συνέχεια περί πειράγματος καλύτερα πάει εδώ στις Τροποποιήσεις κλπ)

Και επίσης αν θέλεις να δοκιμάσεις overclock να το κάνεις από την εφαρμογή του semaphore αλλά κάτω κάτω κάτω που έχε Overclock Test. Πρώτα δοκιμάζεις από εκεί και αν είναι όλα καλά για 1-2 μέρες, τότε το βάζεις στην κανονική ρύθμιση που έχει πάνω πάνω. Αν το κάνεις από το τεστ μετά από επανεκκίνηση του κινητού επαναφέρετε στα 1000 ενώ από την άλλη ρύθμιση μένει μέχρι να το αλλάξεις εσύ. Οπότε αν κολλάει για παράδειγμα με overclock μπορεί να μην μπορείς καν να μπεις στην εφαρμογή να το αλλάξεις, για αυτό υπάρχει και το Τεστ.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδες βοηθεια , εχω sgs ι9000 , κατεβασα semaphore 2.5.0 , ανοιξα το odin εγινε κανονικα κιτρινο το κουτακι , παταω σταρτ , και μου βγαζει φαιλ την διαδικασια , καλα λεω το κλεινω , αποσυνδεω και παω να ξαναδοκιμασω , αλλα το κιν , δεν μπαινει ξανα σε download mode , μου βγαζει στην οθονη ενα τηλ , θαυμαστικο στην μεση και μια οθονη υπολογιστη ..... κλαψ , μαλλον την εκατσα την βαρκα ετσι ??? help,

 

ακυρο ολα ενταξει ουφφ...

Edited by leonkgr
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είμαι με JW6 και έχω βάλει τον 2.7.4sc. Θέλω να βάλω τον 2.7.4 με voodoo sound και color.

Το θέμα είναι ότι έχω κάνει μετατροπή σε ext4 και έχω βάλει το CRT and Battery Icon (EXTENDED-CRToff-_BATTERY___JW6_ODEX.zip).

 

Πρέπει να τα ξαναγυρίσω πίσω πριν ξαναφλασάρω τον kernel?

Από οτι διάβασα για το ext4 μάλλον δεν χρειάζεται. Το γίνεται με το crt off?

 

Επίσης, ο λόγος που θέλω να πάω είναι ότι έχω πολύ μικρή ένταση στο tv out. Διάβασα ότι με voodoo sound διορθώνεται. Ισχύει?

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν ισχύει αυτό με το TV Out αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα μπορείς να τον φλασάρεις όπως είσαι.
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν ισχύει αυτό με το TV Out αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα μπορείς να τον φλασάρεις όπως είσαι.

 

Thanks.

 

Στην 2.2.1 ήταν καμπάνα το tv out. Στην 2.3.6 με semaphore 2.7.4sc η ένταση ήταν τόσο χαμηλή που και στο 100% να βάλω την τηλ. πάλι δεν ακούω. Διάβασα για τον 2.7.4 με voodoo sound ότι μπορείς να κάνεις amplify την ένταση μέχρι και 300%. Οπότε θα λύνει το πρόβλημά μου.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα παιδες!(το forum τα σπαει!) και επανερχομαι..λοιπον...κατεβασα το semaphone 2.5.0 ανοιξα οdin κτλ..συνδεσα το κινητο σε download mode..οπωσ ακριβως στον οδηγο..αλλα το οdin δεν γινεται κιτρινο..μενει μπλε..και ας εχω ενεργοποιησει τον 'εντοπισμο σφαλματων usb' στις ρυθμισεις για την αναπτυξη..

 

ευχαριστω και παλι..!!!

samsung galaxy ace 3 GT-S7275R keep updating..
Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει τους drivers του κινητού; Αν όχι τότε κατέβασε το KIES, πέρασέ το και μετά σύνδεσε και πάλι το κινητό.

Επίσης δοκίμασε να τρέξεις το Odin ως "Administrator".

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει drivers ναι...θα δοκιμασω σαν administrator kαι θα σας ενημερωσω!ευχαριστω και παλι!!

 

παιδες....τα θαλασσωσα!!ανοιξα το οdin v.185..εβαλα στο pda..to φακελο semaphone 2.5.0 εβαλα το κιν σε dowload mode.. το συνδεσα εγινε κιτρινο στο οdin..πατησα σταρτ και μοθ εγραψε failed....:cry: και τωρα..μ βγαζει τον υπολ το τριγωνο με το θαυμαστικο..και το κιν στην οθονη...μπορω να το κανω να ανοιξει κανονικα και παλι??

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
samsung galaxy ace 3 GT-S7275R keep updating..
Link to comment
Share on other sites

Κλείσε το κινητό, βγάλε την μπαταρία για λίγη ώρα και μετά μπες πάλι σε Download Mode και δοκίμασε να περάσεις πάλι τον Semaphore 2.4.0 μήπως και ανοίξει διαφορετικά θα πρέπει να ξαναπεράσεις το Firmware από την αρχή σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό.

Δυστυχώς θα χάσεις επαφές, μηνύματα, εφαρμογές και ρυθμίσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

τελικα εβαλα firmware απ την αρχη με τον οδηγο..!ευχαριστω και παλι..!!τι να κανεις ειμαι πρωταρης ακομα!!:lol:
samsung galaxy ace 3 GT-S7275R keep updating..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το μοντελο μου ειναι το sgh-t959v,υπαρχει κανενα προβλημα με αυτον τον οδηγο για την δικια μου συσκευη?
το @@@ και την υπογραφη προσεχω που την βαζω
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά SOS δοκίμασα να περάσω τον Kernel (Semaphore_JB_3.1.0s.tar) και αφού τελείωσε η εγκατάσταση κάνει το κινητό restart και μένει στην εικόνα Semaphore ,

Το μοντέλο του κινητού είναι : GT-I9000

Είναι αγορασμένη σκέτη συσκευή χωρίς κάποιο συμβόλαιο ,

Βοηθείστε με να περάσω κάποια JB , μου είχε περάσει ένας γνωστός την 4.1.2 και μόλις ξεκινούσε το κινητό έβγαζε στην αρχή το logo Semaphore και μετά φόρτωνε κανονικά , πήγα να περάσω την 4,2 και τα έκανα μαντάρα…… :dizzy:

Σας ευχαριστώ ,

Edited by katrisk
Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι δεν διάβασες τον οδηγό γιατί διαφορετικά δεν θα κατέβαζες τον Semaphore που είναι για την Jelly Bean.

Διάβασε τον οδηγό στο πρώτο μήνυμα και βάλε τον Semaphore που έχει στο link.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι δεν διάβασες τον οδηγό γιατί διαφορετικά δεν θα κατέβαζες τον Semaphore που είναι για την Jelly Bean.

Διάβασε τον οδηγό στο πρώτο μήνυμα και βάλε τον Semaphore που έχει στο link.

 

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση !,

Το διάβασα το topic έβαλα την Semaphore_2.7.4.tar αλλά το κινητό μόλις κάνει restart παραμένει στο GALAXY S

Και τίποτα άλλο, μηπος θελει καπαια συνκεκριμενη εκδοση Semaphore ? Semaphore_2.7.4bmfr.tar , Semaphore_2.7.4bm.tar, Semaphore_2.7.4sc.tar ……..?

Link to comment
Share on other sites

Δες για ποιες εκδόσεις Firmware είναι ο 2.7.4. Μπορεί να χρειάζεσαι κάποια προηγούμενη έκδοση του Semaphore.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου !

 

Κατάφερα και έβαλα μια έκδοση semaphore CWM recovery v.5.0.2.7

Το πρόβλημα τώρα είναι ότι δεν μου εμφανίζει τα αρχεία που έχω στην SD για να τα κάνω εγκατάσταση , σας επισυνάπτω και Photo ,καμιά ιδέα ??

Link to comment
Share on other sites

Ποιά έκδοση του Semaphore έχεις βάλει;

Βάλε την 2.4.0 αν έχεις περάσει την 2.5.0 διότι έχει πρόβλημα με το Recovery.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...