Jump to content

[Kernel] Εγκατάσταση Semaphore και συχνές ερωτήσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οδηγός εγκατάστασης Semaphore

Μόνο για Gingerbread εκδόσεις

 

Εγκατάσταση Semaphore:

 

 

  1. Κατέβασε το tar αρχείο που περιέχει τον Kernel από εδώ.
  2. Ξεκίνα το Odin στον υπολογιστή σου.
  3. Επέλεξε το tar αρχείο ως PDA (μην τικάρεις το Re-partition).
  4. Βάλε το κινητό σε Download Mode με τα τρία κουμπιά (Home - Volume Down - Power).
  5. Σύνδεσε το κινητό σου στον υπολογιστή με το USB καλώδιο και περίμενε να γίνει κίτρινο το ID:COM.
  6. Πάτα το κουμπί Start και περίμενε να επανεκκινήσει το κινητό.

 

 

Εκδόσεις Semaphore:

 

 

  • Κανονική έκδοση: Περιέχει όλα τα Features.
  • BM έκδοση: Έχει περισσότερη μνήμη διαθέσιμη αλλά δεν λειτουργεί η μπροστά κάμερα καθώς επίσης δεν γίνεται εγγραφή βίντεο σε 720p και λήψη φωτογραφίας κατά την εγγραφή του βίντεο.
  • SC έκδοση: Έχει τα stock χρώματα της Samsung και όχι τα Voodoo Color και Speedmod Color.
  • SCBM έκδοση: Συνδυασμός των SC και BM εκδόσεων.
  • BMFR έκδοση: Λιγότερη διαθέσιμη μνήμη από την BM έκδοση, περισσότερη από την Κανονική έκδοση αλλά δεν γίνεται εγγραφή βίντεο σε 720p.
  • SBF έκδοση: Συνδυασμός των BMFR και SC εκδόσεων.

 

 

Συχνές Ερωτήσεις.

Ε: Για να εγκαταστήσω τον Semaphore χρειάζεται η έκδοση του να είναι ίδια με την Rom που έχω στο κινητό μου;

A: Όχι, δεν χρειάζεται. Όλες οι εκδόσεις του Semaphore είναι συμβατές με όλες τις εκδόσεις Gingerbread.

Προσοχή: H έκδοση Semaphore 2.7.4 είναι συμβατή μόνο με τις Gingerbread JW4, JW5, JW6, JW7, JW8 και JW9.

 

Ε: Κατά την εγκατάσταση του Semaphore θα χάσω τα δεδομένα μου;

A: Όχι, δεν θα τα χάσεις. Αν θες όμως πάντα μπορείς να κάνεις ένα Backup ώστε να μην ανησυχείς για τίποτα.

 

Ε: Γιατί μετά την εγκατάσταση του Semaphore δεν εμφανίζεται η εφαρμογή Superuser;

A: Πρέπει να κατεβάσεις την εφαρμογή Superuser από το market μετά την εγκατάσταση του Semaphore.

 

Ε: Γιατί δεν δουλεύει το Tethering (Mobile Ap και USB) και μου βγάζει μήνυμα λάθους;

Α: Πρέπει να ενεργοποιήσεις το "enable_netfilter boot script". Στην εφαρμογή Semaphore Script Manager ενεργοποίησε το "Netfilter".

 

Ε: Γιατί όταν σβήνει η οθόνη φαίνεται στιγμιαία μια πράσινη απόχρωση;

Α: Είναι μία παρενέργεια του Voodoo Color. Για να το διορθώσεις κατέβασε την εφαρμογή Voodoo Sound από το Market, πήγαινε στο "Screen V1 gamma hack" και πάτα "Reset to 2.3.3 defaults".

 

Ε: Μπορώ να μετατρέψω το σύστημα αρχείων σε ext4 και αν ναι πως;

Α: Ναι, μπορείς. Κατέβασε την εφαρμογή CF-root ext4 add-on και εγκατέστησε την στο κινητό. Κάνε ένα Backup των δεδομένων σου (για παν ενδεχόμενο), άνοιξε την εφαρμογή και πάτα "convert to ext4".

Προσοχή: Χρειάζεσαι τουλάχιστον 5MB ελεύθερου χώρου στο /system για την μετατροπή σε ext4. Επίσης, αν στην εφαρμογή Semaphore Script Manager έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή "Virtual/cache to 50MB" απενεργοποίησε τηv πριν κάνεις την μετατροπή σε ext4.

 

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Στράτο (stratosk) για τον εξαιρετικό Kernel που μας έδωσε!

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον Semaphore δείτε εδώ.

 

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δε φέρω καμία ευθύνη αν συμβεί κάτι στη συσκευή σας για τον οποιοδήποτε λόγο κατά την εγκατάσταση του Kernel.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • Απαντήσεις 86
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια εχω ενα προβλημα στην εγκατασταση. Κανω ολα τα βηματα οπως χρειαζονται αλλα δεν κανει επανεκκινηση το κινητο. μενει στο ''downloading'' και το odin γραφει: SetupConnection... και μενει εκει. Τι φταιει; Η εκδοση αποκλειεται ειναι android 2.3.5 με gingerbread..
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα στην εγκατασταση. Κανω ολα τα βηματα οπως χρειαζονται αλλα δεν κανει επανεκκινηση το κινητο. μενει στο ''downloading'' και το odin γραφει: SetupConnection... και μενει εκει. Τι φταιει; Η εκδοση αποκλειεται ειναι android 2.3.5 με gingerbread..

 

Δηλαδη..; :wacko:

Ποια εκδοση του semaphore πηγες να περασεις..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εεεε... δεν θα φταίει λίγο;:p

Αφού εδώ είναι ενότητα για Galaxy S I9000 φίλε μου. Πρόσεχε τι φλασάρεις στο κινητό σου γιατί μπορεί να μην σου ανοίξει ξανά!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους (ή μήπως καλησπέρα;;)

 

Θα ήθελα να περάσω και εγώ με την σειρά μου από Gingerbread σε JB (πάντα βέβαια με την ασφάλεια του να διαβάζω ξανά και ξανά τους οδηγούς σας - και όσο κοινότυπο και αν είναι, εγώ με την σειρά μου θέλω να ευχαριστήσω όλη την κοινότητα για τα posts/οδηγούς).

 

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με το εξής. Έχω την 2.3.4 gingerbread (build: XXJVP). Ποια έκδοση Semaphore είναι συμβατή με το δικό μου τηλέφωνο; Διάβασα και αυτά που λέει ο Superuser και δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη. Να υποθέσω πως αν βάλω οποιαδήποτε εκτός της 2.7.4 θα είμαι ok;

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπες μπορείς να βάλεις όποια θες εκτός της 2.7.4.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Συγχαρητήρια αρχικά για την δουλειά που κάνετε εδώ :)

 

Είμαι και εγώ ένας κάτοχος I9000 Galaxy S και προσπαθώ να βάλω ICS.

 

Έβαλα ODIN3 v1.3 και δεν κατάφερα να βάλω Semaphore_2.7.4.tar

Έβαλα όμως το Semaphore_2.5.0.tar

 

Τώρα είμαι με:

Έκδοση firmware 2.3.3

Έκδοση Βασικού φάσματος I9000XXJVQ

Έκδοση Kernel 2.6.35.7-I9000XXJVU-CL851880

stratosk@semaphore#Semaphore_2.5.0

Αριθμός Κατασκευής GINGERBREAD.XWJVN

 

Το μόνο που κατάφερα είναι να το κάνω root δηλαδή. Έχω κάνει copy στην μνήμη του τηλεφώνου τα αρχεία I9000_4.2.zip Slim_Common.zip Slim_ICS_sgs_2.6.zip σε ένα directory ICS

 

Έβαλα επίσης το CWMManager.apk v3.0 manually γιατί δεν το είχε μέσα το Semaphore (θα έπρεπε;) και όταν το τρέχω μου βγάζει πως αυτή η έκδοση CWM Manager should be used with CF-Root v5.0 or newer (εγώ έχω CF-Root 4.3). It appears you running a different kernel. Various features have been disabled.

 

Επιλέγω την ένδειξη Download mode (Reboot into download mode) και μου βγάζει την οθόνη που περιμένει το ODIN.

 

Και τώρα δεν ξέρω πως να συνεχίσω :(

_____________

ONikosEimai

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Συγχαρητήρια αρχικά για την δουλειά που κάνετε εδώ :)

 

Είμαι και εγώ ένας κάτοχος I9000 Galaxy S και προσπαθώ να βάλω ICS.

 

Έβαλα ODIN3 v1.3 και δεν κατάφερα να βάλω Semaphore_2.7.4.tar

Έβαλα όμως το Semaphore_2.5.0.tar

 

Τώρα είμαι με:

Έκδοση firmware 2.3.3

Έκδοση Βασικού φάσματος I9000XXJVQ

Έκδοση Kernel 2.6.35.7-I9000XXJVU-CL851880

stratosk@semaphore#Semaphore_2.5.0

Αριθμός Κατασκευής GINGERBREAD.XWJVN

 

Το μόνο που κατάφερα είναι να το κάνω root δηλαδή. Έχω κάνει copy στην μνήμη του τηλεφώνου τα αρχεία I9000_4.2.zip Slim_Common.zip Slim_ICS_sgs_2.6.zip σε ένα directory ICS

 

Έβαλα επίσης το CWMManager.apk v3.0 manually γιατί δεν το είχε μέσα το Semaphore (θα έπρεπε;) και όταν το τρέχω μου βγάζει πως αυτή η έκδοση CWM Manager should be used with CF-Root v5.0 or newer (εγώ έχω CF-Root 4.3). It appears you running a different kernel. Various features have been disabled.

 

Επιλέγω την ένδειξη Download mode (Reboot into download mode) και μου βγάζει την οθόνη που περιμένει το ODIN.

 

Και τώρα δεν ξέρω πως να συνεχίσω :(

 

Ο 2.7.4 δεν κανει για την jvq καλα εκανες κι εβαλες τον 2.5.0.

Τωρα πρεπει να κατεβασεις το superuser απο το μαρκετ για να γινεις ροοτ και μπες με τον συνδυασμο vol up+power button+ κεντρικο κουμπι σε cwm να περασεις την σλιμ...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ο 2.7.4 δεν κανει για την jvq καλα εκανες κι εβαλες τον 2.5.0.

Τωρα πρεπει να κατεβασεις το superuser απο το μαρκετ για να γινεις ροοτ και μπες με τον συνδυασμο vol up+power button+ κεντρικο κουμπι σε cwm να περασεις την σλιμ...

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου.

Το superuser πρόγραμμα το έχω ήδη βάλει και μπαίνοντας με τον συνδυασμό των πλήκτρων με βγάζει στην οθόνη που περιμένει το ODIN και όχι το cwm :( ( το κίτρινο τρίγωνο με το σήμα του android να σκάβει ) Downloading..... Do not turn off Target!!!

 

Υποθέτω πως θα έπρεπε να μου έβγαζε ένα menu με επιλογές.....

_____________

ONikosEimai

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου.

Το superuser πρόγραμμα το έχω ήδη βάλει και μπαίνοντας με τον συνδυασμό των πλήκτρων με βγάζει στην οθόνη που περιμένει το ODIN και όχι το cwm :( ( το κίτρινο τρίγωνο με το σήμα του android να σκάβει ) Downloading..... Do not turn off Target!!!

 

Υποθέτω πως θα έπρεπε να μου έβγαζε ένα menu με επιλογές.....

 

Αυτο ειναι το downloading mode στο οποιο μπαινεις με τον συνδυασμο vol down+power button+κεντρικο κουμπι.Μηπως πατας καταλαθος το vol down αντι το vol up..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το downloading mode στο οποιο μπαινεις με τον συνδυασμο vol down+power button+κεντρικο κουμπι.Μηπως πατας καταλαθος το vol down αντι το vol up..;

Έχεις δίκιο, είμαι στραβάδι :(

Τελικά βγήκε το μενού του CWM Manager αλλά κάτι δεν έκανα καλά και προσπαθώ τώρα να βάλω την original ROM γιατί δεν βλέπει ούτε την εσωτερική μνήμη (έχω κάνει wipe) ούτε την sd card.....

 

Ευχαριστώ και πάλι.

_____________

ONikosEimai

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, είμαι στραβάδι :(

Τελικά βγήκε το μενού του CWM Manager αλλά κάτι δεν έκανα καλά και προσπαθώ τώρα να βάλω την original ROM γιατί δεν βλέπει ούτε την εσωτερική μνήμη (έχω κάνει wipe) ούτε την sd card.....

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Τι εκανες και δεν βλεπει την sd/externel sd..;

Ξερεις να βαλεις την εργοστασιακη..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα εχθές αλλά επειδή με "ταξίδεψε" το 4.04 δεν βρήκα χρόνο να ενημερώσω :)

 

Έβαλα μια εργοστασιακή με ODIN Αγγλική ROM και ακολούθησα πάλι την διαδικασία και πήγαν όλα καλά. Να πω πως έχω μείνει εντυπωσιασμένος με την ταχύτητα του Galaxy S. Δεν περίμενα να δω τόσο μεγάλη διαφορά από το 2.3.3 που "φόραγα".

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις οδηγίες και ειδικότερα τον Ηρακλή για τις άμεσες απαντήσεις του :)

 

keep it up !!!

_____________

ONikosEimai

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα εχθές αλλά επειδή με "ταξίδεψε" το 4.04 δεν βρήκα χρόνο να ενημερώσω :)

 

Έβαλα μια εργοστασιακή με ODIN Αγγλική ROM και ακολούθησα πάλι την διαδικασία και πήγαν όλα καλά. Να πω πως έχω μείνει εντυπωσιασμένος με την ταχύτητα του Galaxy S. Δεν περίμενα να δω τόσο μεγάλη διαφορά από το 2.3.3 που "φόραγα".

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις οδηγίες και ειδικότερα τον Ηρακλή για τις άμεσες απαντήσεις του :)

 

keep it up !!!

 

Χαιρομαι :)

Να εισαι καλα φιλε!!

Αλλαζει τελειως το κινητο, με μια λεξη "ξεμπουκωνει" ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα εγκατάσταση του Semaphore εκανα. Superuser επισης ,τωρα χρειαζετε καποια αλλη ρυθμιση σε αυτα ή κανουν μονα τους την δουλεια τους ? :O
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εγκατάσταση του Semaphore εκανα. Superuser επισης ,τωρα χρειαζετε καποια αλλη ρυθμιση σε αυτα ή κανουν μονα τους την δουλεια τους ? :O

 

Τικαρε το netfilter, βελτιωσε και το touch sensitivity και εισαι κομπλε ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
έβαλα το semaphore το τελευταίο πάνω στην CM9 και δουλεύουν όλα τέλεια εκτώς από το ότι μου "έκοψε" μια λειτουργεία. πρίν το βάλω, όταν μου ερχόταν μήνυμα ή είχα κάποια αναπάντητη κλήση τα leds στο κάτω μέρος του κινητού μου άναβαν για να το δώ. τώρα πια δεν ανάβουν. ξέρει κανείς κατί;
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό. Ο συγκεκριμένος οδηγός είναι για τον Gingerbread Semaphore οπότε αποκλείεται να έχεις περάσει αυτόν πάνω από την CM9.

Συνέχεια λοιπόν στο θέμα της CM9.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα παιδιά, οι παραπάνω οδηγίες ισχύουν και για galaxy s plus; Αν όχι θα μπορούσε να μου στείλει κάποιος (αν υπάρχει) άρθρο με το πως μπορώ να root-αρω το s plus;
Link to comment
Share on other sites

Είναι μόνο για το Galaxy S I9000. Για Root στο Galaxy S Plus διάβασε εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα...

Εκανα την διαδικασια που υπαρχει στον οδηγο...

και ξαφνικα εσβυσε η οθονη...

Και τωρα αφοι ξανα αναψε εχω μια μονιμη ενδειξη ενος κινητο.... με ενα Η/Υ και στην μεση ενα τριγωνο με θαυμαστικο.

Μπορει καποιος να βοηθισει?

Ευχαριστω,

Αντωνης.

 

[ATTACH]28933[/ATTACH]

Αυτη ειναι η ενδειξη

[ATTACH]28934[/ATTACH]

και αυτα μου εγραψε το orbin 3

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Ποιο Firmware είχες και ποιον Semaphore προσπάθησες να βάλεις;

 

Βγάλε την μπαταρία για λίγη ώρα και μετά δοκίμασε πάλι να μπεις σε Download Mode. Αν μπει βάλε από την αρχή κάποιο επίσημο Firmware ακολουθώντας τον οδηγό και μετά αν θες περνάς και πάλι τον Semaphore.

 

Στην εικόνα σου δεν φαίνεται τι γράφει γιατί είναι σε μικρή ανάλυση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να βαλω το τελευταιο και μαλλον αυτο ηταν το λαθος μου.... μετα απο αρκετη ωρα ανοιξε και εβαλα το 2.5 και ολα οκ! Ευχαριστω κ παλι!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά καλή χρονιά ότι επιθυμείτε! Βοήθεια όποις μπορεί. Έχω ένα samsung Galaxy S, το οποίο προσπάθησα να κάνω root. Κατά την εγκατάσταση όμως κόλλησε το odin και δεν πέρασε. Και τώρα κάθε φορά που ανοίγει το κινητό δείχνει 3 σύμβολα. 1 τηλέφωνο, 1 θαυμαστικό και ένα pc και μένει σαυτή την οθόνη. Δοκίμασα τα πάντα σε συνδιασμό κουμπιών. Έβγαλα τη μπαταρία, τα ίδια. Γνωρίζει κανείς τι θα μπορούσα να κάνω. Ευχαριστώ πολύ!

 

Είναι η ίδια ένδειξη με του παιδιού από πάνω αλλά δεν μπαίνει σε download mode.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...