Jump to content

[ROM] Cyanogenmod 9: Ice Cream Sandwitch


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Nicolas D, μονο το radio δεν παιζει και επισης τα live wallpapers τα περισσοτερα κανουν flickering,κατα τ'αλλα παιζουν ολα, επισης ο hei εχει ενσωματωσει και τον Ironkrnl στην εκδοση που αναφερεις, σε πολλους ομως δεν παιζει σωστα, αν θες τη γνωμη μου αν πας σε αυτη τη ρομ μεινε με τον Stock kernel (το διαλεγεις κατα το install)

 

KNOWN ISSUES

- No media acceleration: No video decoding, no video encoding

- Apps made for Android 4 with their own specific graphics implementations (Chrome is a good example) will be glitchy.

- Bootloop: It appears for some devices if you use CWM touch recovery. Try use CWM 5.0.2.0 recovery instead. (thanks to owain for the tips)..........

αυτα εχουν διορθωθει ??? :confused:

δηλ. να περαστει για βασικη ROM αρκει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και αν κάποιος ξέρει να μας πει ποια είναι η καλύτερη rom για το κινητό μας, γιατί εγώ που έχω την sandwitch δεν έχω περάσει ούτε τις επαφές μου επειδή δεν ξέρω ποια rom αξίζει να έχω! Πάντως σίγουρα δεν δουλεύει το ράδιο ενώ και στην κάμερα δεν έχει επιλογή για εγγραφή βίντεο 1080p.
Link to comment
Share on other sites

Και αν κάποιος ξέρει να μας πει ποια είναι η καλύτερη rom για το κινητό μας, γιατί εγώ που έχω την sandwitch δεν έχω περάσει ούτε τις επαφές μου επειδή δεν ξέρω ποια rom αξίζει να έχω! Πάντως σίγουρα δεν δουλεύει το ράδιο ενώ και στην κάμερα δεν έχει επιλογή για εγγραφή βίντεο 1080p.

 

πριν βαλεις την cm9 πια ειχες ?

Link to comment
Share on other sites

πριν βαλεις την cm9 πια ειχες ?

 

δεν είχα άλλη, το πήρα από αλλoν κατευθείαν με την cm9. Πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να αφήσω αυτή; να βάλω την v20q ή κάποια άλλη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ σήμερα από το πρωί εχω βάλει την τελευταία FLEXBOMB και πιστεύω πως είναι πολύ καλή. Εχω την έκδοση με το horsepower kernel.Βέβαια δεν εχω βάλει ακόμη cm9 για να μπορέσω να συγκρίνω :)
Link to comment
Share on other sites

KNOWN ISSUES

- No media acceleration: No video decoding, no video encoding

- Apps made for Android 4 with their own specific graphics implementations (Chrome is a good example) will be glitchy.

- Bootloop: It appears for some devices if you use CWM touch recovery. Try use CWM 5.0.2.0 recovery instead. (thanks to owain for the tips)..........

αυτα εχουν διορθωθει ??? :confused:

δηλ. να περαστει για βασικη ROM αρκει?

 

μια χαρα play&record κανει, απλα δεν ειναι hardware accelerated, με το camera illusion(rec@720) (για play υπαρχουν Moboplayer, proplayer, mxplayer),

περα των live wallpapers, δεν εχω δει κατι αλλο που να εινια glitchy οπως αναφερει,

το Bootloop το επαθα και εγω, εβαλα το 5,02,0 cmw οπως λεει και η ρομ περασε μια χαρα

 

εγω αυτη εχω για βασικη ρομ, και πλεον δεν παιζει να ξαναγυριζω σε ρομς του paul, οκ η ελειψη ραδιου με ενοχλει, αλλά ειναι το μονο μειον που βρισκω

Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα play&record κανει, απλα δεν ειναι hardware accelerated, με το camera illusion(rec@720) (για play υπαρχουν Moboplayer, proplayer, mxplayer),

περα των live wallpapers, δεν εχω δει κατι αλλο που να εινια glitchy οπως αναφερει,

το Bootloop το επαθα και εγω, εβαλα το 5,02,0 cmw οπως λεει και η ρομ περασε μια χαρα

 

εγω αυτη εχω για βασικη ρομ, και πλεον δεν παιζει να ξαναγυριζω σε ρομς του paul, οκ η ελειψη ραδιου με ενοχλει, αλλά ειναι το μονο μειον που βρισκω

 

εγω φοραω εδω και καιρο τις kangs του Temasek . . .

λες δηλ να επιχειρησω να βαλω cm9? :confused:

Link to comment
Share on other sites

αβλεπι ναι, μιας και ξερεις τα κουσουρια των cm :lol:

 

 

εδιτ, αν βαλεις με oc/uv kernel μη πειραξεις το uv γιατι (απο οσο λενε) οι cm ειναι ευαισθητες στο undervoltage, το εχω εδω και 2 μερες στα 1300Mhz με το voltage που μου δινει default o ironkrnl η' το pimp my cpu (λεω το ενα 'η το αλλο γιατι δε ξερω απο που "διαβαζει" τις τιμες του ρευματος)

Edited by zarras1
Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη ρομ? εχω την cm7 nightly

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

αβλεπι ναι, μιας και ξερεις τα κουσουρια των cm :lol:

 

 

εδιτ, αν βαλεις με oc/uv kernel μη πειραξεις το uv γιατι (απο οσο λενε) οι cm ειναι ευαισθητες στο undervoltage, το εχω εδω και 2 μερες στα 1300Mhz με το voltage που μου δινει default o ironkrnl η' το pimp my cpu (λεω το ενα 'η το αλλο γιατι δε ξερω απο που "διαβαζει" τις τιμες του ρευματος)

 

εχει διαφορα δηλ σε ταχυτητα κ smoothness σε σχεση με τη cm7? μπαταρια, σημα, κλησεις , μηνυματα, wifi/3gs .....δουλευουν ρολόι?

ο nova laucher τι λεει? καλυτερος απτον GO ?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω αντικειμενικη αποψη για το GO Launcher kai τον Nova μιας και ειμαι παιδι τη GO :P

ο Go εχει σιγουρα περισοτερες δυνατοτητες απο οσο ειδα...

σε smootheness και σε αποκριση στο πατημα νομιζω οτι η cm7 ητανε καλυτερη (προς το παρων τουλαχιστον γιατι αυτο θα αλλαξει λογικα οσο προχωραει το developing)

3g δεν χρησιμοποιω

wifi αψογο

signal νομιζω το ιδιο (725 bb & ril)

μπαταρια δεν εχω καλιμπραρει ακομα για να το δω πραγματικα

 

 

EDIT: Mετα απο καλιμπραρισμα, μεσα σε 5 ωρες εχασε 7% !!!! και η συσκευη ητανε σε idle κατασταση εντελως, η ρομ αυτη ειναι κατι σαν τον...Ορεστη Μακρη της μπαταριας!!!!! :lol:

Edited by zarras1
Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

αβλεπι ναι, μιας και ξερεις τα κουσουρια των cm :lol:

 

 

εδιτ, αν βαλεις με oc/uv kernel μη πειραξεις το uv γιατι (απο οσο λενε) οι cm ειναι ευαισθητες στο undervoltage, το εχω εδω και 2 μερες στα 1300Mhz με το voltage που μου δινει default o ironkrnl η' το pimp my cpu (λεω το ενα 'η το αλλο γιατι δε ξερω απο που "διαβαζει" τις τιμες του ρευματος)

 

 

δωσε μου λιγο ενα λινκ που μπορω να βρω τον ironkrnl με οδηγο για το πως θα τον περασω αν μπορεις.

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

'η βαζεις την nova rom (και διαλεγεις κατα την εγκατασταση τον κερνελ που θες)

'η αν εχεις του owain η΄ την AOKP τον βαζεις σκετο απο εδω

 

οδηγο δε θες, ειναι zip και το περνας απο το cwm, για το oc/uv χρησιμοποιω το pimp my cpu

εχω κανει 2 προφιλ, ενα το νορμαλ (660Mhz-1300Mhz) και ενα οταν ειναι sleep (200-600Μηζ)

Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

[CM9][ROM & KERNEL][MAR26] Nova HD RC16-29 | SuperNova RC1 | ICS 4.0.3

 

την εχει δοκιμασει κανεις ??? :confused:

 

Ναι πολλακις κι εχει προβληματα. Δεν την ξαναβαζω.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν και υπέρμαχος της 4.0.3 πλέον βλέπω ότι με κάθε νέο kang που βγάζουν δημιουργούνται περισσότερα προβλήματα

για αυτό και αποφάσισα να γυρίσω στην 2.3.7 MIUI και συγκεκριμένα σε αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1388502

γιατί είναι η μόνη της οποίας το interface μου αρέσει και μαζί με το kernel http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1427646

μια χαρά ταχύτητα και μπαταρία.

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και απο εμενα,εχω φορεσει εδω και 4 μερες το RC18 (RC19 απο σημερα) και αν εξαιρεσουμε το αθλιο βιντεο και οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω τον opera,ειναι τελειο απο ταχυτητα,χωρις αλλα προβληματα,μονο ενα restart μου εκανε.

Βεβαια με πειραζει οι σημειωσεις και το polaris που ειχε το stock,για τις μεν επειδη ειχα πολλα πραγματα και δν μεταφερθησαν(αντιθετα με το ημερολογιο που δν εχασα τιποτα),οσο για το δε,με βολευε πολυ το widget του.

Επισης δν μου αρεσει καθολου το πως εχει τις επαφες,καθολου βολικες.

Δοκιμασα και τους 3 kernel που ειχε(2 πλεον μετα το τελευταιο update),εμεινα με τον HP-2x-Xtreme-ICS,τον οποιο εχω στα 216-1216,ενω ο αλλος πηγαινε μεχρι 1100 και χωρις να μπορω να αλλαξω την μεγιστη και ελαχιστη συχνοτητα.

Δοκιμασα και τους 3 launcher που εχει,στον nova κατεληξα,αλλα και οι τρεις συγκριτικα με τον GO ειναι πισω,ειδικα στο θεμα των φακελων που μπορουσα να εχω στο μενου και να κατηγοριοποιω τις 596 εφαρμογες μου.Τωρα χανομαι μεσα στα μενου,αν και βεβαια αναγκαστικα εκ των πραγματων να τις μειωσω σε 362 για να ειναι πιο λειτουργικο :p.

Κατα τ'αλλα,σε idle κατασταση το βραδυ,χωρις 3g κτλ,με 8ωρο υπνο χανει γυρω στο 16% μπαταρια,αρκετα περισσοτερη απο πριν που ημουν σε stock 2.3.4 V20q.

3G πολυ καλυτερο,WIFI χρησιμοποιω λιγο σχετικα,ολα οκ μου φαινονται,αλλα δεν μπορω να το κρινω επαρκως.

GPS,εμενα τουλαχιστον μου φαινεται φοβερη η βελτιωση και η ακριβεια του.

Με τις κλησεις,μια χαρα η ποιοτητα,κανενα προβλημα απολυτως

Γενικα μιλαμε για ΦΟΒΕΡΑ πιο γρηγορο κινητο,σε 37" απο reboot,εχει φορτωσει τα παντα και παιρνω τηλεφωνο,ενω πριν ηθελα ωρες....

Αυτα γενικα οι εντυπωσεις μου,απο το καθολου εμπειρο ματι μου,ειναι η πρωτη custom rom που περναω.

Edited by batman_13
LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

αν εξαιρεσουμε το αθλιο βιντεο και οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω τον opera

Η τελευταία έκδοση του opera δεν δουλέυει, μπορείς να κατεβάσεις όμως την έκδοση 11.5.3 που δουλέυει μια χαρά

Δοκιμασα και τους 3 launcher που εχει,στον nova κατεληξα,αλλα και οι τρεις συγκριτικα με τον GO ειναι πισω,ειδικα στο θεμα των φακελων που μπορουσα να εχω στο μενου και να κατηγοριοποιω τις 596 εφαρμογες μου.Τωρα χανομαι μεσα στα μενου,αν και βεβαια αναγκαστικα εκ των πραγματων να τις μειωσω σε 362 για να ειναι πιο λειτουργικο :p.

Και γιατί δεν κατεβάζεις τον GoLauncher αφού σε βολέυει περισσότερο;

Κατα τ'αλλα,σε idle κατασταση το βραδυ,χωρις 3g κτλ,με 8ωρο υπνο χανει γυρω στο 16% μπαταρια,αρκετα περισσοτερη απο πριν που ημουν σε stock 2.3.4 V20q.

Εμένα χάνει 2-3% στο 8ωρο σε κατάσταση αναμονής σε 2G, ποιά baseband\RIL έχεις;
Link to comment
Share on other sites

1)ευχαριστω για τον οπερα!

2)ο Go μου κανει κατι κολληματα κ δεν μου αρεσε η αποκριση του σε αυτη την ρομ.

3)baseband:20110725

RIL:0725(V10d,europe).Ειχα την V20L,Italy),αλλα οταν την βαζω,μετα απο το ρεσταρτ αλλαζει μονη της σε καποια που δν ειναι συμβατη με το κινητο,οποτε χανω σημα κτλ

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

batman, με τον kernel του hei (rc1 & rc2) μπορεις να εχει min-max τιμες για το o/c σου μεσω του pimp my cpu

εγω βασικα εχω 2 προφιλ το ενα το default (600Mhz=1200Mhz) και ενα οταν ειναι screen off(200-600) και τα 2 τα κανεις απο το pimp my cpu. για τον οπερα που αναφερεις, δοκιμασε τον dolphin HD, ειναι κατι σαν τον firefox των κινητων ;)

725ββ/ril και εγω

με GoLancher βεβαιως βεβαιως γιατι οι αλλοι δεν εχουν ουτε τα μισα απο αυτα της GO

Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Για βοηθήστε τον αόματο :blink:

ποια η διαφορά μεταξύ nigthly και stable?

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθήστε τον αόματο :blink:

ποια η διαφορά μεταξύ nigthly και stable?

https://www.google.com/search?q=nightly+vs+stable&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μου ειναι ρε παιδια,οτι οταν παω να αλλαξω με το go ril σε 725 V20L,Italy,ενω μου δουλευει κανονικα,οταν κανω reboot,επανερχεται αυτοματα σε μια που δεν ειναι συμβατη με το τηλ μου και δν εχω ουτε σημα ουτε τπτ και πρεπει μετα με το Lg Ril να το επαναφερω.

Το εχει κανενας αλλος αυτο?

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

Τα ril που έρχονται μαζί με το gingerbread (v20) δεν λειτουργούν σωστά με το CM7/CM9. Μόνο τα ril από το froyo (v10) λειτουργούν με το CM. Οπότε το αφήνεις ως έχει το ril σε v10d Europe. Όταν περνάς ένα ril πρέπει να κάνεις restart για να φανούν οι αλλαγές, δεν χάνεται το ril μετά το restart, απλώς το v20L Italy που περνάς δεν είναι συμβατό.
Link to comment
Share on other sites

Τα ril που έρχονται μαζί με το gingerbread (v20) δεν λειτουργούν σωστά με το CM7/CM9. Μόνο τα ril από το froyo (v10) λειτουργούν με το CM. Οπότε το αφήνεις ως έχει το ril σε v10d Europe. Όταν περνάς ένα ril πρέπει να κάνεις restart για να φανούν οι αλλαγές, δεν χάνεται το ril μετά το restart, απλώς το v20L Italy που περνάς δεν είναι συμβατό.

 

Παλι καλα στο τελευταιο σημερινο update,προβλεπεται το ril κατα το installation!

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...