Jump to content

Samsung Galaxy Mini 2 (S6500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες Καλησπέρα!!!Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το mini sII του ανηψιού μου και έχω σκαλώσει....θέλω την βοήθεια σας.....το κινητό του κόλλησε και όταν πας να το ανοίξεις βγάζει στην πρώτη οθόνη ένα κίτρινο τριγωνάκι με θαυμαστικό και στην επόμενη που γράφει το μοντέλο του κινητού κολλάει και δεν προχωράει......δοκίμασα να του κάνω wipe data αλλά δεν με αφήνει να μπω καν σε εκείνο το μενού.....δοκίμασα επίσης με το Odin να περάσω την ελληνική τελευταία Ρομ της Voda όπως επίσης και την Κυπριακή αλλά χωρίς αποτέλεσμα....μου βγάζει failed στο τελείωμα.....τι να κάνω δώστε μου τα φώτα σας γιατί ο μικρός μου έχει φάει τα αυτιά να του το φτιάξω....Ευχαριστώ προκαταβολικά....... Edited by Takis_xr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 524
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσπάθησε να μπεις σε recovery mode( θέλει κόλπο ) http://www.hard-reset.com/samsung-gt-s6500-galaxy-mini-2-hard-reset.html

ώστε να κανεις wipe data .

Το odin για να σου βγάζει fail κατι δεν κάνεις ή δεν εχεις εγκαταστήσει σωστά ,έλεγξε αυτά που σου γράφω παρακάτω .

1) τρέξε το odin ως διαχειρηστη .

2) πέρνα τους drivers της samsung .

3) άλλαξε θύρα

4) κλείσε το kies αν τρέχει στο backround .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και το άνοιξα το κινητό και έκανα και wipe data-hard reset αλλά το κινητό μόλις συνδεθεί στο ίντερνετ ζητάει να γίνει ενημέρωση λογισμικού και όταν πατά Ελλάδα στην χώρα και αποδοχή μου βγάζει μύνημα ότι η ενημέρωση απέτυχε γιατί δεν ήταν δυνατή η επεξεργασία....πάτησα και άλλες χώρες γιατί από τι νομίζω το κινητό είναι παραεισαγωγή και δεν μπορώ να βρώ από ποια χώρα ακριβώς αλλά όσες δοκίμασα το ίδιο σφάλμα μου βγάζει.....υπάρχει άλλος τρόπος να κάνω software update και να ξενοιάσω???
Link to comment
Share on other sites

Κάνε την αναβάθμιση μέσω του kies.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την αναβάθμιση μέσω του kies.

Μου βγάζει οτι το kies δεν ειναι συμβατο με τη συσκευή.........

Πως βρίσκω τον κωδικό χωράς?

Edited by Takis_xr
Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει οτι το kies δεν ειναι συμβατο με τη συσκευή.........

Πως βρίσκω τον κωδικό χωράς?

 

Υπάρχουν 2 εκδόσεις kies..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα παιδιά...

το έχω για main κινητό και μου χει βγάλει τη πίστη τελευταία... κολλάει αφόρητα, λογικά είναι όλες οι αναβαθμίσεις εφαρμογών που το κάνουν να σέρνεται...

έχω κάνει 2-3 φορματ γενικά κάθε τόσο και ρουτ μετά να βγάλω άχρηστες εφαρμογές...αλλά και πάλι δεν βλέπω φως.

 

έχει και άλλος παρόμοιο πρόβλημα και κατέληξε σε κάποια άλλη ρομ που να δουλεύει καλύτερα; και αν ναι ποια;

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά...

το έχω για main κινητό και μου χει βγάλει τη πίστη τελευταία... κολλάει αφόρητα, λογικά είναι όλες οι αναβαθμίσεις εφαρμογών που το κάνουν να σέρνεται...

έχω κάνει 2-3 φορματ γενικά κάθε τόσο και ρουτ μετά να βγάλω άχρηστες εφαρμογές...αλλά και πάλι δεν βλέπω φως.

 

έχει και άλλος παρόμοιο πρόβλημα και κατέληξε σε κάποια άλλη ρομ που να δουλεύει καλύτερα; και αν ναι ποια;

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Δυστυχώς Πέτρο είναι όπως τα λες. Τόσες αναβαθμίσεις εφαρμογών που το βγάζουν off. Μάλλον πρέπει να ετοιμάζεσαι για αλλαγή.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Από τις 10 του μηνός όταν λαμβάνω ένα μήνυμα αυτό έρχεται επαναλαμβανόμενα, χωρίς οίκτο! :mad: Πρέπει να βάλω τη SIM σε άλλη συσκευή ώστε να έρθουν και εκεί για μία τελευταία φορά. Είναι δηλαδή σαν να μην στέλνει το κινητό (SG mini 2) επιβεβαίωση ότι έχει λάβε το μήνυμα... ;)

Έσβησα εφαρμογές, έχω usb storage 599MB ελεύθερα από τα 1,84 GB και system storage 345 MB ελεύθερα.

Έσβησα πολλά threads μηνυμάτων αλλά και πάλι καμία σωτηρία!

Υπάρχει εδώ και αιώνες μόνο 1 μήνυμα στην SIM.

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει και πώς μπορώ να το λύσω;

Επίσης σκέφτομαι και για Cyanogenmod. Έχετε κάποιες αντιρρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και Χρονια πολλα, Χριστος Ανεστη!

Εχω ένα Samsung GT-S6500 που εχει εκδοση Android: 2.3.6.

Mε ενδιαφερει να μαθω με ποιον τροπο γινεται (και αν γινετε) να εγκαταστήσω καποια νεοτερη εκδοση Android μεσω του υπολογιστη μου. (windows 8.1)

Ο λογος που θελω να το κανω ποιο πολυ είναι ότι δεν μπορει να μου εγκαταστησει το Shazam η το Soundhound.

Φορτωνει να κατεβει αλλα δεν κατεβαινει κανενα απ τα δυο.

Δεν ξερω τι παιζει με το Google play και σκεφτηκα να του κανω αν μπορω μια αναβαθμηση Android.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ηθελα να ρωτησω καποιον που εχει το πακετο 3g της q , αν και σε αυτον το ιντερνετ παει τοσο δραματικα αργα , οσο στο δικο μου. Θα ηθελα να εξακριβωσω αν φταιει η q η' τοιδιο το κινητο.........
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το έχει κανένας ακόμα το συγκεκριμένο κινητό με πλήρως, ή σχεδόν πλήρως λειτουργική custom rom; Ποιά προτείνετε;

 

Ο λόγος είναι ότι κολλάει ακόμα και στις κλήσεις, οπότε ίσως ανασάνει λίγο με vanilla android.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει κανένας ακόμα το συγκεκριμένο κινητό με πλήρως, ή σχεδόν πλήρως λειτουργική custom rom; Ποιά προτείνετε;

 

Ο λόγος είναι ότι κολλάει ακόμα και στις κλήσεις, οπότε ίσως ανασάνει λίγο με vanilla android.

 

Εγω φιλε δοκιμασα μερικες (peter's rom κτλ) και εδω και μερικες ημερες εβαλα την

cm-10.1-20140915-UNOFFICIAL-jenad και δειχνουν ολα (wifi,3g,camera,overclock) να τρεχουν γρηγοροτερα και μεχρι στιγμης απροβληματιστα....Ασε που νομιζω οτι και το ιντερνετ παει γρηγοροτερα..

Edited by Kanenas13
Link to comment
Share on other sites

Ποιά θεωρείς πιο σταθερή;

Αυτά που θέλω απροβλημάτιστα είναι οι κλήσεις, το wifi και η κάμερα κυρίως.

Έχεις και κανένα λινκ, γιατί είδα στο xda υπάρχουν πολλές CM10.1.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι και μεγαλος γνωστης αλλα προσωπικα , βλεπω να καταληγω σε αυτην που σου εγραψα και πιο πανω (αν ψαξεις ολοκληρο τον τιτλο που σου εβαλα θα την βρεις) γιατι μεχρι στιγμης δεν μου εχει κολλησει τιποτα και το κινητο φαινεται να πηγαινει καλυτερα....Βεβαια εχουν βγει και 2 πιο φρεσκιες εκδοσεις τις οποιες δεν εχω δοκιμασει...Καλο θα ηταν να δωσει και τη συμβουλη του καποιος εμπειροτερος. link : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2682511 (οπου πας στο downloads section και διαλεγεις την συγκεκριμενη,αν θες δοκιμασε και τις 2 νεοτερες ) Edited by Kanenas13
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω τη rom του λινκ που παρέθεσες.

Πέρασα μέσω odin το cwm που προτείνει και έκανα root. Το πρόβλημα είναι πως μπαίνοντας στο recovery, ενώ κάνω κανονικά πλοήγηση με Vol Up/Down, όταν πατάω το Power για να επιλέξω κάτι δεν κάνει τίποτα.

Μήπως γνωρίζεις κάτι γι'αυτό;

 

 

Edit. Τελικά το Home είναι το Εnter, και το Power το Back μέσα στο recovery, το βρήκα κατά λάθος. Όλα ανάποδα σε αυτή τη συσκευή. :p

Φλασάρω και βλέπουμε.

Edited by stefan_city
Link to comment
Share on other sites

Ωραια φιλε. Ευχομαι καλη τυχη και αν κρινω και απο τα σχολια και τα downloads ειναι η καλυτερη 10.1. Δεν το ειδα νωριτερα , ελπιζω να τηρησες τη διαδικασια και μετα το setup του account να εκανες αμεσως reboot και να εχεις ηδη κατεβασει το gapps απο την ιδια σελιδα.... Edited by Kanenas13
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τη διαδικασία σύμφωνα με τις οδηγίες. Όλα καλά μέχρι στιγμής, και σίγουρα έχει κερδίσει σε ταχύτητα η συσκευή.

 

Ευχαριστώ για την όλη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Sorry που το ξεθαψα.

Πρόσφατα μου το έδωσαν αυτό το κινητό για τη δουλειά αλλά σέρνεται. Αυτή η improved έχει 2 διαφορετικά ονόματα στα downloads. Jena και jenad. Ποιο χρησιμοποιώ; Το πιο πρόσφατο;

1610> GA628> 3110> GF788e> CD920> V2288> T200> T65> 3410> T310> 6600> P800> K500i> 6630> N70> N82> X10 mini> Desire> Desire S> S3 > Note 3 > Note 8 > Note 9 > Note 20 Ultra... ΟΥΦ! :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Sorry που το ξεθαψα.

Πρόσφατα μου το έδωσαν αυτό το κινητό για τη δουλειά αλλά σέρνεται. Αυτή η improved έχει 2 διαφορετικά ονόματα στα downloads. Jena και jenad. Ποιο χρησιμοποιώ; Το πιο πρόσφατο;

 

Υπάρχουν δύο διαφορετικές εκδόσεις, το GT6500 και το GT6500D. Η διαφοροποίησή τους είναι η ύπαρξη NFC. Ανάλογα ποια έχεις, κατεβάζεις την jena ή την jenad.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο διαφορετικές εκδόσεις, το GT6500 και το GT6500D. Η διαφοροποίησή τους είναι η ύπαρξη NFC. Ανάλογα ποια έχεις, κατεβάζεις την jena ή την jenad.

 

Αχα! μαλιστα. Οποτε εχω το 6500.

Ευχαριστω

1610> GA628> 3110> GF788e> CD920> V2288> T200> T65> 3410> T310> 6600> P800> K500i> 6630> N70> N82> X10 mini> Desire> Desire S> S3 > Note 3 > Note 8 > Note 9 > Note 20 Ultra... ΟΥΦ! :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πρόσφατο επίσημο firmware, γνωρίζει κανείς ποιο είναι; Στο Sammobile βλέπω πολλά διαφορετικά PDA.

 

http://www.sammobile.com/firmwares/database/GT-S6500/

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επεσε στα χερια μου το συγκεκριμενο κινητο.

Θα ηθελα να μου προτεινεται καποια ρομ με την οποια εχετε εμπειρια ή ξερετε οτι αξιζει ωστε να το κανω αναλαφρο και να δουλευει οσο το δυνατον απροβληματιστα.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Παιδια, οταν το συνδεω στον φορτιστη, φορτιζει, αλλα κολλαει στο logo. Γενικα δεν ανοιογει, πως μπορω να σωσω τα αρχεια μου?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Mini 2 (S6500)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...